škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

ABS mi? Lastik mi? Sorunlu...

mygokhan · 184 · 51821

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ne zamandır var bir sıkıntı..Bu akşamda aynı sorun olunca paylaşayım istedim.

Araba gün boyunca yatmış.Akşam işten gelince yıkama yapayım dedim.Neyse şirkete gitmem gerekti.Rampa aşağı iniyorum.Işıklara yaklaşırken nede olsa kırmızı diye biraz sert frene bastım.Hızım oldukça düşüktü.Anaa!.Tırrrrrrrrt! Tırrrrrt!
ABS devreye girdi..Önümde araba olsa kesin gümletirdim.Yaklaşık 8-9 mt kaydı.Yerler kuru idi.

Lastiğe bakıyorum dişler mükemmel durumda.Markası belli kalitesi belli.Continental premium contact2 serisi bide.:confused:
Üretimi 06'nın son haftası.Yada 2007 idi..Tam hatırlamıyorum.Sonuçta yıl olarakta yeni lastik.Çatlak vs yok!.Dişler sağlam.Derinlik gayet iyi.

Peki sorun nerde? ABS mi sorun lu? Yoksa lastiktemi var bir nane..

Fırsat olsa yeni bir lastik takıp deneyeceğim.Yada Ecocontact3 takıp test etmem lazım.

Dobloda ecocontact3 ler var.İnanın ABS olmamasına rağmen yeri vakumluyor.Ben ise koskoca roomster gibi otomobilde acaba kayarmı diye düşünüyorum.Lastik soğuk diyemi yapıyor acaba?

Düşünceleriniz ve çözüm önerileriniz nedir?
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

hakanerdogan

• Ziyaretçi
arada bendede yapıyor, sürekli yapmadıkça dert etme. ayrıca bir kasis, yol şerit çizgisi, yahut nokta nokta reflektörlü küçük metal lokmalar olur yerde, onların üstüne denk gelince bir teker en ufak fren hamlesinde bile ABS tetiklenir.

bir daha dene, yapmıyorsa sorun yoktur.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;16978
arada bendede yapıyor, sürekli yapmadıkça dert etme. ayrıca bir kasis, yol şerit çizgisi, yahut nokta nokta reflektörlü küçük metal lokmalar olur yerde, onların üstüne denk gelince bir teker en ufak fren hamlesinde bile ABS tetiklenir.

bir daha dene, yapmıyorsa sorun yoktur.

Frene en ihtiyaç olduğum yerde yapıyor namussuz..:) Düz yolda bile Tırrrt'ladığını bilerim.Zaten freni çok sert ve sık kullanmam o yüzden çok test etme şansım olmadı.Ama özellikle deneyeceğim.Yada doğruuuu servise :hanz:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı mxengine

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mxengine;16985
Abs kapalı iken fren durumu nasıl

Dozajlama çok güzel.Araç bütünüyle kasıp durma eğilimine giriyor.Ama bir noktadan sonra artık ne kaynaklı ise ABS girip tüm güvenliği bitiriyor.Güvenliği bitirmiyorda mesafeyi uzatıyor diyelim :).
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

octaviaman

• Ziyaretçi
ABS sistemi tekerlerin kitlenip aracın kaymasını önleyici bir sistem olduğundan mesafenin uzaması normal.Yalnız şuna dikkat etmeli.Yağışlı bir kış ve bahar mevsiminden sonra ,sürüş tarzımız yaz gelince değişiyor daha seri ve süratli araba kullanabiliyoruz.Bu geçiş dönemi fren mesafesinin uzmaya başladığını düşündürebilir.Psikolojik alışmayla son  bulur.Bu arada lastiklerin kalitesin de ve hava basınçların da bir sorun olmadığını varsayarak konuşuyorum.

Çevrimdışı emrtkn

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.etaelektromarket.com.tr
Ara sıra bende de yapıyor.
Bu ne yahu ABS'ye neden girdi diyorum içimden..
Sürekli olmuyorsa dert etme ;)
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octaviaman;16996
ABS sistemi tekerlerin kitlenip aracın kaymasını önleyici bir sistem olduğundan mesafenin uzaması normal.Yalnız şuna dikkat etmeli.Yağışlı bir kış ve bahar mevsiminden sonra ,sürüş tarzımız yaz gelince değişiyor daha seri ve süratli araba kullanabiliyoruz.Bu geçiş dönemi fren mesafesinin uzmaya başladığını düşündürebilir.Psikolojik alışmayla son  bulur.Bu arada lastiklerin kalitesin de ve hava basınçların da bir sorun olmadığını varsayarak konuşuyorum.

Kışın ve yazın hep aynı tarda kullanırım.. Kuru asfaltta daha iyi tutunması lazım..LAstik basınçlarını kontrol etmeliyim haklısın Ömer abi..

Alıntı yapılan: emrtkn;16997
Ara sıra bende de yapıyor.
Bu ne yahu ABS'ye neden girdi diyorum içimden..
Sürekli olmuyorsa dert etme ;)

Sürekli derken, bugün o rampada araba olsaydı çarpabilirdim :hanz::hanz:

Normalde girmesede olur yani :kiki:

Aynı marka lastik , daha kötü frenlere sahip Doblo'da vantuz gibi..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

hakanerdogan

• Ziyaretçi
şunuda söleyim, şayet her frene basışta oluyorsa ABS cortlar fazla çalışmaktan ha! milyar masraf.

octaviaman

• Ziyaretçi
Benim arabada fren kuvvetlendirici de var panik frenlerde refleksin üzerinde frenleme yapıp daha kısa mesafede duruş sağlıyor.Bugüne kadar iki kere sert fren durumu yaşadım başka bir araba mümkün değil durmazdı.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: octaviaman;17007
Benim arabada fren kuvvetlendirici de var panik frenlerde refleksin üzerinde frenleme yapıp daha kısa mesafede duruş sağlıyor.Bugüne kadar iki kere sert fren durumu yaşadım başka bir araba mümkün değil durmazdı.

evet o güzel bir özellik fabialardada var, mesela siz panik fren yapınca o zaten kendiliğinden otomatik olarak frene maximum gücü uyguluyor, böylece bayan ile erkek arasındaki fark kalkıyor :kiki:

octaviaman

• Ziyaretçi

Çevrimdışı uğur

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
abi bir lastik firmasında konuşuyorduk michelin marka lastikleri günlük uzun yol yapanlara tavsiye etti nedenini sorduğumuzda ise örneğin aracı arada bir böyle bekletmek bi kaç gün kullanmamak öyle lastiklerin ömrünü azaltıyormuş.dıştan bişey olmasada lastiğin özelliği kayboluyormuş.senin lastikte nerden baksan 3. yılı sayılır üretimden beribu yüzden böyle oluyordurdiye düşünüyorum....

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Lastik havalarını ve balans ayarını kontrolle başla. Her tekerlekte yapıyor mu? Yoksa özellike belli bir teker var mı tırtlayan? Boş yolda kısa mesafede tırtlatacak şekilde fren yap, hemen dur, yerdeki kesik kesik fren izine bak bakalım hangi lastiğe ait.

Yetkili serviste fren test sistemi olması lazım (yerde 2 döner silindir ve bir PC), 4 lastiğe de baktır derim...

En son tırtlamayı karlı-buzlu Uludağ gezimizde yapmıştı, asfaltta başıma gelmiyor normal kullanımda.

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yol durumu lastık durumu ve sıcak soguk lastıkle dıskler buna sebep olabılır kanısındayım.
ama abs arabayı erken durdurmaz sadece manevra kabılıyetı ıle durmana yardım eder.arada ben denerım abs çalısıyormu dıye panık fren yaparım ılk etapta sankı durmayacakmıs gıbı gelıyor ama duruyo.