škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Akaryakıt Fiyatları Düşmeye Devam Ediyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mesdi;21809
dün babamın arabaya aldık daha fiyat düşmemiş.nedenine resmi gazetede yayınlanmadan düşürmüyoruz dediler

ben de kaç gündür benzin fiyatlarıyla kalkıp yatıyorum ;)
bugün sonunda 3,05 TL'den alıcaz :ok:
ne yapayım 1.6 MPI çok yakıyor :(
şimdi depoyu fullemeye çıkyorum ;)
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
"Katkılı 95" nedemek ne gibi faydası yada zararı olur bize bunu yeni duydum kusura bakmayın:(

hep 95 kurşunsuz oluyordu shellde

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fmaka;21852
"Katkılı 95" nedemek ne gibi faydası yada zararı olur bize bunu yeni duydum kusura bakmayın:(

hep 95 kurşunsuz oluyordu shellde

eski kurşunlu süper benzin yerine çıkarılan yakıt.

aman dikkat yanlışlıkla yeni araçlara (katalitik konvertörlü) bunu almayın, sorun yaşanabilir:

http://www.shell.com/home/content/tu-tr/suruculericin/yakitlar/shellsuperplus/shellsuperplus_140606.html

Shell Süper Plus"Shell Süper Plus" Katkılı Kurşunsuz ile Süper Benzin'li araçlar Kurşunsuz Benzin'e terfi ediyor.
Türkiye'de birçok araç, Süper Benzin kullanmasına rağmen Kurşunsuz Benzin kullanabilecek özelliğe sahip.

Siz aracınızda hangi benzini kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Sübap MalzemesiÇözümEğer aracınızın sübap yüzeyi sertleştirilmiş malzemeden yapılmış ise:Direkt Shell Kurşunsuz Benzin veya Shell V-Power New Formula kullanabilirsiniz.Eğer aracınızın sübap yüzeyi sertleştirilmiş malzemeden yapılmamış ise:Shell Süper Plus (Katkılı Kurşunsuz 95 oktan) kullanabilirsiniz.Eğer aracınızın sübap yüzeyinin malzeme yapısından emin değilseniz:Aşağıdaki listeye bakabilir ve/veya aracınızın üreticisine danışabilirsiniz.

Aşağıda belirtilen yıllardan sonra üretilen tüm araçlar direkt Kurşunsuz Benzin kullanabilir.

AraçModelAraçModelBMW1989OPEL1990FIAT1985PEUGEOT1988FORD1993RENAULT1983HONDA1993SKODA1993HYUNDAI1994TOFAŞ1994LADA1993TOYOTATüm araçlarMERCEDES1985VW1993sonrası*NISSAN1994DİĞER**

* Doğuş Otomotiv Servis Tic. A.Ş. tarafından ithal edilen VW marka araçlarda kurşunlu benzim kullanım zorunluluğu bulunmamaktadır.

** Listede olmayan araç markaları için lütfen üretici firmanıza danışınız.
- Tablodaki araçlara ilişkin bilgiler, üretici ve ihracatçı otomotiv firmalarından alınmıştır.

Unutmayın; Çok yakında tüm Türkiye'de Süper Benzin üretimi durduruluyor. Ama panik yok!

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın, çevre kirliliğinin engellenmesi doğrultusunda yürürlüğe koyduğu yeni yasa ile birlikte, Türkiye'de Süper Benzin üretimi durduruluyor. Ama endişelenmenize hiç gerek yok... Çünkü ihtiyaçlarınıza daima öncelik tanıyan Shell, sizin için çevre dostu Shell Süper Plus'ı (Katkılı Kurşunsuz 95 oktan) üretti.
Shell Süper Plus (Katkılı Kurşunsuz 95 oktan), Süper Benzin'le çalışan araçların kullanılabilmesi için geliştirilmiş, potasyum bazlı, özel formülasyonlu Kurşunuz Benzin'dir. Formülündeki potasyum kurşunun yerini tutar ve egzoz sübaplarını korur.

Shell'den de öte benzin: Shell Süper Plus (Katkılı Kurşunsuz 95 oktan)

• Shell Süper Plus'ın (Katkılı Kurşunsuz 95 oktan) içeriğinde bulunan metal katkı, kurşunun yerini tutarak, yumuşak malzemeli sübaplarda, sübapların aşınmasını önler.
  • Shell Süper Plus (Katkılı Kurşunsuz 95 oktan) aracınızda hiçbir performans kaybına neden olmaz.
  • Shell Süper Plus (Katkılı Kurşunsuz 95 oktan) eski benzininizin tüm özelliklerini taşır, bunun yanında çevre dostu, kurşunsuz benzindir.
  • Shell Süper Plus (Katkılı Kurşunsuz 95 oktan) daha önce İngiltere, Yunanistan, İtalya, Almanya, Avusturya, İzlanda, Belçika, Macaristan, Polonya, Fransa, İskandinavya, Singapur, İspanya ve İsviçre'de denenmiş, kullanımı oldukça başarılı sonuçlar vermiştir.
  • Shell Süper Plus (Katkılı Kurşunsuz 95 oktan) doğrudan kullanılabilir, herhangi bir dönüştürücü kullanımına gerek yoktur.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Aracımda Shell Süper Plus (Katkılı Kurşunsuz 95 oktan) kullanabilir miyim?

Aracınızın egzoz sübap yüzeyi yumuşak malzemeden yapılmışsa, Shell Süper Plus (Katkılı Kurşunsuz 95 oktan) kullanabilirsiniz. Eğer sert malzemeden yapılmış ise, direkt Kurşunsuz 95'i kullanmanızı tavsiye ederiz (Aracınızın sübap yüzeyi malzemesinden emin olmak için lütfen yukarıdaki tabloya bakınız.)

2. Aracımda katalitik konvertör varsa, Shell Süper Plus (Katkılı Kurşunsuz 95 oktan) kullanabilir miyim?

Katalitik konvertörü olan araçlarda kesinlikle Shell Süper Plus (Katkılı Kurşunsuz 95 oktan) kullanılmamalıdır. Bu tür durumlarda sadece Kurşunsuz Benzin kullanılabilir.

3. Dizel araçlar Shell Süper Plus (Katkılı Kurşunsuz 95) kullanabilir mi?

Hayır. Shell Süper Plus (Katkılı Kurşunsuz 95 oktan), dizel araçlarda kesinlikle kulanılmamalıdır. Shell Süper Plus ile (Katkılı Kurşunsuz 95 oktan) değişimi sizde yakalayın.
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: toGah;21786
benzin ne kadar pahalıymış :)

LPG :)

Sonuna kadar:D:D

Benzini de fulllerken taktik yaptım opet 100 tl lik kmapanya yapıyor çnce istasyone girilir sonra lpg fulllenir 65 tl alır kredi kartına 100 tl çekilir fişi pompacıya verilir pompacı naki 35 tl veriri onuda benzin pompasında olan pompacıya verilir ve 35 tl lik benzininiz olur bunu 3 kere yaptınız mı 75 tl de puan oluyor 2 depoda fullleniyor bu kadar :hanz::hanz:

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En büyük sorun alınan vergilerdir:

Tüpraş'ın Akaryakıt Fiyatları Basın Açıklamasından:

http://www.tupras.com.tr/file.debug.php?lFileID=1489

1 litre benzin içerisindeki ÖTV 1,4915
YTL olup, bu tutar üzerinden de %18 oranında KDV alındığından 1 litre benzin
içerisinde sadece ÖTV’den kaynaklanan vergi yükü 1,76 YTL olmaktadır. Satış
fiyatının içerisindeki diğer unsurlardan alınan KDV de dikkate alındığında 1 litre
benzin içerisindeki toplam vergi yükü 1,91 YTL’ye ulaşmaktadır. Dolayısıyla, bugün
itibariyle benzin bedava olsa ve rafinerici, dağıtıcı, nakliyeci, bayi hiçbir hizmet bedeli
almasa dahi benzinin litresi yine de 1,91 YTL’den az olmayacaktır.

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aynı basın açıklamasından bir grafik
neden benzin daha ucuza mal olurken dizelden daha pahalıya satılıyor?
dizel araç alamayanlar neden cezalandırılıyor?

http://www.tupras.com.tr/file.debug.php?lFileID=1489

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yarından itibaren fiyatlar birkaç kuruş daha düşüyor:
http://www.epdk.org.tr/akaryakittavanfiyatlari/tarih/3006_01072009.htm

30.06.2009 – 01.07.2009 TARİHLERİNDE GEÇERLİ VERGİLER DAHİL AKARYAKIT DAĞITIM TAVAN FİYATI VE AKARYAKIT BAYİ TAVAN FİYATI
CIF MED* $/Ton Döviz Satış Kuru** Akaryakıt Dağıtım Tavan FiyatıAkaryakıt Bayi Tavan FiyatıKurşunsuz Benzin 95 Oktan (TL/Lt) 661,5 1,5375 2,89 3,03 Motorin (TL/Lt) 573,5 1,5375 2,29 2,46 Kırsal Motorin (TL/Lt) 564 1,5375 2,17 2,34
* 26/06/2009 tarihli Platts kapanış değeridir. **29/06/2009 tarihinde TCMB tarafından 15:30 dan sonra yayınlanan ABD doları döviz satış kurudur.

M.Niyazi Saral

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;22117
evet bugün alacaktım peder dur lan daha düşecek dedi, haklıymış.

dünya petrol fiyatlarına bağlı olarak düşbilir de :) artabilir de :(

ben mecburen dün fulledim yarını bekleseydim yolda kalabilirdim

M.Niyazi Saral

octaviaman

• Ziyaretçi
Bugün fulledim mecburiyetten Shell den.Hem fiyat düşmüş hem de 95-97 eşitlenmiş.İyi alışveriş oldu.Acaba bundan sonra 95 inn yerini 97 mi alşacak ne?

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende fullesem iyi olacak aslında Rivaya hazırlık :D
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;22127
Bende fullesem iyi olacak aslında Rivaya hazırlık :D

1 hafta depoda tutma boşver, giderken al taze benzin gelir istasyona daha az beklemiş yakıt kullanırsın :hanz::hanz::hanz::hanz:

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;22128
1 hafta depoda tutma boşver, giderken al taze benzin gelir istasyona daha az beklemiş yakıt kullanırsın :hanz::hanz::hanz::hanz:

depoda durup bayatlamasın...:++:
" ALLAHIM GÖNLÜMDE OLANI HAKKIMDA HAYIRLI EYLE, HAKKIMDA HAYIRLI OLANA GÖNLÜMÜ RAZI EYLE..."[SIGPIC][SIGPIC]

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63
Ben zaten sürekli 97 oktan aliyordum.bu indirim bana yaradi en çok.gerçi hala indirimli almadim çünkü birkaçgün önce fullemiştim.
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fazla heyecanlanmaya gerek yok, 3.21 den bir depo 145 e doluyordu, şimdi 136 ya dolacak...8 tl den fazla fark yapmaz...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)