Geri git   Skoda Forum ve Yardımlaşma Platformu / Skoda Turkey > SKODATURKEY TEKNİK SERVİS > Superb II

Superb II Bu modele ait sorular, sorunlar, çözümler...

User Tag List

Seçenekler Stil
Alt 30-11-2013, 03:05:34   #1
drscz
ST Üyesi

Ad - Soyad: İdris İçöz
Otomobil: Superb II 1.6 TDI
Ettiği teşekkür: 1
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Dsg koruma önerisi

Merhaba, 2 günlük 1,6 tdı 105 hp superb sahibiyim. Arabayı severek aldım ama şu dsg problemlerinden çok geç haberim oldu. Anladığım kadarıyla şimdi olmasada ileriki zamanlarda bende problem yaşayacağım. Sorularım şudur ki;
*bu dsg problemi 2013 model araçlarda devam ediyor mu? Sorun çözümü yada iyileştirme var mıdır?
*dsg şanzuman için problemsiz yada uzun süre problemsiz kullanım için önerileriniz nelerdir?
*forumlarda okuduğum kadarı ile amerika ve çinde dsg li araçlar 10 yıl garantiliymiş, türkiyede bu konuda atılan adımlar var mı? Yasal süreç başlatılmış mı?bireysel dava açan varsa sonucu nedir acaba.

Cevap ve yorumlarınızı dört gözle bekliyorum. Birde 2013 1,6 tdı superb sahiplerinden araç yorumlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...
drscz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-11-2013, 04:16:41   #2
Can
Super ST Üyesi

Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Can
Otomobil: Mercedes
Ettiği teşekkür: 808
Üye 1,319 mesajında 2,311 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 2 Post(s)
Standart Cevap: Dsg koruma önerisi

Aracınız hayırlı olsun öncelikle..

En sorunlu dönemde bile hiç bir problem yaşamayan insanlar oldu,biraz piyango tarafı var yani bu işin. Sorunlar kökünden çözülebilmiş değil bildiğim kadarıyla ancak büyük oranda ortadan kalktı diye biliyorum..

Korumaya yönelik pek bir şey yok aslında,İstanbulun trafik koşullarında manuel araçlar bile sıkıntı çıkarırken otomatik bir şanzımanın çıkarma olasılığı her zaman var.
Eğer sürekli aklınızda arıza yaptı yapacak düşüncesi olursa aracınızdan zevk alamazsınız,arabayı adam akıllı kullanamazsınız. O nedenle siz normal biçimde kullanın,tadını çıkarın,harika ötesi bir araç almışsınız gerçekten Allah kaza bela göstermesin..

Baktınız bahsedilen sorunlardan biri baş gösterdi,o zaman götürün servise ne yapıyorlarsa yapsınlar. Bu konuda daima siz haklısınız. Normal garanti süresi bittikten sonra eğer aracı yetkili servise götürmeye devam ederseniz iyi niyet garantisi adı altında bir hakkınız var. Garanti bitiminden itibaren yanlış hatırlamıyorsam 6 yıl boyunca aslında yine bir garantiniz oluyor yani..

Tekrardan hayırlı olsun aracınız,arkanıza yaslanın ve SuperB konforunu yaşayın
Can isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Can Nick'li üyemize bu mesajı için 10 üyemiz teşekkür etmiş
06navy (23-12-2013), drscapula (30-11-2013), drscz (30-11-2013), EMİR_EFE (19-08-2015), Hatice (01-05-2017), hnfozg (25-03-2014), mustisahin (02-12-2013), naz34 (30-11-2013), zulfikar22 (29-12-2013)
Alt 30-11-2013, 10:18:10   #3
Levcho
ST Gediklisi

Levcho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Levent
Otomobil: Octavia A7 TDI
Ettiği teşekkür: 572
Üye 355 mesajında 521 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 18 Post(s)

Şu anda DSG dünyada en başarılı ve yaygın yarı otomatik şanzıman tipidir.
Hiç bir mekanik ve ya elektronik aletin bozulmama garantisi yoktur.
İlk nesil dsg'de, nispetten daha çok arızalar oluyordu, ancak bildiğim kadarıyla, vw grubu onarımdan ve destekten yana olmuştur her zaman. 2013 model araçlarda, 3. nesil dsg var. Hataları giderilmiş ve en iyi halde.
Bozulacakmış gibi bakmadan kullanmaya alışmalıyız.
Levcho isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-11-2013, 11:44:56   #4
muallim45
ST Gediklisi

muallim45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Hayrettin GÜCİN
Otomobil: Yeti 1.6 TDI Greenline
Ettiği teşekkür: 68
Üye 183 mesajında 235 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 8 Post(s)

bakın keyfinize insan oğlu bile arıza yapıyor benim de sizin gibi sonradan haberim oldu ama okuduğum sorunlar biraz da bilmemekten kaynalanmış ben şimdi keyifle sürüyorum var olan o sorunsal ses kış olması nedeni ile kesildi burdan şu çıkar demekki ses olduğunda şanzıman ısınmış demektir buna dikkat etmek gerek diye düşünüyorum birde aracınızdan her inişinizde stop edin rölantide çalışır vaziyette bırakmayın bu servis önerisidir bende mekanikçi kafam ile katılıyorum.
muallim45 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-11-2013, 12:49:05   #5
zethappy
ST Üyesi

zethappy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: zehnun
Otomobil: Octavia A5
Ettiği teşekkür: 8
Üye 5 mesajında 5 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 0 Post(s)

selamlar,
oncelikle hayirli olsun. kazasiz belasiz kullanirsiniz insallah. Bende 2012 model dsg tdi octavia sahibiyim. arkadaslarin dedigi gibi 3ncu nesil dsgler daha sorunsuz diye biliyorum. benim aracimda da kavrama garantiden degisecek. problemleri bilerek aldim. nihayetinde garantili arac degil mi aldiklarimiz. zevkini cikarmaya bakinsiz. dsg koruma yonunde servisin su sekilde bir onerisi vardi. Sikisik trafikte veya yokusta D modunda degilde S modunda kullanmak ve boylece sanzuman surekli vites degistirmek istemeyeceginden ayni viteste seyredecektir (vites degistrime devri uzadigindan). boylece isinmasi min seviye de olabiliyormus.
tekrar hayirlisi olsun ve zekvini yasayin derim.
zethappy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30-11-2013, 20:43:40   #6
Ugur A.
Guest

Mentioned: Post(s)
Tagged: Thread(s)

Hayırlısı İnşaallah.
Ben de şunu ekleyeyim. Dur-kalklarda frene aracı durduracak kadar değil de iyice basın. Eğer sadece aracı durduracak kadar basarsanız DSG yarım debriyajda bekliyor ve motor devri 1000d/d oluyor. Eğer bu durumda uzun süre beklerse hem ısınma artıyor hem de balatalar ufak ufak aşınıyor. Isınarak aşındığı için de dengesiz aşınıp ileriki zamanlarda titremelere neden oluyor.
Alıntı:
zethappy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...dsg koruma yonunde servisin su sekilde bir onerisi vardi. Sikisik trafikte veya yokusta D modunda degilde S modunda kullanmak ve boylece sanzuman surekli vites degistirmek istemeyeceginden ayni viteste seyredecektir (vites degistrime devri uzadigindan). boylece isinmasi min seviye de olabiliyormus...
Eğer çıktığınız yokuş dikse veya trafiğin sürati bir artıp bir azalıyorsa yukarıda açıkladığınızı uygularsanız aracın yakıt tüketimi de daha az oluyor.
Nick'li kullanıcıya bu mesajı için teşekkür eden üyemiz
mustisahin (02-12-2013)
Alt 01-12-2013, 23:24:28   #7
schumici
Turbo Benzinli

schumici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Furkan SEVİN
Otomobil: Opel
Ettiği teşekkür: 630
Üye 601 mesajında 951 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 26 Post(s)

Peki ışıklarda durdukça N konumuna almak biraz fayda sağlar mı? Ben eski aracımız Astra Easytronic'te beklemelerimi genelde N konumunda yapardım ışıklarda falan, çünkü hep debriyajda beklerdi araç
schumici isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 02-12-2013, 08:37:34   #8
lrfan
Administrator

lrfan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: lrfan
Otomobil: Karoq 1.0 TSI DSG
Ettiği teşekkür: 12,698
Üye 7,700 mesajında 16,733 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 1 Post(s)

Alıntı:
schumici´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki ışıklarda durdukça N konumuna almak biraz fayda sağlar mı? Ben eski aracımız Astra Easytronic'te beklemelerimi genelde N konumunda yapardım ışıklarda falan, çünkü hep debriyajda beklerdi araç
Hiç gerek yok. Frene bas yeter, baskı balata ayrılmış oluyor
lrfan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
lrfan Nick'li kullanıcıya bu mesajı için teşekkür eden üyemiz
06navy (23-12-2013)
Alt 02-12-2013, 11:05:35   #9
Ugur A.
Guest

Mentioned: Post(s)
Tagged: Thread(s)

Alıntı:
lrfan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hiç gerek yok. Frene bas yeter, baskı balata ayrılmış oluyor
Ancak frene iyice bas. Az basarsan yarım dbriyajda bekleyip balatalarını rendeliyor.
Nick'li kullanıcıya bu mesajı için teşekkür eden üyemiz
06navy (23-12-2013)
Alt 03-12-2013, 17:00:43   #10
YEKE
ST Gediklisi

YEKE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Cem
Otomobil: Superb II
Ettiği teşekkür: 160
Üye 367 mesajında 422 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 1 Post(s)

S veya tiptronikte kullanmayın sürekli D konumda sürün. vitesi ne kadar kurcalarsanız o kadar sıkıntı çıkar. yakıt tasarrufu açısından da D konumu iyidir. diğer markaların otomatik vitesi gibi değildir. tersine düz vitese göre bile vitesi yükseltip devri düşürerek daha az yakar. araba rodaj süresini geçince açılıyor S konumuna gerek duyulmuyor. hayırlı olsun bu arada.
YEKE isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil