škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda beni şaşirtti

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;268758
Eğer sadece yazılımsa bizimkinede atıverek :hanz:

O zaman ASR olan bir araçta haliyle ESP de oluyor mu?
Demek istediğim ESP bir aparat değil yazılım. Tabii ki yazılımı yaptırabilirsin ancak sonra bütün o sistemleri entegre kullanabilemeyip sapıtırsa başlık açma, hemen silerim. O kadar kolay olaydı. ESP' siz modelle ESP' li arasında anasının nikâhı kadar fark olmazdı.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
ESP deyince işe ASR, diferansiyel kilidi (tam adını hatırlayamadım), fren kuvvetlendirici vs, gibi başka faktörler de giriyor

Çevrimdışı mutluoztan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;268758
Eğer sadece yazılımsa bizimkinede atıverek :hanz:

esp bir yazılım falan değil yazılım olsaydı dediğin gibi attırırdık yazılımları esp miz olurdu bunun için alt yapı olması gerekiyor araçta esp asıl amacı kaymayı engelleyici bir sistem değil zaten aracı dengede tutmayı sağlayan bir sistem bir araçta esp olabilmesi için şu parçaların araç üzerinde olması gerekir ki esp olmayan araçlarda bu parçalar yoktur

Uploaded with ImageShack.us
ABS Hidroliği ve Fren Basıncı Algılayıcısı:

Teker Hız Algılayıcıları:

Direksiyon Açısı Algılayıcısı:
Direksiyonda bulunan ve sürücünü gitmek istediği yönün ESP tarafından anlaşılmasını sağlayan algılayıcıdır. Yanal Hız Algılayıcısı:

Aracın doğrultusundan ne kadar saptığını ve yanal hızlarının ne olduğunu ESP’ye bildiren algılayıcıdır.

VE İŞTE ASIL ÖNEMLİ PARÇA
moment kayıtplarını algılayan ve araç momentine göre ayarlayıp lastik ve direksiyona aktaran sensör

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kafama yatmayan nokta bu araç ne kadar başka ülkede gelmiş olsa da ne kadar özel sipariş olsada niye ASR ile ESP için farklı buton konur ki?:D

Normalde orada S.E.T butonu olması lazım.Ayrıca virajda ASR devreye girmiş ışığı yakmış olabilir.Ben olsam meraktan yerimde duramazdım araştırmak lazım.Bence peşini bırakmayın bu olayın:)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracınız ESP 'li diye 3000 TL daha değerlendi belkide :D
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;268752
Kaldı ki ESP sadece bir yazılım. ABS, ASR, EBV, MRV, TTK, PTT, ...vb. sistemlerin hepsini gerektiğinde entegre olarak kullanmaya yarıyor.

ESP sadece bir yazılım değil. ESP'siz araçlarda direksiyon açı sensörü, lateral acceleration sensör (hall effect sensör) ve yaw rate sensörleri bulunmaz.
ABS'siz araçlarda da wheel speed sensör bulunmaz.
Dolayısıyla sadece bir yazılım değil, öyle olsaydı zaten herşey daha basit olurdu. Lexus'da ESP'nin daha gelişmiş versiyonu var, bazı durumlarda direksiyona müdehale edip kontra hareketler bile verebiliyor.
Volvo XC90'da ve bazı suvlarda yukarıda saydığım sensörlere ek olarak roll rate sensörde bulunur, bu da ek olarak takla atma durumlarını sezinler.
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı bmwmrulez

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Kazı kazan gibi birşey olmuş sizinki .:)
Diğer arkadaşlarda kazısında bakalım düymeleri, Skoda'dan ne süpriz çıkacak.:)

Çevrimdışı HakanAltunay

• ®
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.kizilay.org.tr
Alıntı yapılan: a_tansel;268739
Böhöhöyt :++:

Bu arada Hakan Bey "ABS ile ASR'nin birleşimiyle yanıyor" resmen sallama bir açıklama olmuş bence o beyefendi konumunu bir gözden geçirsin.

Valla servis müdürünün dediğini diyorum size benide pek tatmin etmedi verdiği cevap ama inanmak zorunda kaldım :)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aslında Skodanın bazı özelliklerinin katalogta bile yazmayıp ama aslında var olan çok özelliğini biliyorum.Bazı markalar örneğin follow me home 'u özellik diye araç kataloğuna basarlar ama Skoda 'da ben öyle bir ibare göremedim.Ama follow me home özelliği servisten açtırılabiliyor..

