Skoda Forum ve Yardımlaşma Platformu / Skoda Turkey

Skoda Forum ve Yardımlaşma Platformu / Skoda Turkey (http://www.skodaturkey.com/index.php)
-   Superb III (http://www.skodaturkey.com/forumdisplay.php?f=85)
-   -   superb yoğun koku (http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=40157)

RoLaN 14-01-2018 01:24:52

superb yoğun koku

selamlar,arkadaşlar 0 aldığımız araçtan son 2-3 gündür özellikle stop-start esnasında rahatsız edici kimyasal bir gaz yayılıyor araç içine.gaz derken kokusuz bir gaz yani lpg mazot gibi bir koku değil ve bir müddet sonra baş ağrısı yapmaya başlıyor.tarif edilecek benzetilecek bir koku yada rengi yok ama hissediliyor,karşılaşan var mı benzer bir durumla?

1-klima gazı olabilir mi?
2-kaloriferden olabilir mi?
3-araç yeni olduğu için parçaların alışma sürecinden kaynaklanıyor olabilir mi?

eren1977 14-01-2018 12:41:18

Cevap: superb yoğun koku

Koku deseniz anlarım, 0 araçta egzosdan yanık kokusu gelir ve bir müddet kullanımdan sonra kesilir. Ancak siz kokusuz bir gazdan bahsediyorsunuz. Klima gazı olamaz zira sistemde kaçak olsa basınçlı gaz hemen boşalır ve klima soğutmaz. Kaloriferden ise böyle bir sorun zaten yaşanmaz. Sorununuzla ilgili olarak servise danışmanızı tavsiye ederim.

DEA2302 14-01-2018 18:19:38

Araciniz dizel mi ? Kışın dizel araçlarda böyle olur. Yağ sıcaklığı düşük olduğu için ısınana kadar böyle yapar. Özellikle kapalı alanda ise çok daha hissedilir bu koku. Tüm dizel araçlarda bu koku vardır bir gün denk gelirse görürsünüz zaten.

RoLaN 14-01-2018 22:05:49

Alıntı:

DEA2302´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 631525)
Araciniz dizel mi ? Kışın dizel araçlarda böyle olur. Yağ sıcaklığı düşük olduğu için ısınana kadar böyle yapar. Özellikle kapalı alanda ise çok daha hissedilir bu koku. Tüm dizel araçlarda bu koku vardır bir gün denk gelirse görürsünüz zaten.

evet araç dizel binanın altında kapalı otoparkta ve sanırım dediğiniz gibi yağ kokusu olabilir.

DEA2302 15-01-2018 06:26:47

Aynen hocam önemli bişey değil yani

MUZKENTLİ 15-01-2018 22:54:33

trafikte giderken, dur kalk esnasında ndeki araçtan çıkan egzoz gazı havalandırma yardımı ile içeriye geliyor olabilir.
aracın motoruna temizleme amaçlı herhangibir kimyasal uyguladıysanız onun da havalandırma yardımı ile içeriye geliyor olabilir.
aracımı alalı 2 ay oldu dediğiniz şekilde enteresan bir koku duymadım.

macrostr 15-01-2018 23:07:54

Alıntı:

MUZKENTLİ´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 631639)
trafikte giderken, dur kalk esnasında ndeki araçtan çıkan egzoz gazı havalandırma yardımı ile içeriye geliyor olabilir.

Bizim araçlarda hava kalite sensörü var. Trafikte egzoz dumanı geldiğinde otomatik olarak iç sirkülasyona geçiyor. Az bilinen ama güzel bir özellik...

Mi MIX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Fikret_55 16-01-2018 13:23:44

Alıntı:

macrostr´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 631644)
Bizim araçlarda hava kalite sensörü var. Trafikte egzoz dumanı geldiğinde otomatik olarak iç sirkülasyona geçiyor. Az bilinen ama güzel bir özellik...

Mi MIX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

üst donanımlarda mı var bu özellik.ilk duydum inanamadım

macrostr 16-01-2018 13:42:17

Emin değilim, Octavia'da olduğunu biliyorum, ama hangi donanım seviyesine kadar konuyor bilmiyorum. Climatronic denen özelliğin bir alt bileşeni olabilr.

macrostr 16-01-2018 13:46:54

Alıntı:

Fikret_55´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 631687)
üst donanımlarda mı var bu özellik.ilk duydum inanamadım

Climatronic klima

Hava kalitesi sensörü sayesinde, elektronik kontrollü çift bölgeli Climatronic klima sistemi, dışardan alınan hava kalitesini yetersiz bulduğunda otomatik olarak kabin içindeki havayı sirküle etmeye başlar. Örneğin, bir tünelin içinden geçerken veya yoğun trafikte beklerken, sistem, dışarıdaki hava kalitesi istenen seviyeye gelene kadar hava girişine imkan vermez.

Saat: 23:13:56