Geri git   Skoda Forum ve Yardımlaşma Platformu / Skoda Turkey > SKODATURKEY TEKNİK SERVİS > Fabia III

Fabia III Bu modele ait sorular, sorunlar, çözümler...

User Tag List

Seçenekler Stil
Alt 07-07-2015, 18:55:53   #41
omergunay16
Kıdemli ST Üyesi

omergunay16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Ömer Günay
Otomobil: Fabia III TSI
Ettiği teşekkür: 69
Üye 11 mesajında 12 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Fabia 3 yakıt durumu

Alıntı:
suleyman90´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bence arabaya az yaktıran faktörler MQB platformu ile gelen hafiflik DSG ve TSİ motorun başarısı olduğu kadar lastiklerinde payı var Çünkü ufak dönüş yuvarlanma çapına sahip 15 ler.

Ama DSG de gaza basarken dikkat etmek lazım güzel bir oranı yakaladın mı tamamdır eğer o oran tutmazsa araba çok yakıyor.

Evet Dsg de kesinlikle ayağınız biraz hassas olmalı. Dikkat etmezseniz gerçekten ilginç Yakıt tüketimleri olabiliyor.

Şehir içi trafikli dur kalklı yolda 6-6.5 lt lerin 110 hp bir araçla makul yeterli tüketim olacağını düşünüyorum.

Uzun yolda ise 110-120 km ortalama hızlarda bu Aracın 4,8-5 lt yakabileceğinden hiç şüphem yok açıkçası.

Bu Düşüncelerim Dsg li araçlar için tabi, manuellerde ne olur nasıl olur bilmiyorum açıkcası.

Konu omergunay16 tarafından (07-07-2015 Saat 18:59:45 ) değiştirilmiştir..
omergunay16 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-07-2015, 01:34:50   #42
suleyman90
Kıdemli ST Üyesi

suleyman90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Süleyman
Ettiği teşekkür: 20
Üye 73 mesajında 102 kez teşekkür almıştır
Standart Cevap: Fabia 3 yakıt durumu

Alıntı:
omergunay16´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet Dsg de kesinlikle ayağınız biraz hassas olmalı. Dikkat etmezseniz gerçekten ilginç Yakıt tüketimleri olabiliyor.

Şehir içi trafikli dur kalklı yolda 6-6.5 lt lerin 110 hp bir araçla makul yeterli tüketim olacağını düşünüyorum.

Uzun yolda ise 110-120 km ortalama hızlarda bu Aracın 4,8-5 lt yakabileceğinden hiç şüphem yok açıkçası.

Bu Düşüncelerim Dsg li araçlar için tabi, manuellerde ne olur nasıl olur bilmiyorum açıkcası.
Bence DSG lerin 110 olmasının sebebi her otomatik şanzıman ne kadar iyi olursa DSG EDC powershift vb türevleri mutlaka aktarma kaybı oluşuyor.

Renault Fluence EDC kullandım gerçekten rezaletti DSG ye dua ederim istediği kadar sorun çıkarsın valla EDC bir silkeledi bir kere alt tarafta muhtemelen kavrama ayıramadı şank diye dedim şanzıman indi herhalde aşağı yok arkadaş bunlar böyle aldığımdan belli dedi.

Powershift te ben fiesta 1.0 ecoboost ta kullandım çok başarılı değildi seri değildi o da.Nasıl bir çift kavramaysa.
suleyman90 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-07-2015, 14:41:54   #43
Uğur Akar
KOLTUKÇU

Uğur Akar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Uğur Akar
Otomobil: Seat
Ettiği teşekkür: 1,655
Üye 1,165 mesajında 1,783 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 9 Post(s)

Alıntı:
Bence DSG lerin 110 olmasının sebebi her otomatik şanzıman ne kadar iyi olursa DSG EDC powershift vb türevleri mutlaka aktarma kaybı oluşuyor...
DSG, EDC, Power Shift şanzımanlarda aktarma kaybı manuel viteslilerdeki kadar ancak zira manueldeki prensiple çalışıyorlar. Bir tork konvertörlü gibi basınç oluşmasını beklemek gibi bir durum yok.
Alıntı:
...Renault Fluence EDC kullandım gerçekten rezaletti DSG ye dua ederim istediği kadar sorun çıkarsın valla EDC bir silkeledi bir kere alt tarafta muhtemelen kavrama ayıramadı şank diye dedim şanzıman indi herhalde aşağı yok arkadaş bunlar böyle aldığımdan belli dedi...
Sen gene DSG' yi aramışsın, ben Fluence EDC kullandığımda manuel vitesi aradım. Düşün artık halimi.
Uğur Akar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-07-2015, 20:22:07   #44
suleyman90
Kıdemli ST Üyesi

Alıntı:
Uğur Akar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
DSG, EDC, Power Shift şanzımanlarda aktarma kaybı manuel viteslilerdeki kadar ancak zira manueldeki prensiple çalışıyorlar. Bir tork konvertörlü gibi basınç oluşmasını beklemek gibi bir durum yok.

Sen gene DSG' yi aramışsın, ben Fluence EDC kullandığımda manuel vitesi aradım. Düşün artık halimi.
Eyvallah uğur abi.Fakat EDC ile power shift hala başarılı bulmuyorum çok ağırlar yine DSG kadar seri değiller hala Tamam bir çoğu tork konvertörlüden iyiler yine yada CVT den.CVT ne öyle ya kasnak geriliyor gidiyor vites sesi gelmiyor böyle güldür güldür

Renault EDC si tam facia zaten şimdi laguna getirip 1.6 130 luk motorla Koyucaklarmış 320 Torka o şanzıman nasıl dayanacak bakalım bizde görücez.Çünkü 1.6 130 dizel türkiye ye ilk megane gt line ile gelmişti manuel olarak edc ler 1.5 110 geliyordu.Çünkü 320 tork tu 130 luk şanzıman kaldırmaz diye getirmediler
Alt 08-07-2015, 22:36:49   #45
Uğur Akar
KOLTUKÇU

Alıntı:
...CVT ne öyle ya kasnak geriliyor gidiyor vites sesi gelmiyor böyle güldür güldür ...
Öyle deme aynı HP ve torka sahip Audi A5 ve Peugeot 508SW' yi deneme imkânı olmuştu. A5, 508' e fersah fersah fark atıyordu, zira A5 CVT, 508 ise tork konvertörlü idi.
Alt 09-07-2015, 00:06:06   #46
suleyman90
Kıdemli ST Üyesi

Alıntı:
Uğur Akar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Öyle deme aynı HP ve torka sahip Audi A5 ve Peugeot 508SW' yi deneme imkânı olmuştu. A5, 508' e fersah fersah fark atıyordu, zira A5 CVT, 508 ise tork konvertörlü idi.
Peugeot ve citroenin hala çoğu modeli özellikle üst segment hariç tek kavramalı kullanıyor galiba.

Opel vardı easytronic astra da kullanmıştım o da kötüydü.Yeni yeni iyileşti tek kavramalı otomatik şanzımanlar biraz daha sürücüyü iyi okumaya çalışıyor ara gazı alma fonksiyonları gelişti ama hala da sonuçta senin niyetini okumaya çalışan bir makine sonuçta yapay zeka Hele toyota da var multimode sitesi bile vardı multimode zedeyiz diye
Alt 16-07-2015, 01:34:09   #47
mart
Kıdemli ST Üyesi

Ad - Soyad: Mehmet
Ettiği teşekkür: 15
Üye 28 mesajında 52 kez teşekkür almıştır

Aracım 1200 KM ye geldi(1.2 TSI DSG) Yakıt tuketimi şaşırtıcı derece duştu.

Normalde sürekli kullandığım guzergahta 7.5lt ile 10lt arası geziyordu kısa süreli tuketim, şuan 6lt ile 7.3lt arası değişiyor.

Uzun sürelide 7.5lt şuan itibari ile.

Ayrıca bugun 60km yol yaptım bunun 30km si dur kalk trafik 2.vitese bile gecemedim o derece klima acık. diğer 30km si sehir dışı sayılabilecek yogunlukta bir trafik ortalama tüketim 6.2 idi.
mart isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16-07-2015, 10:36:26   #48
Uğur Akar
KOLTUKÇU

Alıntı:
Peugeot ve citroenin hala çoğu modeli özellikle üst segment hariç tek kavramalı kullanıyor galiba.

Opel vardı easytronic astra da kullanmıştım o da kötüydü.Yeni yeni iyileşti tek kavramalı otomatik şanzımanlar biraz daha sürücüyü iyi okumaya çalışıyor ara gazı alma fonksiyonları gelişti ama hala da sonuçta senin niyetini okumaya çalışan bir makine sonuçta yapay zeka Hele toyota da var multimode sitesi bile vardı multimode zedeyiz diye
Easytronic, Multimode, DSG, ...vs. şanzımanlar hep otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlar. Yani senin yerine debriyaja basıp vitesi değiştirip debriyajı bırakıyorlar. DSG' de hareket alan mil çift olduğu için yapısı biraz daha komplike. Easytronic Corsa' da kullandım. Eğer normal modda gidiyorsanız ve gaza asıldıysanız umurunda bile olmuyor zira 2100d/d' de vites büyütmeye programlandığı için yığılıyor ve vites değiştirmesini bekliyorsunuz. DSG' nin farlılaştığı nokta burası; vites konumu D de olsa gaza yüklenilme şekline göre tepkileri hemen farklılaşıyor.
Alt 16-07-2015, 11:21:13   #49
Anatolia
Kıdemli ST Üyesi

Ad - Soyad: uğur
Ettiği teşekkür: 33
Üye 33 mesajında 44 kez teşekkür almıştır

ilk depoyu tamamlayarak tekrar fulledim 650 Km yol yaptım 48 lt benzinle bana biraz az geldi ama araç sürekli e-5 trafikte kullanıldı bakalım ikinci depoda ne kadar km yapıcam
Anatolia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16-07-2015, 16:48:18   #50
Uğur Akar
KOLTUKÇU

Alıntı:
Anatolia´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ilk depoyu tamamlayarak tekrar fulledim 650 Km yol yaptım 48 lt benzinle bana biraz az geldi ama araç sürekli e-5 trafikte kullanıldı bakalım ikinci depoda ne kadar km yapıcam
Trafiğin yoğun saatlerinde kullanıldıysa bence normal.

Konuyu Toplam 2 Üye okuyor. (1 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
supermen5
Seçenekler
Stil