škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

motor yağı markası değişince yağ yakması durur mu?

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
iyi günler arkadaşlar.bizim yeşil ordek yağ eksiltiyor.bunu internette çok araştırdım.helede vwturk de mpi motorlu birkaç polo 1000 km de 1 lt civarı yağ yakiyomus.ona normal diyenler bile var.bir yandanda kadir yazmıştı, 200000  e yaklaşmış octileride yarım lt gibi birşey yakiyomus degisimden degisime demişti.geçtiğimiz 15 tatil babam zeki unaldida triger degisiminde servistekilere sormuş onlarda makineye baglayalim demişti.sonra sonuclarininda iyi olduğunu ve lpg li mpi lerin genelde yağ eksiltir demişlerdi.babamdan geçen yağ degisiminde ustaya sormuş ustada yağ markasini degistir.yağ eksiltmeyi keser demiş.hep castrol kullaniyoduk bu sefer mobil denemeyi düşünüyoruz.birde 10-40 mı yoksa 20-50 gibi kalın yağ mı? koyalım.ha bu arada bizm arabada 3000 km de 1 lt eksiltiyor.birde unutmadan yağ yakiyosa egzoz gazindan yağ olur diye okudum egzoz gazinda yağ olup olmadığını nasıl anlarım egzozun altına peçete fln koysak anlasilirmi?
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bizim arabanin kmsini yazmayi unuttun arabanın 150000 km olmasına 300 km kaldı
elegance=ugurcnplt

BerkerCELIK

• Ziyaretçi
Aracınızı yakın zamanda CarbonClean denilen uygulamayı yaptırdınız mı???

Eğer öyle ise, bu yağ eksiltme sebebi aşınan piston ve piston kolları arasındaki kurumların belli bir km den sonra aşınmaya bağlı yararlı bir hale gelmesi. Ve siz yüksek km li araca carbonclean yaptırırsanız bu kurumlar temizlendiğinden dolayı aralarda yağ sızdırmaya ve yağ eksiltmeye başlıyor. Dumandan beyaz duman çıkartacak kadar olmuyor haliyle çünkü dediğiniz gibi 3000 km de 1 lt civarında eksiltiyorsunuz haliyle gözlemeleyemezsiniz...

Bu arada kalın yağ koymanız pekde fark ettirmez gibi hatta belki yorulan pistonlarınızı ZORLAR ve daha çok aşınmaya sebep olabilir. Ancak yeteri kadar kurumlanma oluştuğunda belki bir 50bin km sonra bu sebepli yağ eksiltmesi duracaktır... Tabi o zamanda başka sebeplerden dolayı yağ eksiltebilir =)

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Berker'in dediği sebepten mütevellit bor mor neblem motor silk deneyebilirsin.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tam değil yarı sentetik yağ kullanmayı deneyin, gerçi 1.6 MPI'lar da davranışı nasıl olur şu anda kestiremiyorum ama normal dışı eksiltme olan motora ince yağ daha da eksiltme yapar diye düşünüyorum. Bizim 1.4 101'ler fabrikasyon eksiltme donanımıyla geliyor, tam sentetikte yağ ikazını bile yaktı, gerçi şu anda 5x30 tam sentetik başka bir yağ deniyorum. Çok kalın yağ kullanmakta iyi değil, motorun özellikle soğuk günlerde ilk çalışmaları zor oluyor(marş almama olayı değil, içerde dönen motor olarak).Yağ olayı denenerek bulunacak birşey birazda, 10x40 orta şeker uygun gibi geliyor bana şu andaki durum için sanki.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
arkdaslar öncelikle şunu belirtmek isterim telefondan girdigimden bazen cevap yazabiliyor bazen yazamıyorum ama bugün ne hikmetse  yazabiliyorum galiba adminlerim ayarlama yaptı.arabaya carbon clean hiç uygulamadik yani son 35000 :dir.uğur abi bana amerikan malı olan motor engineer onermisti pederi bi türlü inandiramiyom katkilara.geçen babam yağ kapagini bi açmış yağ kopurmus dedibende bu aralar çok şehir içi kullaniyoruz daha lpg ye geçmeden kontağı kapatıyoruz ondandir dedim.oda bu yağ kalitesiz degistirecem dedi.bende tamam dedim şimdi yeni yağ koyunca motor alisana kadarda yağ eksilte bilirmi?birde bu ag degisiminde uğur abinin onerdigi katkiyi peder almasada ben alayim bi deneyim diyorum.sizce ne yapiyim
elegance=ugurcnplt

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;185903
...1.4 101'ler fabrikasyon eksiltme donanımıyla geliyor...
:wnk::kiki:
Alıntı yapılan: ugurcnplt;185920
arkdaslar öncelikle şunu belirtmek isterim telefondan girdigimden bazen cevap yazabiliyor bazen yazamıyorum ama bugün ne hikmetse  yazabiliyorum galiba adminlerim ayarlama yaptı.arabaya carbon clean hiç uygulamadik yani son 35000 :dir.uğur abi bana amerikan malı olan motor engineer onermisti pederi bi türlü inandiramiyom katkilara.geçen babam yağ kapagini bi açmış yağ kopurmus dedibende bu aralar çok şehir içi kullaniyoruz daha lpg ye geçmeden kontağı kapatıyoruz ondandir dedim.oda bu yağ kalitesiz degistirecem dedi.bende tamam dedim şimdi yeni yağ koyunca motor alisana kadarda yağ eksilte bilirmi?birde bu ag degisiminde uğur abinin onerdigi katkiyi peder almasada ben alayim bi deneyim diyorum.sizce ne yapiyim
Ben Favorit' te denedim o katkıyı. Hiç bir sıkıntı olmadı. Aracın başka bir sıkıntısı olup da problem açar mı, onu bilemem işte.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
mpilerde yağ yakma donanimi varmı vede 101 likler ne kadar yağ eksiltiyor.butun mpi kullanicilari benden başka yağ ksilten varmı
elegance=ugurcnplt

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: ugurcnplt;186133
mpilerde yağ yakma donanimi varmı vede 101 likler ne kadar yağ eksiltiyor.butun mpi kullanicilari benden başka yağ ksilten varmı
Yağ yakma donanımı diye bir şey yok, şaka yaptık yahu!

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ugurcnplt;186133

Motorların çalışma prensibi gereği zaten her motor yağ eksiltir, bunun belli bir tolerans aralığı vardır, bu aşıldımı motor yağ yakıyor denen olay olur. Bazı motorlar karakteristiği gereği bunu riskli sınırlara taşıyabilir, 1.4 101'ler eksiltiyor çünkü fabrikasyon modifiyeli motorlar onun için, normalde 75 HP'lik motor olması gerekirken +26 HP daha eklemişler üstüne, devirli motor olduğu içinde yağ eksiltmesi fabrikasyon olarak belirtilmiştir, dikkat edilmesi için. Her durumda yağ çubuğunun çizgisi altına inmemeli, 1.4'ler de durum farklı karşılaştırmak doğru olmaz ama doğru yağ kullanımında ve 10 bin km sınırında çizgi altına kolay kolay düşmüyor. Yeni yağ konduğunda çizgi üstü olan fazlalık eksiliyor çok çok.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
0-40 kullanıyoruz ve 205 bin oldu 10 binde bir yağ değişir genelde 750 ml -1 lt arasında bir eksilme oluyor bizde 2 senede bir carbon yapılır.Babam pek düşkündür motora ve mobilden başka yağ koymaz şu an bile evde açılmamış 1 kutu mobil yağ vardır :)

Sana tavsiyem yağ+yağ filtresi değişimi yapın derim.Birde eksik yağ koymuş olabilirler ben o konuyu açtığım zaman sonra geldi aklıma çünkü önceki bakımda ben yoktum son bakımda 4 lt tam ayrıyetten 500-600 gramda ayrıyetten ilave edildi.Bizim octi 4700 alıyo yağı sizinkindede öyle bir durum olabilir iyi araştır derim.

Çevrimdışı agasarca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: BerkerCELIK;185820
Aracınızı yakın zamanda CarbonClean denilen uygulamayı yaptırdınız mı???

Eğer öyle ise, bu yağ eksiltme sebebi aşınan piston ve piston kolları arasındaki kurumların belli bir km den sonra aşınmaya bağlı yararlı bir hale gelmesi. Ve siz yüksek km li araca carbonclean yaptırırsanız bu kurumlar temizlendiğinden dolayı aralarda yağ sızdırmaya ve yağ eksiltmeye başlıyor. Dumandan beyaz duman çıkartacak kadar olmuyor haliyle çünkü dediğiniz gibi 3000 km de 1 lt civarında eksiltiyorsunuz haliyle gözlemeleyemezsiniz...

Bu arada kalın yağ koymanız pekde fark ettirmez gibi hatta belki yorulan pistonlarınızı ZORLAR ve daha çok aşınmaya sebep olabilir. Ancak yeteri kadar kurumlanma oluştuğunda belki bir 50bin km sonra bu sebepli yağ eksiltmesi duracaktır... Tabi o zamanda başka sebeplerden dolayı yağ eksiltebilir =)

Benim araç ta geçen yıl 40.000 km'de iken karbon temizleme yapıldıktan sonra 5-6 bin km geçince yarım litre civarı yağ eksiltti. Ayrıca bir müddet motor sesi de dengesiz gelmişti. Bir daha da yaptırmam. :ok:

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben engine restorer almaya karar verdim.bu hafta mobil1 10-40 alıp yanına engine restorer alacam.sahibinden.comdan hiç alışveriş yapmadım.bunu nasıl temin edebilirim
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
geçen hafta babam görmüş.bu yağ ölçümü yaptığımız çubuğu taktiğimiz hortum gibi olan turuncu şey varya o catlakmış.ben hiç gormedim catlak halini babam yenisiyle degistirtmis.çıkan catlak parçayı da almış.ama bende bu arada hepsiburadadan katkıyı aldım.bakalin 2-3 bin km daha bekliyecem devam ederse kullanacam.ama arabanın altında vs hiç yağ görünmüyordu.bakalım ne olacak
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ugurcnplt;193014
geçen hafta babam görmüş.bu yağ ölçümü yaptığımız çubuğu taktiğimiz hortum gibi olan turuncu şey varya o catlakmış.ben hiç gormedim catlak halini babam yenisiyle degistirtmis.çıkan catlak parçayı da almış.ama bende bu arada hepsiburadadan katkıyı aldım.bakalin 2-3 bin km daha bekliyecem devam ederse kullanacam.ama arabanın altında vs hiç yağ görünmüyordu.bakalım ne olacak

Çubuktan bir şey olmaz yağ karterin içinde o sadece klavuz görevi görüyor :ok: