škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

ABS mi? Lastik mi? Sorunlu...

mygokhan · 184 · 51768

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ero__;32143
Frenaj esnasında lastiğin kilitlendiği anlarda devreye girerek yağ basıncını saniyenin 80-800 de birinde oranda arka arkaya keserek lastiğin hareket kabiliyetini kaybetmemesini sağlayabileceği anlarda devreye girer.

Ne cümle beaaa :D

ABS fren mesafenizi kısaltmaz, ancak manevra kabiliyeti verir. ABS li bir araç kullanıyorsanız durmaktan çok kaçmayı aklınıza getirmeye bakın. Ben sert kullandığım için lastiklerim michelin olmasına rağmen çok seferler devreye girmiştir. Onunla alıştırma yapmanızı öneririm. Hafif tozlu kaymak asfaltta buz etkisi yapar duracağı varsa da araç duramaz.
benim şu ana kadar başıma hiç gelmedi gelmesinide istemem şahsen ama panik frende oluyor herhalde değil mi,ayrıca fren lambasıda yanıp sönmesi gerekir herhalde?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim dediğim o tümseklerden değil zaten yav.:hanz:

Hani yolda geniş çöküntüler oluyor, onu diyorum ben. (Ankara'da Akdeniz Caddesi'nde en güzel örnekleri vardır mesela.:ok:)
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim arabayı alalı 1 sene oldu bi kere abs devreye girmedi:)

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: dgn;32161
Bizim arabayı alalı 1 sene oldu bi kere abs devreye girmedi:)

hemen çıkıyosun trafiğin olmadığı bi alanda 50 ile giderken frene gömüyosun, hadi bakıyım, sağ ayanda romatizma bırakmıyo.

(şaka tabi çıkıp öle bişi yapma)

araban yeni ondan gözüm, benim gibi 05 üretim lastik ve fren balataların olunca park ederken bile devreye girer :kiki::kiki:

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O değil de; 100-0 km/s fren testi yapmanın ne gibi bir zararı olabilir ? Yani en azından 0-100 denemelerine göre çok daha az yıpranmaya yol açacağını düşünüyorum. Karoser burulması falan sıkıntı yaratır mı acaba ?
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim soru güme gitti herhalde!

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Metre ölçmek değil amaç; aracın o süratten nasıl yavaşlayacağını merak ediyorum. Ne kadar çabuk, ne kadar stabil, ne kadar güvenli ?

Ha bir de AKM gibi bir yer kullanılırsa  3. viteste 100-0 ile 5. viteste 100-0 yapıp ikisini kıyaslamak istiyorum; motor freninin ne kadar bir fark yarattığını görmek açısından.:ok:
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;32167
O değil de; 100-0 km/s fren testi yapmanın ne gibi bir zararı olabilir ? Yani en azından 0-100 denemelerine göre çok daha az yıpranmaya yol açacağını düşünüyorum. Karoser burulması falan sıkıntı yaratır mı acaba ?
2000 cordobayla yaptık(balataları değiştikden sonra) 100 km hızda frene koyduk.durması iyiydi ama kemeri takmayı unutmuşuz arkada oturuyodum kafayı koltuğa çarptım:hanz:

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: SEAHAWK;32173
Metre ölçmek değil amaç; aracın o süratten nasıl yavaşlayacağını merak ediyorum. Ne kadar çabuk, ne kadar stabil, ne kadar güvenli ?

Ha bir de AKM gibi bir yer kullanılırsa  3. viteste 100-0 ile 5. viteste 100-0 yapıp ikisini kıyaslamak istiyorum; motor freninin ne kadar bir fark yarattığını görmek açısından.:ok:

şunu söliyim, fren ile debriyaja ne kadar erken basarsan o kadar iyi aslında. açıkla de açıkliyim.

Alıntı yapılan: fenomen;32171
benim soru güme gitti herhalde!

ayıpsın ilk ona cevap yazdım Hocam.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;32176
şunu söliyim, fren ile debriyaja ne kadar erken basarsan o kadar iyi aslında. açıkla de açıkliyim.

Onunla alakasını anlamadım:confused: açıkla bakalım.:)
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
neyse kabul edelim ama tam cevapda almış sayılmam.arkadaşlar hayırlı iftarlar.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
bilinenin aksine motor freni kullanmak, hızlanmayı engellemek için kullanılır. yani aracı kontrolde tutar kranka bağlısın sonuçta.

fren yaparken debriyaja tam istop edecekken (yada iyice yavaşlayınca işte) basmak bilinenin aksıne fren mesafesni uzatır. arabanın motor kompresyonu hızlanmanı engeller OK ama yavaşlatmaya çalıştığındada bu sefer frenler motor direncinede karşı koymak zorundadır. yani senin daha zorlu bi fren yapman anlamında gelir, zira giden arabayı eylemsizleştirmeye çalışırken kompresyonu olan, kendi halinde dönen bi motoruda yavaşlatmaya çalışıyorsun.

viteste gidiyon gazı bıraktın, araba yavaşlıyo di mi, heee o zaman bu frenaja faydalı diye düşünürsün, ama değil, motor kendi halinde ağır ağır yavaşlıyo, bi direnci var onun.

fren yaparken şanzımandan ayır tekeri :)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;32184
neyse kabul edelim ama tam cevapda almış sayılmam.arkadaşlar hayırlı iftarlar.

Abi saat daha 12 :D

ABS sorun devreye girmedi sanırım hiç sana şöyle diyeyim düz yolda giderken veya rampa aşağı mümkünse biraz geniş olsun 50/60 km/h ile frene aban ondan sonra tak tak ses gelir pedal ayağına doğru vuruntu yapar sen bir anda ne oluyo diyebilirsin bazen düz giderken girmez hafif sağ kırabilirsin bu anda kontra yaparmış gibi o zaman devreye girmesi lazım...

100/0 değilde genelde babam 150/0 denemesi yapar %8 aşağı eğimli bir yolda gayet güzel duruyor ama bu sırada ben arabanın burnu yere vurucak diye hissediyorum o derece öne kaykılma yapıyor...

Eğer şöför hariç başka birisi varsa arabada sıkı tutunmasını ve yere sağlam basmasını tavsiye ederim :D