škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda Superb Blow-Off Valve

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Powolper

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar acaba Superime taktırsam nasıl olur :)

http://www.youtube.com/watch?v=HblCEQXQ8Q4&feature=related

(Sadece turbolu araçlar için olan bir aparatır.)

Protesto Amaçlı İmzalarımıza Resimi Ekliyelim Lütfen!

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim de düşündüğüm bir iş aslında,
ses yapmayan bişey bulsam alıcam da işte ucunda aparat yokken bile ses yapıyor.
turbo nun ömrünü uzattığı ve vites geçişlerinde havayı geri basıp türbünün dönüşünü yavaşlatmadığı için de performansa olumlu etkisi olduğu söyleniyor...
sessiz bişey bulursanız marka modeli paylaşırsanız sevinirim.
özetle: ses yada "artistlik" için değil de işlevi için alınası bir parça...

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende almayı düşünüyorum ilerde yüksek devirlerde çıkan sesde rahatsız edici değil yüzde tebessüm bırakıcı bir ses :)
-------------------------------------------------

Çevrimdışı serkankucuk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Eğer aracınız dizelse bence düşünmeyin ama benzinliyse TSI motorsa olabilir... Çünkü blow-off dizellerde pek randıman vermiyormuş hatta arızalara bile sebep olabiliyormuş, ben bi ara soruşturmuştum...
[SIGPIC]http://www.skodaturkey.com/image.php?type=sigpic&userid=2314&dateline=1292406644[/SIGPIC]

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kaliteli bir blow off tavsiye ederim hem turbo ömrüne faydası var hem sesi çok güzel roverda kullanıyorum acayip memnunum
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

Çevrimdışı skodam_1985

• Yaşayan Efsane
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Boşverin Hocam :D

Skoda markasında bu şey 1.8 TSI SuperBye ve Octi RS ye gider gibime geliyor.Şuan hiç almayın bence :D
« Son Düzenleme: 28 Mart 2011, 19:36:39 Gönderen: skodam_1985 »
2011 Skoda Octavia 1.6 TDI CR Elegance Beyaz
Mercedes Benz E320 Avantgarde 2001 Siyah

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: serkankucuk;212976
Eğer aracınız dizelse bence düşünmeyin ama benzinliyse TSI motorsa olabilir... Çünkü blow-off dizellerde pek randıman vermiyormuş hatta arızalara bile sebep olabiliyormuş, ben bi ara soruşturmuştum...
randıman dan kasıt nedir acaba tam olarak?
bunun görevi belli, havayı türbüne geri vermemek,
bunda nasıl bir sıkıntı yaratabilir ki?
ben de dizel arabama düşünüyorum, siz araştırmışsınız o yüzden öğrenmek için soruyorum. ne gibi arızalar veriyormuş mesela? daha açık yazabilir misiniz?

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok gereksiz bir şey bende araştırdım bunu aracınızda dump valve var zaten turbolarda zaten küçük turbo öyle aşırı bir zararı yok.Bundan daha önemli ola olaylar var örneği araba kullanımdan sonra 30 sn 1 dk rolantide beklenmeli gaza basılmamalı turbo kendini yağlamalı bir diğeride ince ve kaliteli yağ kullanımı dahada korkmayın öyle kolay kolay arıza yapmaz turbolar :)

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Turbo laga kısmen etkisi olduğu için performansa katkısı sadece bu yöndedir, başka bir şekilde değil. Ayak gazdan çekildiğinde Turbo dönmeye devam ettiği için içerdeki hava sıkışıp pallere basınç uygulamasın diye arta kalan havanın dışarı atılmasını sağlar. Geri basınçtan dolayıda pervane yavaşlamaz. Blow off bundan faydalanarak tamamen ses amaçlıdır, asılı Dump valve'dir, o ses yapmadan bu işlemi gerçekleştirir ama temel görev aynıdır. SuperB gibi amacı hizmeti belli bir arabaya Blow off takmak pek hoş durmaz "bence", iğreti durur o arabada. Lakin olayın bir diğer yönüde bu parçaların asıl etkisi daha güçlü araçlarda alınır ayrı mesele.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;213043
Turbo laga kısmen etkisi olduğu için performansa katkısı sadece bu yöndedir, başka bir şekilde değil. Ayak gazdan çekildiğinde Turbo dönmeye devam ettiği için içerdeki hava sıkışıp pallere basınç uygulamasın diye arta kalan havanın dışarı atılmasını sağlar. Geri basınçtan dolayıda pervane yavaşlamaz. Blow off bundan faydalanarak tamamen ses amaçlıdır, asılı Dump valve'dir, o ses yapmadan bu işlemi gerçekleştirir ama temel görev aynıdır. SuperB gibi amacı hizmeti belli bir arabaya Blow off takmak pek hoş durmaz "bence", iğreti durur o arabada. Lakin olayın bir diğer yönüde bu parçaların asıl etkisi daha güçlü araçlarda alınır ayrı mesele.

Aynen öyle abi küçük turbolardada turbo lag yapıyormuş turbonun tekrar doldurması ucazdığından dolayı alt devirler cansız kalıyor diye yazanları gördüm.SuperB gibi bir arabaya gerekmez onun yerine daha çeşitli aksesuarlara bakın derim mesela far kaşı çok yakışıyor A6 havası katıyor :)

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;213043
bilgiler için teşekkürler ama baştan beri yazdığım gibi benim asıl isteme amacım 1.3 cdti motorda vites geçişlerinde az da olsa turboyu yavaşlatmamak ve az da olsa vites geçişlerinde turbodan kaynaklı devir ve güç kayıplarını mümkünse az da olsa engellemek... asıl fayda büyük cc motorlarda demişsiniz, 1.3 motorlarda faydası olmayacağı anlamına mı gelir bu?

Çevrimdışı serkankucuk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sertan_c;213022
randıman dan kasıt nedir acaba tam olarak?
bunun görevi belli, havayı türbüne geri vermemek,
bunda nasıl bir sıkıntı yaratabilir ki?
ben de dizel arabama düşünüyorum, siz araştırmışsınız o yüzden öğrenmek için soruyorum. ne gibi arızalar veriyormuş mesela? daha açık yazabilir misiniz?
işi bilenler detaylıca yazmış :) benim de ilk duyduğum neden turbolar zaten çok küçük oluyormuş dizellerde ayrıca başka parçalarda sorun yaşayanlar olmuş dizel arabada blow-off taktıranlar arasında ama ben de tam olarak ne yaşamışlar öğrenemedim...
[SIGPIC]http://www.skodaturkey.com/image.php?type=sigpic&userid=2314&dateline=1292406644[/SIGPIC]

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sertan_c;213050
bilgiler için teşekkürler ama baştan beri yazdığım gibi benim asıl isteme amacım 1.3 cdti motorda vites geçişlerinde az da olsa turboyu yavaşlatmamak ve az da olsa vites geçişlerinde turbodan kaynaklı devir ve güç kayıplarını mümkünse az da olsa engellemek... asıl fayda büyük cc motorlarda demişsiniz, 1.3 motorlarda faydası olmayacağı anlamına mı gelir bu?

Daha kötü olur dump valve turbonun doldurmasında hız kazandırır blow da ise tamamen boşaldığından dolayı basınç kaybı olur bu sefer bahsettiğiniz kayıplar dahada artar :)

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sertan_c;213050

Sizin için hiçbir fazla esprisi olmaz açıkcası. Standart arabalardaki Turbo'lar zaten çok küçük, adı var sadece.

efe_38

• Ziyaretçi
banada biri blow off turboya zarar veriyor demişti :D:D 1.9 dizel turbolu motorda nasıl olur? alt devirler cansızlaşırmı motorun sağına soluna zarar verirmi?

atalarımız ne demiş kadın sesi,para sesi,su sesi birde blow off'un sesi :++::++:
« Son Düzenleme: 29 Mart 2011, 20:53:35 Gönderen: efe_38 »