škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb 1.4 TSI LPG önerisi ?

fuhayer · 36 · 18514

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fuhayer

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;236631
"lpg kiti kendini ne kadar sürede amorti eder?" sorusunda yanıt arayanlar için aşağıdaki link faydalı olabilir. Değişkenleri girip hesaplama yapabilirsiniz.

http://www.arabatercih.com/benzin-lpg-karsilastirma-3/

toplam benzin masrafiniz: 4304.4 tl
toplam lpg masrafiniz: 2717.28 tl
aracin ilk çalismasinda kullanilan benzin masrafiniz: 590.8 tl
10.000 km lpg sistem bakim maliyetleri: 50 tl
muayene öncesi sizdirmazlik raporu yari fiyati: 12.5 tl
sistemin size maliyeti: 2500 tl
tum masraflar çiktiginda yillik kariniz: 933.82 tl
yillik yaptiginiz km ye göre sistemin kendini amorti etmesi: 2.68yildir

ben özürlü indirimli aldığımdan 5 yıl kullanmakla mkellefim. öylede böylede kit lazım.
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2011, 11:40:58 Gönderen: fuhayer »

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
dedklrnz dgru dusncenze de saygı duyuyrum ama  ben taktrmazdm lpg.ayrca aynı perfrmansı vrecegnede inanmyrum.elbet bayr yukarı fln braz geri kalr dusncesndym

Çevrimdışı tufan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim aracımda yol bil ortalamsı ile lpg tüketi mi arasında 1.2 lt oynuyo

Çevrimdışı fuhayer

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: tufan;236649
benim aracımda yol bil ortalamsı ile lpg tüketi mi arasında 1.2 lt oynuyo

1 lt benzin = 1.2 lt lpg mantığı vardır zaten. LPG birebir yakmıyor ama yined emerak ettim ne gösteriyor diye.

8 lt x 1.2 = 9.6 lpg yakar gibi.

buna istinaden:
8.0 lt x 4.22 = 33.76 tl
9.6 lt x 2.21 = 21.22 tl
fark............= 12.54 tl /100 km

ben şahsen az görmüyorum bu farkı kki yıla vurursanız ve fazla km yaparsanız dudak uçurtur.

Çevrimdışı fuhayer

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kerem61;236647
dedklrnz dgru dusncenze de saygı duyuyrum ama  ben taktrmazdm lpg.ayrca aynı perfrmansı vrecegnede inanmyrum.elbet bayr yukarı fln braz geri kalr dusncesndym

ben bu aracımdan çnce megane II 1.6 otomatik vites kullanıyordum. LPG de araç daha atak gidiyordu ve benzine geçince daha bir kasıyordu. bunu araştırınca öğrendim ki LPG nin daha iyi yandığından dolayı daha performans verebilme olasılığı var. benzin tamamı yanmayınca performans düşebilirmiş. yani özetle şunu söyleyeyim, aman aman fark yok ama 45% tasarruf farkı var.

Çevrimdışı tufan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fuhayer;236659
1 lt benzin = 1.2 lt lpg mantığı vardır zaten. LPG birebir yakmıyor ama yined emerak ettim ne gösteriyor diye.

8 lt x 1.2 = 9.6 lpg yakar gibi.

buna istinaden:
8.0 lt x 4.22 = 33.76 tl
9.6 lt x 2.21 = 21.22 tl
fark............= 12.54 tl /100 km

ben şahsen az görmüyorum bu farkı kki yıla vurursanız ve fazla km yaparsanız dudak uçurtur.

katılıyorum kısa şehiriçi 30 - 50 km bile benzin lpg farkı hiisedililiyor.

Çevrimdışı tufan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu arada Fiatın sizin motora benze 1.4 Tjet i var ve ona Brc kit takıyorlar. belki sizin araçlarada uygunu vardır

Çevrimdışı fuhayer

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
meslektaşımda punto evo 2010 dizel var. hergun git gel yapıyoruz işe beraber.
5 lt/100 km max dizel yakıyor ve asabi kullanıyor.
hesapladım:
5 lt x 3.54 = 17.7 tl yakıyor aracı.
ben hemen hesap makinesi aldım deidm benim araç salon tipi 9.5 lpg yaksa eder 21 tl. dedim o zaman benim salon benzin senin kutu evo ile hemen hemen eşit yakar farkı da salon gibi benzinli araç ile sayahat olur :)

Çevrimdışı fuhayer

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: tufan;236666
bu arada Fiatın sizin motora benze 1.4 Tjet i var ve ona Brc kit takıyorlar. belki sizin araçlarada uygunu vardır

BRC yi megane II de denemiştim çok memnun kalmıştım bir gun bile teklememişti ve geçişlerde his ettirmemişti. ama zamanla yakıtı yukseltmeye başlamıştı ve bakımı periodik yapılması şarttı. masraflı geldi bana bu sebeple yeni nesil bakım masrafsız tasarruflu sistem şart bu yeni aracıma.

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fuhayer;236660
ben bu aracımdan çnce megane II 1.6 otomatik vites kullanıyordum. LPG de araç daha atak gidiyordu ve benzine geçince daha bir kasıyordu. bunu araştırınca öğrendim ki LPG nin daha iyi yandığından dolayı daha performans verebilme olasılığı var. benzin tamamı yanmayınca performans düşebilirmiş. yani özetle şunu söyleyeyim, aman aman fark yok ama 45% tasarruf farkı var.

tasarruflda olsa performslda olsa lpg kullanmam.iyi bse oldgnu dusnmuyrm.

Çevrimdışı adorno

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
LPG olayını epey araştırmıştım,mercedes 2000 model e200 K almayı düşündüğüm zamanlarda.
Bu araç şehir içi agresif kullanımda 15lt tüketime kadar yükseliyordu.Sonra gördüm ki,LPG taktırıp aracı satanlar ortalama 12aylık (brc,zavoli,prince,gfi) tüplü kullanıp araçlarını satan insanlardı.Yani son 1-1.5sene lpg takıp çok memnun olacaksın,performansı düşmeyecek,motora zarar vermeyecek,o zaman neden satıyorsun kardeşim? sorusunun kimse de cevabı yoktu.
http://www.teleflexgfiturkiye.com/LPG/2-38/Merak-Ettikleriniz.html

S 5. MOTORUN ÖMRÜNÜ AZALTIR MI?
C 5. Lpg motorun ömrünü azaltmaz. Doğru yapılan ve iyi programlanan bir montaj araca zarar vermez. Lpg benzine göre daha kuru bir yakıttır. Fakat bütün ilk çalışmalar benzinle olduğu için araç zarar görmez. Ayrıca kaliteli bir yakıt alınırsa yine aracın zarar görmesi engellenmiş olur. Otogaz satıcıları yazın ve kışın yakıtlarına koydukları katkılarla yakıtın kalitesini yükseltmektedir. Ancak şunu söyleyebiliriz. 500 bin km de yapılacak bir motor revüzyonu 450 bin km ye çekilebilir. Yaklaşık %10 yıpranma olabilir. Fakat %50 yakıt tasarrufu sağlayan bir sistemde neredeyse 100 milyar bir tasarruf elde edip 2-3 milyar motor masrafını 50 bin km daha erken yapmak kullanıcıyı rahatsız etmemeli diye düşünüyorum.
[SIGPIC][/SIGPIC]

Superb 1.4 tsi elegance
next YE-G828 Plus 4.3"
sonyericsson p1i

Çevrimdışı fuhayer

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
hereksin bir görüşü var tabiki. parası olan zaten LPG ile işi olmaz. ama ayda 400-500 tl yi yakıta harcayacak orta sınıf vatandaş sayısı çok az maalesef.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ayda 2500 km yol yapıyoruz araba şehir içi 10 lt yakıyor buda 250 lt yakıt yapar.Benzinin litre fiyatı 4,20 dersek 1050 tl yapar lpg de ise en son hesaplamama göre km de 270 kr yakıyor buda 675 tl denk geliyor arada 375 tl fark var bu aylık senelik derseniz 4500 tl yapar bu sistem arabada 2008 den beri var toplam tasarruf 13500 yapar ki bu da az bir rakam değil..

Sıkıntısı oluyor mu tabi ara ara problemleri oluyor ama yaptığım masraf en fazla regülatör değişimi ile enjektör değişimi oldu bu da 400 tl civarında tuttu başkada sorun yok :)

Çevrimdışı fuhayer

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;236747
Ayda 2500 km yol yapıyoruz araba şehir içi 10 lt yakıyor buda 250 lt yakıt yapar.Benzinin litre fiyatı 4,20 dersek 1050 tl yapar lpg de ise en son hesaplamama göre km de 270 kr yakıyor buda 675 tl denk geliyor arada 375 tl fark var bu aylık senelik derseniz 4500 tl yapar bu sistem arabada 2008 den beri var toplam tasarruf 13500 yapar ki bu da az bir rakam değil..

Sıkıntısı oluyor mu tabi ara ara problemleri oluyor ama yaptığım masraf en fazla regülatör değişimi ile enjektör değişimi oldu bu da 400 tl civarında tuttu başkada sorun yok :)

ş.içi 10 lt yakan araç ne ?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: fuhayer;236754
ş.içi 10 lt yakan araç ne ?

20V 1.8 Turbo Octavia :)

101 bg 1.4 Fabia da 10 litre altına pek düşmüyor İstanbul trafiğinde :D