škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hangi Romi

Ziyaretçi · 29 · 8100

0 Üye ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ally_07

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: herbil;408047
Belirttiğiniz özellikler 2011-2012 roomster lerin en üst paketlerinde vardır. 4 hava yastığı, panoramik cam, kapaklı 2 adet torpido, çelik jant, yol bilgisayarı.
Eğer hız konusunda uzun yolda 120 den aşağı düşmem derseniz 1.4 alın, ama 90-100 bana yeter derseniz 1.2 de idare eder. 1.2 nin performansı HTP motor olmasından dolayı kötü değildir. Araba yüklü olunca yokuşlarda biraz bayılabilir, ama bu sınıflardaki ve motorlardaki her araba bayılır. 1.2 motor bir yokuşda bayılırsa, 1.4 motor daha az bayılır, ama illaki bayılır.
ESP ve ASR roomsterlerde gelmiyor diye biliyorum. Benim araç 2011 roomster panorama, onda ESP ve ASR yok en azından.

Araç aile için 10 üzerinden 10 alabilecek bir araç, çok fonksiyonel, modüler bir yapısı var, hele panorama olunca tadından yenmiyor, :)
Şimdiden hayırlı olsun.

2011-2012 modeller'de 1.4 yok sanırım. ve galiba 1.2'ler TSI motorlu. aslında TSI 1.2 alır ve binerim ama maalesef temizleri 30.000 TL civarında, bütçeme uygun değil:uve: şu an kullandığım araba da 1.4 benzinli 84 bg ve 123 nm tork var. bildiğim kadarıyla 1.4 16V roomsterlar 85 bg ve 132 nm torklu. 1.2 HTP ise 12V ve 115 nm torklu. yani sanki 1.4 16V alsam şimdiki kullanım şartlarımla daha benzer gibi olacak, çok farklı hissetmeyeceğim.. dediğiniz gibi 1.4 de olsa çok önemli bir performans beklememek lazım ama bana göre tok meselesi yakıt tüketimini de etkiliyor sanki. sadece donanım konusunda emin olamıyorum.

sahibinden'de 1.4'ler için 4 seçenek görünüyor. biri normal, biri comfort, biri style, biri de TDI. TDI'ı düşersek (dediğim gibi az km'li temizlerin fiyatı bütçeme uygun değil çünkü) geriye 3 alternatifim kalıyor. ama onda da kafam karıştı... mesela:

normal 1.4'lerin bazılarında çelik jant yok, baz model gibi görünüyor ama cam tavan var (2008 model) :hmm: bazılarında da çelik jant ve üst torpido gözü kapağı var (2009 model)

comfort olan bir tanesinde ise çelik jant yok ???

stlye olan bir tanesinde ise cam tavan ve arka disk frenler hariç yol bilg. falan var.

sanırım 1.4 style diğerlerine göre daha donanımlı değil mi? cam tavan da denk gelirse bulmak mümkün herhalde. gerçi o konuda çok ısrarcı değilim. güvenlik fonksiyonellik daha ön planda benim için

ilginize teşekkür ederim.

Çevrimdışı Ally_07

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Real81;408119
2008-2009 1.4 benzinli yada dizelde esp standart , 6 hava yastığı 2 hava perdesi standart. dizelin sesi başlarda rahatsızlık verebilir sonra alışırsın . dizelin bakım aralığı 7500 km de , benzinlinin 15000 kmde. yılda 20000 km altı dizelde pek kurtarmıyor.

bence de yılda 20.000 km altında yol yapanlar için dizel çok rasyonel değil gibi. zaten lt başına arada 50 kr gibi bir fark var. 100 km'de benzinli ile 9 lt dizel ile 7 lt yaksam 12-13 TL tasarruf edebiliyorum. yılda 1200-1300 TL tutar. bakımlarda da benzin daha ucuza gelse, o farkı düşsek yılda 1000-1100 TL gibi bir tasarruf ederim sanırım. şimdi aynı özelliklerde (az kmli, temiz, donanımlı) 25.000'e benzinli 29-30000'e de dizel olsa anca 4-5 yılda amorti ederim. e ondan sonra da değiştirme ihtiyacı doğacaktır zaten.

Çevrimdışı Ally_07

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
bu arada dikkatimi çekti sanırım roomsterlarda hararet göstergesi yok değil mi?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: Ally_07;408689
bu arada dikkatimi çekti sanırım roomsterlarda hararet göstergesi yok değil mi?

Maxi dot gösterge varsa var, o da Comfort donanımda.

Ben 6 yıl kullandım baz model Roomster, bakımlı ise araç gerek de yok o göstergeye, zaten hararet artarsa uyarı veriyor, başka markalar da yapıyor bunu, tasarruf politikası

Çevrimdışı Ally_07

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;408690
Maxi dot gösterge varsa var, o da Comfort donanımda.

Ben 6 yıl kullandım baz model Roomster, bakımlı ise araç gerek de yok o göstergeye, zaten hararet artarsa uyarı veriyor, başka markalar da yapıyor bunu, tasarruf politikası

gerçi evet gerek olmayabilir. eşimin daihatsuda da benzin ışığı yok, bein daha önce suzukim olmuştu onda da yoktu benzin ışığı mesela.. sadece dikkatimi çekti. peki bu yol bilgisayarı dediğimiz şey anlık yakıt tüketimi, ortalama yakıt tüketimi ve menzili gösteriyor değil mi?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ally_07;408733
peki bu yol bilgisayarı dediğimiz şey anlık yakıt tüketimi, ortalama yakıt tüketimi ve menzili gösteriyor değil mi?

Evet       ;)

Çevrimdışı Ally_07

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
tamam benim işimi görür o zaman:) kararımı verdim gibi 1.4 16V comfort veya style arasındayım hala hangisi daha donanımlı onu anlayamadım tam olarak. ilanlara bakıyorum farklılıklar var. zaten çok fazla da yok şu ara, kullananlar memnun herhalde ;) neyse acelem yok temiz bir tane düşünce ilgileneceğim. zaten yılbaşından sonra düşünüyorum büyük ihtimalle..

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Comfort full olanıdır, perde hava yastıkları, otomatik klima, lastik basınç sensörü, maxi dot çok fonksiyonlu gösterge, arkada koyu renk camlar gibi artıları var

Çevrimdışı Ally_07

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
ben de comfort'u bu şekilde düşünüyorum ama bkz. http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-skoda-sifir-ayarinda-temiz-aile-araci-103385752/detay ilandaki araç comfort diye ibelirtilmiş ama çelik jant yok, hatta sanırım YB da yok. buna karşın bkz. http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-skoda-nadir-den-2009-roomster-style-paket-ilk-el-1.4-16-valf-85-hp-105224265/detay ilandakinde ise style olark belirtilmesine karşın çelik jant var. bunları sadece örnek olarak verdim. gerçi verilen ilanlara da güven olmuyor bazen. araç sahipleri araçlarının aslında hangi paket olduğunu tam bilmiyorlar ve kafalarına göre yazıyorlar. mesela bir de bkz. http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-skoda-skoda-roomster-full-plusfull-fiyat-dustu-105263038/detay ilanında da panorama diye bir paket konmuş. ama sanki comfort gibi.. tabir-i caizse tek atımlık barutum var :) almışken alabileceğimin en iyisini, uzun süre başka bir araca özenmeyeceğim modeli almak istiyorum. kafa karışıklığım bundan

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İlanlara hiç güvenme, gördüklerine inan sadece ;)

Cam tavan olanlara panorama diyorlar son linkteki siyah olan Comfort, yani full donanım olanı. Plastik jant kapağı olanlar Style ya da Comfort değil tabi. Style ara donanım.

2011 ve yenilerinde donanım adları değişti, cam tavanlı, sis farlı, alaşım jantlı olanlar panorama oldu :)

Çevrimdışı Ally_07

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
İrfan Bey ilginize gerçekten çok teşekkür ederim. son bir soru daha sorarsam abartmış olmam inşallah: ikinci linktekide (style diyor ama galiba comfort)  YB vardır değil mi?, fotoğraftan anlaşılmıyor da.. aslında siyah olmasa ideal gibi ama ben biraz daha bekleyeyim diyorum.

Şu halde ben de bütçeme uygun 3-5 yaşlarında 30-60.000 km civarı açık renk (Antalya gereği :) ) bir Skoda Roomster 1.4 16V 85 hp Comfort yakalamak için apartta bekliyor olacağım;)  cam tavanlı denk gelirse ne ala :D hayırlısı inşallah.. hepimiz için kazasız belasız sürüşler diliyorum...
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2012, 13:25:08 Gönderen: Ally_07 »

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: berhan;410521
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-skoda-kusursuz-roomster-dizel-105772588/detay çokgüzel araba düşünün bence bunu
Gerçekten güzel araba .Ancak, 2011 dde styl versiyonu varmıydı bilmiyorum.
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim

Çevrimdışı Ally_07

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
ilginize teşekkür ederim.. güzel olmasına güzel de bütçemi fazlasıyla aşıyor maalesef.. ben de sahibinden'de uyarı oluşturdum istediğim model için ama henüz bir haraket yok. zaten acelem de yok, bir kere olsun temiz olsun.. ;)