škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rodaj

cSKn · 10 · 3575

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cSKn

• Rockford Fosgate
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Aracım 2011 1.4 16v 15 haziranda aldık aracı. Henüz 260km'de ve rodaj dönemindeyim. Şehiriçi günde 5-10km yapıyorum. Motoru yormadan 3000-4000 devir arası vites geçişlerine dikkat ediyorum. Gazı köklemiyorum, hafiften hızımı arttırıyorum. Sormak istediğim; Rodaj süresi diye birşey varmı ? Hani rodaj ne kadar çabuk biterse, o kadar iyi olur diye şeyler duydum. Böyle gitmemde bir sakınca var mı ? Birde ilk 1000km mi, 2000km sonramı servise kontrole gideceğiz ?
Renault
Megane II Sedan
1.6 16V
Authentique

Tulgar

• Ziyaretçi
Evet var,kullanım kitapcığında yazar.Dizel ve benzinli motorlarda farklıdır.Belirtilen km dolana kadar geçmemen önerilen devirde belirtilir.İlk 1000....? vs. servise gitme Renaultta yok.Farklı markaları bilmiyorum.
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2011, 11:11:12 Gönderen: Tulgar »

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Hayırlı olsun!

Redline'a sokmadan tatlı tatlı yükselt devri, yine bırak kendi yavaşlasın kompresyonla.

Ben yılda 4-5 bin km geçtiğim için 1500 gibi bir km'de gitmedim bakıma, ama o km'de bir yağ ve filtre değişimi iyi olur deniyor ama şart değil.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Zamanında forumda çok tartışıldı.Hatta bunun üzerine epeyi yazı var.Bulunca eklerim.Kullanım klavuzunda da yazıyor ayrıca.

Gearbox

• Ziyaretçi
biz aracı aldığımızda 1500 km ye kadar zorlamayın dediler. şimdi limitlerde kullanıyoz :D

Çevrimdışı cSKn

• Rockford Fosgate
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Kullanım klavuzundan baktım şimdi 1500km olarak belirtilmiş. Merak ettiğim zamanı önemlimi ? Atıyorum 1500km'yi 1 senede de yaparım 1 ayda da. Rodajı ne kadar kısa sürede tamamlarsak o kadar iyi olur gibi birşeyler duydum. Ne kadar doğru ne kadar yanlış ?
Renault
Megane II Sedan
1.6 16V
Authentique

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cSKn;246943
Kullanım klavuzundan baktım şimdi 1500km olarak belirtilmiş. Merak ettiğim zamanı önemlimi ? Atıyorum 1500km'yi 1 senede de yaparım 1 ayda da. Rodajı ne kadar kısa sürede tamamlarsak o kadar iyi olur gibi birşeyler duydum. Ne kadar doğru ne kadar yanlış ?

Zaman önemli değil ama bu rodaj kısmına çok takılmayın, birazda güvenlik nedeniyle belirtilir o süre. Hani sonuçta kul yapısı, kalite kontrolde gözden kaçan bir durum olmuştur, bu kaçan durum ilk 1500'de hiç olmazsa bir güvenlik zaafiyeti oluşturmasın diyedir. Motorlar bizlere gelene kadar hem ne testlerden geçiyor hemde günümüz teknolojisi çok ilerledi artık. Bu motorlara ilk marşı biz basmıyoruz sonuçta, araca takılmadan önce bile limitlerde kaç saat çalıştırılıyorlar. Özenli kullanın, takip edin aracı ama kendinize çokta sıkıntı yaratmayın.
Güle güle kullanın hayırlı olsun ayıca aracınız :):ok:

Çevrimdışı ahmedb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yeni araç alınca insan sanki ilk kendi eli değiyormuş zannediyor..
yanılgı..

"Her ne ki elde yok ihtiyaçta vardır..
."

Çevrimdışı cSKn

• Rockford Fosgate
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;246972
Zaman önemli değil ama bu rodaj kısmına çok takılmayın, birazda güvenlik nedeniyle belirtilir o süre. Hani sonuçta kul yapısı, kalite kontrolde gözden kaçan bir durum olmuştur, bu kaçan durum ilk 1500'de hiç olmazsa bir güvenlik zaafiyeti oluşturmasın diyedir. Motorlar bizlere gelene kadar hem ne testlerden geçiyor hemde günümüz teknolojisi çok ilerledi artık. Bu motorlara ilk marşı biz basmıyoruz sonuçta, araca takılmadan önce bile limitlerde kaç saat çalıştırılıyorlar. Özenli kullanın, takip edin aracı ama kendinize çokta sıkıntı yaratmayın.
Güle güle kullanın hayırlı olsun ayıca aracınız :):ok:

sağolun :) ama insan işte ister istemez merak ediyor.
Renault
Megane II Sedan
1.6 16V
Authentique

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cSKn;246981
sağolun :) ama insan işte ister istemez merak ediyor.

Haklısınız, elbette. Bende yeni aldığımda benzer hisler içerisindeydim, insan ister istemez düşünüyor tabi. İlk km'ler biraz dikkat etmekte elbette fayda var en azından olası üretim hatasından kaynaklanabilecek bir sürüş güvenliği sorununa karşı ama stres olmaya gerek yok, bunu demek istedim. Teknik anlamda bir sorun olmaz herhangi bir üretim hatası yoksa.