škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabıa ABS ve ASR sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı demirhan

• Elegance Hastası
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle herkese iyi forumlar

Arkadaslar 2002 Fabıa Elegance'm var 101 hp
Arabayı park ederken sağ ön tekeri kaldırıma vurdum.
stop ettim 2 saat sonra çalıştırdıgım zaman ABS ve ASR uyarı lambaları yandı sesli ikaz verdi ve sönmedi.
Galiba ABS sensörü bozuldu.

Bu tip bi sorun başına gelen varsa yardımcı olursa cok sevinirim arkdaslar.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Geçmiş olsun...

Sakin ve güvenli bir yerde frenajla ABS devrede mi test edin bence, servise gidip arıza aratmak en güzeli yazılıma bağlayarak...

Çevrimdışı demirhan

• Elegance Hastası
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;207206
Geçmiş olsun...

Sakin ve güvenli bir yerde frenajla ABS devrede mi test edin bence, servise gidip arıza aratmak en güzeli yazılıma bağlayarak...

Teşekkür ederim hocam.Akşam işten geldim bi bakayım dedim arıza ne durumda
arabayı çalıştırdım ABS ve ASR ışıkları kendiliginden söndü hata uyarısı vermedi ne iş bende anlamadım.

Birazdan çıkıcam yola denicem ABS yi.Dün akşam ışılklar yanıyorken ABS devreye girmemişti denedim. Gece tekrar denicem.ABS çalışsa bile yinde serviste bağlatıcam bilgisayara.

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sensör hatası olabilir anlık da vermiş olabilir hatayı. En güzeli bilgisayara bağlatmak tam olarak sorun görülür. Yalnız test etme fırsatınız varsa tenha bir yerde test edin derim önceden. Belki sadece hta kodu oluşmuş olabilir. Sonra servis farklı şeyler söylemesin.
Geçmiş olsun:ok:

Tam mesajı yazdım sen benim dediklerimi demişsin zaten tekrar geçmiş olsun...
« Son Düzenleme: 14 Mart 2011, 20:01:33 Gönderen: BuRZuM0765 »
[SIGPIC][/SIGPIC]1.2 HTP Ambiente Dinamik
Kapuçino Bej

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ASR zaten ABS'ye bağlı bir sistem, frenler ile çalışıyor. O nedenle ikisi birden uyarı verir, büyük ihtimal aldığı darbeye bağlı vermişlerdir. Aynı ikazı motor arıza uyarısıda sert bir çukura düştüğünüzde verebiliyor, bilgisayarda ise darbeden dolayı olduğunu bile belirtiyor. Uyarı ışıklarının yanması tamamiyle arıza ile olmuyor zaten. Sensör zarar görürse ABS devreye girmez yalnız, önemli olan bu, bundan emin olun iyice servise gidip.

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arıza ışıkları söndüyse anlık bir durum olduğunu düşünüyorum.Şöyle düşünün; bir insanın kafasını biryerlere çarpıp kısa bir süre hafıza kaybı yaşaması gibi.Siz tekeri kaldırıma vurduğunuzda devir sensörü sarsıntının etkisiyle geçici bir süre ABS kontrol ünitesine bilgi gönderememiş olabilir.
YAŞASIN PEUGEOT-SKODA KARDEŞLİĞİ...

Çevrimdışı serqet

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar aynı sorunu yaşayan varsa eğer yardımcı olsun diye yazıyorum, abs ve asr ışığınız devamlı yanıyorsa öncelikle akünün kapağının içinde yer alan sıralı şekilde 6 tane kablo var ve bu kabloların ucunda sacdan sigortalar var (aslında sadece bir demir parçası) o sigortalardan en sağdaki abs ye ait muhtemelen o sigortadan kaynaklıdır sigorta ortadan kırılmıştır isterseniz skoda parçacılarından o parçadan bulup takın 1-2 tl ye yada bakır bir kablo koyun yerine bedavaya :) daha sonra kontağı açtığınızda ışıkların yine sönmediğini göreceksiniz sakın korkmayın sadece arabayı çalıştırıp biraz hareket ettirin ışıkların söndüğünü göreceksiniz :) birde şunu fark ettim bu ışıklar sabit yanıyorken hızının 80in üstüne çıkmıyor :) skoda tedbiri gayet emniyetli :) sağlıcakla kalın.