škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yol Sesi Sorunu-2.Bölüm-Videolu(A3 Testi Eklendi)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Lastiğin modeli ve üretim tarihi bile önemli, bazı lastikler çok çabuk sertleşiyor, Dunlop Super Sport 2000'den çok şikayetçiydim.

GoodYear Efficient Grip aldım Ocakta, Aralık ayı üretimi idi, titreşim ve yol sesi farkedilir oranda azaldı, keza tutunuş da...

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cüneyt Bey size tekrar teşekkür ederim. Demiştim ya size zaten tanışmak da isterim, bu açıdan da iyi bir fırsat olacak..

Ancak ister istemez farklı lastikle durum nasıl olurdu diye düşünüyor insan, direkt lastiği değiştiremem zaten, zira değiştirip sonuç alamamak boşuna masraf yapmak da var.

Passat Amasya'da maalesef; bu nedenle videodaki güzergahta test yapmam mümkün değil. Amasya'dayken aynı güzergahta iki araçta da bulunduğum için net bir kıyas yapabilmiştim yalıtım konusunda..

Daha önce de yazdım yine yazayım; her araç yol sesi alır elbette; ancak aynı segmentteki araçlar arasında görece farklıdır bu ses alma durumu.. Ciddi testlerde bu nedenle araçların rölantide ve çeşitli hızlardaki içeri aldığı ses ölçülür; aracın konfor konusundaki başarımını etkileyen temel unsurlardan biri bu konudur ve değerlendirmeler de buna göre yapılır..

Yine daha önce dediğim gibi B7 kasa Passat 1 değil birkaç gömlek üstün yalıtım konusunda; ha keza Mondeo da hissedilir derecede daha az yol sesi alıyor..

Artık farklı lastiğe sahip Superb sahiplerinden test ricamın yanısıra işi başka boyuta götürelim: Bu ses ne derecede var, ne derece rahatsız edici merak eden varsa haftasonu müsaitim, buyursunlar hem tanışalım hem sohbet ederiz hem de benim araçla teste çıkarız.. Durum daha net anlaşılır..
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ende Bey,

Eğer imkanınız var ise sizden aynı yolda SuperB muadili bir araç ile( Passat- Mondeo- C5- Avensis vb. ile ) test sürüşü yapmanızı ve aynı cep telefonu ile kayıt yapıp buraya koymanızı istiyorum.

Eğer iki farklı marka araç ile bu testi yaparsak sonuca çok daha çabuk ulaşırız,

Bir de Passat B7 bulup bu testi yapabilirseniz çok daha harika olur,

Burada yazdığım testlerden biri yapılırsa sorunun nereden olduğu çok daha iyi tespit edilir,

Cep telefonundan yaptığınız video çekimi aldatıcı olabilir, canlı olarak duymak lazım bu sesleri.

Sizin videoyu seyrettiğimde aklıma gelen ilk şey ;

Camların açık olarak video çekimi yapıldığı olduğunu düşünmek oldu.

Muhtemelen camlarınız açık değildi, ama ben de böyle bir intiba bıraktı video çekiminiz.

Bu arada "Passat B7 ile Skoda SuperB arasında yol sesi ve yalıtım konusunda bir kaç gömlek fark var" tezinize katılmam mümkün değil,

Passat B7 yol sesi ve ses yalıtımı açısından biraz daha iyi, ama çokta bariz bir fark olduğunu düşünmüyorum.

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Az kaldı Ender Bey,

Neşenin kepek problemi çözüldü,

Sizinki de çözülecek inşallah.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: akbilge;256111
Ende Bey,

Eğer imkanınız var ise sizden aynı yolda SuperB muadili bir araç ile( Passat- Mondeo- C5- Avensis vb. ile ) test sürüşü yapmanızı ve aynı cep telefonu ile kayıt yapıp buraya koymanızı istiyorum.

Eğer iki farklı marka araç ile bu testi yaparsak sonuca çok daha çabuk ulaşırız,

Bir de Passat B7 bulup bu testi yapabilirseniz çok daha harika olur,

Burada yazdığım testlerden biri yapılırsa sorunun nereden olduğu çok daha iyi tespit edilir,

Cep telefonundan yaptığınız video çekimi aldatıcı olabilir, canlı olarak duymak lazım bu sesleri.

Sizin videoyu seyrettiğimde aklıma gelen ilk şey ;

Camların açık olarak video çekimi yapıldığı olduğunu düşünmek oldu.

Muhtemelen camlarınız açık değildi, ama ben de böyle bir intiba bıraktı video çekiminiz.

Bu arada "Passat B7 ile Skoda SuperB arasında yol sesi ve yalıtım konusunda bir kaç gömlek fark var" tezinize katılmam mümkün değil,

Passat B7 yol sesi ve ses yalıtımı açısından biraz daha iyi, ama çokta bariz bir fark olduğunu düşünmüyorum.

Camlar tamamen kapalı, müzik kapalı, klima 3. seviyede çalışırken kayıt yaptım..

Çevremde ne yazık ki D sınıfı araç sahibi pek yok; genelde B ve C sınıfı; o araçlarla da test yapmak pek mantıklı değil. Dediğiniz gibi aynı segment araçlarla test yapmak lazım.. Keşke böyle de bir olanak olsa..

Videodaki güzergah otomobil bayiilerine de yakın olmadığı için "test sürüşü" bahanesiyle D sınıfı "0" bir aracı da o yola sokmak mümkün değil..

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sizin durum çok vahim ya, çözülmesi lazım. Eryaman'da oturuyorum şimdi aklımdan geçiyor valla arabayı alıp iki dakikada çevre yoluna çıkıp size bir video çekeyim diye. Aslında şöyle yapabiliriz. Çevre yoluna çıkıp eğer iphone'unuz varsa desibel ölçen programlardan yükleyip karşılaştırma yapılabilir gibi geldi bana.

Benim aracımda şu an Dunlop SP Fast Response 225x45x17 o yoldan geçerken aynı gürültüyü ben de duyuyorum. Tamamen kışın kavrama için dökülmüş bir asfalt türü orası orada o gürültüyü çıkarmayan başka bir araç yok. Video'da zaman zaman nefes alışınız duyuluyor sinyal sesi duyuluyor. Sıkıntınızın nedeni asfalt ne olursa olsun.

Şu sıralar ana arterlerdeki asfalt yenileme çalışmaları olduğu için söylemekte yarar var. İstanbul yoluna döktükleri yeni asfaltla eskişehir yoluna dökülen asfalta nazaran daha gürültülü yüzey olarak.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;256154
Sizin durum çok vahim ya, çözülmesi lazım. Eryaman'da oturuyorum şimdi aklımdan geçiyor valla arabayı alıp iki dakikada çevre yoluna çıkıp size bir video çekeyim diye. Aslında şöyle yapabiliriz. Çevre yoluna çıkıp eğer iphone'unuz varsa desibel ölçen programlardan yükleyip karşılaştırma yapılabilir gibi geldi bana.

Benim aracımda şu an Dunlop SP Fast Response 225x45x17 o yoldan geçerken aynı gürültüyü ben de duyuyorum. Tamamen kışın kavrama için dökülmüş bir asfalt türü orası orada o gürültüyü çıkarmayan başka bir araç yok. Video'da zaman zaman nefes alışınız duyuluyor sinyal sesi duyuluyor. Sıkıntınızın nedeni asfalt ne olursa olsun.

Şu sıralar ana arterlerdeki asfalt yenileme çalışmaları olduğu için söylemekte yarar var. İstanbul yoluna döktükleri yeni asfaltla eskişehir yoluna dökülen asfalta nazaran daha gürültülü yüzey olarak.

Eşimde Iphone mevcut, desibel ölçme işini de düşündüm, hatta sizin dediğiniz gibi telefon vasıtasıyla yapmayı düşündüm ancak ne kadar sağlıklı sonuç vereceğini bilemediğim için hayata geçirmedim. Bu konuda tavsiye edebileceğiniz bir program var mı Iphone için?

Ve de eğer müsait olursanız bu haftasonu görüşüp iki aracı da aynı yola sokup ses değerlerini ölçüp karşılaştırma şansımız olabilir mi bu güzergahta?

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;256158
Eşimde Iphone mevcut, desibel ölçme işini de düşündüm, hatta sizin dediğiniz gibi telefon vasıtasıyla yapmayı düşündüm ancak ne kadar sağlıklı sonuç vereceğini bilemediğim için hayata geçirmedim. Bu konuda tavsiye edebileceğiniz bir program var mı Iphone için?

Ve de eğer müsait olursanız bu haftasonu görüşüp iki aracı da aynı yola sokup ses değerlerini ölçüp karşılaştırma şansımız olabilir mi bu güzergahta?

Sırf meraktan çıkıp video çektim şu an editliyorum, youtube'a atacağım karşılaştırırsınız. ses ölçümü için Soundmeter adlı programı kullandım.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rumiexile;256160
Sırf meraktan çıkıp video çektim şu an editliyorum, youtube'a atacağım karşılaştırırsınız. ses ölçümü için Soundmeter adlı programı kullandım.
Çok teşekkür ederim. Şu an bakamıyorum sistemsel engelden mütevellit; eve gidince ilk iş videoya bakacağım; aynı zamanda bahsettiğiniz programı bakacağım.. Tekrar teşekkürler..

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Videoyu izlemeden önce araçların iç mekanlarında yapılan ölçümlere örnek olması için bazı örneklerler içeren linke göz gezdirmekte yarar var. Lastiklerim Dunlop SP Sport Fast Response 225x45xR17(Y)  Araç 1.4 TSI 2011

http://www.germancarforum.com/test-data/7297-car-sound-decibels.html

Benim çıkarımım aracın kesinlikle sınıfı içerisinde gayet normal bir gürültü seviyesinde olduğudur. Fabrikadan gelen lastiklerin de bu kriterlere göre seçilip araca takıldığını düşünüyorum. Belki farklı desen ve kauçuk Michelin olsaydı bu değerler daha da düşük olabilirdi,kullandığım lastik de nispeten yumuşak bir lastik, çok büyütecek birşey yok, sorun açıkca oranın asfaltında:krk:

Özellikle konuşmadığım boşluklardaki ölçümleri referans alın. Ayrıca işin pek bilimsel olmadığını çevredeki diğer araç gürültülerinin vs. de oranı değiştirdiğini akılda tutmak gerek.
[YOUTUBEHD]aHaJYF3rICU[/YOUTUBEHD]
« Son Düzenleme: 09 Ağustos 2011, 19:10:22 Gönderen: rumiexile »

Çevrimdışı casper73

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
pirelli p7 cinturato kadar sessiz lastik görmedim. bosuna lastiğinizi değiştirmeyin.
asfalttan kaynaklı seslerdir

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Faruk Bey çok teşekkürler; elinize sağlık.. Benim açtığım konudan bağımsız olarak genel manada faydalı bir çalışma oldu bu..

Program işini halledebilirsem ben de yarın aynı güzergahta ses şiddetini ölçmeyi planlıyorum..

Sadece videoyu izleyerek ses seviyesinin hemen hemen aynı olduğunu gözlemledim kendi adıma. Sanırım lastikler çok belirleyici olmayacak..

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Test çok güzel olmuş emeğinize sağlık :)

Ben gene yazayaım dunlop pirelli tarzı lastikler sert hamurludur onlarında 1-2 desibel etkisi olabilir :)

Çevrimdışı dartgke

• Turbo Supercharger Inject
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bendede skoda yeti 1.2 tsi var üzerindeki lastikler 215*60*R16 95H Goodyear marka dır. Pürüzlü yollarda benim aracımda da çok ses var maalesef. Fakat normal asfalta geçince arabanın içinde en ufak bir ses bile yok. Gördüğüm kadarıyla superb lerdeki lastikler yanaklı değil bu ses seviyesini artıran bir unsur olabilir. Her gün gölbaşı-dikmen istikametinde kullanıyorum aracımı ve araçta ne yol sesi var ne de motor sesi sadece camlar açıkken bir uğultu oluyor bu da normaldir. Yanaklı lastiğin hem konfor hem de yol sesi açısından faydalı olabileceğini düşünüyorum. Aracınızda yalıtım ile ilgili bir sorun olduğunu zannetmiyorum. Bence en iyisi kalın ve yanaklı lastik tercih etmek...

Çevrimdışı serkankucuk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2 videoda da araç içindeki gürültü nerdeyse aynı gibi... Bence siz aracınızı bir de yeni dökülen Eskişehir yolunda deneyin, böyle yollarda da ses yapıyorsa sorun vardır, yoksa gittiğiniz yol ve Faruk Bey'in gittiği yol da kötü görünüyor...
[SIGPIC]http://www.skodaturkey.com/image.php?type=sigpic&userid=2314&dateline=1292406644[/SIGPIC]