Geri git   Skoda Forum ve Yardımlaşma Platformu / Skoda Turkey > SKODATURKEY TEKNİK SERVİS > Octavia A7

Octavia A7 Bu modele ait sorular, sorunlar, çözümler...

User Tag List

Seçenekler Stil
Alt 19-03-2015, 10:52:09   #1
cnrndm
Kıdemli ST Üyesi

Ad - Soyad: caner
Otomobil: Octavia A7 TDI
Ettiği teşekkür: 47
Üye 38 mesajında 54 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 1 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart 2014 octavia dsg araçta 2.ve 3. viteste yavaşlarken yığılma

slmlar,
16000 km'de 2014 model 1.6 tdı dsg octavia aracımda son zamanlarda yaşadığım sıkıntımı paylaşmak istiyorum

Seyir halindeyken ayağımı gazdan çekip yavaşlama esnasında motor devri düşerken 1250 ile 1000 devir arasında 2. viteste araçta sanki vites değiştirir gibi bi yığılma oluyor (fakat bu yığılma esnasında viteş değişimi yok). Çok emin olmamakla beraber aynı olay yine yavaşlama esnasında 3. viteste oluyor ama farklı devirlerde. Daha önceden de varmıydı bilmiyorum ama son zamanlarda rahatsız edici boyutlara ulaştığını hissediyorum. Daha önce vites değişimlerini bile hissetmezken şimdi sanki vites değiştirmiş gibi yığılma hissediyorum.

konuyla ilgili yardımlarınızı rica ederim
cnrndm isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19-03-2015, 11:35:52   #2
cnrndm
Kıdemli ST Üyesi

Standart dsg yığılma

slmlar arkadaşlar,
16000 km'de 2014 model 1.6 tdı dsg octavia aracımda son zamanlarda yaşadığım sıkıntımı sizlerle paylaşmak istiyorum

Seyir halindeyken ayağımı gazdan çekip yavaşlama esnasında motor devri düşerken 1250 ile 1000 devir arasında 2. viteste araçta sanki vites değiştirir gibi bi yığılma oluyor (fakat bu yığılma esnasında viteş değişimi yok). Çok emin olmamakla beraber aynı olay yine yavaşlama esnasında 3. viteste oluyor ama farklı devirlerde. Daha önceden de varmıydı bilmiyorum ama son zamanlarda rahatsız edici boyutlara ulaştığını hissediyorum. Daha önce vites değişimlerini bile hissetmezken şimdi sanki vites değiştirmiş gibi yığılma hissediyorum.

Daha önce böyle bir olay yaşayan oldu mu yada bilgisi olan var mı?
Alt 19-03-2015, 11:48:23   #3
lrfan
Administrator

lrfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: lrfan
Otomobil: Karoq 1.0 TSI DSG
Ettiği teşekkür: 12,698
Üye 7,702 mesajında 16,738 kez teşekkür almıştır
Standart Cevap: dsg yığılma

Serviste yeni bir DSG yazılım güncellemesi var mı diye bilgi alabilirsiniz şasi no üzerinden

Ek olarak DSG standart ayara dönüş (şanzıman manuel reset) için çok kolay bir yol var. DSG ile beyinde farklı sürüş verileri depolanıyor ve bu bazen yazdığınıza benzer hatalara yol açıyor. Uzun yol sonrası benzer durum bana da olmuştu, bu şekilde düzeldi.

Kontağı çevirin, ışıklar yansın ama motoru çalıştırmayın. Bu haldeyken gaz pedalı sonuna kadar en az 10 saniye ayağınızı kaldırmadan basılı tutun. Kontağı kapatıp anahtarı çıkarın.

Sonra normal şekilde çalışıtırıp bir test edin
lrfan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
lrfan Nick'li üyemize bu mesajı için 6 üyemiz teşekkür etmiş
atsozgur (19-03-2015), civanmukti (19-03-2015), cnrndm (19-03-2015), Levcho (19-03-2015), mustisahin (08-05-2015), pehlivan_m (02-04-2015)
Alt 19-03-2015, 12:48:00   #4
cnrndm
Kıdemli ST Üyesi

teşekkür ederim. Akşam deniycem umarım faydası olur. gerçi vites geçişi esnasında olmuyor anlattığım durum ama bakalım görcez sonucu yazarım
Alt 19-03-2015, 12:55:34   #5
civanmukti
ST Gediklisi

Ad - Soyad: Mert Atasoy
Ettiği teşekkür: 22
Üye 154 mesajında 268 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 0 Post(s)

Alıntı:
lrfan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Serviste yeni bir DSG yazılım güncellemesi var mı diye bilgi alabilirsiniz şasi no üzerinden

Ek olarak DSG standart ayara dönüş (şanzıman manuel reset) için çok kolay bir yol var. DSG ile beyinde farklı sürüş verileri depolanıyor ve bu bazen yazdığınıza benzer hatalara yol açıyor. Uzun yol sonrası benzer durum bana da olmuştu, bu şekilde düzeldi.

Kontağı çevirin, ışıklar yansın ama motoru çalıştırmayın. Bu haldeyken gaz pedalı sonuna kadar en az 10 saniye ayağınızı kaldırmadan basılı tutun. Kontağı kapatıp anahtarı çıkarın.

Sonra normal şekilde çalışıtırıp bir test edin
bunu bilmiyordum. teşekkürler.

yığılmayı da ben balataların eskimesine bağlıyordum. zira bende de tatlı tatlı yavaşlarken 3 ten 2 ye düşünce hafif bir yığılma oluyor. her zaman değil.

bazen de trafikte hızlanmaya başlarsınız 50-60 derken bir anda trafik sıkışır ya işte bazen de o zamanlarda vites küçülürken yığılıyor. bunu da DSG'nin kafa karışıklığına yoruyordum

neyse bu gaz pedalına basma olayını bir de ben deneyeyim.
civanmukti isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19-03-2015, 13:02:51   #6
cnrndm
Kıdemli ST Üyesi

Alıntı:
civanmukti´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bunu bilmiyordum. teşekkürler.

yığılmayı da ben balataların eskimesine bağlıyordum. zira bende de tatlı tatlı yavaşlarken 3 ten 2 ye düşünce hafif bir yığılma oluyor. her zaman değil.

bazen de trafikte hızlanmaya başlarsınız 50-60 derken bir anda trafik sıkışır ya işte bazen de o zamanlarda vites küçülürken yığılıyor. bunu da DSG'nin kafa karışıklığına yoruyordum

neyse bu gaz pedalına basma olayını bir de ben deneyeyim.
mert bey,
benim yaşadığım olayda aynı tarif ettiğiniz gibi ama defalarca kez kontrol ettim yığılma esnasında vites değişim olmuyor hatta 3. viteste iken de yığılma oluyor. 1250 ile 1000 devir arasında oluyor ve bir süre sonra vites değiştirip 2'ye geçiyor. bakalım reset olayından sonra düzelcekmi akşam deniycem.
Alt 19-03-2015, 15:03:24   #7
Esariipek
Administrator

Esariipek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Emin
Otomobil: Audi
Ettiği teşekkür: 1,903
Üye 1,380 mesajında 2,185 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 49 Post(s)
Tagged: 1 Thread(s)
Standart Cevap: 2014 octavia dsg araçta 2.ve 3. viteste yavaşlarken yığılma

Muhtemelen bahsettiğiniz şey dsgnin yaptığı motor frenidir. Araç yavaşlarken frene bastığınız zaman vites küçülterek daha rahat ve güvenli durmanızı sağlar bence bu olay sadece yığılmaysa sıkıntı yok ama hafif titretme yada vurma gibi bir olaysa servise götürmeniz şüphelerinizin giderilmesi amacıyla faydalı olacaktır. İi forumlar
Esariipek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19-03-2015, 15:48:42   #8
cnrndm
Kıdemli ST Üyesi

Alıntı:
Esariipek´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Muhtemelen bahsettiğiniz şey dsgnin yaptığı motor frenidir. Araç yavaşlarken frene bastığınız zaman vites küçülterek daha rahat ve güvenli durmanızı sağlar bence bu olay sadece yığılmaysa sıkıntı yok ama hafif titretme yada vurma gibi bir olaysa servise götürmeniz şüphelerinizin giderilmesi amacıyla faydalı olacaktır. İi forumlar
bahsettiğim olayda illa frene basmak gerekmiyo araç kendi kendine yavaşlarken de aynı şeyi yapıyo. Vites değiştirirken yapsa dediğiniz motor freni olayına katılacam. Fakat yığılma esnasında vites değişimi olmuyo, bir süre sonra vites küçültüyo. Vites küçültme esnasında da motor freni hadisesi olmuyo, gayet rahat vites değişimi gerçekleşiyor.
Alt 19-03-2015, 15:51:53   #9
Esariipek
Administrator

Esariipek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Emin
Otomobil: Audi
Ettiği teşekkür: 1,903
Üye 1,380 mesajında 2,185 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 49 Post(s)
Tagged: 1 Thread(s)

Alıntı:
cnrndm´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bahsettiğim olayda illa frene basmak gerekmiyo araç kendi kendine yavaşlarken de aynı şeyi yapıyo. Vites değiştirirken yapsa dediğiniz motor freni olayına katılacam. Fakat yığılma esnasında vites değişimi olmuyo, bir süre sonra vites küçültüyo. Vites küçültme esnasında da motor freni hadisesi olmuyo, gayet rahat vites değişimi gerçekleşiyor.

Olması gerekende bu değil mi düz vitea araçlarda da bu böyle olur vites küçüldükten sonra araba kendi devriyle yavaşlarken öne doğru bir yığılma olur
Esariipek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19-03-2015, 16:03:00   #10
cnrndm
Kıdemli ST Üyesi

evet doğru ama bugüne kadar böyle bir sorun yoktu neredeyse vites değişimlerini hissetmiyordum bile şimdi ise bu yığılma sorunu giderek arttı. Ayrıca yığılma vites küçüldükten sonra yapmıyor aksine yığılmadan bir süre sonra vites küçültüyor. Umarım izah edebilmişimdir.
cnrndm Nick'li kullanıcıya bu mesajı için teşekkür eden üyemiz
0ngelman (06-05-2015)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil