škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bor katki maddesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı umutaras

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Sevgili arkadaşlar, octinin yağ değişimi yapılacak. Şu bor katkı maddesini çok övüyorlar reklamlarda. çekiş artıyormuş, ses azalıyormuş, motorun ömrü uzuyormuş gibi cazip şeyler söylüyorlar. Kullanan varmı aramızda yada bilgisi olan. Tavsiye edermisiniz ?

Çevrimdışı emrah arıcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben ford c-max dizelde kullanıyorum bir etkisini göremedim.
Bir sevda bizimkisi.....

Çevrimdışı emrahkaan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
yeni tip motorlarda hiç bir faydası olmadığı gibi zararı da oluyor. yağ firmalarının çoğu katkı maddesi ile kullnamayın diye uyarıyor. Ben de deneyecektim honda da ama sağolsun ustam uyardı. bence gereksiz. Tercih sizin.

Çevrimdışı skoda53

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
sakın kullanma.bunu bin km önce motorsilk kullanan biri olarak söylüyorum.bunların hepsi böyle.hepsinin içinde ptfe (teflon) katkısı var.ama biliyorum,dayanamayıp alacaksınız.ben de öyle yaptım.çünkü 60 lira ile mucizeler bekliyoruz.yeni nesil araçlarda çok gereksiz...

Çevrimdışı umutaras

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skoda53;243764
sakın kullanma.bunu bin km önce motorsilk kullanan biri olarak söylüyorum.bunların hepsi böyle.hepsinin içinde ptfe (teflon) katkısı var.ama biliyorum,dayanamayıp alacaksınız.ben de öyle yaptım.çünkü 60 lira ile mucizeler bekliyoruz.yeni nesil araçlarda çok gereksiz...

Arkadaşlar bir tek olumlu yorum olmadığına göre gereksiz yere pişman olmamak için vazgeçtim :) tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
mehmet beyin dediği gibi bunlar teflon katkılı olduğu için sürtünmeyi azalttığı doğrudur ama sanmıyorum st deki hiçkimsenin dandik yağ kullandığını. dandik yağ kullanılıyorsa faydası olur ama 1. sınıf yağlarda bir fayda göstereceğini sanmıyorum.

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı eRay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Habere göre %20 oranına kadar yakıt tassarufu sağlayabilen, Nano  teknolojili Araba yağının formülünü herkes eline gecirmeye calışıyor.

Dünya, AR-GE sırlarımızın peşinde

A.A

Türk Şirketi NNT'nin dünyada ilk kez bor  ve nanoteknolojiyle geliştirdiği BORPOWER motor yağlayıcılarının Ar-Ge  sırrını almak için ABD başta pek çok ülkeden teklif geldi.

Dünya devi şirketler, Türk şirketin uzun yıllar süren Ar-Ge ile ürettiği  teknolojinin hammaddesini kullanarak ürünler geliştirme düşüncesindeydi  ancak şirket yetkilileri, bu teklifleri reddetti.

NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri A.Ş Genel Müdürü Mehmet Can Arvas, NNT'nin Türkiye'nin bor madenlerini en ileri nanoteknoloji kullanarak geliştirdiği uç ürünlerin benzerinin dünya genelinde yapılamadığını söyledi.

BORPOWER

Arvas'ın verdiği bilgiye göre, BORPOWER teknolojisi araç motorlarında  yüzde 20'ye kadar yakıt tasarrufu sağlıyor, araçların rektefiye ve yağ  ömrünü 2 kat uzatıyor.

Dünyada bir ilk olan BORPOWER teknolojisinin Türkiye'ye yakıt-yağ  tasarrufunda yılda 6-8 milyar dolar kazandıracağı belirtiliyor.

Türkiye'de yılda 500 bin ton sanayi yağının kullanıldığı düşünüldüğünde,  BORPOWER teknolojisinin bu rakamı 250 bin ton seviyesine indireceği,  böylece hem ekonomiye hem çevreye katkı yapacağı ifade ediliyor.

NNT, bor ile ilgili 250 yeni proje yürütüyor.

vas, BORPOWER ürünlerinin İngiltere'de ve Almanya'da satılmaya  başladığını, geliştirdikleri teknolojinin dünya bilim adamları  tarafından 21. asrın en önemli buluşu olarak seçildiğini ve bu nedenle  Münih'te bulunan Dünya Teknoloji Müzesine konulduğunu aktardı.

Çevrimdışı redoknot

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar konuya ben iyice araştırdım piyasada gözümü korkuttular
aracıma katkı koymadım,araştırmalarım sonucunda bunları
buldum.
Reklam kurulunun bu ürün hakkında yanıltıcı  reklam vermekten dolayı kararı resmi gazetedede yayınlanmış.enerji bölümünde.linki aşağıda;
http://www.resmi-gazete.org/gundem/duyurular/reklam-kurulu/reklam-kurulu-163--basin-bulteni.html
sizde inceleyin...

RESMİ GAZETE DE Kİ METİN:

V- ENERJİ

1) 2008/250- NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri ve Seramik Malzemeler Ar-Ge Sanayi Tic. A.Ş. adlı firmaya ait tanıtım broşürlerin ve anılan firmanın http://www.nnt.com.tr adresli internet sitesinde yer alan "S 250 Gold, Marine, Nanolube, MS 250, MS 600, GBX" adlı ürünlere ilişkin tanıtımlarda yer alan "BORPOWER ® bor elmas tozu (MCDP) ve nanobor´un eşsiz özelliklerinden yararlanarak hareketli motor parçalarındaki Sürtünmeyi yüzey kaplama ve bilye yatağı etkisi ile en az seviyeye indirir. BORPOWER ®'nin etkinliği aktif maddelerinin (MCDP ve nanobor) nanokristal özelliklerinden kaynaklanır. Bu nano parçacıklar NNTnin üstün tecrübe ve birikimi ile benzeri olmayan nano teknolojik yöntemlerle üretilmiştir. BORPOWER ® kati yağlayıcılar sınıfındaki en etkili Nano yağlayıcı katkı maddesidir. Örneğin içerdiği aktif maddelerden biri olan nanobor katı yağlayıcı maddeler arasında en düşük sürtünme değerine sahiptir (…)" şeklindeki ifadeleri ispatlar nitelikteki 'bilimsel' çalışmaların gerçeği yansıtmaması dolayısıyla bahsi geçen tanıtımların tüketicileri aldatıcı nitelikte olması gerekçesiyle Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik'e uygun olmadığına,

Bu durumun, 4077 sayılı Kanun'un 4822 sayılı Kanun'la değişik 16 ncı maddesi hükmüne aykırı olduğuna, reklam veren NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri ve Seramik Malzemeler Ar-Ge Sanayi Tic. A.Ş. hakkında anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.