škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Cep telefonuna Kuran-ı Kerim yüklemek günah mıdır?

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu sorum Muhammet hocama..

Başka forumlarda sormuşlar, girişecekler nerdeyse taraflar..Aklıma takıldı benimde..

Biliyorsunuz teknoloji gelişti artık.Dijital bilgileri telefonumuza, akıllı cep telefonlarına yüklenebiliyor, dinlenebiliyor.Ama çelişkiye düşmüşler forumların bir tanesinde..Nasıl Kuran-ı Kerim'i saygı gösterip yüksek bir yere koyuyorsak.Aynı Kuran-Kerim dijital bir biçimde yüklü ama sonuçta açınca Kuran- Kerim tam karşımızda oluyor.Ve biz arka cebimize dahi koyabiliyoruz.

Yorumlarınız nedir?
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bacanak tam teknolojik bir soru bu.bir kere heryerdeki o kur-an-ı kerimin yüksek yerlerde asılmasını(idamlık eleman gibi) ben anlamlandıramadım ve zorluk çekiyorum anlamak için.Ahirette Allah bize neden kur-an-ı kendi göbek hizanızda tutmadınız ve yukarda taşımadınız diye hesaba çekilmiyecek.O'nu yaşayıp yaşamadığımızdan hayatımıza tatbik edip etmediğimizden hesaba çekileceğiz.zira onu okumada asıl espri anlamak için okumakdır.zira akşama kadar sen fatihayı okumuşsun ama Allah bunu anlıyor da biz anlıyormuyuz asıl konu bu.Eğer onu anlamazsak mesajını nasıl anlyacağız,mesajı algılanmıyan bir kur-an ayin ve ölü kitabından öeteye geçirmemişiz maalesef.onun için kur-an-ı yıllardan beridir abdestsiz okunmaz diyerek bu milletle araya olmadık engeller çıkartılmıştır.yok abdestsiz okunmaz,yok dizüstü çökülecek,yok kıbleye dönülecek,yukarı konulacak v.s.tam bir ayin ve tapınak haline getirerek kutsamalarla tütsülerle ayinlerle okunur bir kitap haline getirmişiz ve onu hayatımızın dışına atmışız.Binaenaleyh,her türlü flaşdiskte,cep telefonunda,laptop da her türlü elektronik ortamda yanıbaşımızda taşıyarak,özellikle mealinide indirerek okumalıyız ve okuduğumuzuda mutlaka anlamak için okumalıyız okuduğumuzdan sonuç çıkararak eyleme dökmeliyiz.o ayin kitabı değildir.hayat kitabıdır o.şimdi hemen sanki bize inmiş gibi okumalıyız.yani hiçbir sakıncası yoktur.İstanbul'un fethinde kuşatılmış olan şehrin bir manastırda şunlar konuşuluyormuş;meleklerin kanadı varmıdır yokmudur?düşünün memleket elden gitmiş konuşulan mevzuya bakın.aynen şimdide öyle memleketin %90 kusuru müslüman deniyor ama islam hayatımıza ne kadar sinmiş hele bir bakın.Hırsızlık,gasp,cinayet,fuhuş,zina,uyuşturuculuk,hertürlü ahlaksızlık kol geziyor.98 bin kişsi hapiste olan bir ülkede kur-an okunup anlaşılsa böylemi olurdu.Velhasıl söylenecek o kadar çok şey var ki bunlar için bu forum sitesi bile yetmez.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En guzel cevap tesekkurler :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bişi değil bacanak lafımı olurmuş

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yeri gelmişken tekrar sorayım.Hemde herkez bilgilenmiş olur.

Yatarak müzik dinleyerek uyumak yerine, Telefona yüklediğim Kuran-ı Kerimi açıp dinleyerek uyusak caiz midir? Gece vakti yatmamda gerekiyor.E öbür yandan ecnebi müzikleri dinlemek yerine arada Yüce kitabı dinleyerek uyusak nasıl olur?Yüklediğim programda türkçe açıklamasıda var hem.Anlayarak dinlemiş oluyoruz böylelikle..

Teşekkürler..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;18746
Yeri gelmişken tekrar sorayım.Hemde herkez bilgilenmiş olur.

Yatarak müzik dinleyerek uyumak yerine, Telefona yüklediğim Kuran-ı Kerimi açıp dinleyerek uyusak caiz midir? Gece vakti yatmamda gerekiyor.E öbür yandan ecnebi müzikleri dinlemek yerine arada Yüce kitabı dinleyerek uyusak nasıl olur?Yüklediğim programda türkçe açıklamasıda var hem.Anlayarak dinlemiş oluyoruz böylelikle..

Teşekkürler..
hiçbir sakıncası yoktur hemde daha güzeldir.al-i imran süresinden bir ayet"
191.     Onlar ayaktayken, otururken ve yanları üzerine yatarken Allah'ı anarlar. Göklerin ve yerin yaratılışı üzerinde düşünürler. "Rabbimiz! Bunu boş yere yaratmadın, seni eksikliklerden uzak tutarız. Bizi ateş azabından koru" derler. ------------------------
burada yanları üzeri yatarken Allah'ı anarlar ifadesinden bir çok alim kur-an-ı da okurlar demişlerdir ki doğrudur.Allah'ı anmanın o kadar çok çeşidi var ki,tesbih çekmekden tutunda onu düşünmek,onun nimetlerini,yarattıklarını düşünmek,namaz kılamk,oruç tutmak ve en önemliside kuran okumak zikrin en önemli öne çıkan ifadesidir.

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
çok güzel sorular ve çok güzel cevaplar gördüm.sorandan ve cevaplayandan Alla hrazı olsun.

fabialife

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fmaka;18793
çok güzel sorular ve çok güzel cevaplar gördüm.sorandan ve cevaplayandan Alla hrazı olsun.

:+1::clap::clap::clap:

octaviaman

• Ziyaretçi
Hem yükseğe asıp hem de her zaman okuyup faydalanmalı.Şaşırmamak ve unutmamak için:)

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar kur-an-ın yüksekce yere asılması şekilsel saygıdır.Oysa Allah bizim şeklimize değil ne yapıp yapmadığımıza,tutum ve davranışlarımızın kur-an-a göre yapılıp yapılmamasıyla direkt alakalıdır.Davranışlarımızın sağlamasını ondan aldığımız bilgilerle test ederiz eğer değilse sağlamasında sorun çıkıyorsa orada asılı durması bize bir değer katmaz,tam tersine onu yukarılara değil hemen yanıbaşımızda masada bulunduralım,aklımıza birşey takılırsa hemen açıp Rabbimiz bu konuda ne buyuruyor diye okuyup hemen tatbikine geçmeliyiz.Ben her odaya artı pc de masaüstüne kur-an meali koyuyorum.Eğer yukarda asılırsa şeytan bana boşver yukardan indireceksin açacaksın,abdest alacaksın v.s.. sonra yaparsın diye vesvese yapmasın diye hemen açıp bakıyorum şeytana gıcıklık olsun diye.çokda faydasını görüyorum.onun için şeytanla aramız hiçde iyi değil.
« Son Düzenleme: 15 Haziran 2009, 19:09:14 Gönderen: fenomen »

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;18925
Arkadaşlar kur-an-ın yüksekce yere asılması şekilsel saygıdır.Oysa Allah bizim şeklimize değil ne yapıp yapmadığımıza,tutum ve davranışlarımızın kur-an-a göre yapılıp yapılmamasıyla direkt alakalıdır.Davranışlarımızın sağlamasını ondan aldığımız bilgilerle test ederiz eğer değilse sağlamasında sorun çıkıyorsa orada asılı durması bize bir değer katmaz,tam tersine onu yukarılara değil hemen yanıbaşımızda masada bulunduralım,aklımıza birşey takılırsa hemen açıp Rabbimiz bu konuda ne buyuruyor diye okuyup hemen tatbikine geçmeliyiz.Ben her odaya artı pc de masaüstüne kur-an meali koyuyorum.Eğer yukarda asılırsa şeytan bana boşver yukardan indireceksin açacaksın,abdest alacaksın v.s.. sonra yaparsın diye vesvese yapmasın diye hemen açıp bakıyorum şeytana gıcıklık olsun diye.çokda faydasını görüyorum.onun için şeytanla aramız hiçde iyi değil.

budur..:ok:
" ALLAHIM GÖNLÜMDE OLANI HAKKIMDA HAYIRLI EYLE, HAKKIMDA HAYIRLI OLANA GÖNLÜMÜ RAZI EYLE..."[SIGPIC][SIGPIC]

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;18925

10 üzerinden 11 puanlık bir yorum :ok:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı Muratogretmen25

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;18692
bişi değil bacanak lafımı olurmuş

bu bacanaklık nası oluyo? :9)  bence de cok güzel bir cvp olmuş. keşke kuranı hayatımıza sokacak daha bir çok teknolojik icat olsa...

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bi şey daha eklemek istiyorum kur-an duvarlarda durmak yada ölülere okunmak için inmedi yeryüzüne.
o insanlığın anayasası.insanca yaşamanın kullanım klavuzudur.
anlamak yaşamak ve rehber edinmek için bize emanet verilmiştir.
hepimiz için:ölünce karşımıza çıkıp ben senden razıyım ey kul! demesi ni Allah' tan temenni ediyorum.

Çevrimdışı s_t67

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Saygı elbet olmalı ama arkadaşımızın dedikleride yabana atılmamalı.Ne saygıdan geçelim ne de gözlerimizi kör edelim.Özelliklede Kur'an-ı kendimize değil,kendimizi Kur'an-a uyduralım.