škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

iLK TRAFİK CEZAMI ALDIM.

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olmuş öncelikle ama birşeyi merak ettim, hız sınırı 120 iken siz 123 ile mi ceza yediniz? Neden sordum bunuda, eğer bu anladığım şekilde ise ceza yememeniz gerekiyordu, onun +/- bir tolerans aralığı vardır, araçlardaki kadran birebir net hızı göstermediğinden ve her aracın farklı olabileceğinden dolayıdır bu da. Yani topu topu +3 km ile ceza kesilmez, kesilmemesi gerekir. Ha ama Polis bunu bildiğinizi belirtip itiraz etmezseniz 0.50 farkla bile cezayı kesebilir ayrı mesele. Zaten niyeti ceza kesmek olmayan bu tolerans aralığında geçenleri durdurmaz bile.

Çevrimdışı yasin90

• .......
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;262398
Geçmiş olmuş öncelikle ama birşeyi merak ettim, hız sınırı 120 iken siz 123 ile mi ceza yediniz? Neden sordum bunuda, eğer bu anladığım şekilde ise ceza yememeniz gerekiyordu, onun +/- bir tolerans aralığı vardır, araçlardaki kadran birebir net hızı göstermediğinden ve her aracın farklı olabileceğinden dolayıdır bu da. Yani topu topu +3 km ile ceza kesilmez, kesilmemesi gerekir. Ha ama Polis bunu bildiğinizi belirtip itiraz etmezseniz 0.50 farkla bile cezayı kesebilir ayrı mesele. Zaten niyeti ceza kesmek olmayan bu tolerans aralığında geçenleri durdurmaz bile.

benim bildiğim %10 tolerans var yada hata payı diyelim :)

90lık yerde 99'a kadar yolu var
ANKARA içi mobilya, özel dolap vs itinayla yapılır, müracaat ben :)

Çevrimdışı hypetrax

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bencede bir yanlışlık var büyük ihtimalle bölünmüş yoldaydınız 110km sınır...

%10 toleransta fazla gibi hocam zannetmiyorum yani + 3-5 km diye biliyorum ben..

Çevrimdışı ahmedb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yasin90;262412
benim bildiğim %10 tolerans var yada hata payı diyelim :)

90lık yerde 99'a kadar yolu var
doğrudur...tecrübemiz çok

"Her ne ki elde yok ihtiyaçta vardır..
."

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: medmania;262343
...Çok ilginç şeyler yaşanabiliyor.
Örnekler:
1-Her an önünüzden sağınızdan tepenizden üzerinde 1-5 kişiye kadar binilen motorsiklet çıkabilir
2-bir tex gelip sizin arabanıza çarpar. şöförü arabayı terk edip gidebilir.
3.Döner kavşakta ters yönden dönenler olabilir
4.önünüzde giden araba yolda aniden durup. içindeki şöför arabayı kitleyip gidebilir.
5.Tüm yol boş olsa bile gidipte tam yol ağzına araç parkedilir.
6.yolun soluna da araç parkedilir.
7. Kırmızı ışık 5 saniye kaldığında hareket edilir ama kırmızı yandıktan 2 saniye sonra da geçmeye devam edilir ki böylece tüm halkımız yolu boş bırakmayıp tasarruf eder.
8.IQ seviyesi yüksek olanlar sola dönüş şeridinde devam edip sonra sinyal verip önünüze sağa kırıp devam ederler siz akıl edemediğiniz için öylece beklerseniz sağdaki arabalarla birlikte.
9.Kaza yaparsanız şöför ben arabanın sahibini çağırayım benim ehkiyetim yok diyebilir.
10. Ters yönde karşınızdan gelen şöför sizin geri geri gitmeniz için vucüt dilini kullanabilir.
11. Cep telefonu ile sol şeritte 40 km ile itina ile gidilir.
12.bir tex bir kamyon kamyonet vb kombinasyonlar biri sağda biri solda olmak üzere kilometrelerce arkalarında kuyruk oluşturup özgüvenli bir şekilde seyredebilir.
13. Kırmızıda erken(!) durursanız arkanızdakiler zincirleme girebilir. Abi ben duracağını tahmin etmemiştim diyebilir.
14. Selektörle yol isteme silahla vurulma nedeni olabilir.
15.İstisnasız her gün trafik her hastanenin aciline en az 1 adet trafik kazası gelir.
16.Hemen hemen hiç bir araba çiziksiz bırakılmaz.
Not: Hepsi yaşanmış ve yaşanmakta olan şeylerdir.
Devlet otoritesi ile vatandaşın ilk karşılaştığı alan trafiktir zira ayağınızı evden dışarı çıakrttığınız anda, yaya olarak veye sürücü olarak trafiğin içindesiniz demektir.
Devlet otoritesinin ne halde olduğunu arkadaş özetlemiş zaten.
Alıntı yapılan: gokcen59;262358
Allah sabır versin. Oturduğum semt eski bir kentleşme değil. Tarihi 93lere falan dayanır. O yüzden doğu tarafındaki çok saygın insanlar şehirde hiç değişmeden geldikleri gibi yaşıyorlar burda...
Kentleşme de yoktur zaten bu mantıkla.:wnk:

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
110*1,10=121<123 :(
hesap doğru. şehirlerarası bölünmüş yollarda hız sınırı 100 iken yeni yönetmelikle 110 a çıkartıldı. ama heryerde değil, karayollarının izin verdiği bazı yerlerde... 110 a çıkartılmış olan bölge bile olsa o kısımda 123 hız ihlalidir...
şahsen şahit olduğum bir konu da bostancı tuzla arasında 9 palmiyelerin önünde genellikle radar olur.. orada hız sınırı 50 ama polis 90 a kadar ceza kesmiyor ama benimde radara girdiğim bir gün bana ceza yazarken yanımda vatandaşın birine 91km hızla radara girdi diye  en üst sınır cezayı kesti, yani 90 a kadar kendi toleransını kullanıyor ama 91 olunca cezayı 50 limitten kesiyor... :) olsun o da bir iyi niyet ama... :)

Çevrimdışı burock

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
%10 yasal bir hak. Trafik kanunda açıkca yazıyor hız sınırını %10-30 arası aşanlar 1.kademeden %30 ve üzeri 2.kademeden ceza yazılır diye. O yüzden bu sınır dahilinde ise itiraz edebilirsiniz.

Çevrimdışı medmania

• Garajperest
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ayrılmış çift şeritli otoban yoldu ama benden başka da 126 il ceza yiyen gördüm ellerindeki kağıtta. Bence çokda kötü olmadı ceza yazdıkları yoksa bazen dalıverip hıalanıyordum. Belki daha büyük bir kazadan kurtuldum.
 Yaklaşık 1 saat önce işten dönerken tam şehrin merkezinde abide kavşağında iki araç önümdeki otobüs yeşil ışık yanınca hareket etmedi. arkasındaki sıra öylece kladık. Şöför amcam indi arabanın diğer tarafında bi şeylere baktı geri bindi sonra yürüttü aracı :). Yanımda eşim inanamıyordu hala. Dedim hanım şaşırma burası Urfa, canı öyle istemiştir....

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
cezalarda hız sınırı önemli. ancak ankarada ş.içi sınır 70 iken balıkesirde 50 dir. ankarada 77 ile caza yemezsin ama balıkesirde 77 ile 2 nci kademeden ceza yersin.

cezayı 10 gün içinde peşin ödersen %25 indirimin olur. veya indirimsiz 4 taksitte ödeyebilirsin.

ayrıca ceza kesen polise yüzüne karşı yapamayacağından arkasından bile küfür etsen ahirette hesabını veremeyeceğin bolca borcun olurki o zaman senin yakana yapışacak memur. o zaman sana diyecek memur alırsan bi çuval günahımı helal ederim hakkımı.

Çevrimdışı 19tumen

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
%10 yasal hak diye bir durum yoktur, inisiyatif çerçevesinde kullanılan bir uygulamadır. Kanunda %10-30 arası hız limitini aşanları kast ediyor. 70 Km hız sınırı olan bir yerde; 71 ile ceza yazılır, itiraz edemezseniz. Ama sürücülere sıkıntı vermemek adına %10 Tolerans veriliyor, 3-5 km tam tutmadığı için. (Radar cihazı ile araçların km saatleri ile)