škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

yağ kararması?

skoda53 · 16 · 10092

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı skoda53

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
1.4 tdi fabiama 93.400 km'de mobil1 5w30 esp ve motorsilk katkısı uyguladım.yaklaşık ikiyüz kilometre önce eklediğim yağ hemen siyahlaşmış.benzinli aracı olan arkadaşımın birkaç binlik olan yağı resmen sarıydı.

geçenlerde aracım beşbin kilometrede yaklaşık sekizyüz gram eksiltme yapmıştı.

kıymetli bilgilerinize sunuyorum...

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim arabada çok şükür yağ eksiltme hiç yok,
ama yağ bırak 200 km yi daha servisten çıkmadan kararıyor,
üstelik yağ değiştirmeden önce motor içi temizleyici koyup 15-20 dk çalıştırıp temizlememize rağmen...
dizellerde durum genel olarak bu,
yapacak bişey yok, kafaya da takacak bişey değil bence...

kafaya takılacak bir konu varsa 5000 km de 0,8 lt eksiltme yapması.. :ok:
10.000 km de 1,5 lt den fazla demektir ki normal değil bence...

Çevrimdışı G.Antep Şubesi

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aynı durum benim Caddy'de de söz konusu, dizellerde yağ kararması normal bir durum.

sertan bey şu temizleme işlemini anlatabilir misiniz, bahsettiğiniz şey carbon clean mi ?

Çevrimdışı burock

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada kaliteli bir motor yağı kullanıyorsunuz zaten üzerine birde motorsilk koymanıza gerek yok bence hatta yağ bidonunda da yazıyor yağ katkısı koymayın diye. Belkide o etkiliyordur yağı

Çevrimdışı ALi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
motor yaginin kararmasini bende arastirmistim normal dediler hatta iyide oldugunu yagin gorevini yaptigi soylendi.mobil yag motorsilk tavsiye etmiyor,dizellerin yag eksiltmesi normal hatta bazi marka dizellerde 1000 km de 500 ml ile 1000 ml kadar eksilttigini okumustum.

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: a_tansel;234387
aynı durum benim Caddy'de de söz konusu, dizellerde yağ kararması normal bir durum.

sertan bey şu temizleme işlemini anlatabilir misiniz, bahsettiğiniz şey carbon clean mi ?
eski yağı boşaltmadan önce eklenen, yağa benzer bir motor içi (yağın gezdiği her yer) temizleme sıvısı...
bu sıvı eklenip rölantide 15-20 dk kadar çalışıtırılıyor motor, sonra eski yağ boşaltılırken motor içi kurumlar da yağa karışmış olarak dışarı atılıyor...
faydası ne derecedir bilmem de kullanıyorum ben benzinli de olsa dizel de olsa... :)

örnek olarak bir link ekleyeyim acele ile bulabildiğim...
tabi seçenek çok bu konuda...
ben genelde motul marka tercih ediyorum...

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-aksesuar-otomobil-arazi-araci-snc-oil-motor-ici-temizleme-ilaci-extrem-29856554/detay/?

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: akinali1919;234404
motor yaginin kararmasini bende arastirmistim normal dediler hatta iyide oldugunu yagin gorevini yaptigi soylendi.mobil yag motorsilk tavsiye etmiyor,dizellerin yag eksiltmesi normal hatta bazi marka dizellerde 1000 km de 500 ml ile 1000 ml kadar eksilttigini okumustum.
öyle araba mı olur ya,
1.000 km de 1 litre eksiltirse,
yağ değişim periyodu olmaz o arabada çünkü 10.000 de (periyodta) 10 litre yağ zaten değişmiş olur... :)
ne güzel valla ekle ekle gez, yağ falan değiştirme... :)
zaten 500 ml de yağ lambası yanar...
ankara giderken bi yağ ekle gelirken yolda tekrar ekle...
olmaz o iş...

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sertan_c;234407
eski yağı boşaltmadan önce eklenen, yağa benzer bir motor içi (yağın gezdiği her yer) temizleme sıvısı...
bu sıvı eklenip rölantide 15-20 dk kadar çalışıtırılıyor motor, sonra eski yağ boşaltılırken motor içi kurumlar da yağa karışmış olarak dışarı atılıyor...
faydası ne derecedir bilmem de kullanıyorum ben benzinli de olsa dizel de olsa... :)

ilk değişimde deneyeyim bakalım. :)

Çevrimdışı ALi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bir motorun ne kadar yağ eksiltmesi normaldir?

Kategori - Araç Arızaları,  Haberler,  Motor Arızaları,  Motor Tamircileri,  Teknik özellikler

Içten  yanmalı motorlarda yağın temel görevi motordaki toplam sürtünmeyi  azaltmak ve sürtünen parçaları aşınmaya karşı korumaktır. Pistonlar,  segmanlar ve motor bloğu arasında sürekli olarak bulunan bir miktar yağ  motordaki her bir patlamada az bir miktarda yanar ve yanmış yağlar egzoz  gazları ile birlikte motordan uzaklaştırılır. Bundan dolayı içten  yanmalı motorların hepsi bir miktar yağ eksiltmektedir.
 Değişik çalışma koşulları için her bir patlamada  yanma odasına ulaşacak yağın miktarı motor üretimi sırasında tasarlanır.  Dolayısıyla bir motorun ideal yağ eksiltme miktarı ancak motor  üreticisi firma tarafından açıklanabilir.
 Bununla birlikte birçok benzinli ve dizel motor için yağ eksiltme miktarının üst limiti 1 lt/1.000 km olarak kabul edilmektedir.

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.000 değil 10.000 yazmak istemiştir elektro dizel ltd şti abi... :)
bu yazıyı yazan kişi otorite değil. bence normal de değil...
hangi markanın hangi modeli bu normal kabul edilen?
herkes konuşur...
araçların kullanma kılavuzundan tarayıp ekleyin varsa bildiğiniz de, o modelden uzak duralım...
10.000 km de 10 litre yağ eksiltmesi nasıl normalmiş ya??

Çevrimdışı ALi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bilemiyorum artik,bende senin gibi sasirdim o kismi tekrar okudum ne kadar dogrudur bilmem yorum okuyanlara kalmis.

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim arabanın verilerini buldum,
en fazla 0.6 diyor. 1000 km de o noktaya gelirse zaten motor yaptırmak gerkir bence...
yada dürekli max. devirde kullanmak gerekir ki o kadar yaksın...

Çevrimdışı skoda53

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
hepinize teşekkür ederim, cevaplarınızdan dolayı.yağın kararmasının normal olduğunu öğrenmiş oldum.yağın kaygan olduğunu ve elimde adeta bir tabaka oluşturduğunu görüyordum ama kararması ilginç geliyordu.

ben motora ilk defa yaklaşık ikiyüz kilometre önce motorsilk ekledim.kutunun üzerinde en az 3500 km bvoyunca katkı yağın içinde kalmalı diyor.şimdilik bir çalışma sorunu yok gibi.rolantide eğer motor ısınmışsa yine ,anlık yakıt 0.4 ve nadiren de 0.3 gösteriyor.inşaallah bu motorsilk yağ eksiltmeyi azaltır.motorun çalışma sesini de yumuşatır diyordum ama aradaki farkı anlayacak kadar bilgi sahibi değilim.ses aynı gibi.

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yumurta kasa '98 accentime hararet yaptırdıktan sonra motor bir türlü düzen tutmamıştı motor silk, bor power vs. bir çok katkı denedim ses ve sarsıntılı çalışma için ama sonuç alamadım.
Ustanın önerisi üzerine Elf Moligraf F1 kulladık, motor kedi gibi mırıldanmaya başlamış ve yağ eksiltmeyi de bırakmıştı.

Tv reklamları gibi oldu biraz :)

Çevrimdışı ilkercom

• Deneysel Tecrübe Adamı
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Motor yağınızı seçerken aracı kullandığınız iklime dikkat edin.
Eski aracıma 0-30 yağ koyuyordular autoshop ta sürekli yağ eksiliyordu. Benim devirli kullanmam da eklenince yağ simsiyah olup sürekli bagajda yedek bidonla gezer oldum.
Sonra yaptığım araştırmada benim kullanım koşullarıma göre 10-40 koymam daha iyi diye düşündüm.
Yukarıda arkadaşın bahsettiği temizleme sıvısı alıp ( aslında gereksiz solventle inceltilmiş yağ zaten :D ) motora ekledim. Yağı boşaltıp birde ucuz yağ koyup yarım saat çalıştırdım aracı. Sonra tekrar yağ ve filtreleri değiştirip Mobil tam sentetik koydurdum.
Bayağı bir zaman arabanın motru pırıl pırıldı. Ne zaman yağ çubuğunu çeksem ayçiçek yağı gibiydi :D

Dizel araçlarda ne şekildedir bilemem yanlış yönlendirmiş olmayayım.