škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

İMAMDAN Dedi Ve internet ölüyor:)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dikmentr

• O Şimdi Asker
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nca (BTK)  hazırlanan "İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar" 22  Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girecek. Bu uygulamayla kullanıcılar  BTK'nın belirlediği 4 internet filtresinden birini seçmek zorunda  bırakılacak. Filtreyi aşmak suç sayılacak. Filtre kıstasları ise tamamen  BTK'nın keyfine göre belirlenecek. Bu uygulama dünyada Çin, Küba, İran  gibi internetin "tutuklu" olduğu ülkelerde kullanılıyor.

Geçtiğimiz  günlerde basının gündemine gelen "yasaklı kelimeler listesi" büyük  tepki almıştı. Ancak bu yasaklı kelimeler listesinin buzdağının görünen  kısmı olduğu çok geçmeden ortaya çıktı.

DAYANAĞI NEDİR?

5809  sayılı Kanunun 4’üncü 6’ncı ve 50’inci maddeleri ile 28.07.2010 tarihli  ve 27655 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektronik  Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 10’uncu maddesi  hükümleri kapsamında, BTK tarafından hazırlanan “İnternetin Güvenli  Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı” 22 Şubat 2011 tarihinde  2011/DK-10/91 no’lu karar ile onaylanarak, “İnternetin Güvenli  Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar”ın 22 Ağustos 2011’de yürürlüğe  girmesine karar verildi.

22 Ağustos'ta devreye girecek sistemde  internete devlet daha doğrusu "BTK" tarafından belirlenen 4 filtre  tipinden birini seçerek girebileceğiz. Filtreyi aşmak ya da aşmaya  çalışmak suç sayılacak. Ayrıca internet servis sağlayıcıları filtrelerin  aşılmasını engellemekle sorumlu tutuluyor, aksi halde onlara da ağır  para cezaları öngörülüyor.

"BEN GİRİYORUM, SİZ DE GİRİN"DEN "BEN DE GİREMİYORUM ARTIK"A

Düzenlemeye  göre 4 tip filtre yer alacak. Aile, çocuk, yurtiçi ve standart paket.  Her internet abonesi bunlardan birini seçmek zorunda kalacak. Bu filtre  tipini internet kafelerde uygulanan "Websense" filtresine  benzetebiliriz. Yani sadece internet kafenin belirleyebildiği sitelere  girebileceksiniz. Bu tür filtre sistemleriyle içeriğinde sorun olmasa  bile birçok sitenin filtreye takıldığı kullanıcılar tarafından  biliniyor.

Git gide uçsuz bucaksız bir dünya olma yolunda  ilerleyen interneti "güvenli internet" sloganının arkasına sığınarak  "terbiye edilmiş internet"e dönüştürecek bu uygulamanın dünyada sınırlı  sayıda örneği var. Bu örneklerde Çin, Küba, İran gibi internetin sıkı  bir sansür altında tutulduğu ülkelerle sınırlı.

Bu uygulamayla  ilgili olarak Yeni Medya Düzeni için bir makale yazan Başkent  Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Mutlu  Binark, 22 Ağustos'ta uygulamaya girecek bu esaslara karşı durulması  gerektiğini belirtmişti.

Binark bu görüşüne destek olarak bu  sistemin internet kullanıcılarını sınıflandırdığını ve bu esaslarla  "internetteki zararlı içerikten korunma" adı altında internetin  sınırlandırıldığını ifade etti.

BU TÜR FİLTRELER ŞU ANDA DA VAR

Bu  tür filtre sistemleri işletim sistemleri, internet servis sağlayıcılar  ya da internetten bulunabilecek programlar sayesinde isteyen  kullanıcılar tarafından zaten istenildiği zaman kullanılabiliyor. Yani  zaten kullanıcı böyle bir opsiyona sahip. Ancak BTK'nın uygulamasıyla bu  durum bir opsiyon olmaktan çıkıp zorunluluk haline geliyor.

Binark,  "Bu usul ve esasların arkasındaki zihin örüntüsünün kendi yurttaşını  birey olarak görmediğini, onun adına eylemeye muktedir olarak sadece  kendini ve kendinin mutlak otoritesini ve bu mutlak otoritenin  doğruluğunu gördüğünü belirtmek gerekir. Bu anlamda burada herşeyi bilen  muktedir özne BTK ve muteber vatandaşlar da İnternet erişim  özgürlükleri ile İnternet ortamında seçme haklarının “onların iyilikleri  adına” ellerinden alınmasına rıza gösterenlerden oluşmakta. Devlet  eliyle, filtreleme uygulamasının topyekünleştirilmesine ve zorunlu  kılınmasına yol açacak bu uygulamanın benzer örnekleri ancak Çin Halk  Cumhuriyeti, Küba, İran, Tayland gibi yurttaşlarının siberuzama  erişimini sınırlandıran ve engelleyen ülkelerden verilebilir" diyerek  uygulamanın zararlarına dikkat çekti.

Binark, "Bu internet  filtresi uygulamasıyla, birey korumacı ve kollamacı bu muhafazakar  ideoloji tarafından pasifize edilmekte, zihni “tek doğru, tek renk, tek  söylem” çağrısına uymaya, sağduyuya davet edilmektedir. Bu nedenle,  Ağustos 2011’den itibaren İnternet ortamına erişimde aklını kullanmaya  muktedir bireyin akıl ve irade özgürlüğünü elinden alan bu usul ve  esaslara karşı durmak, yürürlüğe girmesine itiraz etmek gereklidir" diye  de yazdı.

TÜRKİYE'DE İNTERNET NEREYE GİDİYOR?

BM  desteğiyle Freedom House tarafından Nisan 2011 de yayınlanan İnternette  Özgürlük Raporu’na göre, Türkiye’nin “kötü puan’ını 42'den 45'e  yükselterek” internete erişim özgürlükleri konusunda  geriye doğru  gitmeyi sürdürüyor.

Bu uygulamayla BTK, kimin hangi siteye  girebileceğine, hangi blogu okuyabileceğine, hangi tartışma grubuna  katılabileceğine kendi kendine karar vermiş olacak. İstediği herhangi  bir siteyi, sayfayı kara listeye alarak sizin ulaşmanızı  engelleyebilecek. Böyle Türkiye'nin İnternette Özgürlük Raporu'nda  kendini İran ve Çin'in arasında bulması sandığınız kadar uzak bir  gelişme değil.

STANDART PAKET SANSÜRSÜZ DEĞİL Mİ?

En  özgür gibi görünen Standart paket de bir filtre paketi ve BTK  tarafından belirlenen erişim engellerine ve kara listelere tabi. Yani  YouTube kapalıyken önceden DNS ile girebiliyordu. Ancak bu paket altında  erişimi engellenmiş YouTube'a girmek mümkün olmayacak.

DAVA AÇILDI

IPS  İletişim Vakfı-Bianet, 13 Nisan 2011 tarihinde  “yürütmenin  durdurulması” talebiyle, söz konusu usul ve esaslara karşı Danıştay’a  iptal davası açtı.  Vakıf, Danıştay’a yaptığı başvuruda BTK’nın aldığı  yeni kararın yasal dayanaktan yoksun olduğunu ve Anayasa ve uluslararası  sözleşmelerle tanınan temel hak ve özgürlükleri ölçüsüz şekilde  kısıtladığını belirtti. Vakıf adına başvuruda bulunan avukat Ayşe  Altıparmak, BTK’nın keyfi bir şekilde yasaklı siteler listesi  hazırlayabileceğini, çocukları zararlı içerikten korumak için  ebeveynlerin yerine devlet eliyle karar verilmesinin doğru bir uygulama  olmadığını belirterek, “Gerek Avrupa Birliği gerekse Türkiye’nin de  üyesi olduğu Avrupa Komisyonu çocuklar gibi zarar görmesi mümkün  grupları korumak için yasal önlemler almaktansa özdenetim yollarına  gidilmesini teşvik etmektedir. Bu nedenle, üye ülkeler ev ve okul  bilgisayarları ile internet kafelerde filtre programlarının  kullanılmasını teşvik etmeli ama devlet düzeyinde filtreleme  girişimlerinden her ihtimalde kaçınmalıdır” açıklamasında bulunmuştu.

tüm türkiyeye hayırlı olsun:D
« Son Düzenleme: 03 Mayıs 2011, 22:34:15 Gönderen: dikmentr »
"OTO TAMiR SERViSi- Bizi denedikten sonra bi daha bi yere gidemiyceksiniz"

Çevrimdışı dikmentr

• O Şimdi Asker
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
devam devam ama kapatmadıgı delıgıde bulup ben kapatacam 21 ağustos gece 12 de:D bağımsızlıgımı kanıtlarım:D

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
"İMAMDAN Dedi "
konuyla bağlantı kuramadım ben
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı dikmentr

• O Şimdi Asker
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;226603
"İMAMDAN Dedi "
konuyla bağlantı kuramadım ben

imamdan geldi yasak ordan ekledım bizim cami hocası söyledi:ok:
bende googleden aratınca yazıyı buldum ekledım :)

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dikmentr;226607
imamdan geldi yasak ordan ekledım bizim cami hocası söyledi:ok:
bende googleden aratınca yazıyı buldum ekledım :)
:++::++::ok:

Çevrimdışı alpino

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
facebookta internetime dokunma adı altında bir grup oluştu bile. üye sayısı 120.000'i geçti. sizleri de bekliyoruz. zaten muhalif yazarlar içeri tıkılırken tek dokunamadıkları internet kalmıştı. şimdi ona da el atıyorlar.

http://www.facebook.com/event.php?eid=152334771499561

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İMAMDAN Onlara iqtardır, internete dokunulmaz,yasaklanamaz,yasaklamaya girişilebilemez eğer tam tersi yapılırsa a.......

.....yıp etmiş olurlar.tiz vazgeçile bu kısıtlamalardan....