Ama ESP olayı çok ciddi bişey :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı mutluoztan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;268775
Kafama yatmayan nokta bu araç ne kadar başka ülkede gelmiş olsa da ne kadar özel sipariş olsada niye ASR ile ESP için farklı buton konur ki?:D

Normalde orada S.E.T butonu olması lazım.Ayrıca virajda ASR devreye girmiş ışığı yakmış olabilir.Ben olsam meraktan yerimde duramazdım araştırmak lazım.Bence peşini bırakmayın bu olayın:)

araştırıyorum fakat bir türlü doğru düzgün bir bilgi edinemedim bakalım servis müdürü arkadaş araştıracakmış ASR devreye girmiş olabilir diyosun fahat ASR anti panitaj sistemi değilmi yani aracın çekiş lastiklerinin tutunma payının azaldığı noktalar kar çamur vs lastiklere eşit güç dağılımı yaparak güç kaybını önlemek diye biliyorum yani viraj gibi durumlarda devreye girmemesi lazım hadi onuda geçtim asr tuşunu olduğu alandaki tüm plastik kapakları söktük hepsi boşte bitanesini altında buton çıktı :D bu ne şimdi bakalım servisten gelecek cvbı bekliyorum açıkçası

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;268764
ESP deyince işe ASR, diferansiyel kilidi (tam adını hatırlayamadım), fren kuvvetlendirici vs, gibi başka faktörler de giriyor
EDL : Electronic Differantial Lock:hih:
Alıntı yapılan: mutluoztan;268773
...bir araçta esp olabilmesi için şu parçaların araç üzerinde olması gerekir...

Alıntı yapılan: SubaruOutback;268781
ESP sadece bir yazılım değil. ESP'siz araçlarda direksiyon açı sensörü, lateral acceleration sensör (hall effect sensör) ve yaw rate sensörleri bulunmaz.
ABS'siz araçlarda da wheel speed sensör bulunmaz.
Dolayısıyla sadece bir yazılım değil, öyle olsaydı zaten herşey daha basit olurdu. Lexus'da ESP'nin daha gelişmiş versiyonu var, bazı durumlarda direksiyona müdehale edip kontra hareketler bile verebiliyor.
Volvo XC90'da ve bazı suvlarda yukarıda saydığım sensörlere ek olarak roll rate sensörde bulunur, bu da ek olarak takla atma durumlarını sezinler.
Haklısınız, o kısmını eksik yazmışım. Tabii ki o sensörler olacak ki kaymayı, ıvırı zıvırı algılayıp ABS, ASR, ..vb. sistemleri anında harekete geçirebilsin.:wnk:

Çevrimdışı Colt54

• MIVEC Owner!
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mitsubishiclubtr.com
Süper bir konu. Ancak hangisine şaşıracağım anlayamadım. Opsiyon olarak bile ESP olmamasına mı? yoksa başka ülkeye giden bir aracın size opsiyonlanıp denk gelmesine mi? :D

Sonuçta oldukça şanslısınız. Ancak Octavia gibi bir araçta ESP opsiyon olarak bile nasıl olmaz ya..

Çevrimdışı mutluoztan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
servis müdürü yakın arkadaşım olur ayrıca komşumuzdur da bana dediğine göre almanya ve ingiltereye giden skodaların tümünde esp standart diğer özellikleri saymıyorum bile yani Türkiye ve Bulgaristan a gelen skodaların sadece elegance donanımlısında var diyor yani bizdeki ambianteler le alman ve ingilizlerin kullandıklarında uçurum denecek farklar varmış mesela kol dayama esp katlanır ayna bu ülkelerde standart bizde anca elegancede var dediğine göre araç temin edilemeyince istediğim siparişe uygun en yakın aracı tr ye çektiklerini söylüyor mesela aracımın dikiz aynalarının altında ayak aydınlatması var normalde elegancede var sadece fakat benceki çalışmıyor

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mutluoztan;268808
servis müdürü yakın arkadaşım olur ayrıca komşumuzdur da bana dediğine göre almanya ve ingiltereye giden skodaların tümünde esp standart diğer özellikleri saymıyorum bile yani Türkiye ve Bulgaristan a gelen skodaların sadece elegance donanımlısında var diyor yani bizdeki ambianteler le alman ve ingilizlerin kullandıklarında uçurum denecek farklar varmış mesela kol dayama esp katlanır ayna bu ülkelerde standart bizde anca elegancede var dediğine göre araç temin edilemeyince istediğim siparişe uygun en yakın aracı tr ye çektiklerini söylüyor mesela aracımın dikiz aynalarının altında ayak aydınlatması var normalde elegancede var sadece fakat benceki çalışmıyor
Sigorta tablosunu kontrol ettir bence. Belki de sigortasını çıkartmışlardır sadece. Belki de içinde ampul yoktur.

O araç bende olsa işi bitmişti. "O da var mı acaba, bu da var mı acaba" diye diye çırılçıplak şasi kalırdı pazartesiye kadar.:D

Çevrimdışı mutluoztan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
zaaten buğün eve geldikten sonra yarım saat inceledim ve buldumda dikiz aynalarımın altında lambalar var fakat çalışmıyor aslında araca sonradan çok donanım eklettim sis farı park sensörü yağmur ve far sensörü hız sabitleyici ve kol dayama yani elegancenin koltuklarını söküp ambiante koltuğu taksalar al beni araba acaba o kadar şey aldım diye esp de bizden mi olsun dediler:D:D:D:D

bu arada o kadar şey ekletip para vereceğine elegance alsaydın diyen arkadaşlar olabilir ama inanın ben çok güzel bir fiyata aldım arabayı onun için elegance ile o zaman alırken arasında büyük bi fiyat farkı vardı