škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni araba için ?

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bildiğiniz gibi 2011 Fabia 1.6 TDİ CR 230nm ambiante dinamik model araç aldık.

Ben hayatımda dizel kullanmadım,ehliyet aldığımda dizel araçların özelliklerini anlatmışlardı ama unuttum kaç sene oldu,

Hatırladığım ısıtma bujileri var o ışık sönmeden çalıştırmıyorum arabayı,
yakıt olarak ne önerirsiniz ?

Özellikle aradım az önce yıkamayın arabayı dedim Ömer abinin tavsiyesiyle aksi takdirde fırça mırça atarlar çizilmesin.

Çok hafifde olsa kılcal görürsem SRP atıcam üstüne 476s :)

Yani yeni arabada dizel arabada dikkat edilmesi gereken hususları merak ettim yardımcı olursanız sevinirim :)

araba haftaya gelcek kısmetse,resimleri paylaşırım.Ne acele derseniz finallerim başlıyo pek bakamayacağım foruma bikaç hafta :)
-------------------------------------------------

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Motoru kapatmadan önce bekleyin bi 10 15 saniye turbo için
Kısa mesafe kullanmamaya çalışın
Rodaj konusu epeyi tartışıldı okuyun uygulayın:)

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;177800
Motoru kapatmadan önce bekleyin bi 10 15 saniye turbo için
Kısa mesafe kullanmamaya çalışın
Rodaj konusu epeyi tartışıldı okuyun uygulayın:)
Anladım.
Rodaj içinde kılavuzda ne yazıyosa ona göre yapıcaz büyük ihtimal,

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gokcen59;177804
Anladım.
Rodaj içinde kılavuzda ne yazıyosa ona göre yapıcaz büyük ihtimal,

Klavuz uygulanırsa sağar oluyor otomobil, bizzat yaşadım..(örn.Şirketteki dizel araçlar)

Gökçen, yıkatmamakla iyi etmişsin.Yoksa çizik çizik olacaktı.Şimdi mis gibi balmumu'nu söküp pırıl pırıl boyaya SRP+ WAX süper gelir..

Sıfır arabaya binmeninde zevki başka yahu.:)

Forumun ilk 1.6 TDI fabiası oldu sanırım :) Artık favorit gibi iyi bakıp yıllarca yeni kalır..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;177809
Klavuz uygulanırsa sağar oluyor otomobil, bizzat yaşadım..(örn.Şirketteki dizel araçlar)

Gökçen, yıkatmamakla iyi etmişsin.Yoksa çizik çizik olacaktı.Şimdi mis gibi balmumu'nu söküp pırıl pırıl boyaya SRP+ WAX süper gelir..

Sıfır arabaya binmeninde zevki başka yahu.:)

Forumun ilk 1.6 TDI fabiası oldu sanırım :) Artık favorit gibi iyi bakıp yıllarca yeni kalır..

*Teşekkürler abi,sanırım ilk olduk :) tabiki hep temiz kalıcak otopark arama derdindeyim hatta,

*Şimdi bu konu hakkında Ahmet bey rodajı zaten açıklamış ama ben birkaç kişiylede konuştum mantıken yanlış geldi bana çünkü motorda yağlamanın tam olarak ne denli yapıldığı meçhul,yüksek hızlarda kuru çalışan motorun silindirdeki aşınmalarını tahmin ediyorumda torna tezgahında demir işler gibi birşey canına okumak arabanın, ama benim bilgim hiçbirşey burda birsürü bilir kişi varken yanlış anlamayın, Özellikle Şahkan Otomotiv'in rodaj konusundaki fikirlerini merak ediyorum,

*Yani şu yeni zamanları arabanın en önemli zamanları doğru yakıt doğru yağ seçimi doğru rodaj birdaha babam başka araba almaz diye tahmin ediyorum uzun süre gidicek bize Allah'ın izniyle.

*Dizelde havasını alma gibi birşey var birde o nedir ?

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim tavsiyem araba bayiden alınır eve getirilir bir güzel işlem yapılır daha sonra otobana çıkılır e-5 ten kurtköye kadar dip gaz gidilir ondan sonra daha korkma bir şey olmaz :D

Babam sıfır aldığı arabalarda hep bunu yapmış şu ankide öyle diğer arabalar gibi tıkanmaz kolay kolay. . O yüzden fazla kılavuzu takma derim ilk yağ değişimini erken yap ve kesinlikle yağı mobil kullan bunun farkını bile anlarsın zamanla 150-200 binleri görünce daha sonra benzinli gibi değil dizel tabi düşük devirlerde çekişi daha iyidir kütür kütür yürür gider şehir içinde fazla devirli kullanmaya gerek yok.

Pompacı içinde harçlık hazırlamayı unutma :D

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: gokcen59;177818
...*Dizelde havasını alma gibi birşey var birde o nedir ?
O mazot tamamen bitip de motor stop ettiğinde yapılır. Kaldı ki yeni ve her bir yanı elektronik olan motorlarda senin yapabileceğin bir şey olacağını zannetmiyorum.

fabialife

• Ziyaretçi
hayırlı olsun, kazasız cezasız günlerde kullanın. konuyu gördüğünde Hakan Erdoğan gereğini yazar.:knp: ( çık otobana yapıştır gaz pedalını halıya gibilerden.):++:

benim tavsiyem; hep euro dizel kullanın ve mümkün olduğunca bildiğiniz güvendiğiniz bir yerden yakıt alın ve çeyrek deponun altına düşürmeyin.
kontağı açtıktan sonra lambaların sönmesini bekleyin ve çalıştırırken gaza basmayın.
çalıştıktan sonra ve stop ederken 15 saniye kadar turbonun  yağlanmasını bekleyin.
yağını kaliteli bir marka kullanın ve mümkün olduğu kadar yağ ve filtre değiştirme periyotlarını kısa tutun.
bir şansızlık yaşamazsanız o arabayı çooooooook uzun yıllar memnuniyetle kullanırsınız.

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sağolun hepsini not aldım :)
500 km sonra yağı değiştirmeyi düşünüyorum, onuda Şahkan otoya gidip değiştiririm sanırım zaten onlar uygun yağı bilir.
Şu ana kadar dipgaz gitme yorumu gelmedi :)
Pompacı için harçlık ise yeni araba diye galiba :)

Çevrimdışı aliergun

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.hobbyrc.com
ben mobil1 esp 5-30 kullanıyorum. Pahallı bir yağ ama özellikle rodajda kullanmaya değicek bir yağ.

ilk 2.000-3000km kadar fazla zorlama sonrasında uzun yolda sıkıştırmanda bir mahsur yok.

anahtarı takıp ışıklar yanıcak şekilde çevirdiğinde ince zıııızzztt diye bir ses duyarsın. O ses deponun basıncını ayarlarken çıkıyor. Bazı arabaların motorlarında uğur abinin dediği gibi ufak bir pompa bulunuyor. ama 2011 model bir arabada bu şekilde olucağını sanmıyorum:)

Arabayı çalıştırırken ve stop ederken gaz verme. Ve çalıştırdığında turbonun yeteri kadar yağlanması için , Stop ederkende turbo pallerinin devrinin düşene kadar yağsız çalışmaması için vaktin varsa 1 dk kadar rölantide beklet :)
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2011, 17:21:31 Gönderen: aliergun »

Çevrimdışı skodam_1985

• Yaşayan Efsane
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yakıt Olarak Shelli Öneririm :)
2011 Skoda Octavia 1.6 TDI CR Elegance Beyaz
Mercedes Benz E320 Avantgarde 2001 Siyah

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En yakın shell zaten ordan alırım benzindede oraya güveniyodum :)

Yağını koymuşlar dün sordum o yağı değiştirip kaliteli birşey alırım rodajdan sonra,

Yorumlarınızı bekliyorum özellikle şu turbo için beklemeyi iyice beynimin bitarafına not almam lazım çnkü garanti unuturum :)

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yeni araba yeni heves :) ilk 6 ay böyle olur sonra yavaş yavaş düzene girer, hazır bu heves varken kafana sokayım alır çıkarsın aradan :rm: Turbo Timer taktır arabaya:rm: arabayı park edeceğin zaman direk çek çıkar kontağı, motorun çalışmaya devam eder, kapıları kitle git sen, o Turbo'yu iyice soğutmadan durdurmuyor :rm:

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;177872
Yeni araba yeni heves :) ilk 6 ay böyle olur sonra yavaş yavaş düzene girer, hazır bu heves varken kafana sokayım alır çıkarsın aradan :rm: Turbo Timer taktır arabaya:rm: arabayı park edeceğin zaman direk çek çıkar kontağı, motorun çalışmaya devam eder, kapıları kitle git sen, o Turbo'yu iyice soğutmadan durdurmuyor :rm:

Evet Baki abi gelmiş bulunmakta :D

Yağda mobil diyorum özellikle buna dikkat et ve ince yağ kullan kalın yağ zamanla turbo milinde sorun yaratıyor mobilin fiyatı biraz pahalıdır ama her zaman işini yapar :)
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2011, 18:11:38 Gönderen: kadir_ »

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Hayırlı olsun!

kil - SRP - Wax güzel seçim sıfır araca  ;)