škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Disk ve Fren sist. Mıcır sıkışması.

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Octavia26

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1.6 TDİ Elegas araçta mıcırlı yolda yaklaşık üç defadır başıma geliyor Disk ile Fren balatası arasına mıcır giriyor ve çıkarmak için malesef tekerleği ve Fren sistemini sökmek gerekiyor.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mıcıra felan mı saplanıyor araç oraya kolay kolay girmezde?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Balatanın üstünde olan o tenekeyi tornavida ile geriye doğru biraz bastırınca düşürüyorum taşı. Fabia/Roomster fren sistemi buna izin veriyor, Octi'de nasıl emin değilim...

İşte o siyah renkli teneke (diskin ardında), disk sıcaksa elinizi yakmayın ;)

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
octavia'da da sacı geriye doğru kanırtınca düşüyor.. bir kerede benim başıma gelmişti mıcır sıkışması

Çevrimdışı Octavia26

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Dün farkettim ön sağda yine ses var o şekilde bir deneyeyim. İlgilenenen ve tecrübelerini paylaşan arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Çevrimdışı alpino

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar tuhaf gelecek ama şöyle bir yöntem var. bunu başka bir sitede bir arkadaş paylaşmıştı.

aynı olay başına gelmiş, yüce oto yol yardımı aramış. ilgili teknisyen aracı bir miktar geri geri sürün taş çıkacaktır demiş. arkadaşta denediğinde taşın sıkıştığı yerden çıktığını görmüş.

yani bu durumun tekrarlanması durumunda lastiğinizi sökmeyin. sadece 25-50 m kadar geri geri gidin.

Çevrimdışı alpino

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Octavia26;215698
Desenize biz boşuna işçilik yaptık.

öyle gibi görünüyor. ama belki işe yaramadığı durumlar olabilir bu yöntemin. deneyin en azından. taş çıkarsa sorun yok. çıkmazsa sökersiniz :)

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: alpino;215682
arkadaşlar tuhaf gelecek ama şöyle bir yöntem var. bunu başka bir sitede bir arkadaş paylaşmıştı.

aynı olay başına gelmiş, yüce oto yol yardımı aramış. ilgili teknisyen aracı bir miktar geri geri sürün taş çıkacaktır demiş. arkadaşta denediğinde taşın sıkıştığı yerden çıktığını görmüş.

yani bu durumun tekrarlanması durumunda lastiğinizi sökmeyin. sadece 25-50 m kadar geri geri gidin.

aracı yerinden kıpırdattığınızda çıkan sesi duysanız hiç kıpırdamazdınız yerinizden :)

Çevrimdışı alpino

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octavia5;216001
aracı yerinden kıpırdattığınızda çıkan sesi duysanız hiç kıpırdamazdınız yerinizden :)

tahmin edebiliyorum sesi :) ama bu yöntem yüce oto yardım hattının teknisyeni tarafından söylenmiş bir yöntem. 1 kere deneyin oluyorsa işin çözümü budur. olmuyorsa ya da ne olur ne olmaz diyorsanız sökeceksiniz :)

Çevrimdışı Octavia26

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alper kardeş dün tavsiyeni uyguladım ses biraz azaldı ama kesilmedi. Akşam üzeri tekerleği ve fren tekerlek merkezini söktüm mıcırı baya bir tornalamış yüzeyini parlatmış 2 tane mıcır parçası sıkışmış çıkardım ve araç rahatladı.Problem şimdilik çözülmüştür. Ah nerde benim fabia 7 sene kullandım ne mıcır girdi ne birşey çok arıyorum seni.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kısaca not

hani nah alırsın derken yapılan baş parmağın işaret ve orta parmak arasına girdiği şekil var ya işte bu işaretin anlamı aslında teker arasına taş girdi demektir. en azından bizim askeriyede böyle.
dışarda yanlış anlamaya sebep olabilir dikkat etmek lazım.  şimdi bu durum içinde aynı işareti yapıp fren arasına taş girdi demek lazımmıdır. bilemiyorum yani.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mdindas;216228
kısaca not

hani nah alırsın derken yapılan baş parmağın işaret ve orta parmak arasına girdiği şekil var ya işte bu işaretin anlamı aslında teker arasına taş girdi demektir. en azından bizim askeriyede böyle.
dışarda yanlış anlamaya sebep olabilir dikkat etmek lazım.  şimdi bu durum içinde aynı işareti yapıp fren arasına taş girdi demek lazımmıdır. bilemiyorum yani.
Eski kamyoncu babam arka tekerlerin arasına taş girmiş bir kamyonu sollarken o hareketi yapmıştı. Herif levyeyle uzakdoğu sanatlarından örnekler verecek diye epey tırsmıştım ama herif üstüne bir de teşekkür edince hepten dumur olmuştum.:++:

Çevrimdışı Octavia26

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar konuyu Yüce Otoya yazdım cant dizaynıyla ilgili bir probem gibi şeklinde belirttim ancak verilen cevap Türkiyedeki altyapının uygun olmadığı ve sorunun bundan kaynaklandığı şeklinde madem Türkiye yolaları bu arabalara uygun değilse neden ithal ediyorsunuz kardeşim. Bizim başımızı neden derde sokuyorsunuz.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Octavia26;218107
Arkadaşlar konuyu Yüce Otoya yazdım cant dizaynıyla ilgili bir probem gibi şeklinde belirttim ancak verilen cevap Türkiyedeki altyapının uygun olmadığı ve sorunun bundan kaynaklandığı şeklinde madem Türkiye yolaları bu arabalara uygun değilse neden ithal ediyorsunuz kardeşim. Bizim başımızı neden derde sokuyorsunuz.
Bu sorunla bu kadar sık karşılaşan başka kişi duymadım ben hiç.:blm: