škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Aracı satarken - para-pul?

lrfan · 19 · 6568

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Araç için epey arayan var, er-geç gidecek birine.

Satış tecrübemiz yok  :)

Bu işte tecrübeli arkadaşların önerisi nedir?

Noter'e giderken, imza atmadan parayı almak, değil mi?

O kadar para nasıl alınır, internet bankacılığından yollayacak olsa kişi normal günlük limitler kurtarmaz.

Nasıl yapılmalı, malum devir sakat, güvenmek zor. Para ne zaman, nasıl alınır?

Çevrimdışı Hacı Köksal

• Bosch + Karcher
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam arkadaşın arabayı beraber almıştık noterde evraklar düzenlenirken imza öncesi verdik parayı o ara satıcı parayı saymıştı.

Aynı arabayı 2 ay sonra satarken de internetten hesabına yollamıştı, ben bankadan kontrol etmiştim hesabı :D

Bebek varken arabasız olmaz kısmetse ne düşünüyorsun?

Çevrimdışı baypal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
şubenizle konuşup limiti anlık açtırıp para yollayabilirler. sizde kendi şubenizi arayıp paranın hesaba yattığını teyit edersiniz.

ama geleneksel elden vermek çok yaygın aracı alanda böyle yapacaktır . bunun için parayı bankanızda alıp orada saydırıp direkt hesaba yatırmanız. böylece arada sahte para filan varsa bankada ortaya çıkacaktır.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kxlylmz;266180

Bebek varken arabasız olmaz kısmetse ne düşünüyorsun?

1.2 TSI DSG motorlu bir araç var gönlümde, kısmet diyelim. Hanım da kullansın diye çocukla gezmek için. Ben servis çekmekten kurtulayım :)

Çevrimdışı 19tumen

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Normalde, bu işler noterde satış olurken olur ama günümüzde işler biraz daha değişik oluyor. Elden almak  eğer karşınızdaki kişi tanıdık veya sağlam biri değil ise pek mantıklı değildir. O kadar para sonuçta 5-6 deste 100 lük ya da 200 lük şeklinde olabiliyor. (kendimden biliyorum) arasına ne olur ne olmaz yasal olmayan para girebilir:sopa:

En iyisi "alacak çeki" düzenlemektir. Parayı bankaya yatırıyorsunuz ve size bir çek veriyorlar, satışı yaptıktan sonra "para onayı" verildikten sonra parayı normal çek bozduruyormuş gibi alıyorsunuz.

Yaklaşık 100 tl gibi ücreti vardır.Söyleyeyim. :)

1. Ama kesinlikle parayı elden teslim almayın,
2. Parayı almadan da kesinlikle satışı yapmayın,
3. Birde alım-satım işlemleri olurken yanınızda biri muhakkak bulunsun tek başınıza olmamak en iyisidir.

Çevrimdışı Hacı Köksal

• Bosch + Karcher
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aklıma yeti geldi ilk olarak :D şimdiden hayırlısı olsun. ben de aynı fikirdeyim hocam, aracı değiştirince oto.alıcam hanım için(aslında kendime de istiyorum işte bahane:D)

Çevrimdışı hititman

• para koleksiyoneri
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ne alırsınız bilemem ama metalik açık renk almıyacağınız garanti gibi. :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hititman;266201
ne alırsınız bilemem ama metalik açık renk almıyacağınız garanti gibi. :)

Seçme şansım olursa eğer yine açık renk alırım. Beyaz, metalik, kapuçino gibi  :)

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
abi ben sürekli noterde satış için işlemler yapılırken imza öncesinde aldım ve hep o şekilde elden telim ettim
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Karşılıklı güven lazım abi.Ben satarken gittik notere işlemi yaptık.Sonra şirkete gidip PC'den EFT yaptı adam.Ama tabi bu olay her zaman güvenilir değildir.Aracı alan adam sana güvenecek başka care yok :) Görünüşünden zaten güvenilir oldugun zaten belli abi :)
Alan kiside Eft'yi noterde cep bilgisayarı, mobil phone uzerinden yaparsa o anda daha güvenli bir is olabilir.Yoksa orda parayı saymak çok zor olur.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
güven meselesi , karşındakinin tavrı hareketleri çok önemli

Çevrimdışı rayen

• Seyirci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
İrfan hocam artık hiç kimse 24 bin tl'yi cebinde taşımıyor. Alıcı ile bankasına gidin parayı yanınızda çeksin. Siz de memura para sayma makinasından geçirmesini söyleyin. Makinanın yönü size dönük olsun. Mutlaka sayacı görün. Sonra paraları bağlayıp bir zarfa ya da poşete koymasını söyleyin. Zarfı ya da poşeti bantlattırın. Alıcı parayı eline alsın ve notere gidin. Tabi bu arada yanından ayrılmayın. :) Böylece noterde imzayı atınca parayı saymadan almış olursunuz. Yahu bu kadar işleme ne gerek var diyebilirsiniz. Kıl herif derler filan diye düşünebilirsiniz ama olsun. Korkulu rüya görmektense uyanık yatmak iyidir.
Ben bu şekilde yaptığım için tecrübe ile sabittir. :++:
Ya da önce parayı hesabınıza yatırtın sonra satışı verin.

Çevrimdışı 19tumen

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
O kadar parayı kimse alacağı gün bankadan çekmez, hemende vermezler zaten :) bu yüzden parasını hazır edip gelebilir ! Güven tabi herşeyin başı ama; İstanbul gibi bir yerden bahsediyorsak güven diyince 2 kere düşünmek gerekir.

Önemli bir durumda: bu işlerin muhakkak olarak öğlenden önce yani sabah mesai saatine başladığı an yapılmasıdır. Öğlenden sonraya pek bırakılmamalıdır,ayrıca emniyetin webi bazen yoğunluktan kitlenebiliyor: Noterlerde bu yüzden satışı yapamıyorlar,diğer güne sarkabilir tedbirli olmak var :)

Parayı almış ama satışı yapamamış olmakta var :)

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Hocam ben mümkün mertebe banka üzerinden alıp veriyorum. Hem bankadaki para eldekinden daha güvenli. Sahte para derdi de olmaz.

Çevrimdışı rayen

• Seyirci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 19tumen;266229
O kadar parayı kimse alacağı gün bankadan çekmez, hemende vermezler zaten :) bu yüzden parasını hazır edip gelebilir ! Güven tabi herşeyin başı ama; İstanbul gibi bir yerden bahsediyorsak güven diyince 2 kere düşünmek gerekir.

Önemli bir durumda: bu işlerin muhakkak olarak öğlenden önce yani sabah mesai saatine başladığı an yapılmasıdır. Öğlenden sonraya pek bırakılmamalıdır,ayrıca emniyetin webi bazen yoğunluktan kitlenebiliyor: Noterlerde bu yüzden satışı yapamıyorlar,diğer güne sarkabilir tedbirli olmak var :)

Parayı almış ama satışı yapamamış olmakta var :)
Bir gün önceden hangi şubeden parayı çekeceğiniz talimatını verdiğinizde, o şubede parayı hazır ediyorlar. İşlem yapılacak notere en yakın şubeye talimat verdirilirse sorun olmaz.