škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rampa Kalkış Destek Sistemi...

raan · 47 · 25285

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emrtkn

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.etaelektromarket.com.tr
Alıntı yapılan: raan;228626
peki bu rampa eğimi konusunda hem fikirmiyiz.....aracın belli bir rampa eğimine ihtiyacı var mı sistemin devreye girmesi için....bir de farzedelim araç rampada kayıyor geriye sistemin benim aracımda olup olmadığını veya düzgün çalışmadığını başka nasıl anlarım...

Tabiki , aracın belli bir rampa eğimine ihtiyacı var.
Hafif meilli rampalarda devreye girmiyor zaten gerek duymadığı için.
Ama dik rampalarda devreye giriyor.
Düzgün çalışmadığını ise , aynı rampada sistemin sürekli devreye girmemesinden anlayabilirsiniz sanırım :)
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı ogulcanatmaca

• 1.6 TDI ELEGANCE
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
rampa eğimi aracın frenini bıraktığınız anda araç geri hareket yapacak kadar ise(%5) sistem frene bastığınızda!! devreye giriyor. bağzıları bunu otomatik olarak devreye girecek bir sistem olarak algılıyo. yine araç yokuş aşşağı bir konumdayken bir mikter franler tutuyor ama yokuş yukarı konuma göre biraz daha az. bu sistem eğer aracı hareket ettiriken acele davranırsanız aracın stop etmesine de neden olabiliyo biraz alışmak lazım..
OCTAVİA ELEGANCE 1.6 TDI CR

Çevrimdışı HARBİ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ogulcanatmaca;229157
rampa eğimi aracın frenini bıraktığınız anda araç geri hareket yapacak kadar ise(%5) sistem frene bastığınızda!! devreye giriyor. bağzıları bunu otomatik olarak devreye girecek bir sistem olarak algılıyo. yine araç yokuş aşşağı bir konumdayken bir mikter franler tutuyor ama yokuş yukarı konuma göre biraz daha az. bu sistem eğer aracı hareket ettiriken acele davranırsanız aracın stop etmesine de neden olabiliyo biraz alışmak lazım..

sistem ayağını frene basıp çektikden sonra devreye giriyor... basınca deil...stop etmesi senin debriyaj gaz kombinasyonundaki hatandan dolayıdır.. çünkü sistem gaza bastığın anda devreden çıkıyor...bundan dolayı acele davranmak stop etmesine neden olmaz..telaş yapıp debriyaj gaz kombinasyonunu tutturamadığından stop ediyordur :)..sistemden dolayı deil..

Çevrimdışı ogulcanatmaca

• 1.6 TDI ELEGANCE
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: HARBİ;229377
sistem ayağını frene basıp çektikden sonra devreye giriyor... basınca deil...stop etmesi senin debriyaj gaz kombinasyonundaki hatandan dolayıdır.. çünkü sistem gaza bastığın anda devreden çıkıyor...bundan dolayı acele davranmak stop etmesine neden olmaz..telaş yapıp debriyaj gaz kombinasyonunu tutturamadığından stop ediyordur :)..sistemden dolayı deil..

önceki aracımda yokuş kalkış desteği yoktu hiç el freni kullanmadan yokuşlarda araç kaçırmadan kalkıyordum biraz daha hızlı davranırsan nasıl stop ettiğini görürsün:kart: ayrıca sistem frene basıldığı anda devreye giriyor tabi araç yokuşta ise bunuda şöyle anlarsın fren pedalı yokuşlarda neredeyse paspasa kadar iniyor yani sistem kontrolü kendi üzerine alıyo sen istediğin kadar frene bas. bir de sistemin freni bırakması gaza yüklenir yüklenmez gerçekleşmiyo birazdaha dikkat edersen anlarsın

Çevrimdışı msidestructive

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;228579
Polo öyle değil. Gümbür gümbür geri kaydırıyor. Kullanmış olduğum Ford Bronco da öyleydi.

