škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Klimadan gelen pis kokulara karşı EVAPORATOR temizliği...

osiiso · 28 · 24006

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı osiiso

• ST Sivas Şubesi
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar daha önce Klimadan gelen pis kokulara karşı konuşmuştuk,

şimdi yeni bir başlıkta klima radyatörü ( evaporator) temizliği ile ilgili nette gezerken rastladığım ve çok hoşuma giden şeyleri paylaşmak istiyorum,

bu günlerde gene klimamdan gelen pis kokulardan rahatsızım, "polen, air clim" fayda etmiyor,

Murat abi ile konuşmamızda "Clim" gerekli gibi gözüküyor dedi, bende Clim ürününü aynı şekilde kullanabilirmiyiz diye meraktayım, bu ürünleri türkiye bulmak zor, ama Clim gibi ürünler var, ne dersiniz?
yorumlarınızı fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar...

youtube bulduğum birkaç adımda klima evaporator temizliği:

http://www.youtube.com/watch?v=bwov0zcVldk

http://g35driver.com/forums/g35-sedan-v36-2007-08/350171-ac-smells-bad-help-2.html

« Son Düzenleme: 08 Ocak 2011, 15:17:28 Gönderen: osiiso »
.

[SIGPIC][/SIGPIC]

"2007 Corolla 1.6 MMT Xenon+VSC"

Çevrimdışı osiiso

• ST Sivas Şubesi
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Özellikle Z1 ürününün kullanılma tarzı en kolayı gibi gözüküyor, aynı şekilde clim uygulasak sakıncası olmaz galiba...
.

[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı atas

• atas marka sorumlusu
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://www.atas.web.tr
Bg bizim 2002-2006 yılları arasında ithal ettiğimiz ürün genellikle yakıt katkılarını getirdik,kaliteli ürünleri vardır,ama resimdeki üründen artık getirmiyoruz....z1 ve clim aynı özellikte ve senin işini çözer...hortumu uzun heryere sokar sıkarsın...

Çevrimdışı osiiso

• ST Sivas Şubesi
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar hafta sonu Cumartesi günü Z1'in uygulandığı yöntemle Murat abiden aldığım Clim i uyguladım aracıma.

Amaç kötü koku yokolsun ve evaporatör yani kirlenmiş klima petekleri temzilensin, öncelikle şunu belirteyim Clim Bambaşka bir ürün, Daha öncelerinde kullandığım Stac, Arexson vb . ürünler vardı. Bu ürünler zar zor bir araca ancak yetiyordu, fiyatlarıda cabası (hepsiburada arexson 27 tl :eek:)

Clim devasa bir tüpte geliyor, 3 araca rahat rahat uygulama yapabiliyorsunuz, fiyat zaten mağlum...

Uygulamamı Z1 ürünün uygulandığı şekilde 3 defa yaptım, ürünü sıkıyorum ve arkasından bir süre klimayı orta devirde çalıştırıyorum. Arkasından yan kanalllara birer kez uygulama yaptım, daha önceki kokular, klimadaki pis iğrenç koku, ne varsa aldı götürdü....

yorumlarımı yazmak için biraz bekledim, Normalde diğer uygulamalar hep geçici oldu  ( Sonax ozon temizliği, bir klima servisinin yaptığı uygulama, defalarca yaptığım polen değişimi, temzilik ürünleri, hepsi hikaye kaldı..)

Bu kez direk kaynağa ulaştım, petekleri resmen tertemiz yaptım, nasıl anlıyorum bunu, Cumartesinden beri 5 gün geçti hala mis gibi temizlik kokusu aracımın içinde ve aracıma herbinen araçta temizlik kokuyor diyor...

özetle ben herkese son derece tavsiye ediyorum.... :+1::+1::+1:
.

[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı C@GL@R

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
o yaştaki araçta klimada kokunun ne işi var bendeki 10 yaşındaki fabiada yok ilginç:S güzel açıklama olmuş.

ARIZA TESPİT CİHAZI TEMİN EDİLİR.....

Çevrimdışı osiiso

• ST Sivas Şubesi
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: C@GL@R;180999
o yaştaki araçta klimada kokunun ne işi var bendeki 10 yaşındaki fabiada yok ilginç:S güzel açıklama olmuş.

Ne işi var :confused:  ben de anlamadım...:++:

Bende anlamak yerine çözümünü araştırayım dedim, şükür halloldu :)
.

[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı emrah arıcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bukadar yeni araçta bu kokunun olması ilginç kuş falan ölmesin motor bölümünün ucra köşelerinde :D
Bir sevda bizimkisi.....

Çevrimdışı mc pherson

• ............
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de Jazz.a hem kendi yürüttüğüm mantık hem de Murat Abi'nin tavsiyeleri üzerine bir türlü gitmeyen o iğrenç kokuyu gidermek için geçenlerde bir uygulama yaptım. Air Clim ve Clim'i aynı anda kullandım. İlk önce polen filtresini çıkardım ve blover fanın petekleri arasından Clim'in hortumunu birkaç cm sarkıttım. Sonra hatırı sayılır şekilde püskürttüm. 5dk kadar bekledikten sonra polen filtresini takmadan sadece kapağını taktım (Bu kapağı takmazsanız araç dışarıdan hava alacağına torpidonun oradaki havayı alır :) ) Fanı açıp dış hava moduna getirip aracın dışına çıktım. Aracın dışarıdan hava emdiği yerden Air Clim'in yarısını tetik kitlenmeyecek şekilde püskürttüm. Bu sayede tüm kanallarla birlikte evap da temizlendi.  Sonra içeriye geçip havayı iç hava sirkülasyonu moduna getirip tetiği kitleyip koydum. Kuku falan hiçbirşey yok. Yazın yine aynı uygulamayı tekrar ederim.

Bu arada bazısının klimasının kokup bazısının ise kokmamasının nedeni klimanın kullanım sıklığı ve yaşadığınız şehirle alakalı. Örneğin İstanbul gibi nemli bir şehirde yaşayıp klimayı sık kullanıyorsanız aracın altında musluk açmış gibi yoğuşup akan nemi görürsünüz :) Bu yoğunlaşan nem evap.daki bakteri oluşumunu önler. Fakat bizim gibi kupkuru havaya sahip Ankara gibi bir şehirde yaşıyorsanız evap sadece terler ve bir su sirkülasyonu olmaz. Bu terleme de bakteri oluşumunun baş nedenidir zaten :)

Çevrimdışı osiiso

• ST Sivas Şubesi
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mc pherson;181086
Ben de Jazz.a hem kendi yürüttüğüm mantık hem de Murat Abi'nin tavsiyeleri üzerine bir türlü gitmeyen o iğrenç kokuyu gidermek için geçenlerde bir uygulama yaptım. Air Clim ve Clim'i aynı anda kullandım. İlk önce polen filtresini çıkardım ve blover fanın petekleri arasından Clim'in hortumunu birkaç cm sarkıttım. Sonra hatırı sayılır şekilde püskürttüm. 5dk kadar bekledikten sonra polen filtresini takmadan sadece kapağını taktım (Bu kapağı takmazsanız araç dışarıdan hava alacağına torpidonun oradaki havayı alır :) ) Fanı açıp dış hava moduna getirip aracın dışına çıktım. Aracın dışarıdan hava emdiği yerden Air Clim'in yarısını tetik kitlenmeyecek şekilde püskürttüm. Bu sayede tüm kanallarla birlikte evap da temizlendi. Sonra içeriye geçip havayı iç hava sirkülasyonu moduna getirip tetiği kitleyip koydum. Kuku falan hiçbirşey yok. Yazın yine aynı uygulamayı tekrar ederim.

Bu arada bazısının klimasının kokup bazısının ise kokmamasının nedeni klimanın kullanım sıklığı ve yaşadığınız şehirle alakalı. Örneğin İstanbul gibi nemli bir şehirde yaşayıp klimayı sık kullanıyorsanız aracın altında musluk açmış gibi yoğuşup akan nemi görürsünüz :) Bu yoğunlaşan nem evap.daki bakteri oluşumunu önler. Fakat bizim gibi kupkuru havaya sahip Ankara gibi bir şehirde yaşıyorsanız evap sadece terler ve bir su sirkülasyonu olmaz. Bu terleme de bakteri oluşumunun baş nedenidir zaten :)

Klima kokusu için güzel bir açıklama olmuş :+1:
peki 1-blover'ın üzerine ürünü sıktıktan sonra 5 dakika hiçbirşey yapmadan mı beklediniz?
2- Toyota için dışardan klima hava emme bölümü nerede olabilir?
.

[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı Oged

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • http://www.citroenserhan.com
würth ün evaporatör temizleyicisinide tavsiye edebilirim ihtiyacı olan arkadaşlara... 7 ay önce aracımı ilk aldığımda bayılıyodum kokudan... uygulamayı yaptığımdan beri en ufak koku olmadı tekrar.. fotoğraflardakinden çok daha kahverengiye yakın bir sıvı çıkmıştı aracımdan. ancak uygulama sonrası bıraktığı koku biraz ağır oluyor söylemedi demeyin:D
http://www.citroenserhan.com
İstanbul\'un en tecrübeli Citroen Yetkili Servisi Citroen SERHAN 15 Yaşında...

Çevrimdışı z4a6m5a2n8

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Osman Hocam verdiğiniz bilgiler ve görseller gerçekten kayda değer nitelikte.Eminim ki yüzlerce araç kullanıcısı aynı şikayetleri yaşıyordur-ki ben de yaşıyorum-ancak bu zamana kadar sizin yaptığınız uygulamayı düşünemediğimizden o kokulara uzun zaman maruz kaldık ve her zaman sadece geçici ve süreli çözümlerle kendimizi avutup durduk.Gerçekten de sizi tebrik ediyorum.Çok akıllıca ve kesin bir çözüm gibi görünüyor.Aracımda bu dediğiniz uygulamayı mutlaka deneyeceğim.Bilgileriniz ve tavsiyeleriniz için çok teşşekkürler.Süpersiniz...

Çevrimdışı osiiso

• ST Sivas Şubesi
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: z4a6m5a2n8;182562
Osman Hocam verdiğiniz bilgiler ve görseller gerçekten kayda değer nitelikte.Eminim ki yüzlerce araç kullanıcısı aynı şikayetleri yaşıyordur-ki ben de yaşıyorum-ancak bu zamana kadar sizin yaptığınız uygulamayı düşünemediğimizden o kokulara uzun zaman maruz kaldık ve her zaman sadece geçici ve süreli çözümlerle kendimizi avutup durduk.Gerçekten de sizi tebrik ediyorum.Çok akıllıca ve kesin bir çözüm gibi görünüyor.Aracımda bu dediğiniz uygulamayı mutlaka deneyeceğim.Bilgileriniz ve tavsiyeleriniz için çok teşşekkürler.Süpersiniz...

teşekkürler Muammer hocam , faydam dokunabildiyse ne mutlu bana :rock1:,   epey bir süredir forumda yoktunuz  :kro:, özlettiniz kendinizi...
.

[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı z4a6m5a2n8

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Osman Hocam,teknik bir arızadan dolayı foruma katılamıyordum ben de özlemişim sizleri...

Çevrimdışı Hakdag

• Çaylak
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Paylaşım için teşekkürler. Benden de bir ara kötüt kokular geliyordu polen filtresini değiştirdim düzeldi :)

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar, klimayı kullandıktan sonra hemen fanı kapatmayın. Önce klimayı (AC) kapatın 15-20 saniye kadar fan açık kalsın, çalışmaya  devam ederek, içerideki nemi dışarı atsın. eğer bunu yapmayıp, hemen kapatırsanız içerideki nem , bir sonraki çalıştırmada pis koku olarak size geri gelecekdir...
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim