škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rampa Kalkış Destek Sistemi...

raan · 47 · 25320

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octavia5;230406
kesin bu donanım bizim için yapılmamıştır... bayanlar içindir :)
bence bu durum yakıt tasarrufu da sağlar. çünkü geriye gitme eğiliminde olan değil yrinde duran bir araç hareket ettirilmiş oluyor ki bu da daha az bir kuvvete ihtiyaç duyulması demektir.
octavia 1.6 TDI elagance 2011

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: archaeologist;230421
bence bu durum yakıt tasarrufu da sağlar. çünkü geriye gitme eğiliminde olan değil yrinde duran bir araç hareket ettirilmiş oluyor ki bu da daha az bir kuvvete ihtiyaç duyulması demektir.

espri yapmıştım zaten.. senin düşüncen doğrudur :ok:

Çevrimdışı ogulcanatmaca

• 1.6 TDI ELEGANCE
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: HARBİ;230301
ogulcan sana artık hiç bişe demiyorum..senin dediğin gibi bir durum yok...bunuda ii ce anla...anlamanda beni alakadar etmiyor...daha da yorum yazmam..yazarsanda he he diycem artık o duruma geldi..anlatıldığında anlaşılmıcak bi durum yok...zaten senin anlattığın gibi bir durum yok..sana 2 sayfa yokuş kalkış nedir..nasıl devreye girer nasıl çıkar diye döküman mı verim??? bunu mu istiyorsun..??

ayrıca insanlar bugün belki saniye belki saliselerle kazalardan kurtuluyor..nasıl olurda gaza basınca hemen devreden çıkmaz...böle bi saçmalık olabilirmi...ii ozaman hız sabitleme sistemide senin dediğin gibi olsun...90 sabitlemiş giderken frene veya gaza basınca hemen devreden çıkmasın..sonra devreden çıksın..:)..böle bi mantık olabilir mi...

he he:boks::acl::hanz:
OCTAVİA ELEGANCE 1.6 TDI CR

Çevrimdışı octobus

• AŞK-I OCTAVİA
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
2007 fsı elegans esp+hıll holder+asr lehonour ur belirttiği gibi paket donanım .raan arkadaşımızın aracındada mutlaka vardır.
irfan hocam manuel yada otomatik vites olması fark etmiyor .malun benim ki manuel ve her zaman belirtiğim gibi FSI övünmek gibi olmasın
[SIGPIC][/SIGPIC]OCTAVİA ELEGANS 07

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octobus;235472
2007 fsı elegans esp+hıll holder+asr lehonour ur belirttiği gibi paket donanım .raan arkadaşımızın aracındada mutlaka vardır.
irfan hocam manuel yada otomatik vites olması fark etmiyor .malun benim ki manuel ve her zaman belirtiğim gibi FSI övünmek gibi olmasın
peki Osman kardeş sen bu hilholder fonksiyonunu kullandınız mı hiç ve nasıl yapıyorsunuz?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı raan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşla benim rampada geri kayma sorunum geç oldu ama geçen kitapçıktaki sigorta tablosunda gördüm..5 Amperlik bir sigortası var büyük ihtimal ondan bakalım sigortayı değiştirip deniyeceğim..Tablodaki numarası yanlış hatırlamıyorsam 25 ti galiba...

jcrso

• Ziyaretçi
bu sistem 2007 üzeri elegance manuel ve otomatik tüm octavia 2 lerde mevcuttur diye biliyorumn

Çevrimdışı drys

• 1.6 TDI CR DSG Elegance
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Tam anlaşılır değil;
DSG şanzımanlarda eğimli yolda kalkışta vites D konumunda iken ayağımızı frenden çekersek ve gaza basmasak veya 3 sn den sonra gaza basarsak araç hiçbir şekilde kaçırmazmı arkadaşlar?

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim şu ana kadar a5 de çözemediğim konu bu var herhalde.

Çevrimdışı drys

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
neyse doğrusunu öğrendim,iki çeşit rampa kalkış sistemi varmış;
hill holder ve auto holder
hill holder size 3 sn tanıyor ama auto holder aracı süresiz tutar
skoda oktavialarda ise hill holder bulunmaktadır

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: drys;249348
neyse doğrusunu öğrendim,iki çeşit rampa kalkış sistemi varmış;
hill holder ve auto holder
hill holder size 3 sn tanıyor ama auto holder aracı süresiz tutar
skoda oktavialarda ise hill holder bulunmaktadır
2005 fsi elegans a5  manuel benimki acaba varmıdır ve nasıl yapmalıyım?

Çevrimdışı raan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Hill Holder'ın Çalışma Şekli
Layman koşullarına göre, Hill-Holder sistemi, iki sensör kullanarak ve araçtaki fren sistemi ile beraber çalışır. İlk sensör aracın yokuş yukarı eğimini ölçerken, ikinci sensör de debriyaj düzenini kontrol eder.

Yokuş yukarı konumda araç durdurulduğunda, sürücü fren pedalına basarken debriyaja tamamen yüklendiğinde sistem devreye girer. Bu durumda sürücü debriyaj pedalına tamamen basıyor olmalıdır. İsterse ayağını fren pedalından çekebilir. Sistemi devre dışı bırakmak ve aracı ileri hareket ettirmek için, sürücü birinci vitese geçmeli, hafifçe gaz pedalına basmalı ve yavaşça ayağını debriyajdan çekmelidir. Bu noktada Hill-Holder mekanizması fren sistemini boşa alır ve aracın ilerlemesine imkân sağlar.

Aynı şekilde araç yokuş aşağı pozisyondayken geri vitese geçilirse, sistem aracın ileri kaymasını önler.

Bu arada 2006 yılından itibaren var. kaynak http://www.octinfo.com/index.php?p=octavia2_MY_en#MY2005

Çevrimdışı raan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: raan;249419
Hill Holder'ın Çalışma Şekli
Layman koşullarına göre, Hill-Holder sistemi, iki sensör kullanarak ve araçtaki fren sistemi ile beraber çalışır. İlk sensör aracın yokuş yukarı eğimini ölçerken, ikinci sensör de debriyaj düzenini kontrol eder.

Yokuş yukarı konumda araç durdurulduğunda, sürücü fren pedalına basarken debriyaja tamamen yüklendiğinde sistem devreye girer. Bu durumda sürücü debriyaj pedalına tamamen basıyor olmalıdır. İsterse ayağını fren pedalından çekebilir. Sistemi devre dışı bırakmak ve aracı ileri hareket ettirmek için, sürücü birinci vitese geçmeli, hafifçe gaz pedalına basmalı ve yavaşça ayağını debriyajdan çekmelidir. Bu noktada Hill-Holder mekanizması fren sistemini boşa alır ve aracın ilerlemesine imkân sağlar.

Aynı şekilde araç yokuş aşağı pozisyondayken geri vitese geçilirse, sistem aracın ileri kaymasını önler.

Bu arada 2006 yılından itibaren var. kaynak http://www.octinfo.com/index.php?p=octavia2_MY_en#MY2005

Bide şunu eklemek istiyorum şimdi bide vw passatlarda auto hold var o hill holder gibi 3-4 sn değil sınırsız kaydırmamazlık sunuyor belki bizim yeni kasa skodalardada  vardır.

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: raan;249497
Bide şunu eklemek istiyorum şimdi bide vw passatlarda auto hold var o hill holder gibi 3-4 sn değil sınırsız kaydırmamazlık sunuyor belki bizim yeni kasa skodalardada vardır.

illakı vardır yavas yavas olacak hersey onlar cok muhım ayrıntılar degıl bence elektronık el frenı vs..

Çevrimdışı drys

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: raan;249497
Bide şunu eklemek istiyorum şimdi bide vw passatlarda auto hold var o hill holder gibi 3-4 sn değil sınırsız kaydırmamazlık sunuyor belki bizim yeni kasa skodalardada vardır.
2011 DSG elegance oktavia kullandığımdan biliyorum,sistem 3 sn devrede kalıyor.Ayrıca skoda web sitesine bakarsanız donanım kısmında hill holder yazar!