škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia vs Grandepunto

dgn · 40 · 14258

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba Sevgili ST Ailesi;

Forumdan Turan(tufan) Abi bir böyle bir karşılaştırma yapmamı rica etmişti.Benimde yeni boş vaktim oldu hemen aklıma geldi.

Fabia;

Bildiğiniz gibi Fabiamız 1.4 TDI 80hp 195nm motor ve ambiante donanım seçeneğine sahip.2hy, ABS, SET(Lastik Basınç Sensörü), YB,4 cam otomatik, Aux girişi,Park sensörü(sonradan takılmştır) ve Yolcu hava yastığı iptali gibi özellikler mevcut.
Şehir içi yakıt tüketimi 6-7 litre arasında yakıyor.Tabi forumda 3 litreye kadar inen paylaşımlar mevcut.Uzun yolda ise 4,5-5 litre arası yakıyor.Rölantide motor sesi çok ama motor ısınınca motor sesi ciddi oranda azalıyor.5. viteste 100km hızda ise hiç motor sesi yoktur.
Aracın üstünde 195-55-15 lsatik ve alüminyum alaşım jant var.Lastik ölçüsü epeyi sakattır:D
Araçla 180 i gördük ama daha gidermiydi gitmezmiydi bilemiyorum ama sorunzu çıkıyor 180 e :D
Ses yalıtımı olarak, sonuçta b sınıfı bir araç ses almıyor desem yalan olur.
Yol Tutuş olarak, eğer lastikler kaliteliyse çok güzel yol tutuyor tabi fabrika çıkışı lastikleri dandik o lastikle her an arkayı salabilirsiniz:D
İç plastik kalitesi sınıfındaki araçlara göre gayet iyi.Özellikle çift torpido olması eşya saklama bakımından çok iyi.Soğutmalı torpido gözü ise soğutmuyor ama içeceğin ısısını koruyor diyebilrim.
Güvenlik olarak Elegance donanımında ESP standart.Araç 4 yıldızlı ama çeşitli nedenler döner nette öndeki koruma barından dolayı alamamış 5 yıldızı diye ne derece doğru bilemem.Dünde yaptığımız kaza üzerine gayet dayanıklı diyebilirim:D

Punto;

Aracımız 1.4 Fire 77hp sanırsam 115nm bir torka sahip.
Fun donanımlı yani spor versiyon.Araçta 2 HY ABS, EDL,Follow me home, YB, Yağmur sensörü, Hız sabitleyici,Park sensörü(son 3 donanım ekstradan alınmıştr normalde yoktur.) Fabrika çıkış karartılmış arka camlar vardır.4 cam otomatik değildir bence en büyük - si bu aracın.
Yakıt tüketimi şuan ybda 11 litre devirli kullanımda.Sakin kullanımda ise araç rahatça 7 litreleri görüyor.Yani yakıttan yana pek bir sıkıntı yok.
Ses yalıtımı bakımından Fabiadan biraz daha iyi.
Performans olarak pek bir şey yok:D şehir içi arabası denebilir.Son sürat olarak 150 gördük ama araç 5 bin devirdemiydi 6bin devirdemiydi hatırlamıyorum:DDiğer kullanıcılar ise 195-200 eğimli yolda görüyormuş.Fotosuda var.
Lastik ölçüsü 195/55/16.Sakat oğlu sakat:D
Aracın göğsü karbonfiber çok hoş bir görüntü sağlıyor.Plastik kalitesi tabiki Fabia kadar iyi değil.
Güvenliğe gelirsek araç 5 yıldızlı ve bu yıldızları sonuna kadar hak ediyor.Fiat güçsüz motor seçeneklerine ESP koymamış araçta ondan ESP yoktur.
Tüm puntolardaki direksiyon yani city motoru arızasını garanti bitmiş olsa bile servisler ücretsiz değiştiriyor.
Ben 1.4 Fire motora eşşek diyorum tahminim otomatiğide eşeeoğlu eşşektir:D(Bu laf alıntıdır:D)
Otomatiği yarı otomatik kullanıcıdan kullanıcıya değişen sorunları var.Bazen kendiliğinden vitesten çıkıyormuş gibi.Yani ben tavsiye etmem.

Bakım maliyeti olarak puntoya 130 TL(sadece yağ+yağ filtresi) ödedik fabia ise 250tlyi buluyor her şey dahil.

Genel olarak iki araçta birbirini tamamlayan cinsten .Ama F/P oranında punto önde.Bana göre genel olarak ta punto önde.
Sormak istediğiniz bir şey varsa cevaplarım.
Okuduğunuz için Teşekkürler.

