škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yol Sesi Sorunu-2.Bölüm-Videolu(A3 Testi Eklendi)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: serkankucuk;256309
2 videoda da araç içindeki gürültü nerdeyse aynı gibi... Bence siz aracınızı bir de yeni dökülen Eskişehir yolunda deneyin, böyle yollarda da ses yapıyorsa sorun vardır, yoksa gittiğiniz yol ve Faruk Bey'in gittiği yol da kötü görünüyor...
Yeni dökülen yolda bir sıkıntı yok; ama kanaatimce o yolda B sınıfı araçta bile yol sesi olmaz; hakikaten pürüzsüz ve güzel bir asfalt var orada tıpkı Konya yolundaki gibi..

Faruk Bey'in yaptığı ölçümün bir benzerini yapacağım ama soundmeter programının deneme sürümünü bulamadım, araştırıyorum halen..

Bir de o güzergaha başka bir marka-model araç sokmak lazım.. Ve yine o araçta da ölçüm yapmak lazım.. İş artık bilimsel bir boyut da kazandı...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı serkankucuk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
:) evet o yolda da artık ses yapıyorsa kesin sorun vardır diye düşündüm de bi an...
[SIGPIC]http://www.skodaturkey.com/image.php?type=sigpic&userid=2314&dateline=1292406644[/SIGPIC]

Çevrimdışı er6n

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhabalar, çok güzel test olmuş, bir aksilik olmaz ise, hafta sonu superb confort dizel aracımla ankarada olacağım. Üzerinde continental lastikler vardır. aynı testi bende yapıp buraya eklemeyi planlıyorum. hatta aynı güzergahta yapmayı planlıyorum. yarın akşama doğru gelip gelmiyeceğim belli olur. burdan haber edip videoyuda eklerim en kısa zamanda. herkese iyi günler.

ama bana göre iki videodaki sesler nerdeyse aynı. ankara istanbul yolunda birçok farklı araçla gittim ve bu sesler tamamen yoldan kaynaklanan sesler olduğuna kanaat getirdim. en lüks araçta bile bu ses var fakat birazdaha az. bence bu araca aşırı sesli demek biraz yanlış olur.

ilk videodaki güzargah üzerinde a4 2.0 tdi ilede gittim onda da nerdeyse bu kadar ses vardı.

herkese iyi günler.

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: er6n;256808
Merhabalar, çok güzel test olmuş, bir aksilik olmaz ise, hafta sonu superb confort dizel aracımla ankarada olacağım. Üzerinde continental lastikler vardır. aynı testi bende yapıp buraya eklemeyi planlıyorum. hatta aynı güzergahta yapmayı planlıyorum. yarın akşama doğru gelip gelmiyeceğim belli olur. burdan haber edip videoyuda eklerim en kısa zamanda. herkese iyi günler.

ama bana göre iki videodaki sesler nerdeyse aynı. ankara istanbul yolunda birçok farklı araçla gittim ve bu sesler tamamen yoldan kaynaklanan sesler olduğuna kanaat getirdim. en lüks araçta bile bu ses var fakat birazdaha az. bence bu araca aşırı sesli demek biraz yanlış olur.

ilk videodaki güzargah üzerinde a4 2.0 tdi ilede gittim onda da nerdeyse bu kadar ses vardı.

herkese iyi günler.
Umarım planınız değişmez ve bir veri de sizden alabiliriz..

Faruk Bey gibi ses şiddeti ölçme şansınız olabilirse bu da çok iyi olur..
Ben kendi adıma bahsekonu programı bugün ya da yarın indirip duruma göre yarın ya da Cumartesi test yapıp buraya verileri koyacağım.. Yarın yaparsam yalnız seyehat ettiğim için video olamayacak; haftasonu olursa videolu bir test olacak..

O güzergaha farklı araçları sokup test yapılabilse şahane olacak aslında, ancak önceden de dediğim gibi bu mümkün olamıyor. Bir ihtimal ilerleyen günlerde A3 ile bir test yapabilirim orada, ancak sınıf farkı olacak..

Firmalara gidip test sürüşü yapayım diyorum ancak onların güzergahı hem çok kısa oluyor hem de kendi belirledikleri güzergah oluyor..

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün aynı yolda Soundmeter programı ile test yaptım; aslında niyetim videolu bir kayıt idi, ancak nedense ses konusunda bir sıkıntı olduğu için eklemiyorum. Elde ettiğm değerler Faruk Bey ile aynı, şu aşamada bunu söyleyebilirim. Önümüzdeki haftasonu fırsat bulursam hem kendi aracımla hem de A3 ile aynı yolda videolu test yapacağım..

Bugün C5 1.6e-hdi ve Avensis 1.8 CVT test sürüşü yaptım.. C5'i test ettiğim güzergah Eskişehir Yolu idi, açıkçası yol sesi yalıtımı konusunda bana daha başarılı geldi araç; fakat rüzgar sesi alıyor, bunu da belirtmeden geçmeyim.. Avensis'i ise FSM Bulvarı'na test ettim, Avensis ise yalıtım konusunda daha zayıf geldi..

Aslında niyetim bunlara ilave olarak 508, Insignia ve Passat testi yapmaktı fakat FSM'deki Opis'te test aracı yoktu. Sonra ABC'ye gittim, ABC burnundan kıl aldırmamak konusunda Volkswagen'i geçmiş diyebilirim. "Biz Türkiye'nin en büyük Peugot bayiiyiz" diye böbürlenen çok bilgili(!) satış temsilcisi bayan arkadaşımız bize test sürüşü için koca bayiide bir 508 ayarlayamadı... Orada sinirim bozulduğu için VW'e uğramadan direkt eve geldim..

Yine önümüzdeki haftalarda aynı gün içinde bu segmentteki araçları test etmek gibi bir niyetim var ayarlayabilirsem..

Çevrimdışı er6n

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
merhabalar, superb ile gelemedim fakat adana organize arası otobanda soundmeter ile test ettim, değer olarak 70 ile 72 arasında gidip geldi. bir kerede videolu olarak test edip buraya ekleyeceğim. herkese iyi günler.

Çevrimdışı octobus

• AŞK-I OCTAVİA
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Lastikten mi yalitimda mi bilmem ama eğer ki lastikten kaynaklaniyorsa ki 07 octavia sahibi olarak benim en büyük 2. Problemimde araç içi gürültü seviyesi idi 1 hafta önce lassa phenoma 205/55/r16  94w xl aldim gürültü kirliliğinden kurtuldum.
[SIGPIC][/SIGPIC]OCTAVİA ELEGANS 07

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Konu çok güzel ilerlemiş baştan sona okudum iki dakkada.:)

Benim fabiada yol sesini çeksem dinlerken hoparlörün sesini kısarsınız o derece yol sesi var.Videodaki yol sesi hiç bir şey.Superbdeki ses gayet normal bence.B7 passatında daha az yol sesi aldığında da şaşırmamak gerek:)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar fırsat bulup yazamadım uzun süredir; bazı gelişmeler oldu, onları yazayım:

Öncelikle; haftalar önce yol sesinin iyice sinirimi bozduğu zamanlarda Skoda Global'den Vladimir Kutnar isimli satış sonrası sorumlusuna e-posta atmıştım konuyl ilgili olarak. Biraz geç de olsa yanıt geldi geçen Perşembe:

"Thank you for your email regarding noise in your Škoda Superb.
Unfortunately, from my position I cannot judge if the noise level is standard or not. Definitely, on the rough asphalt the noise from the wheels is much higher than on the smooth road. The noise inside depends especially on the fitted tyres (16“, 17“, 18“) on the car. I admit that the noise insulation can be higher than in our competitive cars in the D-class VW Passat or Ford Mondeo. Every model has some advantages but also disadvantages. Nevertheless I have not received any complaints about the excessive noise insulation into Škoda Superb.
I asked our representatives in Turkey to check this issue. Only the mechanic in authorized Škoda service can reviw if there is any non-standard noise/problem in your car or not.
Best regards,"

Sonuç olarak Yüce'den arandım, servis tercihim soruldu ve Cumartesi sabah And Oto'ya gittim. 205*55*16 Michelin Energy lastiklerle aracı mesajlarımda belirttiğim güzergahta kullanıp test ettim. Herhangi bir ölçüm yapamadım; ancak seste herhangi bir değişiklik gözlemlemedim, aynı şekilde uğultu sorunu vardı..

Akşamüstü 2011 model Audi A3 ile aynı güzergahta test yaptım, aracı kendim kullandım, yine 110 km. sabit hızda, müzik kapalı, klima düşük seviyede açık... Bu sürüşte ise aracın ses değerlerini Soundmeter ile ölçüp videoya kaydettim; umarım fırsatım olursa bu akşam buraya da koyacağım videoyu. Audi A3 Audi markasının benim bildiğim kadarıyla ses yalıtımı konusuda en zayıf aracı, hatta çeşitli forumlarda salt bu konuda açılmış konular ve kullanıcı şikayetleri okudum bol miktarda. Buna rağmen diyebilirim ki kabin içindeki ses Superb'den fazla değil, hatta bazı yerlerde bana daha sessiz bile geldi. Kendi adıma halen Superb'de yalıtım zaafiyeti olduğunu düşünüyorum. Karşılaştırma yapılabilmesi açısından Audi A3 videosu yerinde olacaktır. Dediğim gibi, onu da akşam eklemeyi planlıyorum..

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Audi yol testi:

[YOUTUBE]I0PMXFyqCsQ[/YOUTUBE]

Videoda da görüleceği üzere pürüzlü asfaltta yol sesi neredeyse 2 araçta da aynı.. Ne yazık ki Superb "D" sınıfında A3 ise "C" sınıfında ve yalıtım başarısızlığıyla ünlü bir araç..
« Son Düzenleme: 24 Ağustos 2011, 20:17:28 Gönderen: enoktakenokta »

Çevrimdışı metkaya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar..

superb kesinlikle yalıtım problemi olan bir araç değil aksine fazlasıyla başarılı. sorun tamamen üstünde standart gelen sert hamurlu pirelli p7 lastiklerde. cunku bugune kadar dunya marka model araç kullandım veya seyahat ettim, bozuk asfaltla duzgun asfalt arasında bu kadar fark olan bir araç görmedim.

normal bir asfaltta araç o kar sessizki..nasıl olur bu kadar fark diye kendimce uzun test ve denemelerim sonucunda sorunun lastikle alakalı oldugunu ve yalıtım vs gibi riskli işler yerine yumuşak hamurlu lastikle çözüleceğine kanaat ettim ve sonuç mukemmel

michelin primacy 3 lastikler kesin çözüm, inanın bozuk zemin sıkıntısı tamamen çözülüyor, üstüne sürüş konforuda artıyor. konforuna bayıldıgımız superb aslında çok çok daha fazla konforlu titreşimsiz olmasıyla sizi şaşırtıyor. ben inanın bu kadar fark yaşadım lastikleri değiştirerek. hemde gözümü karartıp 2013 dsg 1.6 tdi elegance ve daha henuz 5000km deki lastikleri değiştirerek yaptım. pirelliler yedek oldu artık napalım o masrafa girdik ama araç tada geldi

yani yalıtım cart curtla ugraşıp boşuna hem paranızı hemde araca ekstra yuk yapmayın yazık gunah..superb yalıtım problemi olan bir araç değil hatta sınıfının en iyilerinden.

sıkıntı muhtemelen yüceauto dan kaynaklı. üstünde direk michelin lastiklerle gelse araca yakışan yapılmış olacak ama nerdeeeğğ

***not: yalnız lastik alırken konfor için hız endekside önemlidir. o bile aynı marka model lastikte konforu etkilemekte. daha fazla hıza dayanan lastik daha örgülü ve sert olur hemde daha fiyatı artar. çıkılmıyacak hızlara dayanan lastik almanın hem cebe hem konfora zararı var bilesiniz. misal ben 91V model aldım. 91 yuk endeksi V ise hız endeksidir. v 240km hıza, h 210km hıza kadar stabil hizmet verdiğini belirtir. açıkcası h bile alınabilinir superb için. ama h v arasında çok fark olacagınıda sanmam. zaten micheline geçince o kadar sessizleştiki araç, 300km hıza dayanan michelinde alsanız sonuc herkesi tatmin edecektir pirellilerden sonra

link bilmeyenlere açıklayıcı olacaktır
http://www.lassa.com.tr/lastik-okuma