Geri git   Skoda Forum ve Yardımlaşma Platformu / Skoda Turkey > SKODATURKEY TEKNİK SERVİS > Yeti

Yeti Bu modele ait sorular, sorunlar, çözümler...

User Tag List

Seçenekler Stil
Alt 29-01-2013, 19:36:28   #1
fcakir28
ST Üyesi

Ad - Soyad: Fatih ÇAKIR
Otomobil: Yeti
Ettiği teşekkür: 0
Üye 0 mesajında 0 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Yetiniz Ne Kadar Yakıyor?

İyi akşamlar yeti kullanıcıları;
Yeti 1.6 tdi elegance kullanıyorum. Şu anda 1000 km yi devirmek üzereyim. Geçen gün depoyu fulleyerek ne kadar yaktığımı ölçtüm. Km de 30 kuruş yakmışım. Kullanımın tamamı şehir içiydi. Yol bilgisayarında ortalama 7 litre civarıydı.
Bir de anlık tüketimi bir türlü ayarlayamıyorum. Bazen 20-25 litreyi gösteriyor.
Yakalamışken bir soru daha sorayım. Ben alırken sadece halı paspas verdiler. Şimdi kauçuk paspas arıyorum. Uyumlu bir paspası nereden alabilirim.
Sizde tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
fcakir28 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29-01-2013, 19:58:25   #2
atakaneraslan
ST Üyesi

Ad - Soyad: atakan
Ettiği teşekkür: 5
Üye 5 mesajında 5 kez teşekkür almıştır
Standart Cevap: Yetiniz Ne Kadar Yakıyor?

Alıntı:
fcakir28´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yeti 1.6 tdi elegance kullanıyorum. Şu anda 1000 km yi devirmek üzereyim. Geçen gün depoyu fulleyerek ne kadar yaktığımı ölçtüm. Km de 30 kuruş yakmışım. Kullanımın tamamı şehir içiydi. Yol bilgisayarında ortalama 7 litre civarıydı.
Bir de anlık tüketimi bir türlü ayarlayamıyorum. Bazen 20-25 litreyi gösteriyor.
Yakalamışken bir soru daha sorayım. Ben alırken sadece halı paspas verdiler. Şimdi kauçuk paspas arıyorum. Uyumlu bir paspası nereden alabilirim.
Merhaba, Ben de 1500 km yi devirdim ambition tdi Ile, Su an 5.8 deyim ortalama, ileride daha da duseceginden eminim
atakaneraslan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29-01-2013, 21:06:16   #3
caglar262001
ST Üyesi

Ad - Soyad: Çağlar Uysal
Ettiği teşekkür: 3

Alıntı:

1.2 TSI DSG 1000 KM de. Şehir içi sakin kullanım ortalama 41 kuruş yakıyor.Yol bilgisayarında da ortalama 8 - 8.5 litre arasında değişiyor.
caglar262001 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29-01-2013, 22:04:05   #4
fcakir28
ST Üyesi

Alıntı:
atakaneraslan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba, Ben de 1500 km yi devirdim ambition tdi Ile, Su an 5.8 deyim ortalama, ileride daha da duseceginden eminim
gün içinde bende o değerleri görüyorum ama petrole vardığımda değer 7 civarı ve ortalama 30 kuruş çıktı.
Alt 30-01-2013, 07:37:15   #5
atakaneraslan
ST Üyesi

Alıntı:
gün içinde bende o değerleri görüyorum ama petrole vardığımda değer 7 civarı ve ortalama 30 kuruş çıktı.
Belki kullanım tarzıyla ilgisi olabilir , şöyle söyleyeyim , sarı ışık yandı , bir 15-20 km gittim , test etmek için 50 TL mazot aldım , tekrar sarı ışık 200 km sonra yandı , aynı gün içinde oluyor bunlar. Dolayısıyla 50 TL ile 215-220 km yol yapmış oldu.Bu dediğim değerler istanbul içinde , geçen hafta cumartesi 2 saat köprü trafiği ve minimum 1 saat sürekli dur kalk trafiği içindedir.
Alt 30-01-2013, 08:21:01   #6
mzantur
Kıdemli ST Üyesi

Ad - Soyad: Muharrem ZANTUR
Ettiği teşekkür: 21
Üye 29 mesajında 56 kez teşekkür almıştır

Şu anki mazot fiyatları ve yol şartlarını düşündüğümüzde hiçbir zaman homojen bir yakıt sarfiyatı ile karşılaşamayız.

