škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia 1.6 TDi DSG yakıt tüketimim! Devam!

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı drscapula

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.birkerede.com
Daha önce ilk depo yakıt bilgilerimi sizlerle paylaştım o konunun linki http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=11801

şimdi  ilk depo yakıtım bittiğinde (yani ışık yandığı zaman) aldığım tüm yakıt  miktarları ve km hesaplanarak yeni verilerimi sizlerle paylaşmak  istedim.

bu süreçte 3 parça olmak üzere toplamda 90 litre shell  in fuelsave yakıtından aldım ve tam tamına 1700 km yol yaptım bu km nin  800 km sadece şehir dışı kalan 900 km şehir içi ama bu önemli ben küçük  bir ilçede yaşıyorum
burda trafik çok yoğun degil lamba derdi hiç  yok bunları belirteyim yani tam şehir içi sayılmaz ama soğuk bir ilçe  idi sabahları -5 derecelerde aracı çok çalıştırmak zorunda kaldım.
1 lt ile 18.88 çıkıyor yanlış hesaplamadı isem aldığım yakıtın toplam türk lirası değeri ise 334 lira
aldığım yakıtın litre fiyatı ise 3,72 lira .
1 km yakıt tüketimi fiyatı da 194 kuruş gibi bir değer çıkıyor.

yol bilgisayırımın ortalama yakıt tüketimi ise 5.3 gösteriyor aracın toplam km si 2800 civarı

yukarda yazdığım hesaplamalarda hatam oldu ise düzeltirseniz sevinirim.

bu değerlere göre yakıt tüketimim sizce nasıl

Çevrimdışı yajup

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar 16 şubatta Octi A5 TDI DSG aracımı aldım. 3 aylık izlenimlerimi paylaşmak istiyorum. Arabayı Ankarada Ata plazadan aldım ve derhal fulldedim zaten yol bilgisayarı 5 km. kaldığını gösteriyordu. 2-3 gün şehir içi kullanımından sonra Önce Afyona oradan da Balıkesire geldim. Yol müsade ettiği sürece 120 Km/sa ve CC ile geldim. Geldiğimde çeyrek depodan biraz fazla kalmıştı. Bana çok fazla yaktı gibi geldi. Neyse bu tarihten itibaren genelde şehir içi (Balıkesir) kullanımda 2 depo daha bitirdim. Son olarak 2 hafta önce depoyu fulledim, sayacı sıfırladım. Önce hafta sonu günü birlik Bursa'ya gidip geldim. Sonra hafta içi şehir içinde kullandıktan sonra hafta sonu Edremit, Akçay tarafına gittim. Tekrar hafta içi şehir içinde kullandıktan sonra Afyon'a gitmeye karar verdim. Özellikle yakıt almadım tam depoyla ne kadar gidecek bende merak ediyordum. Neyse Afyon'a 30 Km. kala yakıt almak zorunda kaldım. Sayaçta 1035 km. yazıyordu. Yol bilgisayarında ise kalan menzil 25 km. idi ancak riske girmemek için yakıt aldım. Genel sürüş özelliği ise 100-120 aralığındaydı. Afyondan Dönerken tekrar yakıtı fulledim. 460 km. geldim, aracın yol bilgisayarında kalan menzil 760 km. yazıyordu. Tabi ki şehir içi kullanımda bu rakam azalacaktır. Ancak araç şuanda 3800 km. de denildiği gibi 10.000 i geçince sanırım 1300 km. menzili çok rahat bulacaktır. Son yolculuğumda 5.0 l/100 km. ortalama yaptım. Saygılarımla.

Çevrimdışı emrah arıcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
10.000 km yi devirince iyice oturuyor yakıt sarfiyatı.O arada sizde araçın karakterine alışıyorusunuz.
Bir sevda bizimkisi.....

Çevrimdışı drys

• 1.6 TDI CR DSG Elegance
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Araç 1,6 TDI DSG 8000 km de,lastik hava basınçları 30 PSI;
şehirdışı saatte 100km'lik hızlarda yakıt tüketimi 5lt/100km,
şehir içi dur kalk yapılan saatte 30km'lik hızlarda yakıt tüketimi 8lt/100km dir.Sizce bu değerler normalmi?

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: drys;255597
Araç 1,6 TDI DSG 8000 km de,lastik hava basınçları 30 PSI;
şehirdışı saatte 100km'lik hızlarda yakıt tüketimi 5lt/100km,
şehir içi dur kalk yapılan saatte 30km'lik hızlarda yakıt tüketimi 8lt/100km dir.Sizce bu değerler normalmi?

Bana gayet normal geldi.

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;255800
Bana gayet normal geldi.

dizel arabada 8 lıtre bana anormal geldı.bızım superb 8 lıtre yakıyor ş.ıcınde.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kerem61;255806
dizel arabada 8 lıtre bana anormal geldı.bızım superb 8 lıtre yakıyor ş.ıcınde.

"Dur kalk" trafikte diyor ama, dur kalkta dizel mizel farketmez:)

Çevrimdışı kerem61

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;255823
"Dur kalk" trafikte diyor ama, dur kalkta dizel mizel farketmez:)

ozaman benzınlı bınerım ben dızele gerek yok :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ciddi manada dur-kalk trafikse değerler normal gibi; hele de bu dur-kalklarda hafif de olsa eğimli yollar mevcutsa...

Bu arada Superb 1.4TSI ise bahsedilen diğer araç; ciddi manada dur-kalk trafikte hiçbir şekilde 10 litreden aşağı yakmaz; hatta 12-13 litreleri görebilir..
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kerem61;255995
ozaman benzınlı bınerım ben dızele gerek yok :)

Birkaç yer dışında benzin ile dizel arasında sarfiyat farkı yoktur zaten :)

Çevrimdışı acapunco

• Superbaby
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;256169
Birkaç yer dışında benzin ile dizel arasında sarfiyat farkı yoktur zaten :)

Aynı şartlar altında dizel her zaman ortalamada en az 2 litre daha az yakar. Oda uzun yol daki farktır. Şehiriçinde heleki dur kalklı trafikte bu fark daha da açılır.

Çevrimdışı drys

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar,şehir içi 8 litrelik yakıt tüketimini aşağı çekmenin bir yolu varmı?Siz olsanız servise  bu şikayetle gidermiydiniz?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: drys;256214
Arkadaşlar,şehir içi 8 litrelik yakıt tüketimini aşağı çekmenin bir yolu varmı?Siz olsanız servise bu şikayetle gidermiydiniz?

Araç yeniyse çok bir şey olmayabilir ama 10 bin km sonrası sakin kullanım ve aracı iyice tanımış olmak çok önemli.

Ben bugün şehir içi tüketimi hesapladım. Benzinli Roomster 1.4 aracım 6.8 litre yakıyor 100 km'de. Klima kapalı, akıcı trafik, kısa mesafe sıklıkla.

Çevrimdışı drys

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;256226
Araç yeniyse çok bir şey olmayabilir ama 10 bin km sonrası sakin kullanım ve aracı iyice tanımış olmak çok önemli.

Ben bugün şehir içi tüketimi hesapladım. Benzinli Roomster 1.4 aracım 6.8 litre yakıyor 100 km'de. Klima kapalı, akıcı trafik, kısa mesafe sıklıkla.
Bu değeri şehir içinde ortalama hangi hızlarda yakalıyorsunuz?

Çevrimdışı kerem61

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;256086
ciddi manada dur-kalk trafikse değerler normal gibi; hele de bu dur-kalklarda hafif de olsa eğimli yollar mevcutsa...

Bu arada superb 1.4tsi ise bahsedilen diğer araç; ciddi manada dur-kalk trafikte hiçbir şekilde 10 litreden aşağı yakmaz; hatta 12-13 litreleri görebilir..

12 litreyi aşan bi 1,4 olamaz .yirtinman lazim bence.hep dur kak yapsan bile yakacagi max 11 olur