Geri git   Skoda Forum ve Yardımlaşma Platformu / Skoda Turkey > SKODATURKEY TEKNİK SERVİS > Fabia I

Fabia I Bu modele ait sorular, sorunlar, çözümler...

User Tag List

Seçenekler Stil
Alt 27-04-2016, 20:28:41   #11
burcin_genc
ST Üyesi

Ad - Soyad: burcin
Otomobil: Fabia I 1.2 HTP
Ettiği teşekkür: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Cevap: Fabia I Genel Soru Cevap

bu zinciri yetkili servisemi değiştirteyim yoksa etkili servisemi gideyim.hangisi daha az maliyetli olur.zincir takımının maliyetini bilen varmı
burcin_genc isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-04-2016, 02:27:53   #12
noxy44
Hayaller VRS,hayatlar HTP

noxy44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Mert
Ettiği teşekkür: 682
Üye 285 mesajında 420 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 17 Post(s)

Alıntı:
burcin_genc´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bu zinciri yetkili servisemi değiştirteyim yoksa etkili servisemi gideyim.hangisi daha az maliyetli olur.zincir takımının maliyetini bilen varmı
eğer araç aşırı hor kullanılmadıysa -ki hor kullansa bile daha çok erken- ve ekstrem bir durum gelişmediyse değişim gerektirdiğini hiç sanmıyorum. aklınız kalacaksa eğer bir ustaya kontrol ettirebilirsiniz tabi. ama 160k km zincir değişimi için erken bana sorarsanız.
noxy44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-04-2016, 03:33:42   #13
karahan55
Kıdemli ST Üyesi

karahan55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: necdet karahan
Otomobil: Fabia I 1.4 16V
Ettiği teşekkür: 7
Üye 25 mesajında 36 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 1 Post(s)

Alıntı:
noxy44´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
eğer araç aşırı hor kullanılmadıysa -ki hor kullansa bile daha çok erken- ve ekstrem bir durum gelişmediyse değişim gerektirdiğini hiç sanmıyorum. aklınız kalacaksa eğer bir ustaya kontrol ettirebilirsiniz tabi. ama 160k km zincir değişimi için erken bana sorarsanız.
hayır tiriger 80 bin veya 4 yıl zincir 150 km değişmesi lazım o zincir ses yapar şuan tabi hiç değişmediyse
karahan55 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-04-2016, 08:43:49   #14
burcin_genc
ST Üyesi

biraz ses var ama korkutuyorlar yok kopar yok yolda kalırsın yok motoru eline alırsın koparsa gibi
teşekkür ederim.araç hor kullanılmamış bir araç. biraz amiyane tabirle alt takım be iç döşemeler ilk günkü gibi diyebilirim.zincirde biraz ses var tabi km itibariyle 2008 model ve daha hiçbir değişeni yok
Alt 28-04-2016, 09:17:17   #15
KEBUTER
ST Üyesi

Ad - Soyad: Sebahattin
Ettiği teşekkür: 9
Mentioned: 4 Post(s)

sizlere bir sorum olacak arkadaşlar. Aracım benzinlidir, km de 68 kuruş yakıyor. [şehir içi] ne den bu kadar çok yakıyor olabilir. yardımcı olursanız sevinirim.
KEBUTER isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-04-2016, 12:12:32   #16
noxy44
Hayaller VRS,hayatlar HTP

noxy44 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Mert
Ettiği teşekkür: 682
Üye 285 mesajında 420 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 17 Post(s)

Alıntı:
karahan55´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
hayır tiriger 80 bin veya 4 yıl zincir 150 km değişmesi lazım o zincir ses yapar şuan tabi hiç değişmediyse
benim ustadan aldığım bilgi de yaklaşık 200-250k kmye kadar değişime gerek duymayacağı olmuştu

Alıntı:
şimdi biraz araştırdım da dediğiniz gibi 150k ideal görünüyor dediğiniz gibi. sayenizde öğrenmiş oldum 10000 km kalmış benim de
noxy44 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-04-2016, 18:54:06   #17
bipekkan
Kıdemli ST Üyesi

Ad - Soyad: Bülent İpekkan
Ettiği teşekkür: 189
Üye 66 mesajında 106 kez teşekkür almıştır

Alıntı:
KEBUTER´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sizlere bir sorum olacak arkadaşlar. Aracım benzinlidir, km de 68 kuruş yakıyor. [şehir içi] ne den bu kadar çok yakıyor olabilir. yardımcı olursanız sevinirim.
@KEBUTER,
Benzini kaçtan alıyorsunuz bilmiyorum ancak ben Ankara Shell fiyatı 4.35 TL den aldığınızı düşünerek şehir içinde 100 km de 15.6 lt benzin yaktığınız +/- %3 hata ile görülüyor.(LPG kullanmıyorsunuz yani LPG' sistemi yok olarak kabul ediyorum.)
Bunun nedeni epey çeşitli olabilir.
1. Şehir içi daha motor ısınmadan kısa mesafe kullanıyor olabilirsiniz.
2. Çok sık dur-kalk yapıyor olabilirsiniz.
3. Debriyajınızın kaçırdığını şehir içinde kolay kolay fark edemezsiniz.
4. Şehir içi mevsimsel ısı farklılıkları (Yaz kış gibi)
Aracınızın km ve modelini ve tipini yazmamışsınız.
Bunun dışında aracınızın yapılan km'ye bağlı olarak motor ile ilgili sorunları olabilir.
Benim araç combi 2006 51.000 km de 74 BG' liklerden ve Ankara şehir içi ortalama 20 km yol yaptığımda sabah-akşam iş başı ve dağılım saatlerinde ~ 9.8-10.6 lt. ara saatlerde 6.5-7.5 lt arası yakıyorum.Kısa mesafede kullanırsam 1-2 km kadar yakıt elbette anormal yüksek oluyor 15-17 lt gibi değerler gösteriyor ve bu asla yakıt yakma durumunu göstergesi olamaz. Esas dikkate alacağınız en az 100 km'lik uzun yol. Onda da kullanım alışkanlıklarınız(sakin-agresif) 110 km üstünde devamlı gitmeniz, ağırlıklarınız, yolun durumu yakıtı etkiler. Örneğin ~ 250 kg. yolcu dahil ortalama 90-110 km/h hızla ve sakin araç kullanımı ile ben 650 km menzilde şehir içine girmeden ortalama 100 km' de 5.0-5.2 lt yakıyorum.Ancak özellikle Ankara girişim akşam tamda mesai dağılımına denk geliyor ve bu değer yaklaşık 6-7 km mesafede 5.7-5.8 lt. oluveriyor.
Bu örneklere göre durumunuzu değerlendirebilirsiniz.
bipekkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bipekkan Nick'li kullanıcıya bu mesajı için teşekkür eden üyemiz
KEBUTER (29-04-2016)
Alt 28-04-2016, 19:48:03   #18
bipekkan
Kıdemli ST Üyesi

Ad - Soyad: Bülent İpekkan
Ettiği teşekkür: 189
Üye 66 mesajında 106 kez teşekkür almıştır

Alıntı:
@karahan55,
4 yada 5 yılda değişim yada 80-90.00 km de değiştirme adeta şehir efsanesi haline gelmiş durumda. 5 yıl doldu diye 30.000 km de benim aracın triger kayışını resmi serviste değiştirdiler. Çıkan kayış pırıl pırıldı . Son bir hafta önce bu defa özel servise gittim İlk gittiğim bir yerdi. Durumu anlattım.ve en son 21.000 km bu kayışla yaptım dedim. Motor üstünde, hava filtresinin olduğu o koca tasın sol altında bir plastik siyah büyükçe bir kapak var ,açtılar Triger kayışı (2 adettir) Marşı tıklata tıklata her 2 kayışıda kontrol ettiler pırıl pırıl ve en ufak bir yıpranma izi yok.Usta benim gördüğüm en az 30.000 yaparsın bir 3 sene daha gider bu kayış dedi.
Eve gelince yıllardır bakmadığım araçla birlikte verilen "SERVİS PLANI" kitapçığına baktım, sayfa 8 "her 90.000 km. ye ek olarak 90.000 kmde(benzinli motorlar) kontrolu,ardından her 30.000 km de kontrolu, 150.000 km ek triger kayışının değiştirilmesi (dizel ve PD motorlar hariç) ayrıca 11.sayfadasol sütun 13. sırada..."eksantrik mili tahriki için triger kayışının kontrolü(4 silindirli benzinli motorlar 90.000 km sonra, ardından her 30.000 km'de kontrolü."yine 15. sayfa sol sütun her 150.000 km de ek olarak triger kayışının değiştirilmesi(4 silindirli dizel motorlar, PD motorlar hariç)" denilmekte, hiç bir yerde zamana bağlı değişim ile ilgili bir öneri yada not bulunmamaktadır.Nette araştırdım bu plan ile ilgili bir "pdf" bulamadım Gerekirse sayfalardan birinin fotografını çeker koyarım.
Kısacası özellikle "resmi servisler" milleti bir güzel sövüşlemenin yolunu bulmuşlar.Bende bu sövüşlemeye bir çok kereler düştüm.
bipekkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28-04-2016, 20:25:37   #19
burcin_genc
ST Üyesi

Alıntı:
bipekkan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
@karahan55,
4 yada 5 yılda değişim yada 80-90.00 km de değiştirme adeta şehir efsanesi haline gelmiş durumda. 5 yıl doldu diye 30.000 km de benim aracın triger kayışını resmi serviste değiştirdiler. Çıkan kayış pırıl pırıldı . Son bir hafta önce bu defa özel servise gittim İlk gittiğim bir yerdi. Durumu anlattım.ve en son 21.000 km bu kayışla yaptım dedim. Motor üstünde, hava filtresinin olduğu o koca tasın sol altında bir plastik siyah büyükçe bir kapak var ,açtılar Triger kayışı (2 adettir) Marşı tıklata tıklata her 2 kayışıda kontrol ettiler pırıl pırıl ve en ufak bir yıpranma izi yok.Usta benim gördüğüm en az 30.000 yaparsın bir 3 sene daha gider bu kayış dedi.
Eve gelince yıllardır bakmadığım araçla birlikte verilen "SERVİS PLANI" kitapçığına baktım, sayfa 8 "her 90.000 km. ye ek olarak 90.000 kmde(benzinli motorlar) kontrolu,ardından her 30.000 km de kontrolu, 150.000 km ek triger kayışının değiştirilmesi (dizel ve PD motorlar hariç) ayrıca 11.sayfadasol sütun 13. sırada..."eksantrik mili tahriki için triger kayışının kontrolü(4 silindirli benzinli motorlar 90.000 km sonra, ardından her 30.000 km'de kontrolü."yine 15. sayfa sol sütun her 150.000 km de ek olarak triger kayışının değiştirilmesi(4 silindirli dizel motorlar, PD motorlar hariç)" denilmekte, hiç bir yerde zamana bağlı değişim ile ilgili bir öneri yada not bulunmamaktadır.Nette araştırdım bu plan ile ilgili bir "pdf" bulamadım Gerekirse sayfalardan birinin fotografını çeker koyarım.
Kısacası özellikle "resmi servisler" milleti bir güzel sövüşlemenin yolunu bulmuşlar.Bende bu sövüşlemeye bir çok kereler düştüm.
zaten benimde bahsettiğim durumda servislerin tamamen para odaklı olması.benim tercihim yetkiliden ziyade etkili servis olacak.şu zinciride 200 bini devirene kadar aklımdan çıkarıcaç
burcin_genc Nick'li kullanıcıya bu mesajı için teşekkür eden üyemiz
DDŞ (28-04-2016)
Alt 28-04-2016, 21:26:12   #20
KEBUTER
ST Üyesi

Ad - Soyad: Sebahattin
Ettiği teşekkür: 9

Sağol kardeş

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
KEBUTER isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil