škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda SuperB 1.6 TDİ Hakkında Merak Ettikleriniz

Cuneyt · 102 · 75669

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: dgn;186901
Yaw abi mesele donanım değil konsolda o düğmenin boş durması dışarda sis farı olmayınca görüntünün bozulması vs vs:D

Yoksa sonuna kadar haklısın.

Her Superb'de sis farı var (mış) :D

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: azat58;186853
hımm.tamam anladım teşekkürler, hiç alarmlı araba kullanmadımda ondan takıldım pardon...
birde arkadaşlar bakım aralığı 15 bin demişler ama servis söyledi bana 10 binde bir diye...tam bilen varmı acaba...önemli değil ama bilsekde fena olmaz...

Skoda servisi ister 10.000 desin, ister 15.000 desin,

Ben 15.000' de bir bakıma gireceğim.

Arabanın üzerinde de zaten 15.000 km gösteriyor servis aralığını

Türkiyedeki yakıtta eskisi gibi değil.

Kalite arttı, artık sürekli kontroller yapılıyor tabi yakıtı düzgün ve bildiğiniz yerlerden alırsanız.

Ben 15.000' de bir bakıma gireceğim.

Alıntı yapılan: adorno;186724
şehiriçi yakıt tüketimi (6lt)hesaplandığında, 52-55lt depo sarfiyatı ile max.900km menzil yapar bence.
Ek bilgi olarak da, aynı depo miktarıyla ve 8,7lt ortalama sarfiyatla,1.4tsi şehir içinde,700km yapıyor.

Yazdığım değerler araç tamamen şehirler arasında kullanılırsa elde edilecek değerler.

Diğer arkadaşlar karışık yakıt tüketimi değerlerini kaç görüyor bilemem.

Ben gördüğüm değerler ne ise olduğu gibi buraya yazıyorum.

Elde ettiğim karışık yakıt tüketim değeri 6.0 - 7.0 lt arası bir tüketim değeri

Bu değerler kullanıma bağlı olarak 0,5 lt artabilir de düşebilir de.

Alıntı yapılan: mustisahin;186730
Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın,
ses yalıtımı nasıl? dizel motor sesini alıyormu?

Araç şehirler arası yolda temiz asfaltta yol sesini çok az içeri alıyor, bu araçta yol sesi yok denecek kadar az,

Yalnız bozuk yollarda ve pürüzlü asfaltta yol sesi var.

Alıntı yapılan: rumiexile;186802
Benim aracım 6000km'de şu an 1.4 TSI ve 800 km civarı Ankara şehir içi sakin kullanımla 50-100km arası(ist yolu genelde) elde edebiliyorum kış değerlerinde. 1.6 TDI'da şehir içi 1000 geçmesi lazım gibi geliyor bana.

Karışık Tüketim 6.0 ile 7.0 lt arası.

Ortalama tüketimi 6.5 lt kabul edersek 100 km de 6.5 lt tüketen bir araç ;

( 8 lt, belki 10 lt de mazotu kullanamıyorsunuz )

50 lt mazot ile 800- 850 km ancak yapar.

Alıntı yapılan: azat58;186804
merhabalar, bende 1.6 tdi 2011 superb elegance kullanıcısıyım, aracım şu anda 550 km.de aracı henüz hiç zorlamadım, 3 bin devri ve 90 km.hızı geçmedim, 1500 km.ye, yani rodaj bitene kadarda geçmem inşallah..bi önceki aracım 1.6 tdi dsg golf idi..onunla karşılaştırdığımda superb golf ten 1 lt. fazla yakıyor(100 km.de ş.içi/ş.dışı)yani 100 km.de.ş.içi en fazla 7 ş.dışı 5 lt.
fakat bu olay sonra normale dönermi, yani yakıt 1 lt. aşağı düşermi zaman gösterir(5 bin km.den sonra)...ancak şunu söylemeliyim: bu kasayla bu ağarlıkla varsın golf gibi ufak bir araçtan 1 litre fazla yaksın önemli değil...
performansı da bana göre yeterli (fazlasıyla), araç sollarken direksiyonu sola kırdığınızda araç ani hızlanıyor güzel bi olay, yine yukarıda belirttiğim golf ile karşılaştırırsak iki aracın performansıda aynı, yani bastımı gider, sonuçta otomobil, uçak değil...
içiriye bozuk yolda çok az motor sesi alıyor, düz yolda ne motor ne yol sesi var, ses yalıtımı başarılı olmuş, ben memnunum...
yol tutuşu 17 jantlarla çok iyi, virajda yola çok iyi tutunuyor, araç hiç savrulmuyor...
arka koltuk diz mesafesi ve bagajı hakkında yorum yapmıyorum, zaten öncelikle bu özellikler için aldım bu aracı, böyle bir rahatlık olamaz, eskiden sonatam vardı, acaba bundan büyük otomobil varmıdır diyordum, şimdi sonata gözüme küçük görünüyor, bu araçtan sonra birdaha otomobile binmem artık jip bakacaz...
bu gün bir olay yaşadım; (bu araçta alarm varmı? ben bilmiyorum, bilen varsa aydınlatırsa memnun olurum) anahtarı verip çocukları araca gönderdim, geldiğimde aracın dörtlüleri yanıp sönüyor ve alarm çalıyordu, fakat sesi normal alarmlardan biraz azdı, şaşırdım, çocuklara sordum onlarda:aracı uzaktan kumanda ile açtık içine binip yine uzaktan kumanda ile aracı kilitledik, radyoyu açtık, alarm çalmaya başladı, kumandadan aracı açınca alarm sustu, tekrar aracı kumanda ile kilitleyip yine radyoyu açınca alarm çalmaya başladı ve sen geldin dediler....aracın sol arka yan tarafında yolcu ayağının hizasında küçük buton var, üzerinde araç resmi var alarm işareti var, ama dediğim gibi çok küçük, dikkatli bakmak gerek???
birde aracı alırken sordum bakım km.si 10 bin km. dediler niye 15 bin değil dedim, Türkiye'deki yakıtın kalitesi düşük olduğu için dediler, ama ben inanmadım..bunun sebebi servislerin çalışması yani araçların daha sık servise gelmesi diye düşünüyorum..
hoşuma giden bir özelliğide farları bi-xeoon lar güzel çalışıyor ve istemediğiniz zaman yanmıyor, golftede xeoon far vardı kontağı açtığım anda sürekli yanıyordu, ama superb de far anahtarı autoda olmazsa hiç yanmıyor...

Yorumlarınız çok güzel, size katıllıyorum.

Aracınızı yavaş yavaş hızlandırmaya başlayın yalnız, kullanım kılavuzunu okursanız yanlış hatırlamıyorsam ilk 1000 km aracın sakin kullanılması, ondan sonra da aracın yavaş yavaş hızlandırarak kullanılması gerektiği yazıyor.

Buradan motoru zorlayın diye bir anlam çıkarmayın sakın.

Ara hızlanmaları biraz daha çabuk yaptırabilirsiniz araca.

110 -120 km aralığını, zaman zaman nadiren de olsa 130 -140 km aralığını görebilirsiniz.

Bunları yaparken de 3000 deviri geçmemeye özen gösterin.

Aracınızda iç denetimli alarm var ve çok güzel bir özellik

Araç dışarıdan kilitlendiğinde içerde hareket eden bir nesneyi algıladığında hemen devreye giriyor, siz dışardan anahtarla kapıyı açtığınızda alarm devreden çıkıyor, aracı içerde biri varken kilitlenirseniz alarm yine devreye giriyor.

Araçta güçlü bir alarm sistemi var, sesi fazla, daha önce kullandığım Passatta alarm vardı ama var mı yok mu belli değildi

Alıntı yapılan: Prime;186813
Arkadaşlar merhaba...Ben de Superb 1.6 Tdi mi cumartesi İstanbul dan teslim alıp pazar günü ankara ya getirdim. Yaptığım 500 km den de inanılmaz keyif aldım. Alırken sordum rodaj meselesi var mı bu aracın diye yok dediler. 190 km yi gördüm gelirken orada da bıraktım. Çok çaba sarf etmeme karşın da 120 ile gelmeyi başaramadım araç mükemmel hızlanıyor genelde 140 150 geldim yakıt tüketimi ortalama 5.8 oldu. Araçtan ben çok memnunum hızlanmaları tahminimin ötesinde çıktı kaldırır mı diye ben de düşünüyordum ama 1.4 tdi fabiamla ikide çıktığım yokuşu bunda üçle çıkabildim. Araç siyah ve aldığımda ziebarttan koltuk koruma hediye ettiler ama yaptırsam mı yaptırmasam mı bir karar veremedim leke bıraktığı söylenmiş bir kaç yerde...Bir de sonaxtan boya koruma için 200 tl istediler araç sıfır olduğu için aynı fiyat ziebart ta 490 lira sizce boya koruma yaptırmalı mıyım? Bazı yaptıran arkadaşlarım hiç bir işe yaramadığını tamamen para tuzağı olduğunu düşünüyor. Bir de araç sıfır olunca kıyamıyor insan birilerinin eline teslim etmeye, fikirlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum...

Koltuk Koruma için bir ürün var ben de Chemical Guys, hiç kullanmadım.

Çok gerekli görmüyorum Koltuk Koruma işlemini.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aladm konusunda eskiden arabanin icine girip kitlemek isterseniz kapama tusuna 1 sn arayla 2 kere basinca ic gozlem sensoru devre disi kaliyordu yanilmiyorsam:)

İstanbul sehir ici yogun trafikte ne yakar bu alet? Bana 7 den asagi dusmez gibi geliyor.

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;186978
Aladm konusunda eskiden arabanin icine girip kitlemek isterseniz kapama tusuna 1 sn arayla 2 kere basinca ic gozlem sensoru devre disi kaliyordu yanilmiyorsam:)

İstanbul sehir ici yogun trafikte ne yakar bu alet? Bana 7 den asagi dusmez gibi geliyor.

Düşmez,

Hatta 7.5 lt' yi de görebilirsiniz.

Yalnız şunu da unutmayın ben gerçek tüketim değerlerini veriyorum size.

Kendimi inandırdığım ya da arabada görmek istediğim değerleri değil.

Alarmı devre dışı bırakmak için sürücü kapısının bulunduğu tarafta düğme bir var, ona basarak devre dışı bırakılabiliyor.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: akbilge;186980
Düşmez,

Hatta 7.5 lt' yi de görebilirsiniz.

Yalnız şunu da unutmayın ben gerçek tüketim değerlerini veriyorum size.

Kendimi inandırdığım ya da arabada görmek istediğim değerleri değil.

Yani siz gercek olanlari yazicaksiniz ki bizde ne oldugunu bilelim dur kalkta cok yorulur o motor biraz guclendirmeleri lazim..

Çevrimdışı yasin90

• .......
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hastayım bu arabaya 21 yasında öğrenci olmama rağmen :D

1.6 tdi elegance beyaz renk, arka 3 cam koyu siyah film önler acık film, bide interlagos mat jant attın mı olay tamam :D

off canım istedi valla, olan abilerime Allah kaza bela vermesin insallah
ANKARA içi mobilya, özel dolap vs itinayla yapılır, müracaat ben :)

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;186991
Yani siz gercek olanlari yazicaksiniz ki bizde ne oldugunu bilelim dur kalkta cok yorulur o motor biraz guclendirmeleri lazim..

Motor gayet yeterli normal bir kullanıcı iseniz.

Daha önceki aracım 2.0 TDİ idi.

Bu motor normal bir kullanıcı için gayet yeterli.

1.6 TDİ' yi temel ihtiyaç, 2.0 TDİ' yi de pasta gibi düşünün.

Pasta olmasa da olur.

Çevrimdışı serkankucuk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bizde de 1.6 TDI Comfort modeli var.

Performans konusunda cüssesine göre gayet başarılı.

Konfor konusunda hem rahat hem sessiz.

Donanım yok gibi görünüyor ama standart donanımı bile yeterlidir bence.

İç genişliği konusunda da önceden 2004 Octavia'mız arka koltuklar gerçekten dar ama bagaj devasaydı.Bu araçta hem bagaj aynı şekilde devasa hem arka koltukta at koştur :)

Boya koruma konusunda sakın gidip 200-500 gibi paralar vermeyin zaten 0 araca yapılacak işlem bellidir ürünleri siz alıp yapsanız en fazla 50 TL'niz gider ve en fazla 2 saat sürer. Ha iç döşeme koruma diyosanız yaptırın ama onda da durum aynı. Yapılacak çok iş yok...
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2011, 19:31:57 Gönderen: serkankucuk »
[SIGPIC]http://www.skodaturkey.com/image.php?type=sigpic&userid=2314&dateline=1292406644[/SIGPIC]

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: serkankucuk;188789
bizde de 1.6 TDI Comfort modeli var.

Performans konusunda cüssesine göre gayet başarılı.

Konfor konusunda hem rahat hem sessiz.

Donanım yok gibi görünüyor ama standart donanımı bile yeterlidir bence.

İç genişliği konusunda da önceden 2004 Octavia'mız arka koltuklar gerçekten dar ama bagaj devasaydı.Bu araçta hem bagaj aynı şekilde devasa hem arka koltukta at koştur :)

Boya koruma konusunda sakın gidip 200-500 gibi paralar vermeyin zaten 0 araca yapılacak işlem bellidir ürünleri siz alıp yapsanız en fazla 50 TL'niz gider ve en fazla 2 saat sürer. Ha iç döşeme koruma diyosanız yaptırın ama onda da durum aynı. Yapılacak çok iş yok...

Sizinle aynı fikirdeyim.

Boya Korumayı kendinizin yapması en güzeli.

Bundan sonra aracıma Wax atacağım öncesinde belki kil uygulaması, ondan sonra işlem tamam olacak.

Koltuk Koruma için bende ürün var, Chemical Guys diye.

Boya Korumayı yapan arkadaş uygulamayı yaparken Koltuk Koruma için ürün olsa onu da yapardık dediği için Wax atılırken almış olduğum,ürünü aldıktan sonra, sonra yaparız bu işlemi diyerek uygulamayı yapmadığı Chemical Guys diye bir ürün var.

Kullanmıyorum, çok gerekli olduğun da düşünmüyorum şimdilik, aracın bagajında gidip gidip geliyor.

Bunun dışında Boya Korumanın Kılcal Çiziklere etkisi yok, çizik oluşumunu engellemiyor,

Varsa da ben farketmedim.

Cümlelerimi de bilerek keskin kullandım.

Benim gördüğüm Wax' ın çiziklere karşı hiç bir koruması yok.

Sadece o da belki aracın biraz geç kirlenmesini ve aracın parlak görünmesini sağlıyor.

Boya Korumayı İrfan Bey' in de söylediği gibi ayakkabı cilasına benzetebilirsiniz.

Dediğiniz gibi yapılacak bir işlem yok.

En güzeli Wax,ı kendiniz almanız ve araca uygulamanız.

Bunun için çok detaya inmeye gerekte yok.

Aracı temizce yıkamak, arkasından varsa kil uygulamak ( bence çokta şart değil ), ardından araca Wax'ı sürmek ve silmek.

Hepsi bu.

Kendiniz bu işlemi yapamıyorsanız sizin de dediğiniz gibi dışarda 200- 500 bayılmaya gerek yok.

Benim aracımda şu anda kılcal çizikler var, sadece onun için Profesyonel çalışan bir yere gideceğim.

Ondan sonra baktım bu çiziğin önüne geçiş yok, uğraşmayacağım, kul yapısı deyip geçeceğim.
« Son Düzenleme: 30 Ocak 2011, 21:55:00 Gönderen: Cuneyt »

Çevrimdışı serkankucuk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar bu forum türkiye'nin en iyi boya koruma işlemlerinin ürünlerinin anlatıldığı bi forum birazcık okuyun sabit başlıkları :)
wax sadece parlatır...
0 araçta kil+wax süper görüntü verecektir.
[SIGPIC]http://www.skodaturkey.com/image.php?type=sigpic&userid=2314&dateline=1292406644[/SIGPIC]

Çevrimdışı fth39

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
6. vites isteği olmuyomu arabada ? mesela 140 km hız da devir saati nerede ?

BerkerCELIK

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: serkankucuk;188965
arkadaşlar bu forum türkiye'nin en iyi boya koruma işlemlerinin ürünlerinin anlatıldığı bi forum birazcık okuyun sabit başlıkları :)
wax sadece parlatır...

0 araçta kil+wax süper görüntü verecektir.

Evet yahu forumu biraz okuyun WAX'ın ASIL GÖREVİ PARLATMAK DEĞİLDİR. ÇİZİKLERE KARŞI KORUDUĞUNUDA KİMSE SÖYLEMEDİ ZATEN. Boya koruma deyince VERNİĞİN ÇİZİKLERE KARŞI KORUMASI anlaşılmasın. Hava geçirmediğinden OKSİDASYON OLUŞMAZ, KUŞ PİSLİKLERİNE KARŞI KORUR, yağmurda vb. çamur aracın üzerinden akar gider, boncuklanır...

Forum iyici BOZULDU. Kimse kusura bakmasında BİLEN BİLMEYEN, AĞZI OLAN KONUŞUYOR...

Hadi bana eyvallah...

Çevrimdışı mertozbek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
şimdi bu bakım olayı tam olarak kaç kmdir. çünkü bizim 1,6tdi cr octi için de 10,000 dediler.

Çevrimdışı yasin90

• .......
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mertozbek;199787
şimdi bu bakım olayı tam olarak kaç kmdir. çünkü bizim 1,6tdi cr octi için de 10,000 dediler.

arkadasımda 2010 vw golf 1.6 tdi 90 bg var, onunkini sormaya doğuşa gitmistik 15.000 km dediler.

Sanırım sizinkide öyledir
ANKARA içi mobilya, özel dolap vs itinayla yapılır, müracaat ben :)

Çevrimdışı mertozbek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2010 1,6 105bg lik için de yükselen oto skoda 10,000 demişti yüce otoya mı sormak lazım en mantıklısı için?