škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yol Sesi Sorunu-Video linki eklendi

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;253391
Kaymak asfaltta Roomster gibi ekonomik araçlar bile ses almıyor, iş bizim bozuk yollarda bitiyor :)

SuperB'i satıp Roomster mi alsak acaba :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Yoldan dolayı gelen sese kulak asmamak lazım  :)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;253391
Kaymak asfaltta Roomster gibi ekonomik araçlar bile ses almıyor, iş bizim bozuk yollarda bitiyor  :)
Kaymak asfaltta Favorit' e binsen, "Mercedes mini sınıfa el atmış" dersin.:hih::kiki:

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yollarımızın durumunun ses sorunu konusunda ana etken olduğu yadsınamaz bir gerçek, bu noktada hemfikiriz..

Ancak, D sınıfında yer alan araçları aynı yola sokarsanız meydana gelen ses konusunda görece farklılıklar olduğu da bir gerçek.. Bu tarz yollarda -misal benim örneğini verdiğim Ankara çevre yolunda- Mercedes, BMW ve Audi'de bile yol sesi olacağını tahmin ediyorum; ancak önemli olan nokta oluşan sesin sizi ne kadar rahatsız edeceğidir..

Bahsettiğim güzergahta 120 km/sa hızla giderken yan koltukla oturan eşimle "bağırarak" konuşmak zorunda kalıyorsam bence bir sorun vardır.. Dediğim gibi "bence"; kimisi bunu önemsemez kimisi benim gibi bu durumu bir "sorun" olarak addeder ve çözüm arar...

Şahsi kanaatim bir aracın konforlu olup olmadığına karar verirken önemli olan kıstaslar sadece iç mekan genişliği, arka koltuk diz ve baş mesafesi, koltukların yanal desteği ve dolgusu, süspansiyon sertliği vs. değil, aynı zamanda "yol sesi yalıtımı"dır.. Açık konuşmak gerekirse Superb de D sınıfında ne yazık ki arka sıralarda yer almaktadır bu konuda..

Kaymak asfaltta ya da normal standarttaki asfaltlarda zaten araçların büyük kısmı -B sınıfı araçlar bile- yol sesi konusunda çok sıkıntılı değildir, fark benim bahsettiğim nitelikteki asfaltlarda ortaya çıkar...

Aynı güzergahlarda farklı zamanlarda hem Superb hem Passat hem de Mondeo ile seyehat etme fırsatım oldu.. Passat tartışmasız çok farklı yol sesi konusunda, kıyas bile edilmez; işin benim için hayal kırıklığı yaratan boyutu ise Mondeo'nun dahi aynı güzergahta Superb'den çok daha sessiz olması idi...

C sınıfında ise Golf, Jetta, Bravo vs. Octavia'dan çok daha sessiz...

Not: Lastiklerimi aracı teslim alırken kontrol etmiştim, kesin hatırlamıyorum ama şu an bile üretim tarihi olarak 1 yılı doldurmamıştır.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
lastik değişimi olabilir :özellikle michelin lastikler yumuşak hamurlu yol sesini azaltıyor.

onun dışında yalıtım yapılabilir başka da çaresi yok bu işin zannedersem.

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Birkan;253513
lastik değişimi olabilir :özellikle michelin lastikler yumuşak hamurlu yol sesini azaltıyor.

onun dışında yalıtım yapılabilir başka da çaresi yok bu işin zannedersem.
Dediğiniz gibi 2 çözüm mevcut.. Ya lastik ya da yalıtım..

Tam da bu nedenle farklı lastiklere sahip arkadaşların yorumunu bekliyorum.. Cüneyt Bey benim gibi Pirelli lastiklerle aynı sesin olduğunu belirtti..

Araç Pirelli dışında Michelin, Continental, Dunlop ve sanırım Bridgestone lastiklerle geliyor.. Özellikle Michelin sahibi arkadaşlar yol sesi olmadığı ya da rahatsız edici boyutta olmadığı şeklinde yorum yaparsa sorun lastiktir diyebiliriz..

Diğer lastiklerde de aynı durum varsa tek çare yalıtım olacak...

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yalıtım konusunda net bir şey diyemiyorum, istenilen randıman alınamıyor diyorlar. ama lastiğin bariz bir şekilde sesi azalttığını söyleyebilirim.

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

fabialife

• Ziyaretçi
d seğmenti bir araç b ya da c seğmenti araçlara yakın lastik sesi alıyorsa
 hiç kimse kandini kandırmasın.
bu ses lastik değiştirmeyle falan geçmez tek çözüm profesyonel yalıtım yaptırmak.
bu ses bazılarını rahatsız etmiyorsa ona lafım yok. bu kadar ses bana göre bu arabaya yakışmıyor.
bir arkadaşa bu hafta  denizliden dizel süperb alıyoruz, bakalım o nasıl çıkacak.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben 2001 octaviadaki yol sesini kapı fitillerine baglıyordum.hatta komsumun 2003 passatini inceledim  fitiller farklıydı.bu yüzden bulabilseydim ucuza metre hesabı fitil alıp deneyecektim ama bulamadım.neyse konuyu dağıtmayım superb dede ses varsa çok kasmayim kendimi ama fitil bulup montajlarsam paylasagm burada.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Superb'deki ses sorununun kapı fitillerinden kaynaklandığonı düşünmüyorum, yiğidi öldür hakkını yeme misali Superb'in bu konuda hakkını vermek lazım; kapı fitili uygulaması kanaatimce oldukça başarılı...

Çevrimdışı TheTuco

• Y*Ö*R*Ü*K
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Lastik bir nebze azaltsada kesin çözüm değil.... Kapı içi fitillerin içinden serum kablosu geçirip memnun kaldığını söyleyenler vardı fakat denemeden bilemeyiz....
Ford Focus Collection HB

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
asırı bı ses varsa aracta bı sıkıntı var ne dıyelım ozaman.

Çevrimdışı serkankucuk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ben Linea'mda Pirelli Cinturato lastikler kullanıyorum ve özellikle Pirelli'nin sertliğinden kaynaklı ses var ama babamın kullandığı Superb 16'' Continental lastikleriyle çok da rahatsız edecek kadar ses almıyor içeri...

Pirelli'nin çok ses yaptığını önceki aracımız Octavia'da yeni lastikleri Pirelli alınca sıfır lastiğin sesini duyunca anlamıştım...

Biraz daha yumuşak hamurlu ve ses yapmayacak desenli lastik kullanırsanız Superb gibi bi araç rahatsız edecek kadar ses almaz diye düşünüyorum...
[SIGPIC]http://www.skodaturkey.com/image.php?type=sigpic&userid=2314&dateline=1292406644[/SIGPIC]

Çevrimdışı baba63

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.medyaurfa.com
Alıntı yapılan: serkankucuk;253949
ben Linea'mda Pirelli Cinturato lastikler kullanıyorum ve özellikle Pirelli'nin sertliğinden kaynaklı ses var ama babamın kullandığı Superb 16'' Continental lastikleriyle çok da rahatsız edecek kadar ses almıyor içeri...

Pirelli'nin çok ses yaptığını önceki aracımız Octavia'da yeni lastikleri Pirelli alınca sıfır lastiğin sesini duyunca anlamıştım...

Biraz daha yumuşak hamurlu ve ses yapmayacak desenli lastik kullanırsanız Superb gibi bi araç rahatsız edecek kadar ses almaz diye düşünüyorum...

Continental lastik son derece iyi bir lastik..
Araç gelmeden 18'inc in çok sert, konfor bozulur, ses içeri alır diye düşüncelere sahiptim...Ama düşüncelerimi yersiz çıkardı bu lastik...

Çevrimdışı fastbreak79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba;

Benim lastikler de Michelin. Ben böylesine rahatsızlık yaşamıyorum mıcırlı asfaltta bile. Tabii ses var ama yanımdakiyle bağırarak konuşmamı gerektirecek kadar değil. Aracım dizel ve motor sesi konusunda da C segmentten geçen biri olarak benim beklentimi karşıladığını söyleyebilirim.