škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Günlük yakıt değerleriniz..

gokcen59 · 4900 · 2314678

0 Üye ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emre.tk;509849
Şehiriçi kavramını niye okuduğunuz üzere şehir sınırları içerisinde yapılan yolculuklarda yapılan tüketim yerine bilmem kaç km hız vs. diye yorumlamaya çalışıyorsunuz ki?  Bahsettiğiniz hızlar üretici firmaların gerçek şehiriçi güzergah yerine bantta şehiriçi yol şartları için varsaymiş oldukları değerler. Ben aynı istanbul  içi - şehir içinde- güzergahta yeri geliyor 4.4 lt yeri geliyor 8 litre yakıyorum. Size göre bu güzergah bir gün sehir içinde, bir gün şehir dışında o zaman! Birbirimizi saçma sapan bir konuda boşu boşuna kirmaya hiç gerek yok. Bence en sağlıklı paylaşım şekli de güzergah ve ortalama hızla birlikte paylaşılan tüketim verileri...

Ankara'nın ya da İstanbul'un yüzölçümü ne kadar? Ankara'da Çankaya'da, Yenimahalle'de ya da Sincan'da araç kullanmak aynı mı? Bunun için "şehir içi" tabirini her önümüze geldiğinde kullanmayalım diyoruz. Daha önce de belirttim Ankara içinde 4,9 litreden 22 litreye kadar tüketim gördüm. Aracı her ay farklı güzergahta kullanıyorum zaten. Sizin mantığınıza göre 4,9 yaktığım da şehir içi 22 litre yaktığım da. İste bunun için resmi bir veri konmuş ortaya ve denmiş ki 19 km/saat altı şehir içidir. Yoksa aynı araç için sadece bu forumda yüzlerce farklı şehir içi verisi çıkar ki bunların çoğu aslında şehirler arasıdır.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı emre.tk

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;509854
Ankara'nın ya da İstanbul'un yüzölçümü ne kadar? Ankara'da Çankaya'da, Yenimahalle'de ya da Sincan'da araç kullanmak aynı mı? Bunun için "şehir içi" tabirini her önümüze geldiğinde kullanmayalım diyoruz. Daha önce de belirttim Ankara içinde 4,9 litreden 22 litreye kadar tüketim gördüm. Aracı her ay farklı güzergahta kullanıyorum zaten. Sizin mantığınıza göre 4,9 yaktığım da şehir içi 22 litre yaktığım da. İste bunun için resmi bir veri konmuş ortaya ve denmiş ki 19 km/saat altı şehir içidir. Yoksa aynı araç için sadece bu forumda yüzlerce farklı şehir içi verisi çıkar ki bunların çoğu aslında şehirler arasıdır.
Ender kardeşim niye bu kadar diretiyorsun ki? "Şehiriçi" kelimesi aracın kullanıldığı lokasyonu ifade ediyor.  Bu kelimenin neresi hızla alakalı?  Ayrıca ben zaten şehiriçi şehirdışı ifadelerini sağlıklı bulamadığımı da ifade ettim.  Bahsettiğin 19 km ortalama hız sadece pazarlamada kullanılan bir VARSAYIM.

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Milletin ortalama tüketimini bilmem de 'kim 1 saatte 19 km yol gidiyor ki' denilmiş, cevap olarak 'ben' diyebilirim

Evimle iş yerim arası 13 km (Cebeci-sıhhiye köprüsü-konya yolu-çiğdem). Sabah trafiğinde gidişim yaklaşık 30 dk sürüyor, dönüşüm ise 45-60 dk arası.

Demek ki neymiş; 1 saatte bırakın 19 km'yi 13 km'ye bile düştüğü oluyormuş ortalama hızın.

Çevrimdışı emre.tk

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: schumici;509858
Milletin ortalama tüketimini bilmem de 'kim 1 saatte 19 km yol gidiyor ki' denilmiş, cevap olarak 'ben' diyebilirim

Evimle iş yerim arası 13 km (Cebeci-sıhhiye köprüsü-konya yolu-çiğdem). Sabah trafiğinde gidişim yaklaşık 30 dk sürüyor, dönüşüm ise 45-60 dk arası.

Demek ki neymiş; 1 saatte bırakın 19 km'yi 13 km'ye bile düştüğü oluyormuş ortalama hızın.
Bu durumda sabahları şehir dışında gidiyorsun,  akşamları dönüş güzergahın şehiriçi oluveriyor :)

Çevrimdışı schumici

• Turbo Benzinli
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.schumici.simplesite.com
Alıntı yapılan: emre.tk;509859
Bu durumda sabahları şehir dışında gidiyorsun,  akşamları dönüş güzergahın şehiriçi oluveriyor :)

Hafta içi şirket aracı kullandığımdan, dolayısıyla yakıt da şirketten olduğundan şehrin içi yada dışı farketmiyor benim için :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emre.tk;509856
Ender kardeşim niye bu kadar diretiyorsun ki? "Şehiriçi" kelimesi aracın kullanıldığı lokasyonu ifade ediyor.  Bu kelimenin neresi hızla alakalı?  Ayrıca ben zaten şehiriçi şehirdışı ifadelerini sağlıklı bulamadığımı da ifade ettim.  Bahsettiğin 19 km ortalama hız sadece pazarlamada kullanılan bir VARSAYIM.

Öncelikle birşeyde diretmiyorum; kaldı ki birşeyde diretip diretmemek konusunda tavsiyeye de ihtiyacım yok. Şehir ici kavramı ya da 19 km olayı pazarlamada kullanılan bir varsayım falan da değil, bu fikre nasıl nail oldunuz ben onu bilmiyorum tabii. "Rural" ve "urban" kelimelerini biliyorsunuzdur, tüketim verileri de buna göre belirlenir. Rural ve urban da sürüş şartları ve ortalama hıza göre belirlenir. Yani objektif veri paylaşimi yapmak istiyorsak ki ben bundan yanayım; nesnel kıstaslar belirtmeliyiz. Aksi takdirde defalarca yazdıgım gibi yazılımlı Superb 1.4 tsi ile Ankara şehir içinde 4.9 yakıyorum der, insankara yanlıs bilgi verir, ancak kendimi avuturum. başlık altında goreceğiniz en uç tüketim verileri de bana aittir zaten. Ki mümkün mertebe olabilecek tüm senaryoları göstermeye çalışıyorum. Arabamla 20 km/saat altında yaktığım veriyi de hiçbir zaman şehir içi verisi diye lanse etmiyorum, o tabiri kullanmıyorum en azından.

Diğer türlüsüyle mutlu olanlara da mutluluk duledim daha önce ve konuyu uzatmamakarını da rica ettim. Bu saatten sonra bu düşdüşünce yapısındaki kisiler lutfen beni alıntılamasın, bana cevap hakkı doğuracak bir şey de yazmasın.

Çevrimdışı emre.tk

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
İngilizce yada Türkçe farketmez. Rural,  urban, şehiriçi,  şehirdışı... Hepsi de lokasyona ilişkin... Tavsiyeye ihtiyacın yoksa akıl da vermeyeceksin arkadaş.  "Uzatma" demeden önce kendi uzatmamayı bilmeli insan.  Sen herkesi böyle saçma sapan muhabbetlerle kır, sonra kendine yönetici de. Buyur kendin çal kendin oyna. Tartışmaya taraf olmayan, her iki görüşün de sağlıklı olmadığını belirten kendisinden farklı bir fikre açık olmayan yönetim mi olur? Üyeliğimi iptal edip, mesajlarimi da silebilirseniz sevinirim.

Çevrimdışı murat aktaş

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emre.tk;509864
İngilizce yada Türkçe farketmez. Rural,  urban, şehiriçi,  şehirdışı... Hepsi de lokasyona ilişkin... Tavsiyeye ihtiyacın yoksa akıl da vermeyeceksin arkadaş.  "Uzatma" demeden önce kendi uzatmamayı bilmeli insan.  Sen herkesi böyle saçma sapan muhabbetlerle kır, sonra kendine yönetici de. Buyur kendin çal kendin oyna. Tartışmaya taraf olmayan, her iki görüşün de sağlıklı olmadığını belirten kendisinden farklı bir fikre açık olmayan yönetim mi olur? Üyeliğimi iptal edip, mesajlarimi da silebilirseniz sevinirim.

Maalesef katılıyorum

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar kusura bakmayın belki tartışmaya neden oldum ama insanlar dışardan forumlara bakıp araç alıyor. Böyle değerler yanlış yönlendirmeye sebep oluyor.
E270CDI aracım vardı. Yazin agresif kulanmayla 9.5,10 Lt arası yakıyordum. Kışın ise hele soğuk motorda 15,17 lt yi bile görüyordum. Simdi kalkipta 2700 motor 2 ton araçla şehir içi 5 lt yakıyorum dersem yanlış yonlendirmiş olurum.

Burada samimi bir şekilde paylaşım yapıyoruz , uslubu bozmadan duzgunce tartışma varken suçlu psikolojisi gibi saldirmaya gerek yok.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kaptan52;509784
Yok Uğur abi sana demedim zaten . :)  Öyle çok paylaşımlar var.
Çevreyolunda , Temde sallıyor 5.,6. vitese 60 la gidiyor al sana şehir içi :)
Alıntı yapılan: enoktakenokta;509810
...Uğur Abi beni alıntılamışsın, ama sana dediğim birşey yok. Sen bunu şehir içi gibi lanse etmiyorsun zaten...
Yani nihayetinde Boğaz Köprüsü' nü geçtim.:rm: Çok fena bir şehiriçi trafiği olur köprüde ama sabah 06:15' te geçince frene bile basmadım.:D
Şaka bir yana sürüş şartlarını tekrar hatırlatmak istedim. Zaten yazdıklarımda şehiriçi veya şehirdışı gibi bir şey yazmadım.

Aslında o 19km/s kriteri tamamen açık ancak ışık, dönüş, ...vb. nedenlerle durulan veya durmaya yakın hale gelen trafik için geçerli bence. 100 metre yolu otuz kere dur-kalkla geçtiğinizde ne oluyor önemli olan o. Erken bir saatte Mecidiyeköy' den geçip 4,7 tutturursam şehiriçi değeri elde etmiş olacağına inanmam mümkün değil.:) Kaldı ki sabit hızda 4,9 ortalama yakaladığım Jetta ile tadilatta olan FSM Köprüsü' nden geçerken 24,9lt/100km bile gördüm.

Aslına bakarsanız burada belirttiğimiz ortalamayı hangi şartlardaki trafikte elde ettiğimizi mutlaka eklemeliyiz ki kafalarda daha net düşünceler oluşabilsin.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emre.tk;509864
İngilizce yada Türkçe farketmez. Rural, urban, şehiriçi, şehirdışı... Hepsi de lokasyona ilişkin... Tavsiyeye ihtiyacın yoksa akıl da vermeyeceksin arkadaş. "Uzatma" demeden önce kendi uzatmamayı bilmeli insan. Sen herkesi böyle saçma sapan muhabbetlerle kır, sonra kendine yönetici de. Buyur kendin çal kendin oyna. Tartışmaya taraf olmayan, her iki görüşün de sağlıklı olmadığını belirten kendisinden farklı bir fikre açık olmayan yönetim mi olur? Üyeliğimi iptal edip, mesajlarimi da silebilirseniz sevinirim.
Öncelikle üslup konusunda uyardım genel olarak, idrak da sıkıntı yaşıyorsunuz sanırım. Benimle emir kipiyle de hiç konuşmayacaksınız pişman olursunuz zira. Forum ortamında ileri geri konuşmak kolay her zaman.
Kimseye akıl verdiğim yok, uluslararası terminolojiyi, bu karşılaştırmaların nasıl yapıldığını yazıyorum; anlamamak da ısrar ediyorsunuz. Siz birşeye inanmıyorsunuz ya da dikkate almıyorsunuz diye o şey kendinden değer kaybetmiyor. Dediğim gibi siz kendi değerlerinizle mutlu mesut yaşayın. Biz de uluslararası kabul görmüş, evrensel, her yerde geçerli verilere göre konuşmaya devam edelim.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;509878
Yani nihayetinde Boğaz Köprüsü' nü geçtim.:rm: Çok fena bir şehiriçi trafiği olur köprüde ama sabah 06:15' te geçince frene bile basmadım.:D
Şaka bir yana sürüş şartlarını tekrar hatırlatmak istedim. Zaten yazdıklarımda şehiriçi veya şehirdışı gibi bir şey yazmadım.

Aslında o 19km/s kriteri tamamen açık ancak ışık, dönüş, ...vb. nedenlerle durulan veya durmaya yakın hale gelen trafik için geçerli bence. 100 metre yolu otuz kere dur-kalkla geçtiğinizde ne oluyor önemli olan o. Erken bir saatte Mecidiyeköy' den geçip 4,7 tutturursam şehiriçi değeri elde etmiş olacağına inanmam mümkün değil.:) Kaldı ki sabit hızda 4,9 ortalama yakaladığım Jetta ile tadilatta olan FSM Köprüsü' nden geçerken 24,9lt/100km bile gördüm.

Aslına bakarsanız burada belirttiğimiz ortalamayı hangi şartlardaki trafikte elde ettiğimizi mutlaka eklemeliyiz ki kafalarda daha net düşünceler oluşabilsin.
Demek istediğimiz o zaten. Yani "İstanbul şehir içinde ben 4,5-5 litreyle geziyorum" demekle olmuyor o iş. Tüketim verisi paylaşırken -benim de defalarca bu başlık altında yaptığım gibi- güzergah, güzergah yol durumu(düz, yokuş vs.), trafik durumu(akıcı, yoğun, yoğun akıcı vb.), trafik lambaları, seyehat süresi, ortalama hız ve benzeri detayları da paylaşmak gerekiyor.

Çevrimdışı emre.tk

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;509908
Öncelikle üslup konusunda uyardım genel olarak, idrak da sıkıntı yaşıyorsunuz sanırım. Benimle emir kipiyle de hiç konuşmayacaksınız pişman olursunuz zira. Forum ortamında ileri geri konuşmak kolay her zaman.
Kimseye akıl verdiğim yok, uluslararası terminolojiyi, bu karşılaştırmaların nasıl yapıldığını yazıyorum; anlamamak da ısrar ediyorsunuz. Siz birşeye inanmıyorsunuz ya da dikkate almıyorsunuz diye o şey kendinden değer kaybetmiyor. Dediğim gibi siz kendi değerlerinizle mutlu mesut yaşayın. Biz de uluslararası kabul görmüş, evrensel, her yerde geçerli verilere göre konuşmaya devam edelim.
Üslup diyorsun,  şu mesajının haline bak. Hangi emir kipinden bahsediyorsun??? Tartışmanizda taraf bile değilim, görüşlerinizin olumsuz yönlerini belirtip, farkli bir teklifte bulundum. Sonuç tahammülsüzlük! Açıkça hem hakaret ediyorsun, hem de tehdit ediyorsun. Hukuki sonuçlarına da katlanirsin enoktaenokta.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emre.tk;509915
Üslup diyorsun, şu mesajının haline bak. Hangi emir kipinden bahsediyorsun??? Tartışmanizda taraf bile değilim, görüşlerinizin olumsuz yönlerini belirtip, farkli bir teklifte bulundum. Sonuç tahammülsüzlük! Açıkça hem hakaret ediyorsun, hem de tehdit ediyorsun. Hukuki sonuçlarına da katlanirsin enoktaenokta.
Emir kipi "yapacaksın, edeceksin" şeklinde oluyor genelde, biliyorsunuzdur. Aynı şekilde hiçbir şekilde muhabettim olmayan birinin bana "kardeşim, arkadaşım" vb. tarzda hitap etmesinden de hiç hoşlanmam. Anlaşılmıştır herhalde...

Çevrimdışı emre.tk

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
"Sabırsızlıkla bekliyorum" yazmışsınız hukuki süreci, sonra sildiniz ama çok uzun sürmez merak etmeyin. Gerek yok ama açıklama yapma nezaketinde bulunacağım size; "yapacaksın, edeceksin"  ve "arkadaş" forum geneline serzeniştir ve emir kipi değildir. Sizin bu üslubunuz, hakaret ve tehditleriniz de benim hoşuma gitmiyor! Anlaşılmamış herhalde...