artık orasını bilmiyorum ben otomatik vites sevmedigim için bugüne kadar hiç almadım ama bi arkadaşımda mercedes e220 var otomatik onda herhangi bir kayma yok ayrıca otomatikte böyle bir sisteme gerekte yok yokuşta kalkarken hem frene hemde gaza rahatlıkla basablirsiniz debriyaj gibi bir derdiniz yok çünkü.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: msidestructive;229610
artık orasını bilmiyorum ben otomatik vites sevmedigim için bugüne kadar hiç almadım ama bi arkadaşımda mercedes e220 var otomatik onda herhangi bir kayma yok ayrıca otomatikte böyle bir sisteme gerekte yok yokuşta kalkarken hem frene hemde gaza rahatlıkla basablirsiniz debriyaj gibi bir derdiniz yok çünkü.
1974 model otomatik Mercedes 230.4' ü yokuşta durdurup ayağınızı frenden çekin, sonra da araçtan inin gidin çay falan için. Gene de kaydırmıyor ancak Polo' da öyle değildi. Keza easytronic ve türevleri de fena halde geri kaçırıyor.:wnk:

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;229636
1974 model otomatik Mercedes 230.4' ü yokuşta durdurup ayağınızı frenden çekin, sonra da araçtan inin gidin çay falan için. Gene de kaydırmıyor ancak Polo' da öyle değildi. Keza easytronic ve türevleri de fena halde geri kaçırıyor.:wnk:
sırf bu sistemden dolayı bana merso aldıracaksın uğur:++::++:
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı HARBİ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ogulcanatmaca;229589
önceki aracımda yokuş kalkış desteği yoktu hiç el freni kullanmadan yokuşlarda araç kaçırmadan kalkıyordum biraz daha hızlı davranırsan nasıl stop ettiğini görürsün:kart: ayrıca sistem frene basıldığı anda devreye giriyor tabi araç yokuşta ise bunuda şöyle anlarsın fren pedalı yokuşlarda neredeyse paspasa kadar iniyor yani sistem kontrolü kendi üzerine alıyo sen istediğin kadar frene bas. bir de sistemin freni bırakması gaza yüklenir yüklenmez gerçekleşmiyo birazdaha dikkat edersen anlarsın

bilmediğinizi varsayıyorum :)..çünkü frene basıldığı anda değil...basılıp çekildikten sonra devreye giriyor...2-3 saniye aracı tutuyor..istediğiniz skoda servisine de gidip sorabilirsiniz..gaza bastığınız anda sistem devreden çıkar...eğer bi problem varsada sizin aracınız veya sizden kaynaklanıyordur...aksi yoktur..aksi hata veya arızadır..

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
ogulcanatmaca; gaza basıldığı anda fren devreden çıkmıyorsa araç stop etmezmi ki o zaman?? ben tam olarak anlayamadım..!!

Çevrimdışı ogulcanatmaca

• 1.6 TDI ELEGANCE
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octavia5;229753
ogulcanatmaca; gaza basıldığı anda fren devreden çıkmıyorsa araç stop etmezmi ki o zaman?? Ben tam olarak anlayamadım..!!
harbi isimli üyeye ben ne demek istediğimi anlatamadim oda kendince bazi yorumlar yapmiş ararba arizali felan diye neyse ben kimseyle uğraşmak istemiyorum sistem gaza dokunduğunuz anda devreden bir anda çikmiyor bunu yapan mühendisler emin olunki bizden daha iyi programlamiştir sistemi siz araç kullanirken ayağinizi debriyajdan aniden çekip bir anda gaza yüklenmezsiniz bu hareket bir zaman sürecinde olur bunuda hesaplayarak sistem gaz pedalina dokunulduğu anda değilde bir miktar sonra denreden çikiyo zaten ayni anda çiksa araç bir miktar geri kaçma yapardi el freniyle kalkiş yaptiğinizi düşünün el frenini gaza dokunur dokunmaz tamamen indirir misiniz yoksa burada bir koordinasyon mu söz konusu. Ayni işi bu sistem yaptiğina göre herhalde ne demek istediğimi anlamişsinizdir.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;229636

İlk çıkan DSG'lerde de çok feci kaçırma vardır, öyle böyle değil. Gazı verdiğin halde bile hala kayardı, neden sonra toplardı kendini. Otomatik viteste çok gerekli bir sistem değil bu zaten, asıl olay manuelde, hoş bunca yıldır bu olmadan kullandık mis gibi arabaları. Hafif el frenini çek ver gazı git bitti gitti.

Çevrimdışı HARBİ

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ogulcanatmaca;229818
harbi isimli üyeye ben ne demek istediğimi anlatamadim oda kendince bazi yorumlar yapmiş ararba arizali felan diye neyse ben kimseyle uğraşmak istemiyorum sistem gaza dokunduğunuz anda devreden bir anda çikmiyor bunu yapan mühendisler emin olunki bizden daha iyi programlamiştir sistemi siz araç kullanirken ayağinizi debriyajdan aniden çekip bir anda gaza yüklenmezsiniz bu hareket bir zaman sürecinde olur bunuda hesaplayarak sistem gaz pedalina dokunulduğu anda değilde bir miktar sonra denreden çikiyo zaten ayni anda çiksa araç bir miktar geri kaçma yapardi el freniyle kalkiş yaptiğinizi düşünün el frenini gaza dokunur dokunmaz tamamen indirir misiniz yoksa burada bir koordinasyon mu söz konusu. Ayni işi bu sistem yaptiğina göre herhalde ne demek istediğimi anlamişsinizdir.

ogulcan sana artık hiç bişe demiyorum..senin dediğin gibi bir durum yok...bunuda ii ce anla...anlamanda beni alakadar etmiyor...daha da yorum yazmam..yazarsanda he he diycem artık o duruma geldi..anlatıldığında anlaşılmıcak bi durum yok...zaten senin anlattığın gibi bir durum yok..sana 2 sayfa yokuş kalkış nedir..nasıl devreye girer nasıl çıkar diye döküman mı verim??? bunu mu istiyorsun..??

ayrıca insanlar bugün belki saniye belki saliselerle kazalardan kurtuluyor..nasıl olurda gaza basınca hemen devreden çıkmaz...böle bi saçmalık olabilirmi...ii ozaman hız sabitleme sistemide senin dediğin gibi olsun...90 sabitlemiş giderken frene veya gaza basınca hemen devreden çıkmasın..sonra devreden çıksın..:)..böle bi mantık olabilir mi...
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2011, 17:00:47 Gönderen: HARBİ »

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar rampada durduktan sonra aracınızı istediğiniz hızda kaldırabilirsiniz. gaz-debriyaj ayarlamasını iyi yaptıktan sonra hiç bir sıkıntı olmaz. yokuş kalkış testeği sizin kalkış performansınıza göre frenlemenin basıncını azaltır. aniden devreden çıkmaz.
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2011, 21:33:18 Gönderen: archaeologist »
octavia 1.6 TDI elagance 2011

Çevrimdışı alpino

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: archaeologist;230311
arkadaşlar rampada durduktan sonra aracınızı istediğiniz hızda kaldırabilirsiniz. gaz-debriyaj ayarlamasını iyi yaptıktan sonra hiç bir sıkıntı olmaz. asr sizin kalkış performansınıza göre frenlemenin basıncını azaltır. aniden devreden çıkmaz.

tabiki öyle hocam. ama buradaki konu zaten asr değil hill-holder. zaten bu fonksiyonun olduğu araçlar elegance donanımlı ve patinaj sadece asr'ye değil tcs sistemi ile motor devri düşürülerek de engellenmeye çalışılıyor.

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: archaeologist;230311
arkadaşlar rampada durduktan sonra aracınızı istediğiniz hızda kaldırabilirsiniz. gaz-debriyaj ayarlamasını iyi yaptıktan sonra hiç bir sıkıntı olmaz. yokuş kalkış testeği sizin kalkış performansınıza göre frenlemenin basıncını azaltır. aniden devreden çıkmaz.

kesin bu donanım bizim için yapılmamıştır... bayanlar içindir :)