Geri git   Skoda Forum ve Yardımlaşma Platformu / Skoda Turkey > SKODATURKEY TEKNİK SERVİS > Roomster

Roomster Bu modele ait sorular, sorunlar, çözümler...

User Tag List

Seçenekler Stil
Alt 09-11-2010, 11:13:01   #21
Ugur A.
Guest

Mentioned: Post(s)
Tagged: Thread(s)
Standart Cevap: "Skoda Roomster 1.2 hava filtresi nasıl değiştir?"

Alıntı:
dogmatik´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aracımı almaya vesile olanda serdar bey oldu zaten.Bana çok uzak yerleri 1 günümü vermem lazım oraya gidip gelmeye...
Kargoya verebilirler.
Nick'li kullanıcıya bu mesajı için teşekkür eden üyemiz
dogmatik (09-11-2010)
Alt 18-05-2012, 02:18:25   #22
ozersaid
ST Üyesi

Ad - Soyad: ozer
Otomobil: Roomster
Ettiği teşekkür: 0
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)

Alıntı:
mygokhan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Düğüne gitmeden önce arabayı yıkadım o sırada değiştireyim dedim yoksa eldivensizde çalışabilirdim.Düğünde eller kirli olmasın dedim sonra kızlarla dans ederiz falan olmaz

Ama seviyorum ya araba ile uğraşmayı..Emin olun lift olsa kendim bile yağını değiştirebilirim.Kampana ayarı hariç standart filtre değişimlerini yaparım..

Benzin filtresi nasıl değişiyor onu bilmiyorum.Zor olmasa gerek ama yakıt olmayacakmı o hatta sıkıntı olmaz mı?
ben motor yağını değiştirmek için; hastanelerde "damar yolu seti" tabir edilen halk ağzı ile "serum hortumu" kullandım.
aslında çok basit ve hemen anlaşılır bir yöntem,,, şimdi siz bile okurken "haa, evet, olabilir" gibi içinizden geçiriyorsunuzdur.
zaten, bir çok akaryakıt istasyonunda yağ değişimi için bu vakumlama sistemini kullanıyorlar artık
ben yine de uzunca tarif edeyim:

bir adet 50 cc (büyük boy) enjektör alıyorsunuz, Ankara-Ulus medikalciler çarşısında tanesini 50 kuruş veya 1 TL'ye bulabilirsiniz, yine medikalcilerden veya mahallenizdeki eczaneden 50 kuruş veya 1 TL'ye "damar yolu seti (serum seti)" alıyorsunuz.
bu serum hortumu lastik gibi esnek olan değil yalnız, yanlışlık olmasın,
serum hortumunun ucundaki iğne kısmını kesmeniz gerek, bir tarafını enjektörün ağzına takıp, hortumun diğer tarafını yağ çubuğunun yolundan karterin içine sallıyorsunuz (yani daldırıyorsunuz) yaklaşık 3-4 litre yağı karterden boşaltmak uzun zaman alıyor. enjektör ile 50cc çekip kirli yağı dışarıya boşaltmak,,, ama, bu zahmete de bir çare bulduğumda tekrar yazacagım...
ustaya gidip-lifte kaldıracak firsat olmazsa denenebilir...
ozersaid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
ozersaid Nick'li kullanıcıya bu mesajı için teşekkür eden üyemiz
mygokhan (22-05-2012)
Alt 20-07-2016, 13:58:12   #23
hiko
ST Gediklisi

hiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: hikmet demirtaş
Otomobil: Roomster
Ettiği teşekkür: 1,383
Üye 756 mesajında 1,907 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 3 Post(s)

Alıntı:
ozersaid´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ben motor yağını değiştirmek için; hastanelerde "damar yolu seti" tabir edilen halk ağzı ile "serum hortumu" kullandım.
aslında çok basit ve hemen anlaşılır bir yöntem,,, şimdi siz bile okurken "haa, evet, olabilir" gibi içinizden geçiriyorsunuzdur.
zaten, bir çok akaryakıt istasyonunda yağ değişimi için bu vakumlama sistemini kullanıyorlar artık
ben yine de uzunca tarif edeyim:

bir adet 50 cc (büyük boy) enjektör alıyorsunuz, Ankara-Ulus medikalciler çarşısında tanesini 50 kuruş veya 1 TL'ye bulabilirsiniz, yine medikalcilerden veya mahallenizdeki eczaneden 50 kuruş veya 1 TL'ye "damar yolu seti (serum seti)" alıyorsunuz.
bu serum hortumu lastik gibi esnek olan değil yalnız, yanlışlık olmasın,
serum hortumunun ucundaki iğne kısmını kesmeniz gerek, bir tarafını enjektörün ağzına takıp, hortumun diğer tarafını yağ çubuğunun yolundan karterin içine sallıyorsunuz (yani daldırıyorsunuz) yaklaşık 3-4 litre yağı karterden boşaltmak uzun zaman alıyor. enjektör ile 50cc çekip kirli yağı dışarıya boşaltmak,,, ama, bu zahmete de bir çare bulduğumda tekrar yazacagım...
ustaya gidip-lifte kaldıracak firsat olmazsa denenebilir...
konuyu hortlatmak istedim, dayanamadım...
Sulama kanallarından tarlaya su çekmek için kullanılan bir sistem vardır...birleşik kap usulu ile çalışır. Birinci şartı tarla tarafında bulunan hortumun ucu kanaldaki su seviyesinden aşağıda olamalıdır.
O nedenle şırınga tarafı da karter tapasından aşağıdaki bir noktada olmalı ki şırınganın pompasını hızlı bir şekilde çekerek yağın aşağıya doğru kendi ivmesi iel boşalmasını sağlayabilirsiniz.
hiko isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22-07-2016, 10:03:02   #24
rsimsek
ST Gediklisi

rsimsek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Recep Şimşek
Otomobil: Yeti 1.2 TSI DSG
Ettiği teşekkür: 28
Üye 178 mesajında 240 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 16 Post(s)

Pratik bir yöntem gibi görünse de ben kesinlikle üstten yağın boşaltılmasını tercih etmiyorum. Karterin tabanında muhtemel kir, tortu ve filitredekilerin haricinde metal tozları olabileceğinden tapanın sökülerek boşaltılması ve ardından tapanın contasının da değiştirilmesi gerekiyor. Zaten yağ filitresi de değiştirilmesi gerektiğinden olaya daha profesyönel yaklaşmak gerekiyor. Yine de filitrenin değişmesi gerekmeyen değişimlerde kullanılabilir.
rsimsek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiket
roomster hava filtresi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil