škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Nazar boncuğunu abartanlar :)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araca binilirken yapılacak dua"Bu bineği bizim emrimize amade kılan Rabbimize sonsuz hamdu senalar olsun"dır.Bu bir ayet mealidir ama o ayeti anımsayamadım.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben motorun plakasına yapıştırmıştım yazın.

Arabayada buna benzer ama daha ufak aldım şimdi,ön arka TR yazılarının üstüne yapıştırayım.Alttakini sökeyim,millet görmemiş demesin yahu :++:

Aha arabadakide altta gözüküyor,ters dönmüş zaten :D :D

« Son Düzenleme: 25 Ocak 2011, 13:53:29 Gönderen: Can »

Çevrimdışı mxdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
babamdan ögrenmistim Peygamber efendimiz bineğine bindigi zaman çokca Kureyş süresini okurmuş
Uzun yolculuga çıkarken de
Fatiha (1)
Ayetel kürs-i (1)
İhlas (3)
Felak (1)
Nas (1)
okumak iyidir.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mxdemirel;186721
babamdan ögrenmistim Peygamber efendimiz bineğine bindigi zaman çokca Kureyş süresini okurmuş
Uzun yolculuga çıkarken de
Fatiha (1)
Ayetel kürs-i (1)
İhlas (3)
Felak (1)
Nas (1)
okumak iyidir.
Mehmet bey kureyş süresi okuduğuna dair bir hadis hatırlamıyorum ama bu yukarda ki ayet mealini verdiğim ayeti okuduğuna dair hadisler güçlüdür.Zira bugün bunu anlamak için allame olmaya gerek yoktur,okuduğumuz duanın türkçe anlamına bakarak bunu öğrenebiliriz.Kureyş süresi meali şöyledir"
1 - Kureyş'in ilâfı (güven ve barış andlaşmalarından faydalanmalarını sağlamak) için.
2 - Kış ve yaz seferlerinde (faydalandıkları andlaşmaların) kadrini bilmiş olmaları için.
3 - Bu Beyt (Kâbe)nin Rabbine kulluk etsinler.
4 - O, kendilerini açlıktan kurtararak beslemiştir ve her tehlikeye karşı onlara emniyet vermiştir.
İHLAS SURESİ MEALİ
1 - De ki; O Allah bir tektir.
2 - Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir
3 - Doğurmadı ve doğurulmadı
4 - O 'na bir denk de olmadı.

Arkadaşlar burada meallerini verdiğim sürelerin seyahatle alakalı şeyler değildir.Yani insan aracını çalıştırıp yola çıkacağında okunacak olan şey dua mahiyetinde olmalı ve okunduğunda yapılan iş,eylem ve aktiviteye uygun olmalıdır.Mealini verdiğim en başta ki dua en güzelidir.Ama bunun yerine besmele de söylenebilir."sevgisi ve merhameti sonsuz olan Allah'ın adıyle"anlamında olduğu gibi.Yani önemli olan okuduğumuz şeylerin anlamlarını bilerek okuyalım bilmeden körü körüne yapılan her tür eylem ve amellerden doğru bir sonuç çıkmaz.
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2011, 14:19:13 Gönderen: fenomen »

efe_38

• Ziyaretçi
bende nazar boncuğunun faydası olacağına hiçbir zaman inanmam,cansız bir cisimden medet ummak yanlış...

arabayı alınca kurbanını kesersin veya yardımını yaparsın,helal parayla alır kullanırsın,bindiğinde ise bismillah çekersin tamamdır :) bende öyle yapıyorum malım için sadaka vermeyi severim 3-5liralık bir sadakaya kaç tane nazar boncuğu bedeldir?

geriside artık kısmettir yani araba kullanıyorsun elbet kazası belası olacak bir kaza olunca aman nazar değdi demek yanlış bence,ben üstüme düşeni yapıyorum isterse araba pert olsun kısmetmiş oldu derim :)

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: efe_38;186744
bende nazar boncuğunun faydası olacağına hiçbir zaman inanmam,cansız bir cisimden medet ummak yanlış...

arabayı alınca kurbanını kesersin veya yardımını yaparsın,helal parayla alır kullanırsın,bindiğinde ise bismillah çekersin tamamdır :) bende öyle yapıyorum malım için sadaka vermeyi severim 3-5liralık bir sadakaya kaç tane nazar boncuğu bedeldir?

geriside artık kısmettir yani araba kullanıyorsun elbet kazası belası olacak bir kaza olunca aman nazar değdi demek yanlış bence,ben üstüme düşeni yapıyorum isterse araba pert olsun kısmetmiş oldu derim :)
:ok::+1::+1:

Çevrimdışı @lp@RSl@n

• bedevi
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
http://www.ilahi.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=44225 alıntıdır.
Nazar Boncuğu, Muska Takmak şirkin bir çeşitidir. Arapların, özellikle çocuklara taktığı bir boncuk ve muskadır. Bunun onları, cinlerden koruduğu, nazar değmesini önlediğini sanıyorlardı. İslâm bunu ortadan kaldırdı, koruyucu ve engelleyici olmadığını öğretti.
Ahmed, Ukbe b. Amir'den merfu olarak rivayet etmiştir: "Kim boncuk asarsa, Allah onun işini bitirmez: Kim katır boncuğu takarsa Allah onu korumaz." Diğer bir rivayette ise, "Boncuk takan şirk koşmuş olur." Boncuk takmanın anlamı, bunun bir hayrı celb ettiğine veya bir şerri defettiğine kalbin inanmasıdır. Bu, kesinlikle şirktir. Çünkü, bu işte, Allah'tan başkasından zararın defedilmesini istemek vardır. Allah şöyle buyurur: "Allah sana bir sıkıntı verirse; O'ndan başkası gideremez. Sana bir iyilik verirse başkası onu engelleyemez. O, her şeye gücü yetendir. "(Enam, 17)
Bu boncuk türleri, camia, haraz, hicab olarak adlandırılan eşyalardır. Bunları kullanmak büyük günahlardandır. Gücü yeten herkesin, bunu yok etmesi vacibtir. Said b. Cübeyr'den rivayet edilmiştir: "Kim bir insanın boncuk ve muska takmasını engellerse, bir köle azad etmiş gibi sevaba girer."
Eğer bu muska, Kur'an ayetlerinden bir ayet veya Allah'ın isim ve sıfatlarından biri olursa, bu durumda bunu kullanmak nehy kapsamına girer mi? Yoksa; istisna edilip takılması caiz olur mu? Selef bu hususta ihtilaf etmiştir. Bazıları ruhsat vermiş, bazıları ise menetmiştir. Şu delillerden dolayı, Kur'an'dan bile olsa; her türlü muskanın kullanılmasının caiz olmadığı görüşünü tercih ediyoruz:
1-Muska,boncuk konusundaki nehyin genel olması.Bu konudaki hadisler,hiçbir istisnaî durum belirtmemektedir.
2-Seddüzzeria (Şerre giden yolun kapatılması).Kur'an'dan olan muskanın takılmasına ruhsat verildiğinde başka şeylerin takılmasına kapı aralanmış olur. Şer kapısı açıldığında, bir daha kapanmaz.
3-Bu, Kur'an'ın pisliklerle karşı karşıya gelmesine neden olur. Çünkü, bunu takan defi hacet, cünüplük v.b. durumlarda bunu üzerinde bulundurur.
4-Bu işte, Kur'an'ı hafife alma, getirdiklerine muhalif bir tavır sergileme vardır. Dosdoğru olan bu kitabı Allah, insanlara hidayet rehberi olsun, karanlıklardan nura çıkarsın diye indirmiştir, kadınlara ve çocuklara muska ve boncuk olsun diye değil.
« Son Düzenleme: 25 Ocak 2011, 16:40:43 Gönderen: @lp@RSl@n »

Çevrimdışı skodam_1985

• Yaşayan Efsane
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: efe_38;186744

:ok::+1: aynen öyle arabamda nazar boncuğu vardır ama bunu aşırı derecede nazar olayı olarak benimsemem arabayı alınca aynen dediğin gibi kurban kesicem.
2011 Skoda Octavia 1.6 TDI CR Elegance Beyaz
Mercedes Benz E320 Avantgarde 2001 Siyah

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şimdi biraz araştırdımda,günahı büyükmüş yahu.
Arabadakini felan çıkarayım bari:)

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Can;186786
Şimdi biraz araştırdımda,günahı büyükmüş yahu.
Arabadakini felan çıkarayım bari:)
:ok::+1::)

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;186791
:ok::+1::)

Hocam bilmiyorduk ama,yazdılarmı acaba :D

Çevrimdışı skodam_1985

• Yaşayan Efsane
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Can;186794
ya günah meselesi değil al nazar boncuğunu tak arabana ama bunu aşırı derecede abartanlar var bazıları nazar boncuğuna filanda taparlar:haha::haha::++: süs olarak takarsın ama abartmanında alemi yok yahu :)

Alıntı yapılan: Can;186719
Ben motorun plakasına yapıştırmıştım yazın.

Arabayada buna benzer ama daha ufak aldım şimdi,ön arka TR yazılarının üstüne yapıştırayım.Alttakini sökeyim,millet görmemiş demesin yahu :++:

Aha arabadakide altta gözüküyor,ters dönmüş zaten :D :D

bu boyut iyi :D:D:D tamamdır:++::++: sorun yok:++:
2011 Skoda Octavia 1.6 TDI CR Elegance Beyaz
Mercedes Benz E320 Avantgarde 2001 Siyah

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yazdılarmı acaba ????????

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Önümüzde ki maçlara bakcaz artık:D

Alıntı yapılan: fenomen;186821
yazdılarmı acaba ????????

Günah yazdılar mı demek istemiş hocam.

06lkn66

• Ziyaretçi
galiba yolda giderken stres topu niyetine kullanıyo :D bizima rabada sadece aynada nazar ayeti asılı o yeter bence abartmaya gerek yok