škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia ön taraftan gelen tıkırtılar

0 Üye ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar son 1 haftadır arabamın ön alt tarafından çok hafif bozuk yolda ilerlerken tıkırtılar şeklinde sesler duymaya başladım.. bugün bir ustaya gittim tüm salıncak burçlarına, egzost bağlantılarına, amortisörlere, alt plastik muhafaza ve tampon bağlantılarına kadar bakmadığı yer kalmadı.. hiç bir sorun görünmüyor dedi ancak kendiside yolda test ederken aynı sesleri duydu ve bu sinir bozucu birşey, adamın kulağı takılır kalır bu seslere dedi ve kendiside bir türlü bulamadı sorunu.. onunda kafası bozuldu bu işe.. arabanın rot kolunu söküp bakalım filan dedi ancak benim vaktim yoktu sonraya bıraktım.. sizce sorun nerede olabilir acaba? bu tıkırtılar insanı sinir ediyor:uve: aracın içerisinde bagaja varana kadar ses yapabilecek herşeyide boşalttım ama sonuç yine aynı :(
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2011, 21:31:27 Gönderen: octavia5 »

Çevrimdışı drys

• 1.6 TDI CR DSG Elegance
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: drys;231736
Üstad,araba DSG şanzımanmı ?

manuel şanzıman.. hafif bozuk yolda oluyor tıkırtılar ve ön alt taraftan geliyor
« Son Düzenleme: 17 Mayıs 2011, 22:07:52 Gönderen: octavia5 »

Çevrimdışı drys

• 1.6 TDI CR DSG Elegance
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
o zman bilgimin dışında bir durum,
ancak DSG şanzımanlarda aynı, tam da sizin tarifinize uyan sorunları çok okudum çeşitli oto forumlarında,hatta youtube de video bile eklenmiş,
ilginç ama tam da sizin soruna çok benziyor

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim octidende geliyor hafif sanki bir tel sürtmesi gibi tıngırtılar geliyor bende otoelektrikçisi ile test sürüşüne çıktık dedi ki,bu ön konsoldan geliyor bu ormaldir dedi ama bana atmasyon gibi geldi.nerede olduğunu keşfedemedik onu bi anlasak sorun çözülecek ama......
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
zaten şu tamircilerin ben anlamıyorum beceremiyorum diyemeyipte normaldir demesi kadar komik birşey yok, öyle komik birşey söylüyorlarki adamın yüzüne karşı imalı imalı gülmekten kendimi alamıyorum.. fenomen benim aracımdaki sesler sendekiler gibi değil alt taraftan filan geliyor.. ben ilk başta salıncak burçlarındandır veya egzost bağlantılarındandır filan diye düşündüm ama aracın altında bakılmadık yer kalmadı bulamadık :(

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Metal metale vuruyormuş gibi tık tık diye mi geliyor ses? Eğer o ise viraj demir lastiklerin eskimiştir ucuz bir parça ama ne yazıkki zamanla aşınıyor..

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;231807
Metal metale vuruyormuş gibi tık tık diye mi geliyor ses? Eğer o ise viraj demir lastiklerin eskimiştir ucuz bir parça ama ne yazıkki zamanla aşınıyor..

hocam çok teşekkürler ancak viraj demir lastiklerine kadar herşeye bakıldı ancak yarın başka bir ustaya hatta bir rot balansçıya gidip onada kontrol ettirmek istiyorum.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aslında ilk gitmen gereken yer rot balansçıdır. 10 tl verirsin tespit yapar parça değişecek ve değişirsen bu para yerine tamir ücreti ödersin. o kadar olur. hafif lıkırt lıkırt gibi sesleri bozuk yolda ( z rotlar ) da çok yapar. çok yavaş gitsen bile.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar ben vw sitesinde ki bir ustaya sordum şu cevabı verdi;
http://www.vwturk.com/forum/showthread.php?69140-USTAYA-SOR&p=1026209&posted=1#post1026209
arkasından anlıyamadım bi daha sordum cevap;"
   XXX USTA´isimli üyeden Alıntı
"disk sacına bakın derim koruma sacı"
--------------------------

yine sordum:

"Ekrem usta bu disk sacı dediğiniz tam olarak nerde duruyor fren diski değildir sanırım,bana sanki kapı menteşeleri gibi,veya sanki bi yerde boşluk varmışda o yapıyor gibi.disk sacı duymamıştım hiç. "
--------------------------------------------
Arkadaşlar ne dersiniz bu disk sacı tam olarak nedir burdan böyle ses gelir mi*
« Son Düzenleme: 18 Mayıs 2011, 12:08:12 Gönderen: fenomen »
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Diskin arkasındaki tenekeyi kastediyor.

Siyah renkli olan

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;231881
aslında ilk gitmen gereken yer rot balansçıdır. 10 tl verirsin tespit yapar parça değişecek ve değişirsen bu para yerine tamir ücreti ödersin. o kadar olur. hafif lıkırt lıkırt gibi sesleri bozuk yolda ( z rotlar ) da çok yapar. çok yavaş gitsen bile.

hocam gittiğim usta yıllardır tanıdığım arkadaşım olduğu için önce ona bir göstereyim dedim ama o işin içinden çıkamadı ayrıca bahsettiğim sesler aynı sizin tarif ettiğiniz durumlarda oluyor yani çok yavaş giderken biraz bozuk yoldu tıkırtılar şeklinde ses yapıyor.. bugün fırsatım olmadı bir türlü ama yarın kesin bir rot balansçıya gidicem çok teşekkürler :ok:

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
yarına kadar sabredemedim ve 1 saat önce rot balansçıya gittim.. ustaya ben hiçbirşey demedim, bir kontrol edelim dedim..usta kontrolünü yaptı ve problemin z rotlarda olduğunu, değiştirmem gerektiğini söyledi.. z rotları aldım tanesi 25 liraydı 20 liradan bıraktılar, ayrıca sağ aks körüğüm hafif yırtılmış birde aks körüğü aldım 25 liraya.. bundan sonra parçaların montajı var ardındanda rot ayarı yapılacak, yeni lastikleri takalı 15 bin km yi biraz geçmiştim, hem bu arada lastik rotasyonunuda yaptırırım rot balans hepsi biter inşallah.. ayrıca sol disk sacından direksiyonu çevirerek ilk kalkışta çok hafif bir ses geliyordu sac azıcık eğilmiş onuda düzeltince ordada sorun kalmadı.. yardımcı olan herkese ve mdindas arkadaşa ayrıca teşekkür ederim
« Son Düzenleme: 19 Mayıs 2011, 21:41:28 Gönderen: octavia5 »

Çevrimdışı octavia5

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar bugün aracımın sağ-sol z rotlarını ve sağ aks körüğünü değiştirdim sonuç mükemmel :ok: tıkırtı namına ses kalmadı.. aks körüğüyle beraber değişim işlemi biraz uzun sürünce rot balans işi yarın sabaha kaldı artık.. burdan tekrar hepinize teşekkürler ederim herkese saygılarımla

Bugünde rot ayarı ve lastiklerin rotasyon işlemi yapıldı ancak balans ayarı yaptırmadım çünkü neye göre balans ayarı yaptırıcam karar veremedim. rotasyondan önce balans bozukluğu yoktu onun için test etmeden balans ayarına girmek istemedim, sizin bu konudaki fikirlerinizde almak isterim.. yani önce araç yolda test edilipmi balans ayarı yaptırılmalı yoksa rotasyon yapıldığında hiçbirşeye bakmadan direk balans ayarımı yaptırılmalı? bu arada doğru lastik rotasyonu konusunda aşağıda birde rotasyon şeması paylaşıyorum herkese saygılarımla

« Son Düzenleme: 20 Mayıs 2011, 15:40:55 Gönderen: octavia5 »

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
öncelikle sorununun halolduğuna sevindim.
z rotlar elle oynatsanız bile dönerler ve sanki bozuk değilmiş havası verirler ama yolda kendilerini belli ederler.

balans ise rotasyonöncesi sorun olmadığını yazmışsınız. şimdide sorun yapacağını sanmam çünkü neticede dönme ve belli bir süratte genelde 90 km sonrasında dışa doğru düzensiz savrulma problemidir. ha önde dönmüş ha arkada ha sağda dönmüş ha solda. 120 km sürate çıkın yan rüzgarın ve kamyondan oluşmuş yol oluğu olmayan düz yolda hem titremeyi hemde düz gidişi kontrol edin soru yoksa devam. iyi sürüşler.