škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

İstanbul-Eceabat-Erikli yol macerası...

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cumartesi sabah 5'te bir türlü gidemediğim Çanakkale şehitliğine ve geziden sonra merak ettiğim yazlık alanlardan birine Erikli'ye uğramayı düşündüm.Evdekileride aldım çok şükür bir aksilik olmadan gezimizi yaptık. Önceki gün arabayı hafif baş ağrısıyla zar zor yıkamıştım turbo nozul'un bozulduğunuda görünce canım sıkıldı biraz onsuz güzelce yıkayıp hydrorep ile parlattım.

Gezi sabahı arabayı kontol ettim,farlarını,yağ seviyelerini su seviyelerini vs.

Full depo ile gösterdiği menzil, YB dan alayını sıfırladım bu arada.

Ya Bismillah deyip yola çıktık, KGS kartında az bakiye vardı durup onu doldurdum.

Köftecide çorbamızı içtik.

Çorbacıya kadar 120km yol yaptım, 90-110 arası dikkatli kullanım sonucu ortalama değerimiz bu;

Gelibolu'ya şarköy üzerinden gittik. Memleketim benim özlemişim :) Şarköy;

Şarköye 4.5 ile gidildi.

Olay bu. Tamamen doğal trakyanın verimli topraklarında yetişmiş sebze meyveler. Hemen ayıptır söylemesi şarköy kirazından seçtim.Tadıyla yolda yüzümü güldürücek lezzette :)

Gelibolu için hazırız :)

Şarköy-Gelibolu arası müthiş manzaralar. ah düzgün bir fotoğraf makinesi olcaktı elimde...

Yollardaki Tabelalar zaten götürüyor,adresde sorun yaşamadım,yinede bir manava sordum,doğru gittiğimi söyledi elinde şehitliklerin bulunduğu detaylı haritada varmış hemen aldım birtane,artık haritamızda var. Ve Geliboluya şehitliklere gelmiş durumdaydık. Mehmetçiğe saygı anıtı ;

Accayip bir sıcak... ama klimasıyla bizi kurtardı :ok:

Yol devamında etrafta bilgi verici yazılarda var rehbersiz olmaz tabiki ama bilgilendirici çok şey var. 26.Alay şehitliği tabelasını gördüm geçenler birşey göremedikleri yere girmem diyerekten herhalde önümdekiler girmedi ben soktum burnumu hemen içeri, toprak yola alışığız biz. :++:

Burası evet 26. Alay'ın şehitliği ama 26.alay demek 57.Alay demek, yardıma gidip canlarını feda eden 57.Alay :( 57.Alay şehitliğini merak edenler 26.alaya uğraması gerek.

İçeride yolculuk havası. :)

İşte Sembolik olarak yaptırılan 57.Alay Şehitliği, 57. alay'ın askerleri bu yaptırılmış yerin hemen yanında bulunan çukurda yatıyorlarmış,tüyleri diken diken edici bir bilgi daha;askerleri gömmek için açılmamış o çukur, ortalık yerde durmasın diye, 57.alay askerlerini ve daha kimliği bulunamamış bir çok askere mezar olmuş bir çukur.

Merak ettiğim bir yer daha, Siperler [Cilalı araba tozundan belli olur :D ] ;

Ve Conkbayırı, en sıcak nokta.

Atatürk'ün hiçbir şekilde ayrılmadığı gözetleme yeri

Ve Atatürk'ün saati sayesinde kurtulduğu kalbine şarapnel parçası bu noktada gelmiş.

Daha sonra anıta(abideye) gitmek için yola çıktık. yol kenarında köftemizi yedik.anıt yanında ücretsiz park noktasına park ettik. Anıt bakımdaydı şansımıza :(

Abide kötü çıktı ama olsun :(

Dualarımızı edip kutsal topraklardan ayrılıyorduk artık. Seyit onbaşının heykeline uğradık.

Burasıda Namazgah Tabyası, [cephanelik] çanakkalenin ilk şehitleri bu cephanenin patlaması sırasında olmuş.
İçerisi müze, girdik fransızların mataraları topları ingiliz mermileri, daha bir çok şey, güzel bir canlandırma yaptılar içeride.

He birde şehitliklerin yanındaki koylara girenler var,kendilerinin bilceği bir iş ama tarihe saygısızlık diyorum ben buna, bütün millet diz üstü şortlarla şehitliklere girerler,daha burda onlar hakkında birçok şey yazarım ama neyse yazmıyorum.YAZIK!...

Punto-Fabia arkadaşlar yalnız kalmışlar :)

Erikliye doğru artık yola çıktık.Deniz manzaralı hiç sıkıcı olmayan bir yol,

Keşanın yanından geçip erikli yoluna giricektik.

Ve Eriklideyiz. Sandığımdan büyük biryer. Merkeze 5-6km lik bir uzaklıkta girişteki kumsala çadırlarını kurmuşlar. Merkeze girdik çadır kamp yeri var giriş ücretli çadırlar iç içe iğrenç bir atmosfer, buraya üstüne para verseler girmem dedim. Merkezde alışverişimizi yaptıktan sonra girişteki kumsala çadır kurulan daha sakin olan yere geri döndüm. Çadırımızı kurduk, saat 10 olmuştu,ufaktan birşeyler atıştırıp bizimkileri çadıra bende Fabia'ya yatmaya yöneldim. sabah'ın ışıklarıyla annem sağolsun ateşi hazırlamıştı hemen çayı koyup fast-food kahvaltısına hazırlandım.

Fabia'dan artistik hareketler :)

beyaz Cruze ile jetta güzel uyum yakalamışlar :)

İşte Saros körfezi'nin suyunun berraklığı, Evet müthiş gözüküyor, :)

Erikli'den manzaralar.

Girişteki Sahil pek belli olmuyor,

Bunlarda Bonus Favorit ve Forman köşesi :)

Dönüş yolunda anlatılmaz bir trafik vardı tam tamına 2 saat trafikte oyalandık milim milim ilerledik. ilk gişeden geçip mahmutbey gişelerine girmeden hadımköyün içinden arnavutköyden tenha accayip sakin yoldan hızlıca eve ulaştım.

Kapı önünde durup YB kontrol ettim işte değerler, 250km daha menzilim vardı kat edilen yol en aşağıda belirtildiği gibi.

Dönüşte 5.5 ile geldim toplam yol ortalamam bu şekilde

toplam gidiş geliş 16 saat yol gittim.gidiş 9 saat erikli hepsi dahil geliş sadece erikli-istanbul 7 saat buda trafik yüzünden tabi.Artık oda yorulmuştu.

Okuduğunuz için teşekkürler. Gezdiğim yerleri tavsiye ederim. Erikli'de güzel biryer Ege denizide müthiş tuzlu gözlerim ve burnum tuzdan hayli yandı :) Fotoğraflar n79 telefon ile çekilmiştir.

-------------------------------------------------

Ugur A.

• Ziyaretçi
Ellerine sağlık.
Ben de çok istiyorum sakin kafayla Çanakkale' yi gezmeyi.

Çevrimdışı ahmedb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
fotoroman yapmışsın

"Her ne ki elde yok ihtiyaçta vardır..
."

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eline sağlık.Ben bir türlü gidemedim Çanakkaleye:(

Arabanın yüklü olduğunu farzediyorum, tüketimde 1.4 TDI ile hemen hemen aynı.

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İnşallah gidersiniz, tarihimiz açısından mutlaka görülmesi gereken biryer :)  araba yüklüydü benimde dönüşte kavunu çanakkale domatesi falanda derken iyice doldu. tüketim daha az birşey bekliyodumda dönüşde ful 5.5 ile gittim.

Alıntı yapılan: ahmedb;248656
fotoroman yapmışsın

Sizler için abi :)

Çevrimdışı cSKn

• Rockford Fosgate
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Fotolar anlatım çok güzel bir konu olmuş :)
Renault
Megane II Sedan
1.6 16V
Authentique

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ellerine sağlık çok güzel kareler :):ok:
Arabanın içinide harita tarlasına çevirmişsin :)
O tarafları bende bir görmek istiyorum şöyle geniş geniş, kafamdaki büyük planlardan biri, Çanakkale'den girip Ege'yi boydan aşağı güneye kadar inmek :) Ege'nin yolları falanda çok zevkli ve manzaralı yollar gerçekten :)

Çevrimdışı srcn09

• Turbocharged Direct Injec
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.passatturkiye.com
GÖkçen abim ellerine sağlık harika kareler valla bizde seninle gezmiş kadar olduk ;)

Bizde geçen sene Balıkesir den İstanbul'a Çanakkale üzerinden dönüş yaptık yolları geze geze geldik Şehitlik olsun diğer yerler olsun 1 günümüz yolda geçmişti süper olmuştu fotoğrafları görünce bir an bizim yol canlandı :)
2008 VOLKSWAGEN PASSAT 2.0 TDI CR 140HP 6-DSG COMFORTLİNE REFLEKS GÜMÜŞ

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sağolun :) Haritalar dandikti ya, bazı semtler birinde gözüküp birinde gözükmüyor, gezide şehitliklerin olduğu haritayı kullandım sadece bakmadım bile diğerlerine daha sonra torpidoya attırdım yollar hiç karışık değilmiş istediğiniz yere yönleniyorsunuz.

Çevrimdışı yasin90

• .......
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hikaye tadında yazmıssın kardesim eline yüreğine sağlık :)
ANKARA içi mobilya, özel dolap vs itinayla yapılır, müracaat ben :)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Harika :ok:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı srcn09

• Turbocharged Direct Injec
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.passatturkiye.com
Babama konuştum Balıkesir dönüşü yine Çanakkale üzerinden dönücez dedim Gökçen abi yüzünden canım çekti oraları tekrar gezelim :)
2008 VOLKSWAGEN PASSAT 2.0 TDI CR 140HP 6-DSG COMFORTLİNE REFLEKS GÜMÜŞ

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Emeğine sağlık, çok kral paylaşım olmuş. İnternet bulunduğum yerde problemli, eve gittiğimde iyice okuyup inceleyeceğim. Bize bunlar lazım :)