škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Muhabbet Kuşu Hakkında

Mert · 76 · 20134

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mert

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uzun zamandır aklımda olan bir şey Muhabbet Kuşu almak,daha evvel çok hayvan besledim ama kuş beslemedim. Yavru bir kuş alıcam İnşallah...
Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ? Nasıl eğitilmeli ? vs. Daha evvel besleyenler varsa ve tecrübelerini paylaşırsa benim için çok iyi olur :)

Çevrimdışı baypal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bi kere kuşu elinden bırakma ki kuş yabanileşmesin. hatta çok ilgilenirsen inanılmaz oluyorlar. lakin alıp kafeste bırakırsan hemen yabanileşir. kafesin yanından geçerken bile cıyak cıyak bağırırlar.

Çevrimdışı Mert

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Tulgar

• Ziyaretçi
Merhaba,kuş henüz yavru olmalı(tercihen ilk 1-2 ay )Muhabbet kuşunda yaşı ilerledikçe başının üstündeki çizgiler azalır.Yavru seçimini bilen biriyle yapın.Kuş hareketli olmalı,kafesin bir köşesinde tüylerini kabartmış ve ara sıra gözlerini kapatarak duran kuşlardan uzak durun.Eğer kendinize alışmasını istiyorsanız tek olmalı.Eve getirdikten sonra kuş kafesin içindeyken elinizi içeri sokarak yavaş hareketlerle hafif hafif okşayın.Karnının altına yumuşakça dokunursanız bir süre sonra elinize çıkmaya başlar.Size iyice alışınca kafes dışına çıkarın.Öğrenmesini istediğiniz kelimeleri yanında sıkılmadan tekrar edin bir süre sonra öğrenecektir.Size ne kadar alışırsa alışsın bulunduğu ortamda camları açık bırakmayın.Rüzgarda kalmamasına dikkat edin vs. Ve en önemlisi hayatlarının çok kısa olduğunu(13-14 yıl)öldükleri zaman ona çok alıştığınız için çok üzüleceğinizi unutmayın. Bunların tamamı kişisel tecrübelerimden,aralarında yanlış bildiklerim varsa şimdiden özür dilerim.

Ek:Alışıncaya kadar kuşla ilgilenirken ani ve sert hareketler yapmayın.Sakin ve yavaş hereket edin.
« Son Düzenleme: 29 Eylül 2011, 20:16:50 Gönderen: Tulgar »

Çevrimdışı immortal

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
alıp eve getirdiğin de kuş sana yaklaşmazsa üstüne gitme bir kere korkutursan bir daha yanaşmaz sana.yavaş yavaş alıştıracaksın kendine.

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Herkes söylenilcekleri demiş zaten :) bende yavru olduğundan beri besliyorum 7 yaşında Maaşallahı var. Benimki diğerlerine oranla çok daha kıprak :) parmağıma gelir konuşur, ama kesinlikle yere,koltuğa konmaz sadece parmağa veya kafama konar. Ben öyle eğittim ve sürekli uçurdum. Hiç elime almadım hasta olmasın diye. çok narin hayvanlardır. Dışardan dış kapıyı açıyım onu bile hissedip ötmeye başlar,ama sadece bende durum böyle benim geldiğimi kuşdan anlıyolar :) Biryere gidip 3 günden fazla dönmeyince küser hiç konuşmaz arkasını döner, accayip hisli hayvan ya. Allah uzun ömür verir inşallah hepsine.

Yemini taze tut. o ballıı şeylerden yedirme sakın arada kıvırcık ver sık sık verme :) ekmekde yer hoşuna gider :) meyve, elma ve portakal kabuğuna bayılır.
-------------------------------------------------

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bendede var,1.5 yıldır bizde,2 yaşında.
Daha dış kapıdan girince kimo sorusana ben deyince başlar ciyaklamaya :)
Mesela kafesin kapısını benden başkası açsın,dışarı çıkmaz.Ben daha elimi uzatayım fırlar yerinden.
Çok güzel bir şey :)
Bazen hastalanıyor ama yapacak bir şey yok o konuda.

Çevrimdışı Mert

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Peki abi Jumbo türünü çok övdüler bana... Türü çok önemlimi ? Petshop'ta normali 35,Jumbosu 110 Lira :D

Çevrimdışı Mert

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Nasılda Yıkanıyo Yaaa. Ben onu Dalin'le yıkarım :haha:

[YOUTUBE]MmddL-Kk3nw&feature=related[/YOUTUBE]

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yazın yıkanmayı çok seviyorlar, kışında yıkanırda evin sıcacık olması lazım, Jumboları ben beğenmiyorum mesela asi olmıyıcak tatlı olucak :)
-------------------------------------------------

Tulgar

• Ziyaretçi
Muhabbet kuşu sizin anladığınız anlamda yıkanmaz,suyu koyarsınız o kanatlarını ve gövdesini ıslatıp gagasıyla temizler.Ben jumbo diye bir şey duymadım.Bildiğim İngiliz muhabbet kuşları diğerlerine göre daha büyük olurlar,onlara şimdi jumbo diyorlarsa bilmem.

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim kuş :)

İlk geldiği zamanlardı bu fotolar,malum kuşçudan ilk aldığım zamanlar olduğu için çok kirliydi.Her yere aşkın şaşkın bakıyordu anca :)
Şimdi bayağı büyüdü :)

Çevrimdışı Mert

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Tulgar;268468
Muhabbet kuşu sizin anladığınız anlamda yıkanmaz,suyu koyarsınız o kanatlarını ve gövdesini ıslatıp gagasıyla temizler.Ben jumbo diye bir şey duymadım.Bildiğim İngiliz muhabbet kuşları diğerlerine göre daha büyük olurlar,onlara şimdi jumbo diyorlarsa bilmem.

Evet abi daha iri,daha yapılı Jumbolar :ok:

Çevrimdışı Mert

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Can,çok tatlı bişey bu yaa :) Valla koşarak gidip alıcam şimdi... :D
Yarın akşam Yalovaya dönücem,Kısmet olursa Pazartesinden sonra alıcam...

Tulgar

• Ziyaretçi
Can arkadaşın kuşu Yerli diye tabir edilen türden.Daha küçük ve zayıf oluyor.Birde İngiliz,Hollanda vs. diye tabir edilenler var.Aslında tropikal bölge kuşları oldukları için İngilterenin iklimi onlara hiç uygun gelmez  :) sanırım Ticari olarak üretilip çoğaltıldıkları bölgelerin adlarıyla anılmaya başlamışlar.(Bu bilgiyi teyit etmedim,sadece mantıken öyle olmalı diye düşünüyorum)