škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rampa Kalkış Destek Sistemi...

raan · 47 · 25286

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı raan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Artık sorularımdan 2008 model elegance fsı 115hp sahibi olduğumu çoğunuz biliyordur.benim şimdii aklıma takılan aracımda rampa Kalkış Destek sistemi varmı nasıl bilirim.Rampada dene derseniz küçük bir rampada denedim ancak araç geri kaydı acaba bu rampanın açısıyla alakası varmı yoksa kitapçıkta yazan rampa kalkış destek sistemi bende yok mu???

Yorum yazan arkadaşlara şimdidien tşk.ederim.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Otomatik vites mi araç? Manuelde yok diye biliyorum...

Çevrimdışı alpino

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
olması lazım hocam. benim araba manuel elegance. arabayı eylül 2008'de almıştım ve hill-holder diye geçen yokuş kalkış destek sistemi var. sistem eğime bağlı çalışıyor. derece olarak hatırlamıyorum ama eğim belli bir değerin üzerindeyse ve sürücü kapısı kapalıysa ( :) ) sistem devrede oluyor. ayağınızı frenden çektiğinizde 2-3 saniye kadar daha frenler tutuyor. gaza bastığınızda sistem devreden çıkıyor.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: alpino;228454
olması lazım hocam. benim araba manuel elegance. arabayı eylül 2008'de almıştım ve hill-holder diye geçen yokuş kalkış destek sistemi var. sistem eğime bağlı çalışıyor. derece olarak hatırlamıyorum ama eğim belli bir değerin üzerindeyse ve sürücü kapısı kapalıysa ( :) ) sistem devrede oluyor. ayağınızı frenden çektiğinizde 2-3 saniye kadar daha frenler tutuyor. gaza bastığınızda sistem devreden çıkıyor.
benim 2005 de bile var dediler ama ben çalışma sistemini bilmiyorum? aydınlatan olursa memnun olurum.aslında süperb ile passat da hıl holder tuşu var onun gibi olsa daha iyi olurdu.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı alpino

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Kullanım kılavuzundan:
"Yokuşta kalkış yardımcısı eğimlerin çıkılmasını kolaylaştırır. Sistem, ayak fren
pedalından çekildikten sonra yaklaşık 2 saniye süre ile oluşmuş fren basıncını
tutarak yokuş yukarı sürüşü destekler Böylece sürücü yokuşta kalkarken ayağını fren
pedalından gaz pedalına, el frenini kullanmadan değiştirebilir. Gaz verildiği oranda
fren basıncı da azalır. Araç 2 saniye içinde kalkmazsa, geriye doğru kalkmaya başlar.
Yokuşta kalkış yardımcısı %5'lik eğimlerden sonra ve sürücü kapısı kapalı ise
devreye girer. Eğimlerde ileri veya geri yönde kalkışlarda devrededir. Yokuş aşağı
inişlerde devrede değildir."

anlayacağınız araçlarda bir eğim sensörü var. bu sensör eğimin %5'ten fazla olduğu yollarda ve yokuş yukarı yapılan kalkışlarda sistemi devreye sokuyor. fren sistemi basıncının korunmasını sağlıyor ve frenlemeye devam ediyor. gaza basıldığında veya fren bırakıldıktan 2-3 saniye sonra fren basıncı bırakılıyor.

Çevrimdışı lehonour

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sitede bulunan A5 Octavia Kullanım Klavuzu sayfa 187 de şöyle bir ibare var

buradan aslında hill holderin esp ye entegre olduğu anlaşılıyor ama tam bende bilmiyorum açıkcası manuel elegance donanımında var mı yok mu ?
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2011, 21:07:15 Gönderen: lehonour »

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ESP ile ilgili olduğunu sanmıyorum,çünkü göründüğü gibi ABS de var o listede.ABS olup ESP olmayan çok araç var :)

Bizim araçta(Passat) AutoHold var.Emniyet kemeriniz takılıysa belli bir eğimde ayağınızı frenden çektiğinizde sınırsız olarak devreye .giriyor.Yokuş aşağı/yukarı farketmiyor.Gaza basana kadar tutuyor aracı.
Octavialarda ise Hill Holder var.Sitemin çalışma prensibi aynıdır diye düşünüyorum.Tek fark,kalkana kadar ayağınızı frende tutmanız,kalkacağınızda çekmeniz gerekiyor.
Emniyet kemerini deneyin bakalım.

Çevrimdışı yuhhh

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende 2009 Octavia A5 manuel ( Son kasadan bir önceki)  var. Bu özellik benim aracımda var. Özelliği kullanmak için yokuş aşağı veya yukarı farketmiyor. Ayrıca bu özelliğin ESP veya emniyet kemerinin takılı olması veya olmaması ile herhangi bir bağlantısı yok. Bizzat denenmiştir.

Çevrimdışı alpino

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı raan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
yani arkadaşlar araç yokuş yukarı viteste debriyaja basılı ayağımı frenden çekince mi yoksa vites boşta debrija basmadan önce sadece frenden ayağımı çekip vitese takana kadar mı devrede oluyor ....

Çevrimdışı msidestructive

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar bende 2011 octavia elagance var sistem yokuşlarda otomatik olarak devreye giriyor ve aracı 2-3 sn ye tutuyor. mesela bir yokuşun ortasında durdunuz debriyajla frene aynı anda basıyorsunuz ve vitesi bire alıp kalkış için ayagınızı frenden çekip gaza basacagınız esnada araba geri kaçmıyor gaza basıncada sistem otomatik olarak açılıyor ve devam ediyorsunuz ama gaza basmazsanızda 2-3 sn sonra sistem devre dışı oluyor ve bu sefer araç geri gitmeye başlıyor ayrıca bu sistem zaten manuel araçlar için, bildigim kadarıyla tüm otomatik araçlar D ye aldıgınızda gaza basmadıgınız sürece ne geri nede ileri hareket etmez.

Çevrimdışı alpino

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
araç yeterli eğimde bir yoldaysa ve senin kapın kapalıysa devrede oluyor. ister debriyaja bas ister basma, araç ister viteste olsun isterse boşta olsun sistem araç durduğu anda devreye giriyor. sen freni bıraktığın andan itibaren 2 ila 3 saniye sonra ya da sen gaza bastığında devreden çıkıyor. yine devreden çıkması aracın viteste olmasına veya senin debriyaja basmana bağlı değil.

zaten yokuşta durduktan sonra freni bırakıp hemen tekrar basarsan fren pedalının şişmiş olduğunu görüyorsun. pedala çok az basabiliyorsun. ama gaza dokunduğunda ya da yeterli süreyi beklediğinde fren pedalı normale dönüyor ve araç kaymaya başlıyor.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: msidestructive;228547
...bu sistem zaten manuel araçlar için, bildigim kadarıyla  tüm otomatik araçlar D ye aldıgınızda gaza basmadıgınız sürece ne geri  nede ileri hareket etmez.
Polo öyle değil. Gümbür gümbür geri kaydırıyor. Kullanmış olduğum Ford Bronco da öyleydi.

Çevrimdışı raan

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
peki bu rampa eğimi konusunda hem fikirmiyiz.....aracın belli bir rampa eğimine ihtiyacı var mı sistemin devreye girmesi için....bir de farzedelim araç rampada kayıyor geriye sistemin benim aracımda olup olmadığını veya düzgün çalışmadığını başka nasıl anlarım...

Çevrimdışı emrtkn

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.etaelektromarket.com.tr
Alıntı yapılan: alpino;228507
kısaca manuel vitesli elegance araçlarda var.

:+1:               .
[SIGPIC][/SIGPIC]