« Son Düzenleme: 18 Aralık 2010, 15:04:05 Gönderen: dgn »

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cık cık olmadı servis maliyeti vs olarakta karşılaştır derim doğan :)

Otomatikleri nasıldır birde ordan haber ver.En önemlisi servo arızası diyorlar bu nedir büyük bir masraf mı?

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;169225
Cık cık olmadı servis maliyeti vs olarakta karşılaştır derim doğan :)

Otomatikleri nasıldır birde ordan haber ver.En önemlisi servo arızası diyorlar bu nedir büyük bir masraf mı?

Hemen ekliyorum:)

Eklendi.
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2010, 21:00:38 Gönderen: dgn »

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Benim Ambiantta 4 hava yastığı var???

Ek olarak ne kazası???
« Son Düzenleme: 17 Aralık 2010, 21:00:24 Gönderen: hakanerdogan »

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;169228
Benim Ambiantta 4 hava yastığı var???

Ek olarak ne kazası???

Abi Fabia 2 TRye ilk geldiğinde 4HY diye tanıtıldı ama satılanların hepsi 2 HY.

Çevrimdışı tufan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Doğan teşekkür ederim ilk elden bende merak ediyordum iki aracın karşılaştırmasını.
Güzel detaylı bilgi verici yazmıssın.

punton beyaz en güzel giden renklerden biri . Fun modeli karartmalı farları , jantı .içi çok güzel.

Aklımda emotion asr esp li alıp fun a benzetmek 1.3 90 hp 6 . vitesli.

city sorunu genelde 2006 modellerde var zaten 2006 da fun yoktu.

servis garantisi bitse de ücretsize değiştiriyor .

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Punto evo iç mekan olarak 5 basar fabia'ya..

Ama genel olarak makyajlı Fabia güzel..Ama şu anki fiyatlara göre Punto evo mantıklı..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı omer06

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
doğanım 1.3 multijet dynamic evo mu yoksa  ?
1.4 tdi  fabia  ambiante dynamic mi ?

06lkn66

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: omer06;169495

doğan her türlü punto der abi:D

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
punto beğendiğim bir araç ama adam gibi bir motoru yok bence şuan. bi dizel multijet var ki onun karşısında hem 1.2 tdi ibiza gibi seçeneklervar hemde 1.6 tdi fabia polo gibi seçenekler.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: omer06;169495

Abi ambiante dinamik 1.4 TDI fabia yok abi.Yeniler 1,6 TDI.
Tabiki 1.6 TDI ezer geçer 1.3 multijeti.Ama dynamik evoda ambiante dinamiki ezer geçer:D

Alıntı yapılan: 06lkn66;169499
doğan her türlü punto der abi:D

Sadece opçektif davranıyoruz:++::++:

Alıntı yapılan: mayham85;169501
punto beğendiğim bir araç ama adam gibi bir motoru yok bence şuan. bi dizel multijet var ki onun karşısında hem 1.2 tdi ibiza gibi seçeneklervar hemde 1.6 tdi fabia polo gibi seçenekler.

Fiat 1.4 Turbo 135 hplik evoları getirmiyor Trye.Aynı şekilde 1.6 Multijetide.
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2010, 14:53:46 Gönderen: dgn »

06lkn66

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: dgn;169504
Sadece opçektif davranıyoruz:++::++:

iyiki obcektifsin bide olmasan yandıydık:D

Çevrimdışı tufan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.3 90 hp hem vergi hem performans olarak çok iyi motor puntoların en iyi motoru

Çevrimdışı Colt54

• MIVEC Owner!
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mitsubishiclubtr.com
Arkadaşlar Punto Evo'nun test sürüşüne çıkmıştım. En beğendiğim özellik herbiyeri yalıtım keçesi ile doldurulmuş. Müthiş tok bir araba.. Ancak motor olarak ve iç hacim benim hoşuma gitmedi.. Çift renkli kokpit kiminin hoşuna gidebilir ama benim hoşuma gitmedi..

Bir de Punto Evo , Grande Punto ile aynı ön ızgaraya sahip olsaydı.. tadından yenmezdi.. Evet sonuçta Fiat ancak Brava kalitesinde bir B sınıfı araç yapmış güzel yani..

Hyundai Sonata'da, Yeni Opel Astra, Chev Cruze'da bile davlumbaz içleri tıkır tıkır plastikken bu aracınki Mercedes gibi keçeli :D

Ha bu arada Evo'da 90'a kadar çıktım.. Yol - Motor - Gürültü.. Hiçbirşey yok.. Çok güzel..

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Evet doğru mesela grandepunto ilk çıktığında arka kapılar zor kapanıyordu problem vardı seri2 de yok ettiler bunu.Evoda ise seri2 de eksikleri gidermişler.