škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Dizimden ses geliyor!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
15 yaşımdan beridir dizimde hafiften bir ses gelmekte eğilip kalkarken.Şimdilerde bu sesi daha fazla duyar oldum.Doktora gideceğim yarın ancak bu şikayetten muzdarip olanlar varsa bilgi almak istiyorum..

Sadece çömelip kalkarken dizlerden gıcırtı sesi geliyor.(Yağlamak çözer mi :++: )
Ama başka bir yan etkisi yok.Yorulma falan yok.Sadece ses yapıyor.Birde hani namazda otururken (Tahiyyat) 'ta uzun süre duramıyorum.Rahatsız ediyor dizimi..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı emrtkn

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.etaelektromarket.com.tr
Menisküs geldi aklıma birden ama , dizden ses gelmesi ile menisküsün alakası yok gerçi.
Benimde dizlerimde arada sırada kitlenme oluyor , böyle KÜT!lemeden dizim düzelmiyor , ama bu ben istersem de oluyor , aynısı babamda da mevcut.
Bende nedeni ni bilmiyorum , kendimi bildim bileli var , ama hiç doktora gitmedim daha.
Aferim bana :)
Abi bu arada problemine çook yardımcı oldum dikkatimi çekti :)
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı halepce

• hımmmmm
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;247526
15 yaşımdan beridir dizimde hafiften bir ses gelmekte eğilip kalkarken.Şimdilerde bu sesi daha fazla duyar oldum.Doktora gideceğim yarın ancak bu şikayetten muzdarip olanlar varsa bilgi almak istiyorum..

Sadece çömelip kalkarken dizlerden gıcırtı sesi geliyor.(Yağlamak çözer mi :++: )
Ama başka bir yan etkisi yok.Yorulma falan yok.Sadece ses yapıyor.Birde hani namazda otururken (Tahiyyat) 'ta uzun süre duramıyorum.Rahatsız ediyor dizimi..

hareket hocam hareket.
Sanırım egzersiz yapmanız lazım. çökmede ağrı felan yapıyorsa. Bi doktora görünün hocam siz ya. bende burada reçete yazıyorum tahminlen. :krk:

ama yağlama çözer mi çözmez mi onuda bi ustasına danışın isterseniz.
Şaka bir yana geçmiş olsun. Yaşınız genç. bu tür belirtiler normal şeyler değil sonuçta. Mutlaka bir doktora görünün erkenden. Sonra pişman olmayın.

Çevrimdışı murathan28

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Çömelip kalkarken o ses benden 15 yıldır geliyor.Hatta önceleri sporda yapardım ağrı olmadığı için pek üstüne düşmedim.

fabialife

• Ziyaretçi
ben de sağ dizde ( sola da biraz var ama sağdaki kadar değil) iş icabı uzun süre dağ, tepe, arazi gibi bozuk zeminde yürümekten kaynaklanan ve dizdeki hareketli mafsalın içerisindeki kıkırdakların parçalanmasından mütevellit bir rahatsızlık vardı.
belirtileri; normal yürümede ve hareket etmede bir problem yok.
sadece zeminin bozukluğundan dolayı yük dize dengesiz binince, merdiven çıkarken dizlere yük binince, kısacası dize yük dengesiz veya fazla binince bir acıma oluyordu.
emar sonucu atroskopi ile ameliyat oldum, sonrasında da amerikadan gelen ve horoz ibiğinden elde edilen, hareketli iki kemik arasında kayganlığı sağlayan ve yine iki kemik arasına sadece doktorun enjekte ettiği 5-6 tane iğne oldum.
sonuç olarak tamamen geçmesede kısmi faydası oldu ve pek sıkıntı vermiyor.
dizden ses gelmesinin eklem kireçlenmesi, kıkırdakta veya mafsallarda aşınma ya da sinirsel bir rahatsızlıktan dolayı başta olmak üzere bir çok sebebi olabilir.
emar ya da bil.tomoğrofi  çektirmeyince bu tür rahatsızlıklar pek net olarak teşhis edilemiyor.
sana geçmiş olsun Gökhan'ım imkanın varsa diz konusunda uzman ve tecrübeli bir ortopediste gitmeni tavsiye ederim.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fabialife;247563
ben de sağ dizde ( sola da biraz var ama sağdaki kadar değil) iş icabı uzun süre dağ, tepe, arazi gibi bozuk zeminde yürümekten kaynaklanan ve dizdeki hareketli mafsalın içerisindeki kıkırdakların parçalanmasından mütevellit bir rahatsızlık vardı.
belirtileri; normal yürümede ve hareket etmede bir problem yok.
sadece zeminin bozukluğundan dolayı yük dize dengesiz binince, merdiven çıkarken dizlere yük binince, kısacası dize yük dengesiz veya fazla binince bir acıma oluyordu.
emar sonucu atroskopi ile ameliyat oldum, sonrasında da amerikadan gelen ve horoz ibiğinden elde edilen, hareketli iki kemik arasında kayganlığı sağlayan ve yine iki kemik arasına sadece doktorun enjekte ettiği 5-6 tane iğne oldum.
dizden ses gelmesinin eklem kireçlenmesi, kıkırdakta veya mafsallarda aşınma ya da sinirsel bir rahatsızlıktan dolayı başta olmak üzere bir çok sebebi olabilir.
emar ya da bil.tomoğrofi  çektirmeyince bu tür rahatsızlıklar pek net olarak teşhis edilemiyor.
sana geçmiş olsun Gökhan'ım imkanın varsa diz konusunda uzman ve tecrübeli bir ortopediste gitmeni tavsiye ederim.

Biraz önce bir yazı okudum orada da aynen böyle yazıyordu.
Merakla ve endişe ile bekliyorum doktorun ne diyeceğini..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı narkotikim

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
önce teşhis sonra tedavi .geçmiş olsun...

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Diz konusunda baya araştırmam oldu. 2003'te sağ diz ön çapraz bağlardan ameliyat oldum. İç menisküs de baya parçalandığı için tamama yakını çıkarıdı. Bu dizde çok azı durmakta olan iç menisküs senin anlattığın tarzda takılmalar yapıyor 2-3 senedir ama çok sorun yapmıyorum. Ama zorladığımda sanki kıkırdaklar da aşınmış olduğu için kemiksel bi takım ağrılar da oluyor.

2007'de de diğer (sol diz) ön çapraz bağımdan ameliyat oldum. İç ve dış menisküsler de dikildi. Sorunsuz olarak da kullanmaktayım.

Senin dizdeki durum çok önceleri bir zorlama neticesi kısmi bir menisküs yırtığı oluşmuş olabilir, bu ara sıra takılmalar yapıyordur. Bazı durumlarda da romatizmal rahatsızlıklar ya da yosunsu oluşumlar olabiliyor dizde. Bunlar da olabilir. Kesin tanı için MR ya da artroskopi gerekir büyük ihtimal. Menisküs sorunu varsa kolay bir ameliyat. Sorunlu kısım kesilip çıkarılırsa aynı gün ya da ertesi gün ayağa kalkabilirsin. Dikilirse 2-3 hafta bastırmazlar. Ama genelde ufak yırtıklar kesilip çıkarılıyor ve iyileşme çok çabuk oluyor.

Tahiyyatta oturma meselesi bende de sıkıntılı, ama 2 dizden 3 ameliyat geçirmeme yoruyorum, artık yaşlanıyoruz normal şeyler :)

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçen sene benim 22 yaşındaki kızım da iç menisküsler den bir operasyon geçirdi.
Arkadaşlar hepiniz oldukça genç yaştasınız.
Bu tip şikayetlerin ileride daha cidddi boyutlara dönüşmemesi için geç kalmayın, geçmiş olsun.
LÜTFEN ARABALARINIZA GÖSTERDİĞİNİZ İLGİNİN EN AZ YARISI KADAR DA KENDİNİZE GÖSTERİN::::
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim

Çevrimdışı narkotikim

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
aslında menisküs iki eklem arasında ki sürtünmede yastık görevi yapıyor.yük benmesinde ve kıvrılmasında iki eklem birbirine sürtünmeden kayarak ve birbirine zarar vermeden geçinip gidiyor.eğer ameliyat veya herhangi bi dejenerasyon sonucu bu yapı zarar görürse, yırtık veya ödem takılma, agrı, zorlanmalara dayanıksızlık vs.vs.ameliyatla menisküs tamir edilirken yani zarar veren kısımla yararlı olacak kısım da yıkamalar la falan alındığı için bir müddet rahatlamadan sonra bir kaç yıl veya yaşlılığın verdiği eklem sorunlarıyla dizinizde problemleri devam ettirebiliyor..buradan şunu söyleyebiliriz...hiç bir şey orjinali gibi olmaz...sağlıcakla..

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Hele bir teşhis edilsin bakalım, geçmiş olsun.

Çevrimdışı hasanmustafa

• Sniper
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fabialife;247563
hareketli iki kemik arasında kayganlığı sağlayan ve yine iki kemik arasına sadece doktorun enjekte ettiği 5-6 tane iğne oldum.
  öncelikli olarak geçmiş olsun Allah şifa versin ...
çoğu kişiye bu tedavi uygulanıyor ve egzersiz
yürüyüş ve ağır olmayan sporlar öneriliyor :+1:

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun Gökhan abi.
-------------------------------------------------

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun Gökhan'cığım. Önce bir doktor görsünde, illaki bir tedavisi vardır.

Çevrimdışı ahmedb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Allah afiyet versin

"Her ne ki elde yok ihtiyaçta vardır..
."