Geri git   Skoda Forum ve Yardımlaşma Platformu / Skoda Turkey > SKODATURKEY TEKNİK SERVİS > Octavia A5

Octavia A5 Bu modele ait sorular, sorunlar, çözümler...

User Tag List

Seçenekler Stil
Alt 27-02-2016, 02:30:52   #11
Mr.Mister
Kıdemli ST Üyesi

Ad - Soyad: Ahmet
Otomobil: Arabam yok
Ettiği teşekkür: 47
Üye 33 mesajında 40 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 2 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Cevap: Kavrama değişimi (iyi niyet garantisi)

Alıntı:
koraycan35´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşlar yapmayın bu şanzımanlar dünyanın heryerinde mahkemelik hükümetler devreye girdi ve 10 yıl garanti...servisler göz boyamak için iyi niyet garantisi altında bedava gelen parçaya fahiş işçilik alıyorlar.eğer bir işlem garanti adı altında yapılıyorsa işçilik ödenmez.şimdi soruyorum bu şanzıman üreticisi 4 yılda bozulan kavramayı iyi niyet diye mi türkiyeye gönderiyor yoksa zaten 10 yıl garantili mi?birde servislerin zamanı olmadığından merkezle görüştük gibi şeyler söyleyip sanki bu bir lütufmuş havası estiriyorlar...
Yazdıklarınızda haklılık payı var kabul ediyorum ama yetkili servisler çok da kötü niyetli değil bence hocam. 7 ileri DSG'ler ilk çıktığında insanların çok canı yandı kabul, ancak üretici firma da zamanla tecrübe kazanarak sorunları oldukça azalttı. Mesela 2013 yılından itibaren mekatronik ünitesi şanzımanın dış kısmına alınmış, bu bilgiyi ben yeni öğrendim. Şu anki kavramaların da ilk çıkanlara göre çok daha dayanıklı olduğu belirtiliyor.
Çift kavramalı şanzıman kullanıcılarda biraz da bağımlılıkta yapıyor ve insan kolay kolay vazgeçemiyor. Geçen hafta yeni Astra'yı test ettim inanır mısınız sürmek zulüm gibi geldi resmen. Dsg'nin hızlı vites değişimlerine alışınca klasik otomatik şanzımanlar çok ilkel geliyor insana.
Mr.Mister isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Mr.Mister Nick'li üyemize bu mesajı için 2 üyemiz teşekkür etmiş
ali729 (27-02-2016), fmaka (13-03-2016)
Alt 27-02-2016, 09:40:25   #12
koraycan35
Kıdemli ST Üyesi

koraycan35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Koray can
Otomobil: Rapid TDI
Ettiği teşekkür: 24
Üye 48 mesajında 54 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 9 Post(s)

Alıntı:
Mr.Mister´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yazdıklarınızda haklılık payı var kabul ediyorum ama yetkili servisler çok da kötü niyetli değil bence hocam. 7 ileri DSG'ler ilk çıktığında insanların çok canı yandı kabul, ancak üretici firma da zamanla tecrübe kazanarak sorunları oldukça azalttı. Mesela 2013 yılından itibaren mekatronik ünitesi şanzımanın dış kısmına alınmış, bu bilgiyi ben yeni öğrendim. Şu anki kavramaların da ilk çıkanlara göre çok daha dayanıklı olduğu belirtiliyor.
Çift kavramalı şanzıman kullanıcılarda biraz da bağımlılıkta yapıyor ve insan kolay kolay vazgeçemiyor. Geçen hafta yeni Astra'yı test ettim inanır mısınız sürmek zulüm gibi geldi resmen. Dsg'nin hızlı vites değişimlerine alışınca klasik otomatik şanzımanlar çok ilkel geliyor insana.
Ben 200 bin km fluence 1.5 dci EDC kullandım,şanzımanla ilgili tek sıkıntım akü değişimi sonrası gitti.aslında burda sorun dsg şanzımanlı araç satılırken müşterinin bilgilendirilmesi gerekiyor.hala aramızda sıkışık trafikte manuele alın diyenler var bence yanlış,sıkışık trafikte her durmada boşa almamız gerekiyor.manuelde sadece aracın 2 yle kalkması engelleniyor ancak ısınma yine devam ediyor.çift kavramanın bağımlılık yaptığına kesinlikle katılıyorum.
koraycan35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
koraycan35 Nick'li kullanıcıya bu mesajı için teşekkür eden üyemiz
Mr.Mister (27-02-2016)
Alt 27-02-2016, 10:09:06   #13
mşah
ST Gediklisi

mşah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: MEHMET
Otomobil: Yeti 1.4 TSI
Ettiği teşekkür: 806
Üye 547 mesajında 789 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 74 Post(s)

Alıntı:
Ben 200 bin km fluence 1.5 dci EDC kullandım,şanzımanla ilgili tek sıkıntım akü değişimi sonrası gitti.aslında burda sorun dsg şanzımanlı araç satılırken müşterinin bilgilendirilmesi gerekiyor.hala aramızda sıkışık trafikte manuele alın diyenler var bence yanlış,sıkışık trafikte her durmada boşa almamız gerekiyor.manuelde sadece aracın 2 yle kalkması engelleniyor ancak ısınma yine devam ediyor.çift kavramanın bağımlılık yaptığına kesinlikle katılıyorum.
Koray sana boşta bekleme konusuna katılıyorum ben lambalara yaklaşırken, beklerken hep boşta beklerim. Vites D de durduğu sürece baskı rulmanları baskı altında, baskı çatalı (klanç) iticilerinin basıncını sağlayan yağ pompası hep basınç sağlamak zorunda ve gereksiz yere ömrünü tüketmekte, vitesi D den N ye almak hiç zor değil bazılarımız bunu yapamaya bile üşeniyoruz ama şanzıman için iyi.
mşah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
mşah Nick'li kullanıcıya bu mesajı için teşekkür eden üyemiz
Mr.Mister (27-02-2016)
Alt 27-02-2016, 10:29:37   #14
ali729
ST Gediklisi

ali729 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: ali
Otomobil: Superb III 1.4 TSI
Ettiği teşekkür: 209
Üye 79 mesajında 98 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 1 Post(s)

Otomatik araçlarda mutlaka dururken ışıklarda boşa alınmalı . Tüm otomatik araçları böyle kullanilirim
ali729 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ali729 Nick'li kullanıcıya bu mesajı için teşekkür eden üyemiz
Mr.Mister (27-02-2016)
Alt 27-02-2016, 13:15:09   #15
koraycan35
Kıdemli ST Üyesi

koraycan35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Koray can
Otomobil: Rapid TDI
Ettiği teşekkür: 24
Üye 48 mesajında 54 kez teşekkür almıştır

Alıntı:
mşah´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Koray sana boşta bekleme konusuna katılıyorum ben lambalara yaklaşırken, beklerken hep boşta beklerim. Vites D de durduğu sürece baskı rulmanları baskı altında, baskı çatalı (klanç) iticilerinin basıncını sağlayan yağ pompası hep basınç sağlamak zorunda ve gereksiz yere ömrünü tüketmekte, vitesi D den N ye almak hiç zor değil bazılarımız bunu yapamaya bile üşeniyoruz ama şanzıman için iyi.
İşte fluence edc için 200 bin km bu şekilde kullandım tık demedi.1 den 2 ye geçerken sarsıntı oluyodu arada bununda sebebi siz manuelde bile değiştirirken zaman zaman gaz debriyaj ayarını yapamıyosunuz araçta.sonuç olarak çift kavrama kullanıcı iyiyse bence ömürlük.risk otomatik içinde düz içinde herzaman vardır

Konu koraycan35 tarafından (27-02-2016 Saat 13:19:01 ) değiştirilmiştir..
koraycan35 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-02-2016, 17:08:06   #16
fanatikahmety
Kıdemli ST Üyesi

Ad - Soyad: ahmet yamantaş
Otomobil: Superb II 1.6 TDI
Ettiği teşekkür: 44
Üye 9 mesajında 13 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 0 Post(s)

Bu boşa alma konusunu Skoda AND otomotivin hem servis şefi hem servis müdürü ile görüştüm. Bu konu benimde kafamı karıştırıyordu. İkisi de kesinlikle N ye alınması gerekmediğini bu yeni araçlarda tam fren yaptığınızda aracın kendisini N ye aldığını söylediler. Benim de fikrim onlardan dolayı alınmaması yönünde.
fanatikahmety isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27-02-2016, 20:22:41   #17
Uğur Akar
KOLTUKÇU

Uğur Akar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Uğur Akar
Otomobil: Seat
Ettiği teşekkür: 1,655
Üye 1,165 mesajında 1,781 kez teşekkür almıştır

Alıntı:
...hala aramızda sıkışık trafikte manuele alın diyenler var bence yanlış,sıkışık trafikte her durmada boşa almamız gerekiyor.manuelde sadece aracın 2 yle kalkması engelleniyor ancak ısınma yine devam ediyor.çift kavramanın bağımlılık yaptığına kesinlikle katılıyorum.
Manuele alırsanız, İstanbul gibi dur-kalkın bol olduğu durumlarda şanzıman gereksiz yere 2. vitese geçmez. 2 metrelik mesafede 2. vitese geçiyor. Bu da hem gereksiz ve fazladan kavrama hem de gereksiz vites değişimi, tüm bunların bileşimi de gereksiz ısınan şanzıman demek.
Aslında en önemlisi şu. Freni bırakıp gaza basmasanız da, eğer yol da düzse, hemen D2' ye geçiyor ama hızında değişiklik olmuyor aracın. Tam bu anda vitesi manuele alırsanız direkt 1. vitese alıyor. Bu durumda aracın hızının azalması gerekirken hiç bir şey değişmiyor. Konumu hiç bozmadan vites kolunu D' ye çekerseniz hemen D2 oluveriyor ancak hız yine hiç değişmiyor.
İşin özeti rölanti devrinde 2' de yarım debriyaj gidiyor meret. Zaten asıl arızalanmasına sebep olan da bu bence.
Alıntı:
Evet hiç zor değil. Geçenlerde D' de ve 50-60km/s hızla giderken, nasıl becerdim bilmiyorum vitesi N' ye alıverdim. Düşün bendeki paniği.
Alıntı:
fanatikahmety´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu boşa alma konusunu Skoda AND otomotivin hem servis şefi hem servis müdürü ile görüştüm. Bu konu benimde kafamı karıştırıyordu. İkisi de kesinlikle N ye alınması gerekmediğini bu yeni araçlarda tam fren yaptığınızda aracın kendisini N ye aldığını söylediler. Benim de fikrim onlardan dolayı alınmaması yönünde.
D konumunda durursanız sistem vitesi boşa almıyor. Vitesi 1' e takıp debriyaja basıp harekete hazır bekliyor. Servisler maalesef hep böyle vitesi boşa alıyor şeklinde anlatıyorlar. Vitesi boşa alıyor olsaydı, D' de freni bırakır bırakmaz hareketlenmezdi, en azından vites geçişi kadar bir vakit alırdı hareketlenmesi.
Tork konvertörlü şanzımanlarda bile D' de durulduğunda vites boşta durmaz. Türbinler hep yağ pompalama konumundadırlar.
Uğur Akar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Uğur Akar Nick'li üyemize bu mesajı için 2 üyemiz teşekkür etmiş
DDŞ (27-02-2016), mşah (28-02-2016)
Alt 28-02-2016, 20:34:01   #18
trio
Fabia I Combi Elegance

trio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Cenk
Otomobil: Fabia I 1.4 16V
Ettiği teşekkür: 218
Üye 249 mesajında 358 kez teşekkür almıştır

Garanti bitince yetkili servis dsg revizyonu için ne kadar ücret istiyorlar.
trio isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-02-2016, 21:21:55   #19
mşah
ST Gediklisi

mşah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: MEHMET
Otomobil: Yeti 1.4 TSI
Ettiği teşekkür: 806
Üye 547 mesajında 789 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 74 Post(s)

Alıntı:
Uğur Akar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet hiç zor değil. Geçenlerde D' de ve 50-60km/s hızla giderken, nasıl becerdim bilmiyorum vitesi N' ye alıverdim. Düşün bendeki paniği.
Tahmin edebiliyorum ama panik yapmana gerek yok benimki vitesten çok boşta gidiyor. Bazen vitese takmayı bile unutuyorum sonra gaza basınca neden gitmiyor diyorum
mşah isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-02-2016, 21:32:41   #20
Uğur Akar
KOLTUKÇU

Uğur Akar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Uğur Akar
Otomobil: Seat
Ettiği teşekkür: 1,655
Üye 1,165 mesajında 1,781 kez teşekkür almıştır

Alıntı:
Tahmin edebiliyorum ama panik yapmana gerek yok benimki vitesten çok boşta gidiyor. Bazen vitese takmayı bile unutuyorum sonra gaza basınca neden gitmiyor diyorum
Öyle deme. Motor birden 3500d/d' ye çıkınca panik olunuyor.
Alıntı:
trio´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Garanti bitince yetkili servis dsg revizyonu için ne kadar ücret istiyorlar.
Hatırladığım kadarıyla 4500–5000TL arası bir şey istiyorlar kavrama değişimi için. Garanti bittiyse zaten dışarıda da artık kavrama değişimi yapılıyor ve bu durumda da 2500–3000TL gibi bir fiyata bitirilebiliyor.
Uğur Akar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Uğur Akar Nick'li üyemize bu mesajı için 2 üyemiz teşekkür etmiş
mşah (28-02-2016), trio (29-02-2016)

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil