škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yol Sesi Sorunu-Video linki eklendi

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sorunun kaynağının lastik olduğunu kesin tespit etmek için aynı güzergahta farklı lastiğe sahip başka bir Superb ile test yapmak gerekiyor, bu konuda forumdaşların yardımı gerekli..
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı güvensüperb

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
şuanda takılı olan p7 lastiklerin odundan farkı yok micheline göre .....

Çevrimdışı super.b

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;253241
Yol sesinden muzdaribim fena derecede. Özellikle pürüzlü asfaltta, Ankara'yı bilenler için bilhassa çevre yolunda yüksek süratte giderken oradaki pürüzlü asfaltta, araçtakilerle sağlıklı diyalog kurmak bile güçleşiyor.. Ciddi manada bir uğultu oluyor aracın içinde..

Bu sorun lastikten mi kaynaklı yoksa genel manada bizim araçlarda bir yalıtım sorunu mu var bunu anlamak için bu konuyu açtım..

Benim araçtaki lastikler 225*45*17 ebatta Pirelli P7 Cinrurato.. Superb kullanıcıları araçlarında mevcut bulunan lastikler hakkında bilgi de vererek bu sorunu yaşayıp yaşamadıkları hakkında paylaşımda bulunursa çok sevinirim..

Burada ulaşmak istediğim sonuç; eğer farklı lastik bulunan araçlarda böyle bir sıkıntı yoksa gidip lastikleri değiştireceğim.. Ancak farklı lastiklere sahip araçlarda da bahsekonu durum mevcutsa yalıtımı iyileştirmek yönünde çabalamak gerekecek..

Akşam dönüşte durumun daha net anlaşılması için cep telefonuyla kısa  bir video çektim.. Videodaki "uğultu"ların tamamı yol sesidir.. Zaten  videonun %95'i bu şekildedir.. Özellikle 1.40 ile 1.45 arası ve 1.57 ile  2.08 dakikaları arası çok daha nettir..

Not: Burada birşeyi ispata falan çalışmıyorum; sadece durumu ve bence  sorunu göstermeye çalışıyorum; bilmiyorum bulabilir miyim ama çözüm de  arıyorum.. Bu nedenle kimsenin beni yanlış anlamamasını rica ederim...

[YOUTUBE]LzkAM4_oBtU[/YOUTUBE]

klibi dinledim ve evet ses var.

ama şunlardan kaynaklı olabilir:

1-Dijital rot balans yaptırdınızmı?
 2-Servise biraktınızmı lastikleriniz önler arkaya arkalar önde olmasın?
 şunu bilinki lastikler rotate yapıldıysa lastiklerin yere değme açıları önler arkalardan çok farklıdır çünkü önde motor olduğu için yere sürütünme katsayısı çok daha fazladır. Ona bir sorgulatın değiştirmişlermi bilerek veya bilmeyerek:)

3- Eğer habire o tip yollardan gidiyorsanız Würth ün ses yalıtımını yaptıracaksınız maalesef ve oda 500 tl.

4- Lastiklerinize Nitrojen bastırın ama Çok değil sürütünme katsayısını azaltır
 yakıtta verim sağlar araba.

5- Eğer haddinden fazla ses olduğunu düşünüyorsanız Pirelli nin yurtdışı genel müdürlüğüne şikayet yazalım size mecburen Yeni bir set verilmesini şart koşalım

6- Eğer arabanızı hızlı ve torklu kullanıyorsanız zamanla lastiklerin normal kullanımından dolayı sürtünmesini sağlıyorsanız eskimesini de bir öyle hızlandırıyorsunuzdur bu da ses yapmasını sağlar hemde Çok. Mesela normal 2 bün 3 bin arası devirde değilde devamlı spor araba gibi yükleniyorsanız aşınmasını kolaylaştırır ve rahatsız edici bir ses yapar.

7- Eğer bunların hiçi birisi olmazsa lastiklerinizi Continental le veya Michelinlerle değiştiriniz.

Çevrimdışı super.b

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;255960
Sorunun kaynağının lastik olduğunu kesin tespit etmek için aynı güzergahta farklı lastiğe sahip başka bir Superb ile test yapmak gerekiyor, bu konuda forumdaşların yardımı gerekli..

+1 yardıma hazırım:ok:

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: super.b;258032
+1 yardıma hazırım:ok:
Teşekkür ederim Zafer Bey. Sizin araçtaki lastik markası nedir acaba? Bendekinden farklıysa soruna kesin teşhis bulmak adına son derece faydalı olacak..

Çevrimdışı super.b

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;258121
Teşekkür ederim Zafer Bey. Sizin araçtaki lastik markası nedir acaba? Bendekinden farklıysa soruna kesin teşhis bulmak adına son derece faydalı olacak..

biz en iyisi buluşalım siz bana mesaj atın ona göre hallederiz durumu :ok:

Çevrimdışı baba63

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.medyaurfa.com
Bolu Abant arası (30 KM) lik yolu birgün kendi aracımla ikinci gün ise Audi A6 (2009) model araçla gittim..Ben arasında ses farkı hissetmedim aynı gibi geldi..Asfaltı hafif dişli asfalt...Ayrıca A6'da dikkatimi çeken bir husus oldu...Benim aracım daha düşük devirde vites değiştiriyor ama A6 daha yüksek devirde değiştiriyor..Aradaki farkın HP ve Tork tan kaynaklanacağını düşündük aracın sahibiyle birlikte...

Çevrimdışı hi_cazz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • http://www.opelturket.net
2005 Passat aracımızın orjinal lastikleri Continental idi ve içeriye araç ses alıyordu. Sonra lastiklerimizi Japon üretimi olan Toyo lastikler ile değiştirdik ve araçta ses falan kalmadı. Bu arada sadece lastiğin maskası değil, lastikteki harflerinde sertliğe etkisi var. T model lastikler en yumuşak olanları fakat hıza en az dayanan lastikler, h serisi biraz daha sert, v serisi baya sert, w serisi ise ekstra sert ama 270km/h hız desteği var.

Çevrimdışı super(b)aba

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
superb'i ancak rüyamızda görüyoruz... bir supeerb'im olsa da sesli olsa:)

Çevrimdışı hi_cazz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • http://www.opelturket.net
Alıntı yapılan: super(b)aba;258379
superb'i ancak rüyamızda görüyoruz... bir supeerb'im olsa da sesli olsa:)

Öyle demeyin insanoğlu doyumsuzdur. İlla birşeyden memnun olmayız. :D SuperB olsa idi Q7 olsa derdik inanın :D

Çevrimdışı super(b)aba

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hi_cazz;258382
Öyle demeyin insanoğlu doyumsuzdur. İlla birşeyden memnun olmayız. :D SuperB olsa idi Q7 olsa derdik inanın :D

haklısınız. O zaman da BMW deriz

Çevrimdışı KarelSuperBII

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Yol sesi olayı yalıtımı ve kaplama malzeme kalitesi ile ilgili tabi lastik de önemli bu grup araçların hepsin de aşağı yukarı bu sorun var.Çözümü ise şimdilik iyi bir lastik gibi gözüküyor.

Çevrimdışı jomofu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;253241
Yol sesinden muzdaribim fena derecede. Özellikle pürüzlü asfaltta, Ankara'yı bilenler için bilhassa çevre yolunda yüksek süratte giderken oradaki pürüzlü asfaltta, araçtakilerle sağlıklı diyalog kurmak bile güçleşiyor.. Ciddi manada bir uğultu oluyor aracın içinde..

Bu sorun lastikten mi kaynaklı yoksa genel manada bizim araçlarda bir yalıtım sorunu mu var bunu anlamak için bu konuyu açtım..

Benim araçtaki lastikler 225*45*17 ebatta Pirelli P7 Cinrurato.. Superb kullanıcıları araçlarında mevcut bulunan lastikler hakkında bilgi de vererek bu sorunu yaşayıp yaşamadıkları hakkında paylaşımda bulunursa çok sevinirim..

Burada ulaşmak istediğim sonuç; eğer farklı lastik bulunan araçlarda böyle bir sıkıntı yoksa gidip lastikleri değiştireceğim.. Ancak farklı lastiklere sahip araçlarda da bahsekonu durum mevcutsa yalıtımı iyileştirmek yönünde çabalamak gerekecek..

Akşam dönüşte durumun daha net anlaşılması için cep telefonuyla kısa  bir video çektim.. Videodaki "uğultu"ların tamamı yol sesidir.. Zaten  videonun %95'i bu şekildedir.. Özellikle 1.40 ile 1.45 arası ve 1.57 ile  2.08 dakikaları arası çok daha nettir..

Not: Burada birşeyi ispata falan çalışmıyorum; sadece durumu ve bence  sorunu göstermeye çalışıyorum; bilmiyorum bulabilir miyim ama çözüm de  arıyorum.. Bu nedenle kimsenin beni yanlış anlamamasını rica ederim...

[YOUTUBE]LzkAM4_oBtU[/YOUTUBE]

selamlar öncelikle aranıza yeni katıldım ..
bu konuyu ne zaman açtığınızı bilmiyorum ama aynı sorun bendede var aracım 2014 süperb 1.6 tdi dsg lastikler 225 45 17 pirelli p7 sizinkiyle aynı ve yol sesini çok alıyor siz bu sorunu çözdünüzmü yardımcı olursanız sevinirim...

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu sorunun çözümü yok maalesef. Ne yazık ki bizim araçların yalıtımı D segmenti standartının altında. Bu nedenle mıcır asfaltta bu ses illaki oluyor. Lastikleri değiştirmek bir nebze yardımcı olabilir; ama tamamen kesmez sesi, P7 Cinturato sesli bir lastik.

Çevrimdışı aytunca

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle