škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kafa atma problemi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şirkette kullandığım ASUS A3000 marka Notebook'ta uzun süreden beri belli aralıklarla kafa atma tabir edilen "lık-lık" ses var..Bu ses anında işlem 1 sn liğine duruyor ve akabinde cihaz çalışmaya devam ediyor.

Acaba bu sorunu nasıl giderebiliriz.?Veya bu sorunla devam etsek ilerde büyük problem yaşatırmı?
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Okuyucu kafanın kontrol dışı olarak hareket etmesi ve okuma yazmanın o anda durmasıdır. Eğer harddiskinizin böyle bir arızası başladıysa ve içinde sizin için değerli bilgiler varsa o şekilde kullanmadan bu işin uzmanı bir servise götürmelisiniz.

Sonuçları oldukça kötü olabilir.

Sabit diskin içindeki okuma/yazma kafası çok hassas bir cihazdır. Disk çalışır iken disk üzerinde çok az bir yükseklikte ve disk yüzeyine temas etmeden çalışır. Özellikle disk çalışır iken oluşan darbe ve sarsıntılar diskin okuma ve yazma kafasının disk yüzeyine sürterek disk yüzeyini çizerek kalıcı zarar varmesine veya okuma/yazma kafasının arızalanmasına neden olur. Bunun ile birlikte okuma yazma kafasını hareket ettiren mekanizma da zarar görebilir. Ve hatta daha şiddetli darbelerde disk motoru ekseninden şaşarak düzgün çalışmaz ve bu da titreşime vibrasyona neden olur. Bu durumdaki disklerden sadece disk yüzeyi çizilerek zarar görmüşler en iyi durumda olanlar diyebiliriz. Ancak, motorunun ekseni şaşmış ve okuma/yazma kafası veya mekanizması zarar görmüş disklerin kullanılması risklidir ve güvenilir değildir.

http://www.hardwaremania.com
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2009, 15:26:20 Gönderen: beytullah »
" ALLAHIM GÖNLÜMDE OLANI HAKKIMDA HAYIRLI EYLE, HAKKIMDA HAYIRLI OLANA GÖNLÜMÜ RAZI EYLE..."[SIGPIC][SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
bende 1.2 roomi nası kafa çekecek o haliyle diye düşünüyordum konuyu Gökhan Abinin açtığını görünce :)

Çevrimdışı ssayin72

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Selam kafat atma dediğiniz tabir harddisklerde olur.Hdd nin içindeki disklerdeki sectorleri okuyan kafanın bozulmasından meydana gelir hardiske fiziksel zararda verir diski çizer fiziksel kötü sektör oluşur. Bence harddiski değiştirip yeniden windowsu yükleyin.
2004 Fabia 1.4 16V 101 Bg

Çevrimdışı emrtkn

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.etaelektromarket.com.tr
Onun için laptopunuzu taşırken olabildiğince sarsıntısız taşıyın.
Hard disk yukarıdaki gibi iptal olabiliyor.
Diğer harici hardiskler içinde geçerli.
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı ssayin72

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: beytullah;15903
Sabit diskin içindeki okuma/yazma kafası çok hassas bir cihazdır. Disk çalışır iken disk üzerinde çok az bir yükseklikte ve disk yüzeyine temas etmeden çalışır.
http://www.hardwaremania.com

Aynı anda mesaj yazdığımızdan sizin cevabınızı göremedim o yüzden kusura bakmayın. Selamlar.
2004 Fabia 1.4 16V 101 Bg

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ssayin72;15908
Aynı anda mesaj yazdığımızdan sizin cevabınızı göremedim o yüzden kusura bakmayın. Selamlar.

ne demek... estağfirullah...
" ALLAHIM GÖNLÜMDE OLANI HAKKIMDA HAYIRLI EYLE, HAKKIMDA HAYIRLI OLANA GÖNLÜMÜ RAZI EYLE..."[SIGPIC][SIGPIC]

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şu an için çok önemli bilgileri yok içinde..Yedeğimi aldım sayılır..Önerileriniz için teşekkürler..Zaten cihaz hurdaya çıktı.Çokta masraf etmek istemiyorum.Ama hazırlık olmalıyım o zaman :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı kalender

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kesin çözümün linki burada gökhanım bak

kesinlikle bir daha arıza  marıza yapmaz :D:D:D

http://www.izlesene.com/video/amator-turk-isi-monitor-tamiri/938565

şaka bir yana kısa zamanda çözersin İnşaallah.
\'\'Ben\'\' Yaradan\'dan Ötürü Yaradılanı Sevdim... Yaralayanı\'\' Değil..!

Çevrimdışı toGah

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.togah.com
ne kadar çok bilgisayarcı varmış sitede ;)

gökhan en kolay çözümü söyleyecem. hdd yi sök çöpe at yenisini tak ;)

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;15900
Şirkette kullandığım ASUS A3000 marka Notebook'ta uzun süreden beri belli aralıklarla kafa atma tabir edilen "lık-lık" ses var..Bu ses anında işlem 1 sn liğine duruyor ve akabinde cihaz çalışmaya devam ediyor.

Acaba bu sorunu nasıl giderebiliriz.?Veya bu sorunla devam etsek ilerde büyük problem yaşatırmı?

gökhanım o hardisk gidici yedek al garantın devam ediyorsa garantıye yolla.bi gün hiç açılmaya bilir.
hardsklerde en sık karşılaşılan sorunların başında gelir bu.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fmaka;15985
gökhanım o hardisk gidici yedek al garantın devam ediyorsa garantıye yolla.bi gün hiç açılmaya bilir.

Cihaz çok eski..4 sene rahat var..Garantide yok haliyle..Geçen sene hiç açılmıyordu.Hallettim.

Artık gittiği yere kadar gidecek ne yapalım..İlk fırsatta HDD'yi değiştireyim o zaman..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fmaka;15985
Hımmm!!! Benim WIN '98SE yüklü taka çalışmayınca tekme atmayayım o halde ben.:rm:

Çevrimdışı teyo58

• Dağların Çocuğu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;15994
Cihaz çok eski..4 sene rahat var..Garantide yok haliyle..Geçen sene hiç açılmıyordu.Hallettim.

Artık gittiği yere kadar gidecek ne yapalım..İlk fırsatta HDD'yi değiştireyim o zaman..

bazı harddiskler 5 yıl garantili ben değişmiştim 80 GB lik vardı artık 80 lik üretmediği için firma 120GB lik gelmişti