Geri git   Skoda Forum ve Yardımlaşma Platformu / Skoda Turkey > SKODATURKEY TEKNİK SERVİS > Octavia A7

Octavia A7 Bu modele ait sorular, sorunlar, çözümler...

Alt 28-10-2016, 01:16:42   #11
TGYCVS
ST Üyesi

TGYCVS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: TURGAY ÇAVUŞ
Otomobil: Octavia A7 TDI
Ettiği teşekkür: 0
Üye 7 mesajında 10 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Cevap: Termostat değişimi

Bende devirdaim pompasını 800 tl ye yaptırdım ama yetkili servis 1200 tl gibi bir fiyat verdi. Devirdaimden akan su benim trigeri de bozduğu için ona da 400 tl toplam 1200 ye mal oldu..
TGYCVS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17-06-2019, 00:18:53   #12
octa
Kıdemli ST Üyesi

octa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Volkan
Ettiği teşekkür: 29
Üye 55 mesajında 64 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 5 Post(s)

Aynı sorunu bugün 2 defa ben de yaşadım. Motor aşırı ısındı, aracı durdurun diye uyarı verdi. Durdum, motor stop etmedim. Devir göstergesinin altındaki sıcaklık 130'lara dayanmıştı bir anda. Motor zorlanmadı. Su eksik değil, yağ sıcaklığı 104 derecedeydi. İlk hatada önce stop edip tekrar çalıştırdım. Göstergedeki ibre biraz hızlı bir şekilde 90'lara geri çekildi. Akşam dönüş yolunda, rampada az gittikten sonra yine aynı uyarı çıktı. Tekrar stop etmeden durdum. Bu sefer öncekiden daha hızlı şekilde sıcaklık düşüşü gösterdi. Bu arada motorun görebildiğim kısımlarını kontrol ettim. Akan, sızan, püsküren bir sıvı yok. Müşür arızası olabilir mi emin olamadım.

Tekrar yapma ihtimali anladığım kadarıyla yüksek. Şu an termostat veya devirdaim pompası değişimi bana kaça mal olur gerçekten merak ettim; zira 2016'da 800 lira olan şey şu an 1500'leri görmüştür sanırım...

Konu octa tarafından (17-06-2019 Saat 00:21:22 ) değiştirilmiştir..
octa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17-06-2019, 11:34:19   #13
rsimsek
ST Gediklisi

rsimsek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Recep Şimşek
Otomobil: Yeti 1.2 TSI DSG
Ettiği teşekkür: 225
Üye 604 mesajında 792 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 89 Post(s)

Hararet durumunda fanı ısıtma konumunda açtığınızda radyatör fanı ve müşüründe bir arıza, çalışmama durumu varsa acil soğutmaya yardımcı olur. Bu durumda sıcak hava gelmiyorsa termostat açmıyordur ya da devirdaim pompası soğutma suyunu sirküle edemiyordur.
rsimsek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17-06-2019, 13:38:38   #14
octa
Kıdemli ST Üyesi

Fanı sıcağa çekip, motor sıcaklığını daha hızlı başka organlara aktarma işini, harareti hızlı düşürme maksatlı yapılması gerekenlerden biri diye öğrenmiştim ama denemedim. Çünkü denemeye fırsat kalmadan zaten sıcaklık düşmüştü.

Forumlarda, aynı sorunla karşılaşanların anlattıklarına göre kronik soruna işaret ediyor. VW grubu 1.6 TDI motorlu 2013 sonrasındaki araçlarda devirdaim pompası değiştirilerek sorun çözüldüğü yazılmış. Anlaşılan Golf, Leon, Octavia gibi araçlar bu soruna gebe. Yalnız devirdaim pompası ya çalışır ya hiç çalışmaz da deniliyor. Ben hararet göstergesinin hızlı arttığını ve uyarı çıktıktan çok kısa 1 dk içinde hatta ikinci uyarıdan sonra 15-20 sn içinde ideal seviye olan 90 dereceye geldiğini gözlemledim. Pompa sağlamsa, müşür veya termostat değişimiyle sorun çözülecek gibi. Ustaya götürünce artık durum netleşecek. Sonucu buraya yazarım.
Alt 17-06-2019, 14:31:48   #15
rsimsek
ST Gediklisi

rsimsek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ad - Soyad: Recep Şimşek
Otomobil: Yeti 1.2 TSI DSG
Ettiği teşekkür: 225
Üye 604 mesajında 792 kez teşekkür almıştır
Mentioned: 89 Post(s)

Sorun iyice makul ve mantıklı bir şekilde teşhis ve tespit edilmeden, ustaya teslim olursanız inanın bir sürü parçayı yenileme olasılığınız çok yüksek!

Hararet sorununda küçükten büyüğe muhtemel arızalar;
1.Soğutma sistemi hava yapmış ya da soğutma sıvısı yetersiz
2.Radyatör fan müşürü arızası
3.Termostat açmıyor
4.Fan arızası
5.Devridaim pompası arızası
rsimsek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
rsimsek Nick'li kullanıcıya bu mesajı için teşekkür eden üyemiz
octa (17-06-2019)
Alt 17-06-2019, 18:00:33   #16
octa
Kıdemli ST Üyesi

1) Soğutma sıvısını olaydan önce yeni kontrol ettiğimden seviyeyi biliyorum, eksilme yok. Motor soğukken ve sıcakken de eksilme görmedim. Kaçak gözlemlemedim.
2) Radyatör fanı aracı kenara çekip indiğimde çalışıyordu.
3) Termostat hiç açmasa bu sefer gösterge değeri okunabilir miydi bilmiyorum. Çünkü değeri anlık düşüşü takip edecek şekilde gördüm.
4) Fan dönüşünde rulman sesi duymadım. Zorlanma görmedim.Devir yetmiyor diyeceğim ama normal zamandan fark görmedim. Arada bir dpf temizliğinde de devreye giriyor sıkıntı yok sanırım.
5) En kötü senaryo elemanı. Çalışmasa yolda kalmıştım.

Yanlışsan düzeltin lütfen: Sıcaklık belirli seviyeye gelmeden pompa çalışmıyor değil mi? Termostattan okunan bilgiyle, sıcaklık değeri arttıkça radyatör ve motor arasında suyu çevirmek için devirdaim devreye giriyor. Önden gelen hava akımına rağmen soğutma yetmediğinde fan da devreye giriyor. Soğuma ideal sıcaklık değerine gelince işlem tamamlanmış oluyor. Bu çevrim sürekli tekrarlanıyor.

Motor ustası değilim tabi illa bilmediğim ince detay vardır. Soğutmanın hava yapması neden olur ve nasıl anlaşılır, nasıl çözülür inceledim. Sanırım öyle bir durum yok. Umarım başka Octavia sahiplerinin de başına gelmez.
Alt 24-06-2019, 13:31:35   #17
octa
Kıdemli ST Üyesi

Devirdaim pompasında içeri girip çıkan kısımda kronik sorunlu olduğundan mecburen devirdaim pompası değişimi yapıldı (Antalya eski sanayide Oto Emin). Triger kayışta çatlaklar başlamış. El atılmışken onlar da değişti. Bakım zamanı gelen yağ, polen, hava filtreleri ve motor yağı da (Castrol Edge 5w30) değiştirildi.
Alt 24-06-2019, 23:25:10   #18
tahiroguz
Kıdemli ST Üyesi

Ad - Soyad: Tahir Oğuz
Ettiği teşekkür: 42
Üye 17 mesajında 17 kez teşekkür almıştır

Alıntı:
octa´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Devirdaim pompasında içeri girip çıkan kısımda kronik sorunlu olduğundan mecburen devirdaim pompası değişimi yapıldı (Antalya eski sanayide Oto Emin). Triger kayışta çatlaklar başlamış. El atılmışken onlar da değişti. Bakım zamanı gelen yağ, polen, hava filtreleri ve motor yağı da (Castrol Edge 5w30) değiştirildi.

İyi akşamlar.Aynı hararet sorununu bazen bende yaşıyorum ve termostat arızası olabilir dediler aracımda 2013 model olduğu için triger kayışı da değişebilir dediler siz bu işler için sakıncası yoksa ne kadar ücret ödediniz öğrenebilirmiyim.
tahiroguz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-06-2019, 17:14:07   #19
octa
Kıdemli ST Üyesi

Alıntı:
tahiroguz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İyi akşamlar.Aynı hararet sorununu bazen bende yaşıyorum ve termostat arızası olabilir dediler aracımda 2013 model olduğu için triger kayışı da değişebilir dediler siz bu işler için sakıncası yoksa ne kadar ücret ödediniz öğrenebilirmiyim.
Arkadaşların dediği gibi arıza tespiti önemli. Bana da müşür veya termostat denildi. İnternette aynı motor ve model yılına sahip VW grubu araçlarda, problemin termostatla değil devirdaim pompası değişimi ile çözüldüğü yazılmış. Benim termostatın çalıştığına eminiz. Anlık ısı artışlarını gözleyebiliyordum. Fan ise ne zaman devreye girdiğini sesinden belli ediyordu. Sıkıntı suyu çevirmediği için hararet başlıyordu. Yalnız bu noktada ara ara sıcaklığın düştüğünü bazen geri yükseldiğini gözlemledim. Pompa devreye girdiğinde sorun yok. Çıktığında tekrar devreye giremediğinde sorunlar başlıyordu. Stop edip tekrar çalıştırdığımda bazen devreye giriyor, bazen girmiyordu. Çok yüksek ısıda stop etmedim, klimayı sıcağa ayarladım.

Triger kayışın ömrünü max 4 yıl (normal kullanım 3 yıl) veya 100.000 km olarak belirtiyorlar. Aracınızın km benimki gibi düşükse (40.000km) ve triger hiç değişmediyse (ki bu km'de normalde değişim olmaz), kesinlikle yeni set yapmanız şart çünkü malzeme ömrünü doldurduğundan, kopma riski var. Koparsa malum. 2014 model aracımda Dayco kayış çıktı. Şimdi ki takılan Gates marka. İşçilik dahil 1200 lira. Oto Emin'in yanında Suat Oto Servis var onda da fiyat aynı. Triger set internette 700 liralardan başlıyor. İşçiliği pahalı olan bir bakım.
Alt 26-06-2019, 02:55:53   #20
tahiroguz
Kıdemli ST Üyesi

Ad - Soyad: Tahir Oğuz
Ettiği teşekkür: 42
Üye 17 mesajında 17 kez teşekkür almıştır

Alıntı:
octa´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaşların dediği gibi arıza tespiti önemli. Bana da müşür veya termostat denildi. İnternette aynı motor ve model yılına sahip VW grubu araçlarda, problemin termostatla değil devirdaim pompası değişimi ile çözüldüğü yazılmış. Benim termostatın çalıştığına eminiz. Anlık ısı artışlarını gözleyebiliyordum. Fan ise ne zaman devreye girdiğini sesinden belli ediyordu. Sıkıntı suyu çevirmediği için hararet başlıyordu. Yalnız bu noktada ara ara sıcaklığın düştüğünü bazen geri yükseldiğini gözlemledim. Pompa devreye girdiğinde sorun yok. Çıktığında tekrar devreye giremediğinde sorunlar başlıyordu. Stop edip tekrar çalıştırdığımda bazen devreye giriyor, bazen girmiyordu. Çok yüksek ısıda stop etmedim, klimayı sıcağa ayarladım.

Triger kayışın ömrünü max 4 yıl (normal kullanım 3 yıl) veya 100.000 km olarak belirtiyorlar. Aracınızın km benimki gibi düşükse (40.000km) ve triger hiç değişmediyse (ki bu km'de normalde değişim olmaz), kesinlikle yeni set yapmanız şart çünkü malzeme ömrünü doldurduğundan, kopma riski var. Koparsa malum. 2014 model aracımda Dayco kayış çıktı. Şimdi ki takılan Gates marka. İşçilik dahil 1200 lira. Oto Emin'in yanında Suat Oto Servis var onda da fiyat aynı. Triger set internette 700 liralardan başlıyor. İşçiliği pahalı olan bir bakım.

Teşekkür eder kazasız günler dilerim.
tahiroguz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil