škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia için hangi yağ??

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
herkese iyi sabahlar :syg:
octavia FSI motor A5 ler için en uygun motor yağı hangisidir? shell helix ultra av-l 5-30 yağın dökümanına baktım.. bu yağ sanki sadece vw grubu için üretilmiş ancak fiyatı çok pahalı siz ne dersiniz.. farklı yağ markaları için önerileriniz varmıdır? mesela castrol, mobil kullanıcıları??
« Son Düzenleme: 30 Mart 2011, 04:15:30 Gönderen: octavia5 »

fabialife

• Ziyaretçi
numara olarak 5-30 Mobil, Bp, Castrol ya da beğendiğin başka bir marka olabilir.
tam sentetik yağ kullanırsan yağ filtresini biraz kaliteli al ve 15.000 km. de değiştir.

Çevrimiçi lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Şahkan Oto'da Gulf yağ koyduruyorum yıllardır, 5-60 kullanıyorum, tavsiye ederim.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu tam sentetikle yarı sentetigin farkı nedir? biri bana açıklayabilir mi?
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octavia5;213589
herkese iyi sabahlar :syg:
octavia FSI motor A5 ler için en uygun motor yağı hangisidir? shell helix ultra av-l 5-30 yağın dökümanına baktım.. bu yağ sanki sadece vw grubu için üretilmiş ancak fiyatı çok pahalı siz ne dersiniz.. farklı yağ markaları için önerileriniz varmıdır? mesela castrol, mobil kullanıcıları??
kaputu açtığımda orada shell logoso ve markası var sanırım onu tavsiye ediyor skoda fabrikası.5-30 yağ ne kadar 5 lt si?

Alıntı yapılan: fabialife;213609
numara olarak 5-30 Mobil, Bp, Castrol ya da beğendiğin başka bir marka olabilir.
tam sentetik yağ kullanırsan yağ filtresini biraz kaliteli al ve 15.000 km. de değiştir.
servise gittiğin zaman bakımdan sonra ayarlar sıfırlandığında yeni yüklemede 10.000km veya 1 yıl bakımı diye ayar yapılmıyormu yoksa 15bin km de mi servis ışığı yanıyor,yani ben bir yılda anca 6-7bin km  yaptığım için bende farketmez herhalde yağın kalitesi.ama araç için farkeder herhalde.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar bugün Mobil1 esp 5-30 yağı aldım hayırlısı bakalım.. biraz kullanayım yorumlarımı yazarım ;)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octavia5;213952
arkadaşlar bugün Mobil1 esp 5-30 yağı aldım hayırlısı bakalım.. biraz kullanayım yorumlarımı yazarım ;)

Mobil iyidir 10 senedir üzmedi bizi :ok:

Muhammed hocam 0-40 ı en son 4 lük bidonda 80 e almıştık :ok:

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;213953
Mobil iyidir 10 senedir üzmedi bizi :ok:

kadir 17 yaşındaymışsın.. nasıl 10 yıldır üzmedi :) ama yinede teşekkürler içimede su serptin yalan yok ;)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octavia5;213966
kadir 17 yaşındaymışsın.. nasıl 10 yıldır üzmedi :) ama yinede teşekkürler içimede su serptin yalan yok ;)

Otomobile merakım fazla sürekli babamla muhabbet içindeyiz her zaman kafama birşey takılsa ne oldu ne etti diye sorarım babamda sağolsun anlatır onun yorumlarına dayanrak yazdım bu yağ konusunu.Tabi kaale alıp almamanız sizin bileceğiniz bir şey bildiğimi yazdım sadece:)

Çevrimdışı barbaros61

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octavia5;213952

geçen bakımda bende aynı yağı koydum çok metedilen bi yağ hatta buralarda bulamadım ankaradan getirttim .sonuç olarak benimki dizel olduğu için çalışmada gürültü seviyesi ve çekişte hissedilir derecede fark oldu diyebilirim

fabialife

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;213689
kaputu açtığımda orada shell logoso ve markası var sanırım onu tavsiye ediyor skoda fabrikası.5-30 yağ ne kadar 5 lt si?

servise gittiğin zaman bakımdan sonra ayarlar sıfırlandığında yeni yüklemede 10.000km veya 1 yıl bakımı diye ayar yapılmıyormu yoksa 15bin km de mi servis ışığı yanıyor,yani ben bir yılda anca 6-7bin km  yaptığım için bende farketmez herhalde yağın kalitesi.ama araç için farkeder herhalde.

Hocam, yetkili serviste resmi bakım aralığı ne ise ( Km. ve yıl olarak ) o değerleri girerler. özel servislerde genelde tam sentetik yağlar için 15.000 km. girer. yani servis ışığı fabrikadan proğramlı olarak her seferinde otomatik yanmıyor. bakım yapan servis bir sonraki bakım aralığını o anda proğramlar ve ne değer girdiyse o değerlere göre ışık zamanı yaklaştığında ikaz vermeye başlar.
ben de senin gibi yılda 7-10.000 km. yapıyorum ama yine  tam veya yarı sentetik kullanıyorum.
sizin arabaya tavsiye edilen yağ 0-30. o yağ da zaten genelde tam sentetiktir.
az km. yapıyorum diye yağın kalitesinden pek ödün vermeyin, en az yarı sentetik yağ kullanın. arabanın motorda dolaşan kanı ve motoru koruyan yağdır. normal yağ ile yarı sentetik yağ arasında %30 tam sentetik arasında %50-60 fiyat farkı olur ama fazlası ile değer.
siz arabaya ne kadar bakarsanız araba da sizi o kadar az üzer.
0-30 yağın 5 lt.si tahmimen  100 lira civarındadır.
az km. yaptığınız için reklamı bol fiyatı yüksek yağ yerine reklamı olmayan ama belli kalitedeki yağlar biraz daha ucuzdur ama kaliteleri iyidir. BP, Petrol Ofisi, Shell, Valvoline, Gulf vs. gibi bu yağlardan kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar bu yağ konusu hakkaten çok önemli çünkü vw grubundaki gibi bazı motorlar  yağ konusunda seçici oluyorlar.. en basitinden motor için fabrikanın şartnamesine uygun olmayan bir yağ kullanıldığında katalitik konvertörünüz veya dizel partikül filtreniz ciddi anlamda zarar görebiliyor ve bu parçalarda pahalı meretler.. bir yedek parçacı filtrenin çin malını satmaya beni razı edebilir ama yağ konusunda çok hassasım fabialife ın dediği gibi motorun hayat sıvısı resmen.. benim araca geçen sene yetkili serviste shell helix ultra av-l 5-30 yağ koymuşlardı ve çok memnun kalmıştım.. bu senede yine shell kullanmak istedim ama ne koskoca ümraniye nede kadosan sanayi sitelerinde bir tane bile bulamadım.. nedenini sorduğumda aşağı yukarı hepsi bana shell in daha çok gres ve hidrolik yağ konusunda daha iyi olduğunu söylediler ama bana göre sanki daha pahalı olduğu için alınmıyor gibime geldi çünkü ben mobil1 esp 5-30'u 85 tl ye aldım oysa shell helix ultra av-l 5-30 en uygun 120 tl ye internette görmüştüm.. aldığım mobil yağın önce kutusuna baktım vw grubun hemen hemen tüm şartnameleri için onaylı ibaresini koymuşlar.. bu yağın üzerinde ayrıca bmw, porshe gibi fabrikaların onayıda vardı.. henüz bugün tam olarak kullanmaya başladım.. ilk gün için çokta yorum yapmak istemiyorum ama motor sesi 15000 km yide geçmiş shell'e oranla biraz daha fazla diyebilirim.. kilometre arttıkça bakalım seste ne gibi değişmeler olacak görücez.. ama bana göre shell inanılmaz güzel bir yağdı.. bakım süresini 300km geçmiş olmama rağmen ne sabah ilk çalıştırmada şıkırtı ne motor gürültüsü nede ciddi yağ eksiltme oldu

Çevrimdışı octi_vrs

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
ben mobil 1 esp 5w-30 kullanıyorum octavia rs için
Skoda Octavia RS  2.0 TFSI

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octi_vrs;214160
ben mobil 1 esp 5w-30 kullanıyorum octavia rs için

vaay :ok: gördüğüm kadarıyla mobil1 den çoğunuz memnunsunuz sanırım o zaman..

Çevrimiçi lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Az km geçen ve kısa mesafeli kullanım gören benim takada 5-60 var 3 yıldır...