škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.8 T LPG li araclarda yakıt tüketimi ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı skoda_tudor06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,

1.8 T octavia almayı dusunuyorum. Malum benzin cok pahalı alacagım araca ya lpg taktırmayı ya da lpg monteli almayı dusunuyorum. Ancak lpg de yavas yavas fiyatlanmaya basladı aslında normale gore lpg pahalı bile. Kullanan ve bilgisi olan arkadaslar bu motora sahip aracların lpg yakıt tuketimiyle ilgili bilgi verebilirler mi ? Bir de bazı lpg markaları varmıs bunlar 1.8 T lere montesinden sonra normal 1.6 turu araclarla aynı yakıtı sarfettiği soyleniyor ne kadar dogru bu arada 1.8 T motorlu aracların yanan yakıtı tekrar yakma gibi bir durumu sozkonusu olabilir mi? 1998 1.8 T passat kullanıyor enistem yakıtın sehir içi kullanıma gore 250 kr sehir dısı 200 civarı oldugunu soyluyor aractan araca değişiyor sanırım cunku bazı forumlarda cok farklı rakamlarda gordum...

asagıdaki satılık linkteki ilanda mesela superb için aynı motor secenegindeki yakıt tuketimini Şehiriçi 230Krs Sehirlerarası 190krs olarak vermıs arkadas...sanırım sitede 1.8T ve L&K kullanan arkadaslarda var. bilgileri paylasırsanız sevinirim

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-skoda-107000-km-de-servis-bakimli-lpg-li-45283353/detay/

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
valla tamamen zevk meselesi ama şahsen, 2003 model arabaya bu parayı asla vermem...
ya 2001 2002 bmw 3 serisi yada 2008 2009 düşük km dizel bir araba alırım...

yakıtla ilgili olarak da, aracım lpg ile sehir içi 25 kuruştan az yakıyor diyen de yalan söyler, istanbul için söylüyorum. afedersin kıç kadar tek kapı 206 bile 28 kuruş yakıyor.. lpg nin çok bir avantajı kalmadı... yazdıklarınızdan anladığım yakıt konusuna önem veriyorsunuz... o zaman lüksten biraz uzaklaşıp dizel sedan focus astra sedan megane II gibi araçlar bakın bence... kliması da elle ayarlansın, dijital olmasın, gaza da kendiniz basın ne olur yani :)

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sertan_c;257299
valla tamamen zevk meselesi ama şahsen, 2003 model arabaya bu parayı asla vermem...
ya 2001 2002 bmw 3 serisi yada 2008 2009 düşük km dizel bir araba alırım...

yakıtla ilgili olarak da, aracım lpg ile sehir içi 25 kuruştan az yakıyor diyen de yalan söyler, istanbul için söylüyorum. afedersin kıç kadar tek kapı 206 bile 28 kuruş yakıyor.. lpg nin çok bir avantajı kalmadı... yazdıklarınızdan anladığım yakıt konusuna önem veriyorsunuz... o zaman lüksten biraz uzaklaşıp dizel sedan focus astra sedan megane II gibi araçlar bakın bence... kliması da elle ayarlansın, dijital olmasın, gaza da kendiniz basın ne olur yani :)
katılıyorum gerçekten şu zamanda şu lpg fiyatlarıyla az yakıyor diyen herkesi değil ama çoklarının hesap yapmayı bilmediklerini düşünüyorum.zira bir arkadaşımda doğan slx var 94 model 32 krş karma yakıyor,kartal slx olanı 35 krş karma yakıyor.toros 98 model karma 24 krş yakıyor.focus hb 2003 model karmada 23 krş yakıyor.diyeceğim şu ki lpg az yakıyor diyenlerin hesap kitap yaparken neyi kıstas aldıklarını bende kestiremiyorum.50 tl lik gaz aldım şu köye gittim şu kadar aralarda dolaştım hala bitmedi diyenlere kulak asmayın.kaç km gittiniz diye sorun alacağınız cevap kem kümdür.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçenlerde birisine getz bakıyoruz...Galeriden.. 2005 model Getz, adama dedim ne yakıyor bu? Abi bu araba şehir içi 20 kuruş yakıyor...

-Has..'! ulen!.. Bu 20 kuruş yaksın benim arabayı sana hediye edicem dedim :) LPG'li değil ha, benzinli getz :D

Millet çok sallıyor..

Ama şu var benim kullandığım bölgede şehir içinde 20 kuruş ile 22 kuruş yakıyor diyebilirim..Ha tabi şehir içi var, şehir içi var..Genelde akıcı yollarda kullandığımdan değer bu..

2,25 x 32 lt = 72 TL / 350 km = 0,20 kuruş...
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
mıtsubushı outlander baktık bu hafta sonu.2,0 benzınlı motor var aracta.satıcı dedıkı bu arac sınıfında en az yakandır dızel kadar yakar.şehir ıcınde 7,7 lıtre yakıyo.dedım tsı superb kadar yakıyo yani.satıcı evet hatta daha az yakar dedı.dedımkı rölantıden bahsedıyoruz dımı :) adam baka kaldı mal gbı.

azıcık arabadan anlamayan paralı bırını bulsalar kandıracaklar bu mıllet varya..

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İstanbulda şehir içi 270 uzun yolda 220 yakıyoruz LPG de 1.8T elegance kullanıyoruz.Kullanım tarzı biraz sert ama 250 den aşağı yakmaz bu araba şehir içinde lpg de onuda söyleyim. 1.8T ler genelde hastalık yapar kolay kolay bırakıpta 1.6 ya binemezsin haberin olsun :)

Çevrimdışı skoda_tudor06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
haklısınız bu zamanda lpg de bile az yakan arac cok az fiyatlar ucuk cunku yakıta mecburen onem veriyorsunuz benzinli araca binmek yavastan belkide hızlıdan luks oldu .. octavia dan baskasını da acıkcası dusunmuyorum cunku bu da bi bmw mercedes veya diger secimler gibi benim secimim esasında.. 1.8 t dusunmemin nedni daha once 1.6 octaviam vardı 1.8 t kullanan arkadasların araclarından cok memnun olduklarını biliyorum farklı bi deneyim ve araca bindiginizi anlıyorsunuz o yuzden 1.8 t dusunuyorum halen arastıyorum ozellikle L&K serisine bakıyorum kadir arkadasımızında dediği gibi bende yakıtın lpg de buyuksehirlerde ve sehir dısı o seviyelerde yaktıgını biliyorum ortalama... bu da makul gorunuyor bu gucteki araclar iççin yalnız merak ettiğim bu aracları kullanan arkadaslar varsa sanırım kadir bey sizdede L&K var 1.8 t aracların da yaklasık 2001 modellerde oldugunu dusunursek sizce dgermi ve motor gucleri 150 HP civarında mıdır herhangi bir guc kaybı olabilir mi bu araclarda ?

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
buyur kadir söz sende döktür bakalım deneyimlerini......
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skoda_tudor06;258465
haklısınız bu zamanda lpg de bile az yakan arac cok az fiyatlar ucuk cunku yakıta mecburen onem veriyorsunuz benzinli araca binmek yavastan belkide hızlıdan luks oldu .. octavia dan baskasını da acıkcası dusunmuyorum cunku bu da bi bmw mercedes veya diger secimler gibi benim secimim esasında.. 1.8 t dusunmemin nedni daha once 1.6 octaviam vardı 1.8 t kullanan arkadasların araclarından cok memnun olduklarını biliyorum farklı bi deneyim ve araca bindiginizi anlıyorsunuz o yuzden 1.8 t dusunuyorum halen arastıyorum ozellikle L&K serisine bakıyorum kadir arkadasımızında dediği gibi bende yakıtın lpg de buyuksehirlerde ve sehir dısı o seviyelerde yaktıgını biliyorum ortalama... bu da makul gorunuyor bu gucteki araclar iççin yalnız merak ettiğim bu aracları kullanan arkadaslar varsa sanırım kadir bey sizdede L&K var 1.8 t aracların da yaklasık 2001 modellerde oldugunu dusunursek sizce dgermi ve motor gucleri 150 HP civarında mıdır herhangi bir guc kaybı olabilir mi bu araclarda ?

1.8T Elegance 2001 model arabamız 2000 kasım trafik çıkışlı yaklaşık 130 bin km benzinle kullandık ve 55 lt ile max 600 km gidiyordu.Gaza geçince de 38 lt ile aşağı yukları 350 km civarı gidiyor.Motor konusuna gelirsek kesinlikle hak ediyor aynı motoru şu an yapsınlar gene gözüm kapalı gider alırım LPG ile biraz sorunlu olsa bile çokta baş ağrıtmıyor.Güç kaybı konusuna gelirsek şu an araba 220 bine yaklaştı ve tahminim 10 bg gibi bir güç kaybı var araçta o da LPG den kaynaklıdır temiz bakımlı bir arabaysa çok uzun süre götürür sizi bizim hedefimiz şu an 400 bin bakalım yapabilecekmiyiz :D

1.6 mpı ile 1.8T yi kesinlikle karşılaştırma derim biri atmosferik öbürü aşırı besleme ve tork-beygir avantajın çok yüksek.Eğer 1.8T yi test edersen 1.6 nın gitmediğini kasanın çok ağar kaldığını rahatlıkla anlayacaksın :)

Tek sorun bu motor bakım ister zamanında bakımı yaparsan düzgün yağı kullanırsan hiç korkma nefesi kesilene kadar bas banamısın demez :)

Çevrimdışı skoda_tudor06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bilgiler için çok tesekkurler Kadir Bey gercekten aydınlatıcı ve bilgilendirici oldu yakıt durumu bu tur araclar için gercekten iyi seviyede aslında lt bazında yakıtın pahalı olmasından kaynaklanıyor araclarda cok yakıt yakıyor gibi gorunmesi...guc kaybı konusunda gercekten tereddut ediyorum bu da eski model aracınızdan daha dusuk bi model arac alırken goz onunde bulundurulmalı diye dusunuyorum ama su var aldıgınız arac ozel uretim ve biraz farklı bir arac o yuzden bende siz gibi tereddut etmeden bir daha bu motordan alırdım sanırım bu arada sanırım aynı motor olmasa bile bu uretim hala devam ediyor yeni gordum L&K modellerinin farklı motor seceneklerinde uretimi var galiba ilgili linki de ekliyorum...

http://www.brijest.ba/pdf/Octavia_LaurinKlement_ENG_0906.pdf

bunun gibi  1.4 160 hp , 2.0 ve farklı motor seceneklerindeki octavialar listelerde gorunmuyor ana skoda bayısinın bile ama dısarda cok farklı motor secenekleri bulunmakta bu da ilginc...;)
« Son Düzenleme: 21 Ağustos 2011, 09:41:44 Gönderen: skoda_tudor06 »

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.8T motor superB in eski kasasında mevcut ve piyasada fazla olan bir motor değil aynı zamanda octavia nın 2 önceki kasasında yani A4 kasasında mevcut yeni nesil motolar TSI teknolojisi ile üretiliyor bu 1.8T nin biraz daha geliştirilmiş hali sırf emisyon yüzünden motoru üretimden kaldırdılar ama yazık oldu..

Çevrimdışı hakan-kawa

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;258590
1.8T Elegance 2001 model arabamız 2000 kasım trafik çıkışlı yaklaşık 130 bin km benzinle kullandık ve 55 lt ile max 600 km gidiyordu.Gaza geçince de 38 lt ile aşağı yukları 350 km civarı gidiyor.Motor konusuna gelirsek kesinlikle hak ediyor aynı motoru şu an yapsınlar gene gözüm kapalı gider alırım LPG ile biraz sorunlu olsa bile çokta baş ağrıtmıyor.Güç kaybı konusuna gelirsek şu an araba 220 bine yaklaştı ve tahminim 10 bg gibi bir güç kaybı var araçta o da LPG den kaynaklıdır temiz bakımlı bir arabaysa çok uzun süre götürür sizi bizim hedefimiz şu an 400 bin bakalım yapabilecekmiyiz :D

1.6 mpı ile 1.8T yi kesinlikle karşılaştırma derim biri atmosferik öbürü aşırı besleme ve tork-beygir avantajın çok yüksek.Eğer 1.8T yi test edersen 1.6 nın gitmediğini kasanın çok ağar kaldığını rahatlıkla anlayacaksın :)

Tek sorun bu motor bakım ister zamanında bakımı yaparsan düzgün yağı kullanırsan hiç korkma nefesi kesilene kadar bas banamısın demez :)
arabaninizdan memnun oldugunuza sevindim kendim almanyada yasiyorum kuzenim vw de servisinde calisiyor ve alman ustalarin ureticilerin dedikleri 1.8t motor vw nin en iyi urettigi ve modofiyeye en uygun ve bakimi olunca cok ucuz gidicek bir motor dedikleri

Çevrimdışı skoda_tudor06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
gercekten turbo sesi bile cok farklı geliyor gidis gercekten farklı bu araclarda 1.6 kullandım yaklasık 8 yıl ama 1.8 t cok daha farklı ve anladım ki 1.6 zor tasıyormus o kasayı

Çevrimdışı ST-max

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
1.8T önü çok açık bir motor.Ayrıca kasadan kasaya yakıt tüketimi değişiyor.B6 1.8t avant ta çok yakıyor b5 TQ'da az yakıyor.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skoda_tudor06;260089
gercekten turbo sesi bile cok farklı geliyor gidis gercekten farklı bu araclarda 1.6 kullandım yaklasık 8 yıl ama 1.8 t cok daha farklı ve anladım ki 1.6 zor tasıyormus o kasayı

Aracı aldınız sanırım hayırlı olsun :)

Eğer zamanınız varsa bi dinamometreye çıkarın arabayı güç kaybı var mı bir bakın .Birde turbonun basıncına baktırın eski sahibi kötü kullanmış olabilir..

Alıntı yapılan: ST-max;260124
1.8T önü çok açık bir motor.Ayrıca kasadan kasaya yakıt tüketimi değişiyor.B6 1.8t avant ta çok yakıyor b5 TQ'da az yakıyor.

Bu yakıt farkıda yerleşim biçimlerinden kaynaklanıyor diye biliyorum..