škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Niğde'de LPG faciası: 6 ölü

fenomen · 46 · 12971

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı G.Antep Şubesi

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Havalimanında bagajına bomba konan bir taksinin tamamen hurdaya çıkıp sadece LPG tankının sağlam kaldığı bir olay hatırlıyorum.
Yani adam gibi yapılırsa LPG sorun olmaz ama Rabbim ne dilerse o olur.
Bu gariplerin alacak nefes hakkı kalmamış gitmişler, yanarak ölmüşler inşallah şehit olmuşlardır.

Çevrimdışı @lp@RSl@n

• bedevi
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;178398
bu patlayan araçların marka/modelini çıkarabilen varmı arkadaşlar.dandik araçların dandik dandik lpg kitlerimi yoksa markalı kaliteli kitlerinde böyle sorunları mı var?

bildiğim kadarı ile bir lpg sisteminin ömrü 10 yıl deniyor ne kadar doğru bilemem.bunun içine bakımı zamanında yapılan sistemlerde dahil.tankın üzerinde 10 sene geçerli gibisinden ifadeler var.lpg kullanan arkadasşlar incelerse daha iyi olur

Çevrimdışı Colt54

• MIVEC Owner!
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mitsubishiclubtr.com
Alıntı yapılan: fabiakonya;178614
bildiğim kadarı ile bir lpg sisteminin ömrü 10 yıl deniyor ne kadar doğru bilemem.bunun içine bakımı zamanında yapılan sistemlerde dahil.tankın üzerinde 10 sene geçerli gibisinden ifadeler var.lpg kullanan arkadasşlar incelerse daha iyi olur

Depo ve şamandıra 10 yıl sanırım. 10 yıl sonra da onları değiştirelim artık. Otomobil üreticileri bile paslanmaya 10-12 yıl garanti veriyor.. Kimisi merdiven altoı olan depolar ve bileşenler 10 yılda değiştirilsin artık.

LPG'nin motora zararı çok tartışılıyor, bir de bizim yetkili servisin yarı otomatik araçlarda baskı-balatayı daha erken bitireceğine dair bir tezi var. Ustaya göre, bu lpg enjektörler (yada kimisinde selenoid valf) orjinal enjektörleri taklit ediyor ya, yani araç aslında benzinde çalıştığını sanıyor.. Benzin enjektöründeki akışa göre araç da vites değişimini yapıyormuş.. E şimdi benzin ve gazın üreteceği tork farklı olunca, aslında her zorlayıcı vites değiştiğinde benzindekine göre düşündüğünden ve elde edilen tork farklı olduğundan baskı-balatada bir miktar sıyırma söz konusu oluyormuş..

Ne kadar doğrudur bilemiycem.. Aracım 76binde şimdiye dek baskı-balatada değişme olmadı.. 110bine kadar giderse bu tezi çürütürüm.. değişirse haklılık payı olabilir..

Meselenin teknik boyutu nedir çok anlamıyorum.

Çevrimdışı mc pherson

• ............
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ya arkadaşlar bu haber başlıklarına bakarak yorum yapıyoruz ya birkaç diyeceğim olacak. Bu yalan yanlış haberler yüzünden şu an ne kendi otomobilimizi yapabiliyoruz ne de geçen senelere kadar kendi uçağımızı yapabildik. Aynı şekilde düşünmeyebiliriz belki ancak bu başlıkları görünce haber yapanları ..sudan gelinceye kadar dövesim geliyor. Ya allah aşkına vefat edenler sırf LPG yüzünden mi hayatlarını kaybettiler? Sanki araçlar LPG'li olmasa hepsi kurtulacaklardı. Öyle bir başlık atılmış ki sanki araçlarda LPG olmasa kimse hayatını kaybetmeyecek. Bir defa kafa kafaya çarpışmış ve hurdaya dönmüş bu araçlardan sağ çıkmak olanaksız. Ayrıca bu araçlar LPG'li değil benzinli olsalardı yine aynı şekilde yanamazlar mıydı? Ortada hiçbir kanıt yok,atın başlığı LPG faciası diye. Bu saçma sapan gazetecilerin şimdiye dek bu ülkeye verdiği zararı düşündükçe aklımı oynatacak oluyorum. Sanki hiçbir benzinli araç kaza yapınca yanmıyor sadece LPG'li araçlar yanıyor. LPG'ye yürüyen bomba diyenler hiçbir hastaneye girmesinler hatta yakınlarında ev dahi tutmasınlar. Basınçlı oksijen LPG'den çok daha tehlikelidir. Tutuşma ısısı -46derecedir ve saçınızdaki yağla bile etkileşime girip sizi ve tüm hastaneyi havaya uçurabilir. Daha böyle birçok örnek verebiliriz. Kazalarda LPG yüzünden can kayıpları oluşmuyor mu elbet oluşuyor. Ama her LPG'li araç kazada yanar,havaya uçar hatta bombadır demek benzine veya dizel araca gücü yetmeyen ve LPG'yi zorunlu olarak kullanan insanların gözlerini korkutmak,onları tedirgin etmektir. Böyle şeyler aracınık severek kullananları arabalarından soğutur ve keyifle yaptığımız seyahatleri kabusa çevirir. İnsanları böyle yalan yanlış bilgilendirmeye kimsenin hakkı olduğunu düşünmüyorum. Haber yapılacak bir sürü gurur kaynağımız,başarılarımız dururken gidip böyle yalan yanlış haberleri üretiyorlar ya ne diyim,taktir sizin...

Çevrimdışı skodam_1985

• Yaşayan Efsane
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mc pherson;178702
Ya arkadaşlar bu haber başlıklarına bakarak yorum yapıyoruz ya birkaç diyeceğim olacak. Bu yalan yanlış haberler yüzünden şu an ne kendi otomobilimizi yapabiliyoruz ne de geçen senelere kadar kendi uçağımızı yapabildik. Aynı şekilde düşünmeyebiliriz belki ancak bu başlıkları görünce haber yapanları ..sudan gelinceye kadar dövesim geliyor. Ya allah aşkına vefat edenler sırf LPG yüzünden mi hayatlarını kaybettiler? Sanki araçlar LPG'li olmasa hepsi kurtulacaklardı. Öyle bir başlık atılmış ki sanki araçlarda LPG olmasa kimse hayatını kaybetmeyecek. Bir defa kafa kafaya çarpışmış ve hurdaya dönmüş bu araçlardan sağ çıkmak olanaksız. Ayrıca bu araçlar LPG'li değil benzinli olsalardı yine aynı şekilde yanamazlar mıydı? Ortada hiçbir kanıt yok,atın başlığı LPG faciası diye. Bu saçma sapan gazetecilerin şimdiye dek bu ülkeye verdiği zararı düşündükçe aklımı oynatacak oluyorum. Sanki hiçbir benzinli araç kaza yapınca yanmıyor sadece LPG'li araçlar yanıyor. LPG'ye yürüyen bomba diyenler hiçbir hastaneye girmesinler hatta yakınlarında ev dahi tutmasınlar. Basınçlı oksijen LPG'den çok daha tehlikelidir. Tutuşma ısısı -46derecedir ve saçınızdaki yağla bile etkileşime girip sizi ve tüm hastaneyi havaya uçurabilir. Daha böyle birçok örnek verebiliriz. Kazalarda LPG yüzünden can kayıpları oluşmuyor mu elbet oluşuyor. Ama her LPG'li araç kazada yanar,havaya uçar hatta bombadır demek benzine veya dizel araca gücü yetmeyen ve LPG'yi zorunlu olarak kullanan insanların gözlerini korkutmak,onları tedirgin etmektir. Böyle şeyler aracınık severek kullananları arabalarından soğutur ve keyifle yaptığımız seyahatleri kabusa çevirir. İnsanları böyle yalan yanlış bilgilendirmeye kimsenin hakkı olduğunu düşünmüyorum. Haber yapılacak bir sürü gurur kaynağımız,başarılarımız dururken gidip böyle yalan yanlış haberleri üretiyorlar ya ne diyim,taktir sizin...
:+1::+1::+1::+1:
2011 Skoda Octavia 1.6 TDI CR Elegance Beyaz
Mercedes Benz E320 Avantgarde 2001 Siyah

Çevrimdışı Colt54

• MIVEC Owner!
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mitsubishiclubtr.com

Adam doğru söylüyor beyler.. Dağılın..:+1:

Ugur A.

• Ziyaretçi
...Basınçlı oksijen LPG'den çok daha tehlikelidir. Tutuşma ısısı -46derecedir...
Bunu bilmiyordum. O ne öyle be!:blm::hmm:
Alıntı yapılan: Colt54;178943
Adam doğru söylüyor beyler.. Dağılın..:+1:
:++:  :++:  :++:  :++:  :++:  :++:  :++:  :++:  :++:  :++:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;179363
Bunu bilmiyordum. O ne öyle be!:blm::hmm:

Kesinlikle öyle..Klimacılarda kullanır, kaynak yaparken bakır boruları.Çok tehlikeli.Yağ falan değmemeli kesinlikle.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
tabiki böyle bir genelleme yapmak dogru degil fakat, fabrika cıkıslı dizel veya benzinli bir araca göre, sonradan baglanılan lpg li bir aracın yanma riski daha yüksek,
bu arabalar üretilirken bir sürü güvenlik testlerinden geciyor, bircok mühendis-teknik eleman vs aracı daha güvenli, konforlu vs, en önemlilerinden biride daha az yakması icin calısıp duruyor, örnek tsi motor az yakıyor diye alırken 5 bin tl fazla para ödenip alınıyor,
bu kadar kolay güvenli olsa idi direk tüplü arabalar üretilirdi ve tercih ederdik,
ne olursa olsun tüplü bir aracın orijinal dizel veya benzinli bir araca göre daha tehlikeli oldugu bir gercek bana göre,

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustisahin;179376
tabiki böyle bir genelleme yapmak dogru degil fakat, fabrika cıkıslı dizel veya benzinli bir araca göre, sonradan baglanılan lpg li bir aracın yanma riski daha yüksek,
bu arabalar üretilirken bir sürü güvenlik testlerinden geciyor, bircok mühendis-teknik eleman vs aracı daha güvenli, konforlu vs, en önemlilerinden biride daha az yakması icin calısıp duruyor, örnek tsi motor az yakıyor diye alırken 5 bin tl fazla para ödenip alınıyor,
bu kadar kolay güvenli olsa idi direk tüplü arabalar üretilirdi ve tercih ederdik,
ne olursa olsun tüplü bir aracın orijinal dizel veya benzinli bir araca göre daha tehlikeli oldugu bir gercek bana göre,
hocam iyide gerek fıat,gerek chavrole markaları opsiyonel lpg takıyorlar  buna ne dersin?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustisahin;179376

Ama bazı firmalar direk fabrika çıkışı diye lanse edip satış yapıyorlar.Hadi diyelim fabrikadan çıktıktan monte edilmiş olsun ama sonuçta "fabrikadan orjinal  çıkışlı" diye lanse ediliyor.Güvenliğinden kuşku duysalar böyle bir riske girmezler diye düşünüyorum.Ama kaldıki bende %100 güven duymuyorum tabiki..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;179388
Ama bazı firmalar direk fabrika çıkışı diye lanse edip satış yapıyorlar.Hadi diyelim fabrikadan çıktıktan monte edilmiş olsun ama sonuçta "fabrikadan orjinal çıkışlı" diye lanse ediliyor.Güvenliğinden kuşku duysalar böyle bir riske girmezler diye düşünüyorum.Ama kaldıki bende %100 güven duymuyorum tabiki..
peki gökhan serviste mi takılıyor fabrikada mı,bunu nasıl öğrenebiliyorsunuz?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;179384
hocam iyide gerek fıat,gerek chavrole markaları opsiyonel lpg takıyorlar  buna ne dersin?

asıl markasına neden takmıyor acaba?:) bir ismi markayı pazarda güvenilir kılmak 10 larca yılda oluyor, korkuyorlar, emin degiller, gaz sonucta, tank kendini korumaya alsa bile tankla motor arasındaki, motor icindeki carpısma anındaki hareket halindeki gaz bile yangın cıkmasına sebep olabilir,
Gokhan' ın söyledigi gibi %100 degil henüz, %1 bile olsa, x bi marka yılda TR de 100 bin arac satıyorsa, yılda 1000 aracın patlaması, hatta 100 aracın 10 aracın bile patlaması o markayı bitirir bence,

Çevrimdışı skodam_1985

• Yaşayan Efsane
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustisahin;179398
asıl markasına neden takmıyor acaba?:) bir ismi markayı pazarda güvenilir kılmak 10 larca yılda oluyor, korkuyorlar, emin degiller, gaz sonucta, tank kendini korumaya alsa bile tankla motor arasındaki, motor icindeki carpısma anındaki hareket halindeki gaz bile yangın cıkmasına sebep olabilir,
Gokhan' ın söyledigi gibi %100 degil henüz, %1 bile olsa, x bi marka yılda TR de 100 bin arac satıyorsa, yılda 1000 aracın patlaması, hatta 100 aracın 10 aracın bile patlaması o markayı bitirir bence,
lpgnin yolda giderken durduk yere patladığını görmedim ama kaza anında her ne kadar benzinli/dizel araç yanıyorsa, lpgli bir arabanında yanması normal bu kaza şiddetine ve arabanın yakıt tankının durumuyla ilgilide olabilir.ama tüp yangın çıkarmaz bundan eminim.bakımını yaptırırsan lpgye önem veriyorsan o araba benzinli/dizel araç gibi olur ama baştan savma iş yapmıcaksın sorun orda zaten bakımını yaptır benzinliden farkı olmasın:rock1:

anlamadığım bişeyde var her yanan arabaya her defasında lpgden dolayı deniyor.bu bile aslında lpg firmalarının bitmesine bile yol açabilir.ama lpg bana göre tamamen güvenli...
2011 Skoda Octavia 1.6 TDI CR Elegance Beyaz
Mercedes Benz E320 Avantgarde 2001 Siyah

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
lpg gaz halinde bir yakıt oldugu icin kücük bir kıvılcımdan bile yanma olasılığı benzin veya dizel göre cok daha fazladır diye düsünüyorum, 100 benzinli veya dizel aractan kaza anında 5 tanesinde yangın cıkıyorsa, 100 lpg li aracta kaza anında cok daha fazlasında yangın cıkabilecegini düsünüyor ve lpg li aractan korkuyorum,
daha güvenli olsun diye bir üst segment araca binip lpg taktıracağıma, bir alt segment orijinal dizel veya benzinli araca binmeyi tercih ederim,