škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastikler yenilendi, park sensörü takıldı...

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Selam arkadaşlar,
Ne zamandır foruma mesaj yazamıyordum işlerin yoğunluğu yüzünden, kısmet bugüneymiş...
Km. sayacım 50.000 geçmiş lastiklerin değişim zamanı gelmişti.

Ön lastiklerimin durumu...

Arka lastik.

Arka lastik dişleri...

Görüldüğü gibi ön lastik ile arasında bariz fark vardı ve Bridgestone'lar çok yol sesi yapıyordu. Dördünü birden değiştireyim dedim. Niğde'deki lastikçileri dolaştım Goodyear Efficient Grip, Lassa Impetus Revo, Michelin Energy Saver ve Pirelli Cinturato marka model lastikleri inceledim. Fiyatları (195 55 15 ebat için) sırasıyla 240, 195, 250, 200 TL civarındaydı. Sonrasında bir yakınımın indirimi ve tavsiyesi üzerinde Michelin'de karar verdim.

Ön lastik dişleri...

Araç lifte alındı.

Michelin energy saver. Bariz bir şekilde aracın kabin gürültüsü azaldı.

Aracı bu sene eşimde kullanmaya başladı ve benden fazla kullanıyor. 1-2 vukuatı olduğu için park sensörü şart oldu. Skoda servisinde park sensörü takıyorlardı ama ellerindeki markayı beğenmedim ve pahalı buldum. Hepsi buradadan Cyclone marka park sensörünü aldım. Fiyatı 90 küsür TL idi ama zam gelmiş.

Sensörler serviste önce boyandı ardından tampon delinerek takıldı. Bu işlem için önce tampon söküldü ardından park lambaları ve kutusunu yerleştirmek için bagajın sağ tarafındaki plastik parça çıkarıldı. Yapım aşamalarını resimleyemedim servis aracın yanında durmamıza izin vermiyor. Uzaktan seyredebiliyoruz. :bnn:

Gösterge paneli kablosuz, yani sensörlerin bağlandığı kutu ile herhangi bir bağlantısı yok ama elektrik almak için alttan sigortaların olduğu yere bağlandı.

0,01 m hassasiyet diyor ama 0,1 m deseler daha mantıklı.
Eksilerine gelince ; sesi çok yüksek, kapatılabiliyor ama kısılamıyor. Bazen arkada hiçbir cisim olmamasına rağmen geri vitese ilk takıldığında 0,5 m uyarısı veriyor. Fazla kurcalayamadım belki bazı sensörler biraz daha yukarı baktırılabilir. Bunun dışında sıkıntım yok.:)

Dünde benim yavruyu alıp aracı yıkamaya gittik. :)

Malzemeler...

Ufak ufak başladı işlere... Su damlalarını sil dedim yerdekileri silmeye başladı.:++:

Plastik paspasları kışa sakladım. Şoför tarafındaki yıpranmaya başlamıştı. Tekstil paspasları kullanalım birazda.

Kağıdımızıda koyalım. yeni üyeler kıskansın biraz.:++:

Lastikleri ve davlumbazı Atas'ın lastik parlatıcısıyla parlattım.

Buda uzun zaman önce aldığım bebelerin koltuk arkalarını kirletmesini önlemek için zamazingo. Automix marka idi ve fiyatı 5 TL idi yanılmıyorsam.

Şimdilik bu kadar...:ok:
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2011, 09:10:46 Gönderen: Suleyman »

Çevrimdışı G.Antep Şubesi

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hayırlı olsun abi lastikler resmen bal dök yalaymış iyi ki değişmişin :)
bu arada park sensörünün ekranı da konsola çok güzel uymuş, hiç sırıtmamış :ok:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Ooooo hoşgeldin diyelim önce  :)

Güzel olmuş hepsi, güle güle kullanın yengeyle  :ok:

Benim kızın da ayakları koltuğa erişiyor artık o LAYLON'dan benim de almam lazım  :D

Çevrimdışı G.Antep Şubesi

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;236594
Benim kızın da ayakları koltuğa erişiyor artık o LAYLON'dan benim de almam lazım  :D

böhöhöyt daha uzun yolda çıkaracaaak, püskevit dökceeek, meyfa suyu dökceek efendime söyliym ali mert'in yaptığı gibi koltuklarda gezceek :hanz:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: a_tansel;236616
böhöhöyt daha uzun yolda çıkaracaaak, püskevit dökceeek, meyfa suyu dökceek efendime söyliym ali mert'in yaptığı gibi koltuklarda gezceek :hanz:

Elbette, o yüzden bu aralar koltuk korumayı tazelemem lazım. Araba benim kızın zaten, feda olsun  :)

Çevrimdışı cnraru

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
hayırlı olsun güle güle kullanın yeni lastik ve park sensörünüzü...

Çevrimdışı ozerakin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
çok güzel olmuş park sensörleri gerçekten konsolla uyum harika güzel seçim

Çevrimdışı hedowich

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
hayirli olsun iyi gunlerde kullanin:) energy savera gelince size %100 katiliyorum kisa zaman once birebir tecrube edindim..kardesimde partner tepee var  aracin  yalitimi ticari arac olmasina ragmen oldukca guzel uzerine ziebarth da ses yalitimi yapilmisti...
gecenlerde eski bir dostum ziyaretime geldi ondada yeni berlingolardan var (tepee ile ayni) araci kullandigimda kisa sureli bir sok yasadim bu ne sessizlik acaba 90hp-110hp fark yuzunden mi derken citroenin lastiklerinin energy saver oldugunu gordum..aradaki fark inanilmazdi:)

efe_38

• Ziyaretçi
hayırlı olsun abi,bu ara baya hareketlilik olmuş :) lastiklerin değişmesi ise çok yerinde önler baya yıpranmış fren anında sorun yaşatırdı

Çevrimdışı tufan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
park sensöü güzel olmuş. ilk defa Turanza ların bu kadar aşındığını gördüm ön arka yapılmamış heralde biri diğerindne fazla aşınmış. kullandığım hiç bi lastik dişlisini aşınmış görmedim ama bayatlar 2 yılda bir değiştirrim şuanki turanzalar 2 seneye yakınlaşıyo ama ne dişlisinde sorun var nde persormansında.

michelin deneyimlerinizi merak ediyorum ileriki.

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: tufan;237066
park sensöü güzel olmuş. ilk defa Turanza ların bu kadar aşındığını gördüm ön arka yapılmamış heralde biri diğerindne fazla aşınmış. kullandığım hiç bi lastik dişlisini aşınmış görmedim ama bayatlar 2 yılda bir değiştirrim şuanki turanzalar 2 seneye yakınlaşıyo ama ne dişlisinde sorun var nde persormansında.

michelin deneyimlerinizi merak ediyorum ileriki.

Evet araç alındığından beri ön ve arka lastiklerin yerleri değiştirilmedi. Artık her sene ön ve arka lastiklerin yerini değiştirtmeyi düşünüyorum. Bu şekilde 1 sene daha fazla kullanmış oluruz. Turanzalardan performans olarak sorun aşamadım zaten aracı spor amaçlı kullanmıyorum, sakin sürüyorum fakat çok ses yapıyorlardı şu an ses belirgin bir şekilde gitti.:ok:

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Süleyman gerçekten uzun zamandır beri paylaşımlarını görememiştim.süper dönüş yaptın.lastikleri ve park sensörünü güle güle kullanın.Ama ben şu koltuk kirlenmemesi için aldığın zmazingo çok hoşuma gitti ondan düşünüyorum nerden bulabilirim ki.sanal mağazalarda bulunuyormudur?
birde lastiklerim malesef yeni ama o kadar ses yapıyor ki goodyear arkalarda dunlop birde asfalt mıcırlı asfalt sesden muzdaribim.eskisinde hemen michelin düşünüyorum yada yokohama ac 01 düşünüyorum.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;237188
Süleyman gerçekten uzun zamandır beri paylaşımlarını görememiştim.süper dönüş yaptın.lastikleri ve park sensörünü güle güle kullanın.Ama ben şu koltuk kirlenmemesi için aldığın zmazingo çok hoşuma gitti ondan düşünüyorum nerden bulabilirim ki.sanal mağazalarda bulunuyormudur?
birde lastiklerim malesef yeni ama o kadar ses yapıyor ki goodyear arkalarda dunlop birde asfalt mıcırlı asfalt sesden muzdaribim.eskisinde hemen michelin düşünüyorum yada yokohama ac 01 düşünüyorum.

http://www.hepsiburada.com/Liste/typer-pvc-koltuk-arkasi-organizer-siyah/ProductDetails.aspx?productId=otbtc4367941&categoryId=20024978#Gorseller

http://www.hepsiburada.com/Liste/automix-cok-cepli-koltuk-arkasi-canta-lux/ProductDetails.aspx?productId=otsv1001200004173&categoryId=20024978

http://www.hepsiburada.com/Liste/modacar-10-bolmeli-siyah-koltuk-arkasi-organizer-431153/ProductDetails.aspx?productId=otm431153&categoryId=20024978

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı

Sağolun hocam, resimsiz konu açmak istemiyorum o yüzden biraz geri kaldım forumdan.
Zamazingoyu  ise internette "Koltuk arkası koruyucu kılıf " olarak aratırsanız bulabilirsiniz.
Ben bunu almıştım ama başka bir siteden: http://www.netsiparis.com/detay/17162151035/AUTOMIX-KOLTUK-ARKASI-KORUYUCU
Lastik konusu ise araca, yol şartlarına göre değişiyor. Tabi bizim gibiler için fiyatı da önemli bir konu. Ben Michelin'i tavsiye ederim. İrfan hoca Good Year'dan memnun zamanı gelince araştırırsın artık.
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2011, 11:10:15 Gönderen: Suleyman »