Yetinin yol bilgisayarı bir acayip, 1. viteste 3000 devirlere biraz sert çıktığınızda 40LT/100km gibi değerler gösteriyorki anlamış değilim.

Her araç hızlanma sürecinde en fazla yakıtı yakar. Bu fizik kurallarının ta kendisi. Ama Yetinin yol bilgisayarında gördüğüm değerleri başka bir arabada görmedim diye düşünüyorum. bazen kendimi o kadar kasıyorumki az yakayım diye. yüksek devirlere çıkmamak için gayret gösteriyorum ama vites büyüttüğünüzde bu sefer araba çok bayılıyor. bir üst vitese geçtiğinizde araç 2000d/d kalmıyorsa boğuluyor. tabi rampa aşağı durum farklı. 16 valfli bir araç olması hasebiyle düşük devirlerde tork malesef yok ve bu sebeple biraz devirli olmak zorunda kalıyor. tabi tonajında bunda etkisi büyük. 1.5 dci kullanan hiç sevmediğim markada motor düşük devirlerde daha stabil duruyor. Vites oranlarımızın yüksek tutulması bunuda etkiliyor. Allah aşkına 90km/s hızda 5 e attığımda devir 1800d/d civarında seyrediyor. sollamak için gaza yüklendiğimde araba sanki sorlanıyormuş gibi ses çıkarıyor. Ya ben araba kullanmasını bilmiyorum yada bu tonaj ve bu motor hacmine vites oranları iyi ayarlanmamış. yakıttan biraz şikayetçi olmak istiyorum aslında ama tam olarak olamıyorum.

aracımdaki 2. yakıt ortalaması 7,7 civarında ve tamamen şehiriçi kullanımı. yüksek devir yok. ama vites göstergesine uymak da yok : )))
mzantur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-01-2013, 11:19:41   #7
atakaneraslan
ST Üyesi

Alıntı:
mzantur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şu anki mazot fiyatları ve yol şartlarını düşündüğümüzde hiçbir zaman homojen bir yakıt sarfiyatı ile karşılaşamayız.

Yetinin yol bilgisayarı bir acayip, 1. viteste 3000 devirlere biraz sert çıktığınızda 40LT/100km gibi değerler gösteriyorki anlamış değilim.

Her araç hızlanma sürecinde en fazla yakıtı yakar. Bu fizik kurallarının ta kendisi. Ama Yetinin yol bilgisayarında gördüğüm değerleri başka bir arabada görmedim diye düşünüyorum. bazen kendimi o kadar kasıyorumki az yakayım diye. yüksek devirlere çıkmamak için gayret gösteriyorum ama vites büyüttüğünüzde bu sefer araba çok bayılıyor. bir üst vitese geçtiğinizde araç 2000d/d kalmıyorsa boğuluyor. tabi rampa aşağı durum farklı. 16 valfli bir araç olması hasebiyle düşük devirlerde tork malesef yok ve bu sebeple biraz devirli olmak zorunda kalıyor. tabi tonajında bunda etkisi büyük. 1.5 dci kullanan hiç sevmediğim markada motor düşük devirlerde daha stabil duruyor. Vites oranlarımızın yüksek tutulması bunuda etkiliyor. Allah aşkına 90km/s hızda 5 e attığımda devir 1800d/d civarında seyrediyor. sollamak için gaza yüklendiğimde araba sanki sorlanıyormuş gibi ses çıkarıyor. Ya ben araba kullanmasını bilmiyorum yada bu tonaj ve bu motor hacmine vites oranları iyi ayarlanmamış. yakıttan biraz şikayetçi olmak istiyorum aslında ama tam olarak olamıyorum.

aracımdaki 2. yakıt ortalaması 7,7 civarında ve tamamen şehiriçi kullanımı. yüksek devir yok. ama vites göstergesine uymak da yok : )))
Anlık yakıt tüketimleri doğru değerleri veriyor olsa da o an için , genel tüketimi gözlemlemek için bir ışık tutmaz benim kanaatimce.Benim eski aracımda 1,6 atmosferik twin spark alfa idi ve onun da anlık tüketimleri bu rakamları görebiliyordu dolayısıyla bir acaiplik olduğunu düşünmüyorum. Önemli olan average dır. O da sürüş tarzına göre değişir. Sonuçta her insanın bir sürüş karakteristiği var , buna göre de özellikle 1000 km gibi mesafelerde görünen average bence en doğruya yakın değerlerdir. Tabi sıfır aldığınız bir araçta optimal tüketimi yakalayacak sürüş tarzı için de zaman gerekiyor bence. Yol bilgisayarındaki vites değişikliği tavsiyeleri çok anlamlı olmuyor her zaman , dediğiniz gibi aracı bayıltıyor.

O nedenler 50 TL üzerinden bir bilgi paylaştım mazot fiyatı 4,24 ten BP den aldım , 215-220 km arası bir değerde yol katettim. 50 TL 11,79 litre mazot ediyor , bu da 100 km de 5,89 luk bir yakıt tüketimine tekabül ediyor. Yol bilgisayarım da zaten 5.8 gösteriyor. Dolayısıyla her zaman average consumption dur benim pusulam Ki ben arabamın 10.000 km civarına geldiğinde bu averajın 5-5,5 aralığında sabitleneceğini tahmin ediyorum en fazla. Bu da benim gibi benzinli araç geçmişi olan birisi için çoook çok güzel bir değer.
Alt 30-01-2013, 19:36:45   #8
fcakir28
ST Üyesi

Smile Cevap: Yetiniz Ne Kadar Yakıyor?

Bugün Antalya'dan Davraz Kayak merkezine gittik. Ortalama 125 km yol git gel 250 civarı yakıt tüketimi ortalama da 4,5 idi. bakalım ayarlamayı becerip 25 kuruş civarında tutabilecekmiyim.
Alt 30-01-2013, 20:27:21   #9
bulentperu
Kıdemli ST Üyesi

bulentperu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: bülent
Otomobil: Yeti 1.6 TDI Greenline
Ettiği teşekkür: 167
Üye 70 mesajında 109 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 5 Post(s)

1.2 dsg ile %80 i şehir içi kısa mesafeler olmak üzere toplam 1700km yol yaptım. Genel ortalamam 8.1 lt. Ama bu değer gittikçe azalıyor gibi. Yokuşta abanınca 40-45 lt yazıyor ama sakin bir yolda sabit hızda 3.0-4.5 aralığında geziniyor. 40-50 km sonunda ortalama 6lt gördüğüm de oluyor. Bu ağırlık ve hacim için bence yeterli...
bulentperu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-01-2013, 23:18:28   #10
corova
Kıdemli ST Üyesi

corova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Murat Kaya
Üye 26 mesajında 58 kez teşekkür almıştır

Ben Yeti 1,6 TDI Greenline aracimla 10 bin KM'yi devirmek uzereyim. Ortalama tuketimim hep 100 KM'de 6 ve 7 ortalamasinda seyretti. Sehir ici trafikte normal karsiliyordum bunu. Gecen gun Erzurum'a gidip gelmek zirunda kaldim. İstanbul cikisinda depoyu fulleyip, KM'yi sifirladim. İsik yanana ve 100 KM'yi de o sekilde ddvirene kadar, otoyolda, 120-140 ve 160 KM'lik hizlarla toplam: 865 KM yol yaptim. Dusuk hizla (120'yi gecmeden) denemek isterdim yakit performansini ama isim aceleydi ve basmak zorunda kalmistim. Sonuc su ki: Yol musaade ettikce, gaza olabildigince basip hizli gitme durumunda Yeti'nin deposu 850 KM ortalama yol goturuyor! Sizce bu, iyi bir deger midir? Sonucta 1000-1200 KM yol yapanlar da var(mis)
corova isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil