škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda Superb Sevenleri Ve Sahipleri Kulubü

Cuneyt · 891 · 363916

0 Üye ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı baba63

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.medyaurfa.com
Alıntı yapılan: acapunco;211256
2 günlük superb li olarak ben de yazayım dedim. Uzun süredir takip ediyorum forumu ama arabayı alınca üye olayım dedim.

Arabam 1.4 TSI 125 hp Büyülü Siyah renk Elegance paket.

Ekstra olarak jant, sunroof, bolero ve ısıtmalı ön koltukları. (bu 4 lüyü genelde görür oldum :) )

Hepimize kazasız belasız hayırlı sürüşler diliyorum.

Aracınız hayırlı olsun...Allah kazadan beladan korusun..

Cüneyt Hocam forum hayırlı olsun...

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Nedim Bey, gelse de başlığa bir hareket gelse diyordum.

Nihayet geldiniz, hoşgeldiniz.

Ender Bey, Cihan ve diğer arkadaşlar da gelirse çok güzel olacak.

Buradan kaldığımız yerden devam ederiz,

Başlığa teşrif etmeniz bizi mesrur etti,

Buradan kaldığımız yerden devam ederiz diye ümit ediyorum.

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar hafta sonu biraz vaktim olacak,

Başlığa resim eklemeyi, üye listesini düzenlemeyi ve başlığı daha okunur bir hale getirmeyi düşünüyorum.

Çevrimdışı coolcat

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhaba,

foruma yeni katıldım ve ilk mesajım.

konuyu fazlaca uzatmadan Muhammet Bey'in sorusuna yanıt vermek isterim.

Şkoda Süperb'e uzun uğraşı ve uzun soluklu bir araştırmadan sonra karar kıldım. Henüz ekonomik olarak o aşamaya gelmediğim için de aracı henüz satın almadım.

Ancak, genel temayül olarak "ya alman alacaksın ya da japon" diyenlerden olduğum için, eşim Toyota Avensis kullanıyor, ben de Ford Focus.

34 yaşında olmama rağmen, ve o zamanlar çocuğumuz olmamış olmasına rağmen, hacim odaklı davranarak 1,6 lt. Toyota Avensis almıştık.

Bence, hacim; ister evde, ister arabada lükstür. Bu yüzden de Superb, sınıfında, ki bu sınıf sanılanın aksine, hep kıyaslandığı için söylüyorum Passat'ın bir sınıf üstüdür.

Çünkü arka diz mesafesi, ancak S Klasse MB, veya BMW 7 Series ya Audi A8 ile kıyaslanabilir. Bagaj hacmi, bu esnada kusura bakmayın, ben SW ya da alman deyimiyle KOMBI düşündüğüm için, ona çalıştım, Mondeo, Avensis, Passat ve Insignia'nın bagajlarından fazladır, sadece E Klasse MB'de bir iki sırt çantası kadar küçüktür.

Citroen C5 ve genel olarak tüm PSA grubu araçları uygun fiyatları ve çok miktarlarda satılmaları ile piyasada belli bir doluluk yaratmalarına karşın, ne yazık ki günün sonunda Fransız malı otomobillerdir. Bu da genlerinin o denli zayıf ve yumuşak olduğunu gösterir. Bu tamamen kültürle ve yetiştiğiniz atmosferle ilgili bir konudur.

Fransız arabalarında, sizin onları sevmeniz için her zaman sizi şaşırtacak küçük sürprizler bulunur ve sizi "aaa" dedirtir, ama eğer arabayı kadran rengine göre almayan biri iseniz ve kullanacaksanız, o zaman sizin teknik olarak etkilenmeniz gerekir ki, ne yazık ki fransızlar bu konuda sizi, zamanından önce ufak - tefek arızalarla mutsuz bırakırlar. istisnalar kaideyi bozmaz. Peugeot 406, 504 vb.

Tavsiyem, kesinlikle Superb'dir, estetik kaygılardan uzak, soğuk analitik düşünce tarzı ile mantığınız size Şkodayı emreder, ama kalbiniz ve gözleriniz size C5'i sevmenizi söyleyebilir.

parkers.co.uk ikinci el değeri ve dayanıklılığı kanıtlanmayı bekliyor der C5 için olumsuz yan olarak, TR'de en çok tercih edilen sedanı için Superb'in sadece arka camın görüş miktarının azlığından bahseder.

Superb'i hangi açıdan araştırısanız, araştırın, dizaynının göze hoşluğu haricinde, ki bu konu çok subjektiftir, teknik olarak yanlış bulamasınız.

Ama yine de çoğu zaman, bence aracın sürücü koltuğuna oturduğunuzda hissettiklerinizdir, aracı size aldıracak olan, o yüzden derim ki, test sürüşü yapmadan, istediğiniz donanımı olan bir aracı iyice incelemeden ve içinize sindirmeden aracı almayın.

Umarım yazdıklarımızn faydası olur,

Saygılar,

Çevrimdışı baba63

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
:ok: tespitleriniz doğru...

Bahsettiğiniz diz mesafesi ve bagaj ile ilgili bir kaç karşılaşmalı fotoğraf var göz atın...

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=11686

Çevrimdışı coolcat

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Baba 63, yorumunuz için teşekkür ederim.

Sizin tarafınızdan takdir görmek, sevindirici :-)

Merakım, Superb sevenlerde hiç denk gelmedim, ama belki biliniyordur diye sorayım dedim SW [KOMBI] kullanıcısı var mı aramızda?

Bu arada ne yazık ki vergi adaletsizliği, bahsettiğim şey, CO emisyonuna göre değil, motor hacmine göre verginin sınıflandırılması, yüzünden 1,6 dizel haricinde bir Superb'e fiyat olarak ulaşma imkanımın olmaması.

Benim Superb'e ulaşma maceram aslında başka bir aracı araştırırken oldu, fakat bu da yanlış, bu eksik, bu niye böyle derken Superb'e vardım.

Geçtiğimiz hafta Şkoda'nın İst/Kozyatağı'ndaki bayisine uğradığımda, 1 ya da 2 tane SW satılmış olduğunu geçen sene AutoShow'a gelen aracın GS'nin eski başkanlarından birisine satıldığını söylediler. İsim vermemek adına konuyu uzattım. O yüzden, benim haricimde SW seven veya kullanan varsa, forum aracılığıyla tanışmış olmak isterim.

Superb'e iten nedenler.

Azami fiyatı 68bin TL olan
Bagaj hacmi 520 lt.den fazla olan
1,6 lt. dizel motoru olan, keşke DSG'li olan :-)
ısıtmalı tercihen deri koltuklu
mutlaka cam tavanlı, SW
ve tabii ki Toyota'dan sonra benzer dayanıklılıkta
benzer servis kalitesinde
sürüş zevki olan
güvenlin önde olduğu, ESP zorunlu olan araç.

Çevrimdışı adorno

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: coolcat;212236
Baba 63, yorumunuz için teşekkür ederim.

Sizin tarafınızdan takdir görmek, sevindirici :-)

Merakım, Superb sevenlerde hiç denk gelmedim, ama belki biliniyordur diye sorayım dedim SW [KOMBI] kullanıcısı var mı aramızda?

Bu arada ne yazık ki vergi adaletsizliği, bahsettiğim şey, CO emisyonuna göre değil, motor hacmine göre verginin sınıflandırılması, yüzünden 1,6 dizel haricinde bir Superb'e fiyat olarak ulaşma imkanımın olmaması.

Benim Superb'e ulaşma maceram aslında başka bir aracı araştırırken oldu, fakat bu da yanlış, bu eksik, bu niye böyle derken Superb'e vardım.

Geçtiğimiz hafta Şkoda'nın İst/Kozyatağı'ndaki bayisine uğradığımda, 1 ya da 2 tane SW satılmış olduğunu geçen sene AutoShow'a gelen aracın GS'nin eski başkanlarından birisine satıldığını söylediler. İsim vermemek adına konuyu uzattım. O yüzden, benim haricimde SW seven veya kullanan varsa, forum aracılığıyla tanışmış olmak isterim.

Superb'e iten nedenler.

Azami fiyatı 68bin TL olan
Bagaj hacmi 520 lt.den fazla olan
1,6 lt. dizel motoru olan, keşke DSG'li olan :-)
ısıtmalı tercihen deri koltuklu
mutlaka cam tavanlı, SW
ve tabii ki Toyota'dan sonra benzer dayanıklılıkta
benzer servis kalitesinde
sürüş zevki olan
güvenlin önde olduğu, ESP zorunlu olan araç.

Sw araçların 2.0cc den az motor hacminde olanları veya 300nm altında torku olanları almak sadece kendini düşünmek anlamına geleceğinden bu aracı satarken,bırakın 3.şahısları,bayiiye verirken bile ciddi fiyat kayıpları yaşarsınız.
Memleketimizde bu tür araçların fonksiyonelliğinden ziyade,yapılan işe ve onun amacına hizmet etmesi önceliklidir.Dolayısıyla çekiş ve güç anlamında 2.0 motorluların tercih edilebilirliği daha fazladır.Hatta farklı markalarla kıyaslandığında mesela E serisi Mercedes,Passat variant larla,yine büyük hacimli motorlar görürsünüz.Bundan sonra değişir mi bilmem ama memleketimizde neredeyse tüm aile arabaları sedandır.SW,Variant,Combi gibi kasaların tercihi ve 1.6motorlu olanlarının, fazlasıyla agresif bir seçim kanaatimce.Bu tür bir araç alacaksam Mercedes'ten şaşmazdım şahsen,pahalı gelirse Volkswagen Passat Variant veya Volvo V70'in düşük kmli 2.el alırdım.Zaten düşük km olanları ya bayanlar ya da üst eğitim grubundan insanlar kullandığından bu araçlar hep temizdir.Bir örnek mesela;
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volvo-volvo-v70-37500-km-41104821/detay?
[SIGPIC][/SIGPIC]

Superb 1.4 tsi elegance
next YE-G828 Plus 4.3"
sonyericsson p1i

Çevrimdışı baba63

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: akbilge;211829
Nedim Bey, gelse de başlığa bir hareket gelse diyordum.

Nihayet geldiniz, hoşgeldiniz.

Ender Bey, Cihan ve diğer arkadaşlar da gelirse çok güzel olacak.

Buradan kaldığımız yerden devam ederiz,

Başlığa teşrif etmeniz bizi mesrur etti,

Buradan kaldığımız yerden devam ederiz diye ümit ediyorum.

Biraz geç oldu ama Çok yoğun günler geçiriyorum Cüneyt Hocam en yakın zamanda paylaşım sağlayacağım..

Çevrimdışı coolcat

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
cevap için teşekkür ederim.

Gerçekten TR'de SW araçların piyasası yok, aslında PASSAT SW hariç, belki bir de VOLVO V70 hariç, diyelim.

Benim, 1,6 lt.deki ısrarım, 2 lt. hacme çıktığınızda, 2 sınıf üst vergiye çıkıyorsunuz, bunu istemiyorum. Zaten arabayı 2-3 senede bir değiştirme imkanım olmadığı için, aslında, satarken ki değer kaybını şu aşamada hiç düşünmedim, ama tabii ki göz önüne alınması gerekir. Diğer taraftan, tüm söylediklerinize katılmakla beraber, size mantık olarak saçma gelebilir, ama bir Superb kullanıcısı oalark biliyorsunuzdur, daha doğrusu yaşıyorsunuzdur. "Niche faktörü" Yani başka kimsede olmayan, bir gruptan bir araca sahip olmak. ör. 2010+ Subaru Outback, hem de dizel.

Bu yüzden de zaten, satarken zorlanmanız kesindir.

Ama tekrardan zaman ayırıp görüşlerinizi paylaştığınız ve yazdığınız için teşekkür ederim.

Ama hala merak ediyorum grupta hiç SW Superb var mı?

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1 - akbilge - 2011 Model 1.6 TDİ Elegance Skoda SuperB Sedefli Siyah.

2 - brk65 - 2010 Model 1.6 TDİ Comfort Skoda SuperB 1.6 TDİ Şeker Beyazı

3- acapunco - 2011 Model 1.4 TSİ Elegance Skoda SuperB Sedefli Siyah

4- baba63 - 2011 Model 2.0 TDİ Elegance Skoda SuperB Sedefli Siyah.

Yeni Kulubümüz Hayırlı Olsun,

Arkadaşlar hepiniz,

:wlc::wlc::wlc::wlc:
« Son Düzenleme: 28 Mart 2011, 17:27:48 Gönderen: Cuneyt »

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sayın Can Külekçioğlu,

Aracınızı sipariş ettiyseniz model, renk ve motor seçeneğini de yazarsanız sizi de ekleriz.

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: coolcat;212474
cevap için teşekkür ederim.

Gerçekten TR'de SW araçların piyasası yok, aslında PASSAT SW hariç, belki bir de VOLVO V70 hariç, diyelim.

Benim, 1,6 lt.deki ısrarım, 2 lt. hacme çıktığınızda, 2 sınıf üst vergiye çıkıyorsunuz, bunu istemiyorum. Zaten arabayı 2-3 senede bir değiştirme imkanım olmadığı için, aslında, satarken ki değer kaybını şu aşamada hiç düşünmedim, ama tabii ki göz önüne alınması gerekir. Diğer taraftan, tüm söylediklerinize katılmakla beraber, size mantık olarak saçma gelebilir, ama bir Superb kullanıcısı oalark biliyorsunuzdur, daha doğrusu yaşıyorsunuzdur. "Niche faktörü" Yani başka kimsede olmayan, bir gruptan bir araca sahip olmak. ör. 2010+ Subaru Outback, hem de dizel.

Bu yüzden de zaten, satarken zorlanmanız kesindir.

Ama tekrardan zaman ayırıp görüşlerinizi paylaştığınız ve yazdığınız için teşekkür ederim.

Ama hala merak ediyorum grupta hiç SW Superb var mı?

Daha önceki aracım Passat 2.0 TDİ idi.

Açık konuşmak gerekirse D sınıfı araç alacaksanız 2.0 motor tercih etmeniz gerekir, 1.6 motoru değil.

Yalnız 1.6 motor da gayet yeterlidir,

2.0 motora biraz daha serilik ve kıvraklık anlamında ihtiyacınız oluyor,

Onun dışında sakin bir kullanıcı iseniz, zaman zaman da aracınızı agresif kullanıyorsanız fazlasıyla yeterli gelecektir 1.6 motor.

Aracımı sürekli performanslı kullanırım diyorsanız o zaman tercih 1.6 motor değil, 2.0 motor olmalı.

Ülkemizdeki vergilendirme sizi ister istemez küçük hacimli motorlara yöneltiyor.

Passat' a ve SuperB' e 1.6 motor gelmesinden sonra 2.0 motorların satışında düşüş olduğunu, satışların 1.6 motora genel anlamda kaydığını düşünüyorum.

SW araçlara ise son zamanlarda ülkemizde talep olmaya başladığı görülüyor.

Skoda SuperB'in Combisi de, Sedanı da bence çok güzel.

Her ikisi de tercih edilebilir.

Tabi ülkemizde ağırlıklı olarak Sedan araç tercih edildiğinden Combi pek tercih edilmiyor.

Bu konu biraz artık kişisel tercih ve zevklerle ilgili.

Sanırım forum üyelerimiz arasında da ( daha önceki üye sayımız 15- 16 kadardı ) Combi kullanan yoktu.

İkinci el konusuna gelince Sedan da alsanız Combi de alsanız zarar etmeniz kaçınılmazdır.

Hani belki şu olabilir ; Sedan aracı Combiye göre daha rahat satarsınız Türkiyede, bunun dışında da Sedan aracın size ekstra bir katkısı olmaz diye düşünüyorum.

Araç alırken arabanın yatırım aracı değil, tüketim aracı olduğunu düşünerek karar vermek gerekir.

İkinci el konusu da önemlidir, ama artık araç seçiminde en önemli etken olmamalıdır diye düşünüyorum.

Türkiyede artık bir değişim başladı, insanlar artık ikinci el araca sıcak bakmıyorlar, imkanı ve geliri varsa bütçesine uygun sıfır araç almaya çalışıyor.

Cebinde 30.000 TL, 40.000 TL nakiti olan birisi de kendine sıfır araç almaya çalışıyor.

O yüzden 40.000 TL' den pahalı bir aracı satmakta zorlanırsınız, aracı satmanız için çok fedakarlık yapmanız gerekir. ( bazan bu 30.000 TL' yi de bulabiliyor)

Daha önce insanımıza kullanılmış Bmw, Mercedes, Passat gibi araçları satın almak mantıklı geliyorken bugünkü konjonktürde insanımıza şartları zorlayıp sıfır bir aracı satın almak daha mantıklı geliyor.

Sonuç olarak ; araç seçimi yaparken aracın yatırım aracı değil, tüketim aracı olduğunu,

İkinci el konusunun araç tercih etmede bir etken olmasına rağmen en önemli etken olmadığını,

Seçim yaparken kişisel zevk ve tercihler konusunda bize en yakın olan aracı tercih etmenin mantıklı bir seçenek olacağını bilerek,

Karar vermek daha doğru olacaktır.
« Son Düzenleme: 29 Mart 2011, 09:30:13 Gönderen: Cuneyt »

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Herkesin bildiği gibi Skoda SuperB 2009 yılından beri piyasada, önümüzdeki sene için SuperB'de bir makyaj beklentisi içine girildi.

Skoda SuperB' e makyaj yapılacak olursa dış görünümde değişiklik yapılmaz diye düşünüyorum.

SuperB mevcut tasarımıyla markaya çok prestij kazandırdı.

Skoda SuperB daha yeni yeni insanlar tarafından tercih edilmeye başlandı, aracın bilinirliği yeni yeni arttı,

Satışların arttığı, insanların markayı daha çok tercih ettiği bir dönemde aracın dış görünümünde yapılacak değişiklik ters etki de yapabilir, bence marka açısından bu riski almak çok mantıklı değil.

Dış tasarımla oynamak her zaman tehlikelidir, çok iyi sonuçta alabilirsiniz, tersi de olabilir.

Bu yüzden Skoda SuperB' de yapılacak makyajın çok radikal olmayacağını düşünüyorum.

SuperB' e belki bir süre daha hiç değişiklik yapılmaz, yapılacak olursa da basit bir makyaj yapılır diye düşünüyorum.

Mesela araca manuel fren yerine elektronik park freni gelebilir, bunun gibi bir iki ufak değişiklikte olabilir, beyaz gösterge ekranından vazgeçilebilir, Nedim Bey'in de dediği gibi led farlar eklenebilir,

Bunun dışında radikal bir değişim hem zor, hem de firma açısından riskli, hem de böyle bir değişime ihtiyaç yok şimdilik.

Aracın arka far tasarımında herkes değişiklik bekliyor, ama ben arka far tasarımının değişebileceğine pek ihtimal vermiyorum,

Tabi değişmesi de ihtimal dahilinde, ama benim kanaatim mevcut dış tasarımın korunacağı yönünde.

Çevrimdışı Superb_Tr

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben Daha önce forumda kendimi tanıtmıştım. Fakat forumda pek aktif olamıyorum. Daha çok okuyucuyum. Benimde aracım ;

2010 Skoda Superb 2.0 TDI 170 CR, km: 82.000
Ekstra olarak ; 17' jant, sunroof, alacantra koltuklar, ön ve arka ısıtmalı koltuklar, 3 kollu vitesli direksiyon, Colombus navigasyon, ön ve arka spoiler mevcut

Çevrimdışı er6n

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
merhabalar, bende bir adet superb comfort 2011 şeker beyazı ile aranıza katıldım. aracı alalı 3 hafta olucak, hiç bir sıkıntım yok şimdiye kadar, gayet keyifle biniyorum.
aracımda donanım olarak hiç birşey yok, tek isteğim esp idi ama 3 ay araç bekliyemicektim. söylemeyi unutmuşum araç 1.6 tdi.

herkese bol superbli günler.

bu arada önceki mesajlarda geçiyodu, 35 yaşında mimar superb e mi biner diye. ben 33 yaşındayım mimarım ve de superb e biniyorum :)